Porodem vchod! #4 Ambulantní porod

Seriál
Alžběta Samková
| 12. 4. 2019 | 3 komentáře | 18 994
Porodem vchod! #4 Ambulantní porod

Porodní asistentka Alžběta Samková a záchranář Vít Samek se střídají v psaní o situacích, kdy jde o zdraví a někdy i o život. Výhodou je, že v tomhle případě obvykle na konci obdržíte dítě.

O ambulantním porodu mnozí slyšeli, dost lidí ho praktikuje, ale stále je hodně těch, kteří netuší, co to znamená.

Ambulantní porod není porod doma. Není to ani porod v ambulanci obvodního gynekologa. A rozhodně nejde o porod v pojízdné ambulanci čili v sanitce.

Odejde-li žena s dítětem z porodnice dřív, než uplyne doporučených sedmdesát dva hodin od porodu, pak se její porod stává ambulantním.

Ten pojem jsem poprvé zaznamenala v roce 2007. V porodnici v Hořovicích tehdy jedna žena porodila své první dítě. Porod byl bez komplikací, personál se snažil vyjít vstříc jejím potřebám. Problém nastal ve chvíli, kdy se po několika hodinách od porodu matka rozhodla odejít domů.

Za čerstvou šestinedělkou se domů sjela policie, zástupce soudu, sociální pracovnice a záchranná služba. Matka se do porodnice nakonec vrátila nedobrovolně.

Personál porodnice upozornil orgány a orgány začaly orgánovat. Za čerstvou šestinedělkou se domů sjela policie, zástupce soudu, sociální pracovnice a záchranná služba. Matka se do porodnice nakonec vrátila nedobrovolně, pod pohrůžkou odebrání dítěte čili svěření čerstvého novorozence do péče orgánů.

Jelikož české soudy jeden za druhým odmítaly stížnost matky na protiprávní jednání, tento příběh skončil až v roce 2014 u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Tento soud dal matce za pravdu a do Čech vzkázal, že systém opravdu nemá právo držet zdravou matku se zdravým dítětem v nemocnici.

Nikomu nic neříkat?

V Čechách se mezitím samozřejmě jednalo. Další a další ženy opouštěly porodnice dřív než bylo a je doporučováno lékaři. Právníci pomáhali – jak matkám, tak i zdravotníkům – uchopit tento „problém“, a tak v srpnu 2013 vydalo Ministerstvo zdravotnictví Věstník 08/2013, který upravuje podmínky ambulantního porodu a popisuje doporučený postup.

Přímo z porodního sálu, kde jsem většinu své praxe pracovala, odcházelo matek málo. Sem tam se ale zadařilo.

Když chcete vědět víc

Na webu ambulantniporod.cz najdete kromě základních informací i vzor formuláře, který vám usnadní byrokracii spojenou s odchodem z nemocnice, přehledně vypsaná rizika pro dítě i matku a praktickou mapu porodních asistentek v blízkosti bydliště.

Pokud byla matka i dítě v pořádku a měly připravenou pomoc v podobě porodní báby nebo duly a zároveň byla domluvená péče pediatra, neviděla jsem v tom problém. Vždycky jsem se je snažila podpořit.

A zároveň jsem vařila kafe a s určitým pochopením jsem uklidňovala lékaře, kteří nadávali u počítačů při sepisování negativních reversů…

Během předporodních kurzů jsem s ženami o ambulantním porodu mluvila a vždy jsem doporučovala to, co se tehdy – a někdy ještě bohužel i dnes – doporučovalo: Pokud chcete rodit ambulantně, pak to nikomu v porodnici neříkejte dopředu!

Vy se na to připravte tak, že si zajistíte péči porodní báby, nebo duly. Domluvte se s pediatrem. A pak počkejte na to, jak se budete cítit po porodu. Až se rozhodnete odejít, pak to teprve personálu oznamte. Pokud to řeknete dopředu, většinou se najde důvod, proč by bylo lepší, abyste ještě ten jeden dva dny v porodnici zůstaly…

Postele a čepelky

Tehdejší argumenty lékařů, proč je důležité po porodu zůstat v porodnici sedmdesát dva a více hodin, byly různé.

