Diskuze k článku:

Zpomalit znamená mít život, ze kterého si nemusíš brát dovolenou, říká Kamila Boudová

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Petr.b | 26. 8. 2021 13:14

Paní má pravdu, že je třeba zpomalit. Ale nemohu souhlasit s tím, že "úspěšný" je ten, kdo je neustále zaneprázdněný. Podle mě nejúspěšnější je ten, kdo nedělá nic a přitom má prachy.
Máloplatné, bez peněz to nejde, nakonec i ta zmínka o tom, že uklidit nám může firma znamená, že na to člověk musí mít.
Taky bych si tak neidealizoval doby minulé, na venkově. Prožil jsem část studentského života v zemědělství, v osmdesátých letech. A nedá se rozhodně říct, že by lidé pracovali zvolna a málo. Naopak, v sezóně se pracovalo dost, o žních - v podstatě celé prázdniny, pak prakticky nepřetržitě, někteří i v noci. O tom se pracujícím úředníkům v korporátech ani nezdá. Ale na 2. stranu v zimě toho moc na práci nebylo. Leda kolem baráků a v garážích.
Moji prarodiče žijící na venkově pak samozřejmě žili v poklidu - jak by se dnes řeklo slow. Neměli nejen mobilní telefon, ale dokonce vůbec žádný. Spát chodili se setměním. Ale ujišťuji autorku, že měli své stresy a svoji nikdy nekončící dřinu, namátkou: práce na zahradě (ne se sekáním trávy sekačkou, ale kolem jídla, co tam rostlo), sehnat dostatek trávy na seno pro králíky. To se seklo kosou a sušilo od pozdního jara do pozdního léta - ty zvířata musej žrát celou zimu. Dojet na brambory na uskladnění, zajistit uhlí a dříví na zimu, udržet barák tak, aby byl v pořádku, no nebudu z toho dělat román - ti lidé (a stejně tak i všichni ostatní sousedé) v podstatě celý svůj život dřeli a výsledkem bylo, že měli co jíst, co na sebe a peníze na provoz baráku. Na dovolené byli za život asi tak 2x, nejdál v Karlových Varech.
To neříkám, proto, že to je tak správně. Jen proto, abych uvedl na pravou míru mýtus, jak dříve bylo všechno krásné, zejména na vesnici. Jo a souhlasím s Umfou - nějakou módu vůbec neřešili. Samozřejmě, že prarodiče měli "nedělní šaty". Na pohřby, soudy, nebo když se šlo na úřad. Tyhle šaty jim sloužily možná 30 let.
Ale jinak i dnes znám lidi, co jsou dobrovolně chudí a užívají si krásný skromný život . Nejezdí na zahraniční dovolené, barák si udržují vlastními silami, Večer nechodí do opery, ale čtou si doma u kamen. I to lze. Taky, ale znám lidi, co mají sbírku veteránů, soukromý vrtulník a jsou ve své firmě 12-16 hodin denně, a přesto i ti vypadají šťastně. Každý to má prostě jinak. A to je krásné, že si to můžeme dělat, jak chceme.

+18
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Diskuze k článku:

Maria | 14. 3. 2022 19:19

Prožíváte bolestivý rozchod nebo rozvod? Vyhrajte nad svým bývalým přítelem, bývalou přítelkyní, exmanželem, bývalou manželkou a nechte si je natrvalo. Můj manžel mě opustil kvůli jiné ženě před 6 měsíci a od té doby je můj život plný bolesti, smutku a žalu, protože to byla moje první láska, se kterou jsem strávila celý svůj život. Přítel mi řekl, že viděl nějaké posudky od kouzelníka jménem DR SUNNY, který může za pár dní přivést svého milence zpět, zasmál jsem se a řekl, že mě to nezajímá, ale kvůli lásce, kterou ke mně můj přítel choval, . Poradila jsem se za sebe s veleknězem ak mému největšímu překvapení mi po 2 dnech manžel poprvé po 6 měsících zavolal, že se mu stýskám a že lituje všeho, čím mě provázel. pro mě a teď jsme spolu šťastní. Pořád tomu nemůžu uvěřit, protože je to tak úžasné. Děkuji DR SUNNY za přivedení zpět mého milence a také mého rozkošného přítele, který se za mě přimlouval, pro každého, kdo by mohl potřebovat pomoc tohoto skvělého doktora. Zde je e-mail: drsunnydsolution1@gmail.com Můžete jej také poslat přes WhatsApp na +2348082943805

0

Gabriela Bodláková | 3. 9. 2021 7:44

Krásně napsané. Myslím, že jste to vystihl naprosto přesně. “Nic vnějšího nás nemůže rozrušit. Trpíme, jen když chceme, aby byly věci jiné, než jaké jsou.” Byron Katie, Měj rád skutečnost

+1

V. | 30. 8. 2021 13:02

Zajímavé... zpomalení rozhodně ano. Ale.
Komentáře níže jsou podle mě taky dost výstižné. "Nemohu souhlasit s tím, že "úspěšný" je ten, kdo je neustále zaneprázdněný. Podle mě nejúspěšnější je ten, kdo nedělá nic a přitom má prachy." - přesně moje slova. Ani to nemusí být nějak extra moc peněz, stačí na pokrytí potřeb a něčeho zbytného navíc.
Na to, abych mohla delegovat, musím ty prachy prvně mít, stejně tak na ty kvalitní boty za 10 litrů. A většina lidí to prostě nemá. S omezenými prostředky je uplatnění pointy článku také omezené.

