Diskuze k článku:

Obtěžování u lékaře není ojedinělý exces. Systém ale pacientky nechrání

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Jana Sýkorka | 8. 11. 2021 9:04

To je už druhý článek na Heroine.cz od Pavla Houdka který mi dodal kuráž řešit trauma. Děkuji. Vy pane Houdku skutečně měníte lidem životy. Prosím, pište a bojujte perem i na dále.

+33
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

umfa | 9. 11. 2021 17:22

Nabízíte příliš mužské, šovinistické a patriarchální řešení. Kdepak doktorovi nádobíčkem zakroutiti nebo aspoň mu jednu fláknout. Na to se musí pěkně po feministicku :-)

-8
Zobrazit komentovanou zprávu

Diskuze k článku:

Magdalena | 23. 11. 2021 11:48

Co se týká gynekologie: aspoň v první linii by měly být zásadně ženy-gynekoložky. V nemocnici je to pak už něco jiného, tam to jinak nejde. Aby bylo jasno: nemyslím, že lékař-muž by se neměl zabývat gynekologií, je to totiž jeden ze základních oborů a nedá se vynechat. Rovněž si nemyslím, že gynekolog v ordinaci hned obtěžuje. Ale je to prekérní situace: přijít, vysvléknout se a šup na křeslo.... V terénu by tedy zásadně někdy být jen gynekoložky.

+2

David | 14. 11. 2021 11:27

Přeji všem „ prasákům“, aby se na ně též uvařila voda.
Zneužívat situací, je přece běžné !!!! Nic, neobvyklého, že ano !!!
Ono se to tak nějak ví. Ví to kolegové, přátelé. Ví to celé zařízení, celé město to ví . Dokonce to ví i jeho partnerka.
Na semaforu nejbližšího okolí svítí : Zelená !!!
Všichni se stávají vinníky. Mohli zabránit, ale nezabránili.
Ubližovat a nechat ubližovat je přece mnohem snažší, a není k tomu zapotřebí vůbec žádného úsilí. Úšklebky a sarkastické poznámky na účet „ prasáka“ a na úkor oběti je běžná nejvyšší sazba trestu. Poznamenávám: Pro obě strany.
A třesnička na závěr: … ale no tak přece, vždyť je to odborník !!!
Hranice mezi pomáhat a zneužívat v čase tady a teď je obtížně definovatelná a pro důvěřivé i nepochopitelná. Silnější a manipulativní ji kdykoliv snadno, rád a s chutí zneužije.
Oběť je ohleduplná (opatrná) na nesprávných místech. Pochopitelně a není se čemu divit.
S ohleduplností se v lidské společnosti tak nějak běžně počítá. I agresor s ní počítá, bohužel. Kdo by mohl předem tušit, jak jednoduché a možné je vrazit si kudlu do zad svou vlastní ohleduplností .

+2

Anton | 9. 11. 2021 23:53 | reakce na Michal Macek - 9. 11. 2021 15:31

To si pište, že jako nemocná žena byste se bál.

+3

umfa | 9. 11. 2021 17:22 | reakce na Michal Macek - 9. 11. 2021 15:31

Nabízíte příliš mužské, šovinistické a patriarchální řešení. Kdepak doktorovi nádobíčkem zakroutiti nebo aspoň mu jednu fláknout. Na to se musí pěkně po feministicku :-)

-8

Michal Macek | 9. 11. 2021 15:31

pokud bych byl zena, a nejaky doktor by na me vytahl svoje nadobicko, nebal(a) bych se vzit celou situaci tak rikajic do svych rukou, a pripravit panu "doktorovi" skutecne nezapomenutelny zazitek. I kdyz ponekud jinak nexapomenutelny, nez jak si to pan "doktor" predstavoval :D ale bohuze chapu, ze ne kazdy by to chtel resit takhle....ale zaslouzili by si to :)

-3

Pavel | 9. 11. 2021 12:29

@Petr.b - no, kdyby toto platilo opravdu důsledně, tak by tu nemohlo pracovat ani zhruba 99 ze 100 Slováků, a to tomu stému ještě hodně fandím. Natož nějací Ukrajinci. :-D

Ale chápu, co tím chcete říct. I to je bohužel ukázka, jak může být doktor nekvalitní. Když není ochoten naučit se pořádně česky, jak mu můžeme věřit, že bude připravený dělat maximum pro své pacienty?