Nejčastěji se týkaly očkování proti TBC, které probíhalo zhruba 3.-4. den porodu. Dále pak screeningu novorozeneckých vad – lidově známého jako odběr krve z patiček. Toto vyšetření by mělo proběhnout 48–72 hodin po porodu.

Třetím nejčastějším argumentem bylo, že po seříznutí pupečního pahýlu (probíhá kolem 3. dne po porodu), je dobré s dítětem zůstat v porodnici na pozorování, protože je zde určité riziko krvácení.

Možná jste si všimli, že hlavní „protiargumenty“ se týkaly dítěte, nikoliv matky.

A jak je to dnes? Stále platí doporučení odejít nejdříve 72 hodin po porodu, ale všichni už víme, že nemáme právo vás v nemocnici zadržovat. Samozřejmě pokud nejste ohroženi na životě vy nebo vaše novorozené mládě. Máme připravené postupy a negativní reverzy. Většinou při ambulantním porodu nebývají problémy.

Ambulantní porod stále není běžná záležitost, ale je praktikován čím dál častěji. V našem systému péče chybí dostatek komunitních porodních asistentek, tedy těch, které pracují tzv. v terénu, stejně jako je nedostatek pediatrů, kteří s ambulantními porody souhlasí. Ale přesto matky z nemocnice odcházejí. Nejvíce žen odejde z porodnice do dvaceti čtyř hodin po porodu.

Co se změnilo? Některé z argumentů lékařů vzaly za své. Plošné očkování proti TBC bylo v listopadu 2010 zrušeno, upouští se i od odřezávání pupečních pahýlků. Ne tolik proto, že by se soudilo, že přirozené odpadnutí pahýlku je v něčem pozitivnější, ale šetří se na skalpelových čepelkách.

„Šetrnost“ nemocnic je ostatně také faktorem k příznivějšímu přístupu k ambulantním porodům; matka s dítětem „nezabírá“ na oddělení šestinedělí postel. Na tuto lze uložit matku, která potřebuje intenzivnější, tedy v tomto systému výdělečnější péči.

Ale proč že byste měli odcházet domů dřív? Důvodem je především bezpečné domácí prostředí, které na vás čeká a které vám pomůže v klidu a bez stresu napojit se na své dítě a nabrat síly. Matka po porodu potřebuje odpočinek, kvalitní jídlo a pití a pomoc v podobě dobré rady. To vše jí může přinést daleko lépe domov než nemocnice.

V nemocnicích je dobré být, když je člověk nemocný nebo když o něj není dostatečně postaráno. Šestinedělka nebývá nemocná a doma má obvykle potřebné zázemí. Nehledě na to, že vlídné a láskyplné prostředí umožní lepší zavinování dělohy, menší krevní ztrátu, rychlejší rozjezd laktace...

Nepodcenit přípravu

Co je potřeba k ambulantnímu porodu? Dalo by se říct, že jediné, co potřebujete, je vaše rozhodnutí. Přípravu ale nepodceňujte.

Domluvte si dopředu péči porodní báby nebo duly. Pomůžeme vám se po porodu a těhotenství zahojit. Stejně tak pomůže s péčí o dítě, ať jde o krmení, přebalování, koupání apod.

Proběhne-li porod bez problémů a jedná-li se o vícerodičku, pak bývá naše práce velmi jednoduchá. Je-li matkou prvorodička, nebo jde-li o matku po komplikovaném porodu, je naše péče opravdu velmi potřebná.

Není dobré rodit ambulantně, pokud se porod zkomplikuje a nemáte dostatečně zajištěnou péči v domácím prostředí. Selský rozum do hrsti!

Je důležité domluvit se s pediatrem ohledně převzetí dítěte do péče. Ne všichni pediatři chtějí převzít dítě dřív, než uplyne oněch 72 hodin od porodu. Nejčastějším argumentem zůstává onen novorozenecký screening, tedy odběr krve z patičky novorozence.

