Diskuze k článku:

Zpomalit znamená mít život, ze kterého si nemusíš brát dovolenou, říká Kamila Boudová

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Petr.b | 26. 8. 2021 13:14

Paní má pravdu, že je třeba zpomalit. Ale nemohu souhlasit s tím, že "úspěšný" je ten, kdo je neustále zaneprázdněný. Podle mě nejúspěšnější je ten, kdo nedělá nic a přitom má prachy.
Máloplatné, bez peněz to nejde, nakonec i ta zmínka o tom, že uklidit nám může firma znamená, že na to člověk musí mít.
Taky bych si tak neidealizoval doby minulé, na venkově. Prožil jsem část studentského života v zemědělství, v osmdesátých letech. A nedá se rozhodně říct, že by lidé pracovali zvolna a málo. Naopak, v sezóně se pracovalo dost, o žních - v podstatě celé prázdniny, pak prakticky nepřetržitě, někteří i v noci. O tom se pracujícím úředníkům v korporátech ani nezdá. Ale na 2. stranu v zimě toho moc na práci nebylo. Leda kolem baráků a v garážích.
Moji prarodiče žijící na venkově pak samozřejmě žili v poklidu - jak by se dnes řeklo slow. Neměli nejen mobilní telefon, ale dokonce vůbec žádný. Spát chodili se setměním. Ale ujišťuji autorku, že měli své stresy a svoji nikdy nekončící dřinu, namátkou: práce na zahradě (ne se sekáním trávy sekačkou, ale kolem jídla, co tam rostlo), sehnat dostatek trávy na seno pro králíky. To se seklo kosou a sušilo od pozdního jara do pozdního léta - ty zvířata musej žrát celou zimu. Dojet na brambory na uskladnění, zajistit uhlí a dříví na zimu, udržet barák tak, aby byl v pořádku, no nebudu z toho dělat román - ti lidé (a stejně tak i všichni ostatní sousedé) v podstatě celý svůj život dřeli a výsledkem bylo, že měli co jíst, co na sebe a peníze na provoz baráku. Na dovolené byli za život asi tak 2x, nejdál v Karlových Varech.
To neříkám, proto, že to je tak správně. Jen proto, abych uvedl na pravou míru mýtus, jak dříve bylo všechno krásné, zejména na vesnici. Jo a souhlasím s Umfou - nějakou módu vůbec neřešili. Samozřejmě, že prarodiče měli "nedělní šaty". Na pohřby, soudy, nebo když se šlo na úřad. Tyhle šaty jim sloužily možná 30 let.
Ale jinak i dnes znám lidi, co jsou dobrovolně chudí a užívají si krásný skromný život . Nejezdí na zahraniční dovolené, barák si udržují vlastními silami, Večer nechodí do opery, ale čtou si doma u kamen. I to lze. Taky, ale znám lidi, co mají sbírku veteránů, soukromý vrtulník a jsou ve své firmě 12-16 hodin denně, a přesto i ti vypadají šťastně. Každý to má prostě jinak. A to je krásné, že si to můžeme dělat, jak chceme.

+18
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Diskuze k článku:

Gabriela Bodláková | 3. 9. 2021 7:44

Krásně napsané. Myslím, že jste to vystihl naprosto přesně. “Nic vnějšího nás nemůže rozrušit. Trpíme, jen když chceme, aby byly věci jiné, než jaké jsou.” Byron Katie, Měj rád skutečnost

+1

V. | 30. 8. 2021 13:02

Zajímavé... zpomalení rozhodně ano. Ale.
Komentáře níže jsou podle mě taky dost výstižné. "Nemohu souhlasit s tím, že "úspěšný" je ten, kdo je neustále zaneprázdněný. Podle mě nejúspěšnější je ten, kdo nedělá nic a přitom má prachy." - přesně moje slova. Ani to nemusí být nějak extra moc peněz, stačí na pokrytí potřeb a něčeho zbytného navíc.
Na to, abych mohla delegovat, musím ty prachy prvně mít, stejně tak na ty kvalitní boty za 10 litrů. A většina lidí to prostě nemá. S omezenými prostředky je uplatnění pointy článku také omezené.

0

Ivana | 28. 8. 2021 20:15

.. pěkně, pěkně... vzpomínám- udržitelná móda byl standard, krásná kreativní doba, ale bez svobody a peněz :-( chce šít, přešívat, opravovat, párat. Zredukovat zabíjení času v obchodech ne s módou, ale s hadrami. Nejkrásnější látky najdeme v obchodech z druhé ruky nebo u babiček- vlnu, bavlnu, hedvábí... Chce to vyšší ceny, aby se více před koupí přemýšlelo.

+2

natalie | 26. 8. 2021 16:34

To teda pardon, ale mně přijde, že paní Boudová žije v úplné bublině a protiřečí si. Zpomalit tím, že si zaplatím paní na úklid? Tak to asi musím nejdříve vydělávat dost dobré peníze.... čili trávit spoustu času v práci (pokud teda nemám bohatého partnera nebo rodiče). Stejně tak nic si nekupovat.. na to taky musím nejdřív být bohatá a nakoupit si pár věcí a pak z nich žít šest let. Vzít si staré kozačky ze skříně je super, ale spousta lidí nikdy pořádné kozačky neměla a ani kalhoty z Manga.... Její poselství je pro lidi, kteří jsou bohatí. Za mě přínos nula.

+6

Petr.b | 26. 8. 2021 13:14

Paní má pravdu, že je třeba zpomalit. Ale nemohu souhlasit s tím, že "úspěšný" je ten, kdo je neustále zaneprázdněný. Podle mě nejúspěšnější je ten, kdo nedělá nic a přitom má prachy.
Máloplatné, bez peněz to nejde, nakonec i ta zmínka o tom, že uklidit nám může firma znamená, že na to člověk musí mít.
Taky bych si tak neidealizoval doby minulé, na venkově. Prožil jsem část studentského života v zemědělství, v osmdesátých letech. A nedá se rozhodně říct, že by lidé pracovali zvolna a málo. Naopak, v sezóně se pracovalo dost, o žních - v podstatě celé prázdniny, pak prakticky nepřetržitě, někteří i v noci. O tom se pracujícím úředníkům v korporátech ani nezdá. Ale na 2. stranu v zimě toho moc na práci nebylo. Leda kolem baráků a v garážích.
Moji prarodiče žijící na venkově pak samozřejmě žili v poklidu - jak by se dnes řeklo slow. Neměli nejen mobilní telefon, ale dokonce vůbec žádný. Spát chodili se setměním. Ale ujišťuji autorku, že měli své stresy a svoji nikdy nekončící dřinu, namátkou: práce na zahradě (ne se sekáním trávy sekačkou, ale kolem jídla, co tam rostlo), sehnat dostatek trávy na seno pro králíky. To se seklo kosou a sušilo od pozdního jara do pozdního léta - ty zvířata musej žrát celou zimu. Dojet na brambory na uskladnění, zajistit uhlí a dříví na zimu, udržet barák tak, aby byl v pořádku, no nebudu z toho dělat román - ti lidé (a stejně tak i všichni ostatní sousedé) v podstatě celý svůj život dřeli a výsledkem bylo, že měli co jíst, co na sebe a peníze na provoz baráku. Na dovolené byli za život asi tak 2x, nejdál v Karlových Varech.
To neříkám, proto, že to je tak správně. Jen proto, abych uvedl na pravou míru mýtus, jak dříve bylo všechno krásné, zejména na vesnici. Jo a souhlasím s Umfou - nějakou módu vůbec neřešili. Samozřejmě, že prarodiče měli "nedělní šaty". Na pohřby, soudy, nebo když se šlo na úřad. Tyhle šaty jim sloužily možná 30 let.
Ale jinak i dnes znám lidi, co jsou dobrovolně chudí a užívají si krásný skromný život . Nejezdí na zahraniční dovolené, barák si udržují vlastními silami, Večer nechodí do opery, ale čtou si doma u kamen. I to lze. Taky, ale znám lidi, co mají sbírku veteránů, soukromý vrtulník a jsou ve své firmě 12-16 hodin denně, a přesto i ti vypadají šťastně. Každý to má prostě jinak. A to je krásné, že si to můžeme dělat, jak chceme.

+18

umfa | 26. 8. 2021 7:44

Jen s tou módou si myslím, že paní Kamila to bere za špatný konec. Jestli chci šetřit životní prostředí a přírodní zdroje šetrným a udržitelným šatníkem, tak to znamená módu vůbec neřešit, zatímco ona ji nějak řeší neustále. Může si vzít příklad ze spousty mužů (včetně mě) - džíny a tričko je oblečení které stačí na celý život, v počtu takovém abych měl v šuplíku tak jeden čistý kus. Nové se kupuje když opotřebení starého přesáhne únosnou mez. Obojí je k dispozici v libovolných velikostech, nějaké číslo označující velikost je mi úplně ukradené, buď se vejdu nebo beru o stupeň větší (upřímně - ani nevím co to ta zmíněná velikost 46 znamená, nedovedu si k tomu nic přiřadit).

+8