Bohužel toto je selhání na straně českých úřadů. Když budeme chtít vy nebo já pracovat téměř kdekoliv na západě, bez obstojné znalosti jazyka si ani nešrktneme. Nevím, proč to takto nejde v této zemi. Asi máme lépe přeplácené neziskovky, nebo co.

-2

Petr.b | 9. 11. 2021 11:44

Tak snížení platů německým doktorům byl samozřejmě pouhý vtip.
Před operací v pražské nemocnici již před 10 lety jsem se setkal celkem postupně s 5 lékaři, jen 2 byli schopni se mnou komunikovat česky. A z těch 3 hovořili 2 velmi špatnou angličtinou.
Vždycky jsem si myslel, že člověk, který chce pracovat v zahraničí by měl ovládnout jazyk - na úrovni závislé na vykonávané práci. Lékař tedy naprosto dokonale. Jak je vidět, toto dnes neplatí.

+1

Pavel | 9. 11. 2021 10:58

@Petr.b - nemusíme se omezovat jen na lékaře z Ukrajiny a Ruska...
https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/411799-teplicky-zubar-se-vyjadril-k-svemu-zakroku-pacientka-ma-nocni-mury

Najít řešení, jak přilákat kvalitní lékaře, opravdu není jednoduché, ale s prominutím - představa, že v Německu klesnou platy někam na úroveň ČR je ještě o trochu nereálnější, než že my dorovnáme ty jejich. Pokud se nestane nějaký zázrak, tak cesta určitě nepovede přes finance.

0

Petr.b | 9. 11. 2021 9:38

Doktorů z Ukrajiny a Ruska je už tady plno. A sester ještě víc. Samozřejmě zatím jsou spíše v Praze a větších městech.
Ovšem je otázkou, jak motivovat mladé lékaře. Problém je, že mladá generace vyžaduje vysoký standard od samého začátku. V našem městečku nabídlo vedení radnice byt a náborový příspěvek půl milionu + ordinaci za nějaký symbolický poplatek pro zubaře. Nepřihlásil se ani jeden. Méně šťastní kolegové, kteří nesehnali již místo u nás, jezdí do zubní ordinace do 50 km vzdáleného krajského města. A všichni se shodují v tom, že mladí zubaři dělají 1 plombu 2 hodiny, a ovšem nechají si za ní zaplatit několik tisíc. Se smlouvou s pojišťovnou se totiž nehodlají zatěžovat. Vím, že to není jen tak ji získat, ale celkem je na těch mladých vidět, že nehodlají čekat, až získají nějaké zkušenosti. Prachy chtějí hned a hodně. Takže jejich odchodu do Německa se dá zamezit jedině snížením platů v Německu.

0

Pavel | 8. 11. 2021 18:38

@umfa - určitě ne takové, na jaké bychom mohli přijít zde v diskuzi. :-)

V konkurenčním boji o dobré lékaře se nemůžeme zemím jako je Německo rovnat finančně. Jestli chceme, aby tu dobří lékaři zůstávali, což by mohlo zmenšit v článku probírané problémy, musíme na to jít jinak. A tím, že je hned zkraje života zadlužíme školným, je rozhodně nepřimějeme zůstat. Když už někoho zadlužit, jak navrhujete, tak spíše ty, kdo zůstat nechtějí. Změnit jejich rozhodnutí nefinančními výhodami, divoký nápad - výstavbou bytů poblíž nemocnic, by ale asi mělo už z principu lepší výsledek.