Tento odběr může provést pediatr, dětská sestra nebo porodní asistentka. Odběr může proběhnout doma. Je třeba zajistit si potřebný materiál: speciální kartičky, na které se krev dítěte zachytí.

Je dobré zajistit si i pomoc rodiny, alespoň v prvních dnech po porodu. To ostatně platí pro každou šestinedělku. Pro matku, která odchází z porodnice několik hodin po porodu, je to nicméně ještě důležitější.

Kdy není dobré rodit ambulantně? Dokud není zdravotní stav matky nebo dítěte dobrý, pak neodcházejte. Není dobré rodit ambulantně, pokud se porod zkomplikuje a nemáte dostatečně zajištěnou péči v domácím prostředí. Selský rozum do hrsti, milé matky a drazí otcové!

Je třeba pokračovat? Věřte sobě… a svým dětem.

 

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • LUCIE HRDÁ Tváří titulní strany je advokátka Lucie Hrdá. „Oběti připodobňují znásilnění k vraždě duše a mnoho z nich tvrdí, že by byly raději mrtvé, než aby žily s touto zkušeností dál. Pokud se na tyto zločiny stále pohlíží jako na ublížení na zdraví, je to podle mě naprosté nepochopení,“ říká v našem rozhovoru. Organizace Bez trestu, kterou spoluzakládala, zveřejňuje skutečné rozsudky, aby upozornila na to, za jaké činy odcházejí pachatelé od soudů jen s podmínečnými tresty. „O násilí nesmíme mlčet,“ říká Lucie a sama se neúnavně angažuje.
    Lucii Hrdou fotila naše spolupracovnice v Londýně Eliška Sky.
  • STOP NÁSILÍ NA ŽENÁCH! Nějakou formu domácího násilí zažilo 20–40 % žen. V době první covidové vlny narostlo domácí násilí až o 50 %. Každá třetí žena se stala terčem sexuálního obtěžování. Zkušenost se znásilněním má asi 5–10 % českých žen, přičemž naprostá většina z nich se nikdy neobrátí na policii. Co ještě potřebujeme slyšet, abychom jako společnost přestali zavírat oči před domácím a sexualizovaným násilím?
  • MŮJ ŽIVOT S MOHAMEDEM „Mohamed zná holky, jako jsem já (35+ single ženy s kariérou), jen z filmů. Já znám kluky jako Mohamed jen ze zpráv. Oba kolem těch stereotypů první týdny potichu našlapujeme. Nevíme, co čekat. On uzavírá svůj den modlitbou, já sklenkou vína.“ Michelle Losekoot svěřila Heroine svůj příběh o tom, jak nabídla hostitelskou péči jednomu z dětí, které na českém území skončily jako uprchlíci bez rodičů. Co při tom Michelle zjistila o sobě? A co o naší společnosti?
  • FAST FEMINIST FASHION Nakupují české feministky v řetězcích? Je udržitelná móda jen pro privilegované? A koho posiluje podceněné oblečení? Módní publicistka Veronika Ruppert se zamýšlí nad přesahy mezi feminismem a módou ohleduplnou k planetě i lidem. V příloze Sustainable přinášíme také rozhovor s klimatoložkou Táňou Míkovou a tipy na udržitelnější cestování z pera architekta Petera Bednára.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 3 komentáře

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Marcela Peremská | 12. 4. 2019 11:41

Doplním jen, že hlavním argumentem pro setrvání 72 hodin v porodnici je záchyt vrozených vývojových vad či vrozené infekce, které se začnou projevovat až po několika hodinách až dnech po porodu. Proto je třeba, aby dítě někdo po porodu kontroloval - aby rozpoznal třeba srdeční vadu či rozvoj sepse. Odběry či screening lze udělat kdykoliv, v tom problém opravdu není. Problém je v systému péče PLDD, kteří se systematicky převzetí zodpovědnosti za novorozeně brání.

+9
Reagovat