Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Diskuze k článku:

7 tipů pro muže. Co dělat, aby se ženy cítily bezpečně

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

David | 24. 3. 2021 1:19

Nelíbí se mi, když někdo vytváří dojem, že muži jsou násilníci, byt třeba jen potenciální. Je to v zásadě urážka všech slušných mužů. Nikdy nedosáhnete toho, že 100 procent mužů bude slušných. Ani 100 procent žen slušných není a nebude. A už vůbec si nemyslím, že žijeme v nějaké kultuře znásilnění, jak se někdy říká. Odjakživa platilo, že když se někdo choval jako hovado k ženám, mužům, dětem, zvířatům a ubližoval jim tak je to hovado, násilník, kriminálník. Ale nelze toho paušalizovat. Pokud jde o to, jestli jsem se někdy cítil nepříjemně v mhd či na ulici mockrát. Např. když jsem přešel ulici kvůli motajícímu se bezdomovci a ten na mě křičí , Vole ty se mě bojíš, štítíš nebo tak něco? Nebo se mi posmívala parta pubertáků v autobuse za denního světla a říkali že jsem teplej. Nebo když procházím kolem partičky opilců, fetáků apod. Když se na diskotéce nějaká partička baví na můj mě za zády. Já je vůbec neznám. Když mi cizí chlap na ulici tyká a říká mi vole. Když mě cikánka na Hlavním nádraží nabízí sex a říká, že mi udělá cenu. Je mnoho situací kdy se jako muž necítím příjemně a komfortně. Ano nejde o to, že by mě někdo znásilnil, ale obtěžoval nevhodně velmi často a někdy jsem se přitom také lekl a roztřásl. Ve společnosti obecně chybí slušnost a vzrůstá agresivita. Jinak co se týká těch násilníků , osvěta by snad měla směřovat do rodin a již malým dětem co si vštěpovat do hlavy , že . Ostatně všechny ty muže snad vychovávali také , někdy výhradně ženy. Tak proč je nenaučili jak se chovat k ženám? A to již nemluvím o sexuologovy Radimu Uzlovy , který tvrdí, že muži jsou zvířata. Jde jim jen o sex . A za jeho mladých let se nikdo nemusel na nic ptát.... Dneska je spousta věcí nějak vymknutá z kloubů. A jinak k tomu věnovat se násilníkovi.....Víte ono pro spoustu mužů se někoho zastat a postavit se mu je velmi nesnadné. Dříve možná stačila na násilníka a obtěžovatel houknout, zakřičet, něco říci....Dneska si koleduje člověk o to, že h o ten násilník zbije nebo do něj vrazí třeba nůž. Při vší úctě skončit jako invalida nebo mrtvý , proto, že jsem se někoho zastal je opravdu těžké. Málokdo má na takové hrdinství. Další věcí je, že nikdo z nás neví, kdyby náhodou tomu útočníkovi ublížil fyzicky nebo ho nedej bůh zabil, jestli neskončí před soudem a za katrem. Kdo ví, jak policie a soudy vyhodnotí nutnou obranu či zákrok v rámci pomoci druhému člověku. Je to všechno relativní a docela těžké.

+22
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Alice Gore | 18. 3. 2021 12:40

Ano, je to tak, a hádej co? Můžeš si za to sám.

-13
Zobrazit komentovanou zprávu

Diskuze k článku:

Bůh | 31. 3. 2021 21:58

Tedy na začátek ano uznávám že ženy bývají určitému obtěžování vystaveny mnohem častěji. Je zde ale otázka zdali je strach oprávněný. Abych vysvětlil svou pozici tak jsem zažil mnoho situací kdy jsem byl napaden (jo má zdeformovaná nosní přepážka a několik jizev by mohly vyprávět a nezpočet modřín které již neexistují) a to se snažím ustupovat jak to jen jde. Tedy jdu do boje jen když není jiná cesta a tedy ani facka není důvod k eskalaci. Ano můžete říci že že to byli násilí od mužů a budete mít pravdu. Ale proč? Přeci jen jakýkoliv konflikt s ženou nebude eskalován a zároveň je lepší si nechat líbit pár ran od ženy ne snést dalších několik od lidí co jí budou bránit před mou obranou. Zároveň hlavní rozdíl krom spol postavení je také velikost prostě pokud bych se potkal s kulturistikou tak tam už k tomu napadení může dojít stejně dobře jako u muže. Zároveň ano nikdy jsem nevybírál sukni aby nebyla moc krátká (ano blbej příklad) ale spíše jsem mnohokrát vybíral obločení s ohledem na zvětšení mohutnosti. Taky nejsem tak nepatrný abych nechal pití bez svého dozoru. Je to všechno strach? Ne jsou tam jen určité aspekty opatrnosti. Tedy abych se vrátil k té otázce je skutečně ten strach oprávněný? Nevím minimálně považuji takový bar za mnohem nebezpočnější pro muže. Osobně mám to už u zadku. Pokud mě bude chtít někdo napadnout tak napadne. Nemusím se kvůli tomu bát. Upřímně řečeno když mnohdy slyším ty otřesné zkušenosti žen tak si říkám že bych si to i rád prohodil. Prostě poplacani po zadku, pokřikování atd by mi byly mnohem milejší než pochroumané kosti a zem kropená mou krví. A ano jsem si vědom toho jak časté to je a že to je nepříjemné jen radši bych bral tohle. Prostě na jakýkoliv strach jsem již dávno rezignoval. Jen jeden fun fact je celkem blbost bát se ze vás znásilní nějaký cizinec na ulici. Naprostá většina znásilnění je od lidí které oběť zná. Tedy je otázkou jestli není nebezpečnější aby vás doprovázel kamarád než aby jste šla sama? Nálože s touto informací jak chcete