Já se jen děsím toho, že nějakého pirátského magora ve vládě napadne, že situaci vyřešíme tím, že sem nalákáme lékaře z východu. Není to otázka postoje k migraci, je to otázka toho, proč by dobrý lékař třeba z Ukrajiny, neměl uvažovat stejně, jako dobří lékaři tady u nás, a nejít do Německa.

-2

umfa | 8. 11. 2021 17:27 | reakce na Pavel - 8. 11. 2021 15:18

Jinak řečeno, situace nemá snadné řešení, možná vůbec žádné :-)

0

Martin | 8. 11. 2021 15:37

Takové chování lékařů je nepřípustné a přeji obětem mnoho sil k vyrovnání se se situací a k nahlášení dotyčného k řešení. Udělejte to taky prosím kvůli dalším potencionálním obětem.

+9

Pavel | 8. 11. 2021 15:18

@umfa - Tržními mechanismy ale ke srovnání platů v malé zemi (ČR) na úroveň platů ve velké ekonomice (Německo) nikdy nedojde. Něco takového by vyžadovalo mimojiné, abychom se domácím produktem přiblížili německému HDP a to se nikdy nestane. Jediný způsob, jak by u nás mohlo dojít k narovnání platů lékařů na německou úroveň, je protitržní zásah státu. A pak je tu ještě otázka - kde na to vzít? Malá ekonomika nevytvoří tolik produktu, aby to zaplatilo tak vysoké platy, takže komu vezmete jeho vydřené peníze, abyste je dal lékařům?

Školné podle mě nic nevyřeší hned z několika důvodů:
1) Stát se potýká se stárnutím obyvatel, což vede k destabilizaci důchodového systému a celého rozpočtu. Další antipopulační opatření v podobě zadlužování mladých na začátku jejich kariéry je přesně to, co určitě nepotřebujeme, chceme-li snižovat výdaje státu.
2) Nutit studenty do půjček je pěkné, pokud máte trh práce, na kterém seženou práci, ze které ty půjčky splatí. To pro ČR neplatí, takže výsledek bude jen další odliv studentů za lepší prací v zahraničí, zatímco u nás zůstanou bohatí blbci, o které za humny nebude zájem.
3) Pokud si lidé tady budou muset platit školné i na veřejných školách, přestože nemají často ani zdaleka potřebnou prestiž, dá se čekat, že si raději zvolí si připlatit a jít studovat do zahraničí na nějakou prestižnější školu. Pro náš stát je to opět nevýhodná situace, protože i absolvent naší ve světě neznámé školy je lepší, než pokles pracovní síly odlivem mozků.
4) Místo půjčky na školné bych situaci řešil podmíněným zaplacením studia ve smyslu: chceš-li utéct do zahraničí, tady máš účet a běž si kam chceš, jinak vítej u nás a studium máš zadarmo.
5) Moje námitka není založena na třídních rozdílech. Studium lidí, kteří pak utečou do zahraničí, zaplatíme všichni bez rozdílu.

0

umfa | 8. 11. 2021 14:44 | reakce na Pavel - 8. 11. 2021 11:36

Svoboda pohybu pracovních sil je to, kvůli čemu jsme (aspoň ti poučenější z nás) "cinkali klíči". Sám jsem také strávil nějakou dobu z zahraničí a nikdo mi nevyčítal, že my inženýři jsme studovali za dělnické peníze :-) Ona ani nebyla jiná volba, já totiž vystudoval už za socíku, tak jsem nemoh (relativně, při extrémní motivaci by se to zvládnout dalo) jít někam, kde si studium platím sám (třeba do USA). Tím narážím na to, že ultimátní (a podle mě nejspravedlivější) řešení by bylo zavést školné v plném rozsahu a jako kompenzaci poskytovat státní studijní půjčky. Ale ať už by si to studenti platili nebo ne, stejně by se musely zvýšit platy lékařů a to výrazně, aby tady vůbec nějací ještě chtěli pracovat.

