Galerie. Ada z Módního pekla představuje inspirativní trans a nebinární influencery

GalerieLGBT+Sociální sítě
Ada Bartlová
| 11. 3. 2022 | 8 komentářů | 6 571
Galerie. Ada z Módního pekla představuje inspirativní trans a nebinární influencery
Isis King byla první transgender modelkou v soutěži America´s Next Topmodel. Foto: Instagram Isis King

Světem v poslední době pořádně zahýbal*a nový*á vedoucí poradců pro jadernou politiku Sam Brinton, který*á se otevřeně hlásí k nebinární (gender-fluid) komunitě. Sam je také zapálený*á LGBTQ+ aktivista*ka, a přestože se teď objevuje ve všech médiích, není zdaleka jediný*á. Seznamte se s trans a nebinárními hvězdami internetu!

Být dřív trans nebo nebinární znamenalo žít život v ústraní a moc se neukazovat. Protože se doba změnila a nyní mohou konečně otevřeně žít svůj život, může se zdát, že jich skokově přibylo. Tak to ale není: jen dřív prostě nebyli vidět. Ze strachu z odmítnutí, společenského vyčlenění, mnohdy i ze strachu o život. Odlišná pohlavní identifikace ani sexuální orientace nejsou rozmar, který si vyberete podle momentální nálady.

LGBTQ+ lidé včetně trans a nebinárních osob mezi námi žili odjakživa, a pokud se zajímáte o jejich dějiny, určitě znáte jména historických průkopníků a průkopnic, třeba „dánské dívky“ Lili Elbe nebo R&B muzikantky Jackie Shane. Do galerie jsem ale vybrala současné hvězdy trans a nebinární komunity, z nichž mnohé mají díky internetu miliony fanoušků. I když se některé z nich nevěnují aktivismu a prostě jen žijí svůj život, přispívají k normalizaci LGBTQ+ v médiích i ve světě kolem nás. Schválně, kolik jich znáte?


Bimini

Bimini se veřejnosti poprvé představil*a ve druhé sérii reality show RuPaul’s Drag Race UK jako drag queen Bimini Bon Boulash. Identifikuje se jako gender-fluid. Ačkoli (o vlásek) nevyhrál*a, díky své nevšední androgynní kráse a výstřednímu queer stylu rozjel*a modelingovou kariéru; fotil*a pro Vogue, chodí přehlídky, dostává pozvánky na prestižní akce a filmové premiéry.


Isis King

Dnes už se nad trans lidmi nepozastavujeme, ale když Isis King v roce 2008 soutěžila v America’s Next Top Model, měli z toho všichni oči navrch hlavy. Některé soutěžící ji podporovaly, některé měly s trans ženou ve své blízkosti problém. Dnes Isis pracuje jako modelka a herečka.


Jammi Dodger

Ne všichni trans lidé chtějí veřejně mluvit o své tranzici a vystupovat jako aktivisté, ale Jammi Dodger – který má na YouTube přes 900 000 odběratelů – mluví o všem možném: operacích, testosteronu, memech, nenávistných komentářích nebo mýtech o trans lidech.


Život trans kluka

Matty, který na Instagramu píše o transgenderu, transfobii i sám o sobě, sice není tak aktivní jako Jammi, ale z jeho příspěvků se hodně dozvíte. A z ukázek transfobických keců občas dost mrazí.


Gottmik

Kade Gottlieb vystupuje jako drag queen Gottmik. Kade byl první transmuž, který se objevil v soutěži RuPaul’s Drag Race a způsobil tím malý poprask: transmuž, kterému nevadí vystupovat jako žena? Ví vůbec, co vlastě chce? Gottmik ví naprosto přesně, co chce: má jedinečný, důkladně vyladěný styl, ve kterém se mísí divadlo, punk a starý Hollywood. V „civilu“ je vizážista, který pracuje pro celebrity.


Nikkie de Jager

Patříte mezi patnáct milionů sledujících, kteří na Instagramu nebo na YouTube koukají na Nikkie Tutorials? Nikkie de Jager je slavná youtuberka, která se před dvěma lety nedobrovolně stala také trans ikonou. O její tranzici se totiž nevědělo a někdo ji začal vydírat, že to prozradí. Nikkie to světu raději řekla sama a místo problémů jí to přineslo zástupy nových fanoušků.


Indya Moore

Indya je zlým snem každého LGBTQ-foba: je nebinární trans osoba. Prezentuje se spíš žensky, ale preferuje neutrální zájmena they/them. Narodil*a se v mužském těle a ve 14 letech odešel*la kvůli transfobickým rodičům z domu. Pracuje jako herec*čka a model*ka; fotil*a pro slavné značky (Dior, Gucci) a jeho*její nejslavnější rolí je Angel Evangelista v seriálu Pose.


Candis Cayne

Candis Cayne je americká herečka a aktivistka za práva LGBTQ+ lidí. Tranzicí prošla už v roce 1996. Na kontě má na první pohled malé, ale pro trans komunitu důležité prvenství: v roce 2007 se stala první transgender herečkou, která hrála stálou (tedy nejen kuriozitu na jeden díl) transgender postavu v primetimovém seriálu. Dnes se to nezdá, ale před patnácti letech se teprve prošlapávala cestička.


Brian Michael Smith

Brian je herec, jehož momentálně nejznámější rolí je hasič Paul v seriálu V plamenech. Často vystupuje na podporu LGBTQ+ umělců a proti rasismu; být trans a ještě k tomu černoch znamená mít to dvakrát tak těžké. Na Instagramu Paul jako každá správná herecká hvězda sdílí momentky z natáčení i svalnaté fotky z posilovny.


Sam Brinton

A tohle je Sam. Na Instagramu zatím má jen hrstku sledujících, ostatně není žádná internetová hvězda a přispívá jen občas. Jeho*její Instagram je úplně normální: přidává fotky z ranního běhání, fotky svého psa, jídla a sem tam nějaké foto z konference jaderných fyziků nebo mejdanu, kam vynesl*a některé ze svých oblíbených šatů a lodiček na vysokém podpatku.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 8 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Pavel Křížek | 13. 3. 2022 12:59

Já zase nechápu, proč mají "tihle lidé" pořád potřebu vidět heterosexuály jako zarostlá nemytá pupkatá prasata. Je srandovní, jak se pořád snažíte předstírat, jak jste liberální tolerantní a pokrokoví, a pak z vás v každé diskuzi na každém kroku padají tyhle perly. :-)

+4
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

B | 13. 3. 2022 9:49

pokračování: "normální" jen hetero zarostlí, pupkatí čeští dřevorubci, který si Ada zrovna dovolila nepropagovat a teď je na černé listině... ...každopádně ať se každý nechá oslovovat jak chce, vypadá jak chce atd.

-3
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu