E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Reakce by asi byly jiné, kdybych byla muž, říká básnířka a vědkyně, která kritizovala Magnesii Literu

Poezie a literární ceny v Česku málokdy vzbudí vášnivé diskuze. Nedávno se tak ale stalo, když básnířka a literární vědkyně Olga Słowik popsala svou zkušenost s porotcováním v soutěži Magnesia Litera. Na její kritiku následně reagovali spisovatelé, bývalí i současní porotci a také zakladatel literárních cen Pavel Mandys. Ten ji v rozhovoru pro DVTV dokonce vyzval, aby se omluvila ostatním porotcům. Jak na jeho slova poprvé od vypuknutí kauzy reaguje Olga Słowik? A lituje, že text zveřejnila?

„Přemýšlím, jestli zdůrazňování toho, že jsem básnířka, je i způsobem, jak můj text, moje námitky ještě víc bagatelizovat,“ říká Olga Słowik.Foto: archiv Olgy Słowik

„Mám tento autofikční deníček opravdu poslat do světa? Chci na sebe vzít risk, že se někoho dotkne? Nebude čtený jako osobní útok na Organizátora? Jak ale jinak začít měnit fungování nejviditelnější literární ceny v Česku,“ uvedla svůj text pro magazín Tvar Olga Słowik. Její obavy se naplnily. Text, ve kterém kritizuje amatérskou organizaci cen nebo nízké ohodnocení vítězů, způsobil v literárních kruzích pozdvižení.

„Čekala jsem, že si text přečte několik desítek lidí z oboru, většina nad tím mávne rukou a zbytek nejspíš trochu naštvu. Nejvíce mě překvapila vlna podpory. Stovky lajků a desítky zpráv,“ shrnuje autorka svou zkušenost v rozhovoru na webu Heroine.cz.

Jenže ruku v ruce s podporou šly i osobní útoky a zesměšňování. „Bylo mi vyčítáno nebo i celé naší porotě, že jsme nesamostatní, když si stěžujeme. Domnívám se, že je to generační rozdíl, že lidem kolem třiceti často už v profesním kontextu nevyhovuje totální punk, nepřehlednost, chaos, nejasná pravidla. A starší porotci tím začali zpochybňovat i moje kompetence,“ sdílí Olga Słowik svou zkušenost. A nejde než se zamyslet – byly by výroky vedení soutěže i veřejnosti jiné, kdyby byla muž? Zakladatel Magnesia Litery Pavel Mandys o její kritice prohlásil, že „jsou to věci, které zaslechla, které cítí a které neověřuje“. „Já poslouchám drby, cítím a neověřuju, muž by nejspíš kritizoval, namítal, argumentoval,“ reaguje nyní Olga Słowik.

Co by se mělo na organizaci prestižních cen změnit? Je něco, co by Olga Słowik dnes udělala jinak? A co celá kauza říká o tom, jak funguje český literární svět a knižní byznys? To se dočtete v rozhovoru, který s básnířkou a literární vědkyní pro Heroine.cz připravila spisovatelka Tereza Semotamová..

Popup se zavře za 8s