0

Ivana | 28. 8. 2021 20:15

.. pěkně, pěkně... vzpomínám- udržitelná móda byl standard, krásná kreativní doba, ale bez svobody a peněz :-( chce šít, přešívat, opravovat, párat. Zredukovat zabíjení času v obchodech ne s módou, ale s hadrami. Nejkrásnější látky najdeme v obchodech z druhé ruky nebo u babiček- vlnu, bavlnu, hedvábí... Chce to vyšší ceny, aby se více před koupí přemýšlelo.

+2

natalie | 26. 8. 2021 16:34

To teda pardon, ale mně přijde, že paní Boudová žije v úplné bublině a protiřečí si. Zpomalit tím, že si zaplatím paní na úklid? Tak to asi musím nejdříve vydělávat dost dobré peníze.... čili trávit spoustu času v práci (pokud teda nemám bohatého partnera nebo rodiče). Stejně tak nic si nekupovat.. na to taky musím nejdřív být bohatá a nakoupit si pár věcí a pak z nich žít šest let. Vzít si staré kozačky ze skříně je super, ale spousta lidí nikdy pořádné kozačky neměla a ani kalhoty z Manga.... Její poselství je pro lidi, kteří jsou bohatí. Za mě přínos nula.

+6

Petr.b | 26. 8. 2021 13:14

Paní má pravdu, že je třeba zpomalit. Ale nemohu souhlasit s tím, že "úspěšný" je ten, kdo je neustále zaneprázdněný. Podle mě nejúspěšnější je ten, kdo nedělá nic a přitom má prachy.
Máloplatné, bez peněz to nejde, nakonec i ta zmínka o tom, že uklidit nám může firma znamená, že na to člověk musí mít.
Taky bych si tak neidealizoval doby minulé, na venkově. Prožil jsem část studentského života v zemědělství, v osmdesátých letech. A nedá se rozhodně říct, že by lidé pracovali zvolna a málo. Naopak, v sezóně se pracovalo dost, o žních - v podstatě celé prázdniny, pak prakticky nepřetržitě, někteří i v noci. O tom se pracujícím úředníkům v korporátech ani nezdá. Ale na 2. stranu v zimě toho moc na práci nebylo. Leda kolem baráků a v garážích.
Moji prarodiče žijící na venkově pak samozřejmě žili v poklidu - jak by se dnes řeklo slow. Neměli nejen mobilní telefon, ale dokonce vůbec žádný. Spát chodili se setměním. Ale ujišťuji autorku, že měli své stresy a svoji nikdy nekončící dřinu, namátkou: práce na zahradě (ne se sekáním trávy sekačkou, ale kolem jídla, co tam rostlo), sehnat dostatek trávy na seno pro králíky. To se seklo kosou a sušilo od pozdního jara do pozdního léta - ty zvířata musej žrát celou zimu. Dojet na brambory na uskladnění, zajistit uhlí a dříví na zimu, udržet barák tak, aby byl v pořádku, no nebudu z toho dělat román - ti lidé (a stejně tak i všichni ostatní sousedé) v podstatě celý svůj život dřeli a výsledkem bylo, že měli co jíst, co na sebe a peníze na provoz baráku. Na dovolené byli za život asi tak 2x, nejdál v Karlových Varech.
To neříkám, proto, že to je tak správně. Jen proto, abych uvedl na pravou míru mýtus, jak dříve bylo všechno krásné, zejména na vesnici. Jo a souhlasím s Umfou - nějakou módu vůbec neřešili. Samozřejmě, že prarodiče měli "nedělní šaty". Na pohřby, soudy, nebo když se šlo na úřad. Tyhle šaty jim sloužily možná 30 let.
Ale jinak i dnes znám lidi, co jsou dobrovolně chudí a užívají si krásný skromný život . Nejezdí na zahraniční dovolené, barák si udržují vlastními silami, Večer nechodí do opery, ale čtou si doma u kamen. I to lze. Taky, ale znám lidi, co mají sbírku veteránů, soukromý vrtulník a jsou ve své firmě 12-16 hodin denně, a přesto i ti vypadají šťastně. Každý to má prostě jinak. A to je krásné, že si to můžeme dělat, jak chceme.

+18

umfa | 26. 8. 2021 7:44

Jen s tou módou si myslím, že paní Kamila to bere za špatný konec. Jestli chci šetřit životní prostředí a přírodní zdroje šetrným a udržitelným šatníkem, tak to znamená módu vůbec neřešit, zatímco ona ji nějak řeší neustále. Může si vzít příklad ze spousty mužů (včetně mě) - džíny a tričko je oblečení které stačí na celý život, v počtu takovém abych měl v šuplíku tak jeden čistý kus. Nové se kupuje když opotřebení starého přesáhne únosnou mez. Obojí je k dispozici v libovolných velikostech, nějaké číslo označující velikost je mi úplně ukradené, buď se vejdu nebo beru o stupeň větší (upřímně - ani nevím co to ta zmíněná velikost 46 znamená, nedovedu si k tomu nic přiřadit).

+8