Diskuze k článku:

Případ Lovecraft. Rasistický feminista v říši etického konzumu

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Bingos | 19. 3. 2019 11:38

Jsem zastánce názoru, že je dobré od sebe separovat autora uměleckého díla a podmínky v jakých vznikalo, dílo samotné a pak jeho následný dopad.
Ne nutně a ne do konečného důsledku (to je vlastně nemožné), ale pokud možno hodnotit danou látku pokud možno ze samostatné perspektivy - jakožto soběstačné...

+10
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Diskuze k článku:

ironst | 12. 8. 2020 18:52

Velmi mě tento článek zajímal, chtěl jsem se dozvědět něco nového a zajímavého o tomto fenomenálním autorovi. Dozvěděl jsem se ledacos nového, což mě těší. Pokud se však týká interpretace předkládaných faktů, v žádném případě nelze s autorem souhlasit a velice mě jeho závěry zklamaly.

+1

crowley | 13. 5. 2020 11:22

Cesky buzzfeed clanek :-) On zastaval nazory, ktere v te dobe mela drtiva vetsina lidi, ale my to dame hned do nadpisu a budeme se nad tim zpetne pohorsovat :-)

+3

Argonantus | 15. 10. 2019 17:16

"a slabší místa: prakticky všechno ostatní."

Hle, smělé štěně se jalo čůrat na sochu velikánovu.
Nesmrtelný rozsudek tehdejšího kritika inkvizitora Edmunda Wilsona, že "nejstrašnější na tom je, jak je to napsané", v různých podobách papouškují tisíce duchamorných učitelů literatury, a jejich žáci to dále recyklují k zešílení.

Máte samozřejmě právo na to, aby se vám Lovecraftův způsob psaní nelíbil.
Nicméně nepovažuji za úplně košer v informativním článku kritizovat autora podle měřítek, která sám výslovně odmítl a nepoužíval, jak správně citujete, a nepoužít na něho měřítka vlastní, která si sám pro sebe zavedl, a která od těch dob užívá armáda jeho následníků.

Neb cílem literatury podle Lovecrafta je vytvořit ve čtenáři určitý dojem.
A mohu vám říci, že po prvním dočtení Volání Cthulhu - v roce 1991 - jsem dlouho přemýšlel, co na mne v životě udělalo tak veliký dojem, a moc věcí mne nenapadlo.
A ani po skoro třiceti letech, kdy tuto povídku napodobilo ještě daleko víc lidí, než předtím, se mezi těmi jeho žáky a epigony nevyskytl nikdo, kdo by se s ním mohl měřit, jakkoli je třeba velmi uznávaný (Ramsay Campbell, například).
Víte, tomu se v jiných oborech lidské činnosti říká světový rekord.

Lovecraftova odbojná větev literatury je věrnou obdobou impresionismu ve výtvarném umění. Jeho smyslem není zachycení věrné fotografie reality, pročež je zcestné mu vyčítat, že realitu dobře nezachycuje.

+5

Miatyami | 19. 3. 2019 15:25

Vzpomínám na doby, kdy lidé četli proto, že chtěli zažít nové věci, chtěli se stát někým jiným. Prostě četli pro zábavu a potěšení.... Nikdo z nás není bez chyby a naše vnoučata se budou dívat na naše názory také jako na zastaralé a možná nelidské. Každý z nás je dítětem své doby.

+3

Bingos | 19. 3. 2019 11:38

Jsem zastánce názoru, že je dobré od sebe separovat autora uměleckého díla a podmínky v jakých vznikalo, dílo samotné a pak jeho následný dopad.
Ne nutně a ne do konečného důsledku (to je vlastně nemožné), ale pokud možno hodnotit danou látku pokud možno ze samostatné perspektivy - jakožto soběstačné...

+10