Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Fana Delija – neznámá bojovnice za práva žen

Komerční prezentace | 9. 12. 2019 | 843

Fana Delija – neznámá bojovnice za práva žen

V Evropě patří k nejúspěšnějším aktivistkám. Bojuje proti diskriminaci romských žen. Nedávno byla odměněna Cenou Evropské unie za romskou integraci 2019. Fana Delija ale neusíná na vavřínech.

Fana Delija (na fotografii) ušla k tomuto úspěchu dlouhou cestu. Vzpomíná, že její nynější cílevědomost inspirovaly nepříjemné zážitky z dětství, kdy trpěla kvůli barvě své kůže: „Když jsem chodila na základní školu, vždy jsem se snažila vyhýbat hodinám tělocviku. Jednou jsme museli stát všichni v kruhu a držet se za ruce. Žádné z dětí nechtělo držet tu mou, protože jsem byla jiná. Dokonce i teď se mi chce plakat, když si na to vzpomenu.“ I v těžkém období se však mohla spolehnout na podporu své velké a milující rodiny, protože vyrůstala s devíti sourozenci.

Dnes je Fana úspěšnou ředitelkou a spoluzakladatelkou černohorského Centra pro romské iniciativy (Centar za romske inicijative), které dlouhodobě obhajuje práva romských žen. V březnu tohoto roku byla za svou aktivitu dokonce odměněna cenou Evropské unie za romskou integraci 2019. Centrum pro romské iniciativy spoluzaložila v roce 2004 s cílem zlepšovat sociální, ekonomické, politické a kulturní postavení romských žen a jejich lepší integraci.

Situace Romů na Balkáně

Postavení romských žen na západním Balkáně je totiž stále ovlivněné diskriminací a marginalizací. Zvětšuje se propast mezi romským a neromským obyvatelstvem v oblastech zdravotní péče, zaměstnanosti a bydlení.  Ženy jsou ohroženy dvojí diskriminací. V romských rodinách tradičně převažuje dominance mužů a tyto hranice a překážky ženám stále omezují možnosti uplatňovat svá práva a nakládat se svým životem svobodně a v rovném postavení s muži.

Centrum je jedinou organizací v Černé Hoře, která se za jejich práva zasazuje. Od svého vzniku uskutečnilo již více než 75 projektů zaměřených na boj proti domácímu násilí, dětským sňatkům a na podporu vzdělávání, ochrany zdraví a ekonomického posílení žen a dívek.

Fana Delija

Fana Delija. Copyright: CARE/Branko Birac

Fana neusíná na vavřínech

Fana má na úspěchu Centra lví podíl. Jen v posledních čtyřech letech zabránila 62 sňatkům nezletilých dívek a usnadnila jejich návrat do školy. Kromě toho poskytovala podporu obětem ve více než 100 případech domácího násilí. Během své práce se sama stala obětí tří fyzických útoků kvůli snaze zabránit dětským sňatkům. Její zápal ji však přesvědčil, aby své úsilí nevzdala.

Hrdinka našeho článku již v minulosti obdržela dvě prestižní mezinárodní ocenění: uznání za občanský aktivismus od amerického velvyslanectví v Podgorici a Cenu Anny Lindh. Její práce tím rozhodně nekončí. „Mezi mé budoucí plány patří dále se vzdělávat, chci se zapsat do magisterského studia. Budu pokračovat v projektech, na kterých nyní pracuji, a budu nadále bojovat za vše, co jsem dosud obhajovala,“ říká oceněná aktivistka.

CARE Česká republika také podporuje ženy na Balkáně

Fanu v její činnosti dlouhodobě podporuje mezinárodní humanitární organizace CARE. Její česká pobočka CARE Česká republika je na Balkáně velmi aktivní. Letos se podílí s podporou České rozvojové agentury v rámci zahraniční rozvojové spolupráce České republiky na realizaci tříletého projektu Rakouské rozvojové agentury, CARE Rakousko a CARE Balkán Aktivní začleňování a práva romských žen na západním Balkáně – FAIR III na podporu důstojného a zdravého života bez násilí, diskriminace a nerovností.

Do podpory tohoto projektu nebo dalších aktivit CARE se může zapojit každý prostřednictvím finančního daru na www.balikypomoci.cz.

CARE je jednou z nejvýznamnějších mezinárodních humanitárních organizací na světě. Po celém světě zachraňuje životy, podílí se na odstraňování chudoby a zasazuje se o genderovou rovnost. Byla založena v roce 1945 v USA na pomoc válkou zničené Evropě. Jen Československu poskytla CARE v letech 1946–1950 pomoc v hodnotě 32,8 milionu korun. Dodnes pomáhá těm nejzranitelnějším, zejména ženám a dětem. S nástupem komunismu se povědomí o CARE v České republice vytratilo, dnes však můžeme pomáhat také my. Pobočka CARE Česká republika byla založena v roce 2007. I díky laskavosti českých dárců podpořila CARE v roce 2018 více než 56 milionů lidí. Aktuálně působí ve 100 zemích po celém světě. www.care.cz

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Ridina Ahmedová a její revoluce Rozhodla se postavit svým traumatům a na základě zážitků, které formovaly její život, natočila podcast Sádlo. „Vztah k jídlu a nadváha je moje životní výzva. Ale zasloužím si respekt. Nesu za sebe zodpovědnost, ale není mojí povinností vyhovovat vašim představám,“ říká v rozhovoru.
  • Od Plzáka k Ratajovi Kdy a proč vznikly první manželské poradny, kde působily vyhlášené terapeutické komunity, kdo předepisoval sexuální terapie, v čem spočívala psychogymnastika? Přijměte pozvání na napínavou exkurzi po klíčových okamžicích československé párové terapie.
  • Všechno, co jste chtěli vědět o menopauze Poslední tabu musí padnout. Za menopauzu se nemáme stydět, je potřeba o ní mluvit. Ptát se na ni svých matek, vysvětlovat ji mužům, informovat o ní zaměstnavatele. Je to normální. Tedy zatím není, ale mělo by být.
  • Kroje patří na ulici Z krojových doplňků je trend, kterému propadají i ti, kdo nemají s folklorem nic společného. Živůtky, zástěry, kordulky, vyšívané kožíšky a čižmy nosí v kombinaci s koženými bundami, bavlněnými tričky a džíny. „Krojové prvky opustily truhly a půdy a zamířily do světa,“ píše Petra Tajovský Pospěchová v článku k nečekané módní story v Heroine.

a spousta dalšího čtení…

Naše tipy