+1

Pavel | 8. 11. 2021 13:39

@Viera - Přišel jsem sem s technickou připomínkou k radám pana Houdka, a nadnesl jsem názor, kde je podle mě potřeba systémově zakročit, aby takovéto případy nebyly tak časté. Možná je to podle vás málo a jsou to malichernosti, ale v tomto se naše názory rozcházejí.

Nadto - vy jste u mých vyšetření byla, že si takto dovolujete soudit a bagatelizovat moje zážitky? Trochu dvojí metr, ne? Chtít po mě, abych nenarušoval bezpečné prostředí pro oběti, které jste sama právě totálně zničila. Jak moc sebestředný pokrytec musíte být, aby vám vaše jednání přišlo v pořádku? Nad slaboduchými sprostými výkřiky typu "víte o tom hovno" si pak už jen odplivnu. Nic jiného si to nezaslouží. Sbohem, sprostá děvo. :-)

-5

Viera diera | 8. 11. 2021 13:07

Však to hovorím že ste mimo a schválne budete kopať do malicherností. A viete vy čo? Pán Houdek sa určite nenechá odradiť, no ani my ženy už nie.
Vy porovnávate nepríjemné správanie sester so sexuálnym násilím. Viete o tom s odpustením hovno a neďalej s Vami nemienim viesť debatu. Áno, aj ja som obeť brutálneho násilia zo strany gynekológa. A taký článok čítam prvýkrát a verte mi alebo nie, je to obrovská úľava že ASPOŇ NIEKTO toto rieši.

0

Pavel | 8. 11. 2021 12:36

"bóže muj, vy ale riešite chujoviny. Prosím vás môžete mi povedať, koľko lekárov vás niekedy v živote obťažovalo? Ani jeden, čo? Inak by ste museli uznať, že ten článok je jednoducho super a otvára strašne veľké tabu. Choďte preč a nechajte nás, obete, nech sa môžeme aspoň na chvíľku cítiť ako ľudí. "

Nevím, jestli to byla reakce na mě, ale i tak si dovolím v pár bodech odpovědět:

1) Z lékařského personálu mě nikdy nikdo neobtěžoval. Všechny negativní zkušenosti mám výhradně se zdravotními sestrami. Zažil jsem od nich ponižování, odpírání práva na informace, hrubé zacházení atd.

2) Vaše tvrzení, že článek je "jednoducho super" vychází z vašich pochopitelných potřeb, coby oběti, ne z kvalit článku. Článek je hrozný a plný nesmyslných rad, vizte moje první diskuzní příspěvky.

3) Oběti trestných činů znásilnění a sexuálního nátlaku nechávám na pokoji. Jestli je to tedy opravdu cílené na mě, musím se ohradit, že tato diskuze není vyhrazena pro oběti.

-4

Pavel | 8. 11. 2021 11:36

@umfa: A hlavně - to, že stát garantuje svobodu pohybu pracovních sil je krásné, ale pro malou otevřenou ekonomiku má to své důsledky. Jedním z nich je nedostatek kvalitních pracovníků, který žádnou win-win situaci na tržním principu nenabízí. Pseudo-řešení spočívající v otevření pracovního trhu pracovníkům z východu ve skutečnosti také nic neřeší, protože ti, pokud jsou schopní, také půjdou raději do Německa.

Můžeme si tedy hrdě hrát na to, jak neomezujeme svobodný trh, se všemi důsledky pro české pacienty, nebo budeme jednat pragmaticky a pacientům tu kvalitní péči zařídíme. Například vstupem státu na trh lékařské práce a nabízením smluvně vázaných pobídek, když už nemůžeme Německu konkurovat finančně.

-1

Viera diera | 8. 11. 2021 11:28

bóže muj, vy ale riešite chujoviny. Prosím vás môžete mi povedať, koľko lekárov vás niekedy v živote obťažovalo? Ani jeden, čo? Inak by ste museli uznať, že ten článok je jednoducho super a otvára strašne veľké tabu. Choďte preč a nechajte nás, obete, nech sa môžeme aspoň na chvíľku cítiť ako ľudí.

+5

Viera diera | 8. 11. 2021 11:24

Takýto článok otvára obrovskú bolesť väčšiny z nás. Napokon sa o tom hovorí, teda aspoň u vás v Česku. No buďte radi že sa to aspoň diskutuje. Mám za sebou sexuálny nátlak zo strany psychiatra. Pán doktor, ktorý stále sedí za stolom a ordinuje. Áno, sťažovala som sa, ale nič okrem napomenutia sa mu nestalo. On je naďalej odborník a profesionál a ja som na tom horšie ako kedykoľvek predtým.

+9

Pavel | 8. 11. 2021 11:15

@umfa: Nechápejte mě, prosím, špatně. Já rozhodně nechci nikomu bránit v tom, aby pracoval tam, kde se mu zachce. Beru to čistě z pohledu státu, v jehož zájmu je zajistit, aby lidé, studující za jeho peníze, pracovali pro něj, a ne pro jiné státy. Tady je mezi státy klasický konkurenční boj a není důvod, proč by se stát měl chovat jinak, než jakýkoliv jiný tržní subjekt v konkurenčním prostředí.

-2

umfa | 8. 11. 2021 10:39

Správně, a kdo vystudoval nějakou univerzitu v zahraničí, měl by tam už zůstat, protože vystudoval za jejich peníze :-)

(poznámka pro hardcore feministky: jde o sarkasmus)

-2

Pavel | 8. 11. 2021 10:23

Prvotní příčinou toho všeho je nedostatek lékařů a psychologů. Kdyby jich byl dostatek, ti nekvalitní by neměli tolik prostoru a neubližovali by tolika lidem. Vzpomeňte si na to, až budete obhajovat lékaře, kteří vystudovali za naše peníze, aby pak odjeli pracovat za vyšší plat třeba do Německa, že je to prý jen jejich volba.

-2

mybodymy | 8. 11. 2021 9:46

Asi takhle nějak: každá z nás zná nějakou holku nebo ženu který se to stalo. Šeptandou potom jede ke kerýmu prasákovi radějc nechodit. Co ale můžeme udělat dalšího? Jak se todlencto změní? Kdy si přestanu vybírat doktora podle toho jestli a nebo není prase?

+7

Pavel | 8. 11. 2021 9:13

Dodatek - jeden důvod, proč pan Houdek neradí obětem trestných činů, aby se - logicky - obracely na orgány činné v trestním řízení, tedy v prvním kroce na PČR, mě přeci jen napadl.

Jakmile totiž věc předáte policii, nesmíte do éteru pouštět nic, co by mohlo ovlivnit vyšetřování, takže ztratíte mocnou zbraň - nemůžete veřejně lynčovat potenciálního viníka bez řádného vyšetřování. A tuto zbraň tu pan Houdek, vystudovaný právník, už v několika článcích obhajoval.

-5

Feministka | 8. 11. 2021 9:05 | reakce na Jana Sýkorka - 8. 11. 2021 9:04

#me too :)

+1

Jana Sýkorka | 8. 11. 2021 9:04

To je už druhý článek na Heroine.cz od Pavla Houdka který mi dodal kuráž řešit trauma. Děkuji. Vy pane Houdku skutečně měníte lidem životy. Prosím, pište a bojujte perem i na dále.

+33

Pavel | 8. 11. 2021 8:45

To jsou mi zajímavé novinky. Právník radí případným obětem trestných činů, aby se pro pomoc obracely na stavovskou organizaci, která nemí ani oprávněná, ani právně či odborně způsobilá posuzovat trestně-právní rovinu vztahu pacient-lékař, ale aby od ní nic nečekaly kvůli zde zcela irelevantnímu faktu, že tato rozhoduje "kolegiálně".

Tak už vím, kterého "vystudovaného právníka" si rozhodně nezaplatím, až budu potřebovat právní zastoupení.

BTW.: on existuje i nějaký nevystudovaný právník? :-D

-5

Franta Trávníček | 8. 11. 2021 8:12

Ticho o Cimickém už neplatí, byl včera v Český.

0