-2

David | 31. 3. 2021 23:49 | reakce na Bůh - 31. 3. 2021 21:58

Máte pravdu známá osoba je někdy nebezpečnější než cizí chlap na ulici. Protože od známé osoby , že nebezpečí neočekává a ta osoba umí své choutky dlouho skrývat.

0

MuzinistaCZ | 26. 3. 2021 9:56

Pane Houdku, samozřejmě, že jsem někdy přemýšlel o tom, jestli to jak se obleču ovlivní mou bezepčnost. V mládí jsem rád poslouchal punk, měl jsem mikunu SexPistols, ale v některých jedincích zrovna tahle mikina vyvolávala intenzivní nutkání kopat mě do hlavy. Obdobnou zkušenost má nepochybně i nkědo kdo rád nosil tričko Orlíku, dres bohemky, dredy, plešku nebo cokoliv, co ho v něčích očích identifikovalo jako někoho, na kom si vybyije agresivitu.
Takže ano, ulice, obzvlášť večer, ale nejen a nevýhradně, nejsou bezepečné. Nejsou bezpečné pro ženy, nejsou bezpečné pro muže, nejsou bezpečné pro děti, nejsou bezpečné pro důchodce, nejsou bezpečné pro etnické menšiny. Neexistuje absolutní bezpečí.
Ano vnímejme, že se ženy necítí bezpečně. Ženy, vnímejte, že nejste jediné, kdo se necítí bezpečně.

+14

David | 24. 3. 2021 1:19

Nelíbí se mi, když někdo vytváří dojem, že muži jsou násilníci, byt třeba jen potenciální. Je to v zásadě urážka všech slušných mužů. Nikdy nedosáhnete toho, že 100 procent mužů bude slušných. Ani 100 procent žen slušných není a nebude. A už vůbec si nemyslím, že žijeme v nějaké kultuře znásilnění, jak se někdy říká. Odjakživa platilo, že když se někdo choval jako hovado k ženám, mužům, dětem, zvířatům a ubližoval jim tak je to hovado, násilník, kriminálník. Ale nelze toho paušalizovat. Pokud jde o to, jestli jsem se někdy cítil nepříjemně v mhd či na ulici mockrát. Např. když jsem přešel ulici kvůli motajícímu se bezdomovci a ten na mě křičí , Vole ty se mě bojíš, štítíš nebo tak něco? Nebo se mi posmívala parta pubertáků v autobuse za denního světla a říkali že jsem teplej. Nebo když procházím kolem partičky opilců, fetáků apod. Když se na diskotéce nějaká partička baví na můj mě za zády. Já je vůbec neznám. Když mi cizí chlap na ulici tyká a říká mi vole. Když mě cikánka na Hlavním nádraží nabízí sex a říká, že mi udělá cenu. Je mnoho situací kdy se jako muž necítím příjemně a komfortně. Ano nejde o to, že by mě někdo znásilnil, ale obtěžoval nevhodně velmi často a někdy jsem se přitom také lekl a roztřásl. Ve společnosti obecně chybí slušnost a vzrůstá agresivita. Jinak co se týká těch násilníků , osvěta by snad měla směřovat do rodin a již malým dětem co si vštěpovat do hlavy , že . Ostatně všechny ty muže snad vychovávali také , někdy výhradně ženy. Tak proč je nenaučili jak se chovat k ženám? A to již nemluvím o sexuologovy Radimu Uzlovy , který tvrdí, že muži jsou zvířata. Jde jim jen o sex . A za jeho mladých let se nikdo nemusel na nic ptát.... Dneska je spousta věcí nějak vymknutá z kloubů. A jinak k tomu věnovat se násilníkovi.....Víte ono pro spoustu mužů se někoho zastat a postavit se mu je velmi nesnadné. Dříve možná stačila na násilníka a obtěžovatel houknout, zakřičet, něco říci....Dneska si koleduje člověk o to, že h o ten násilník zbije nebo do něj vrazí třeba nůž. Při vší úctě skončit jako invalida nebo mrtvý , proto, že jsem se někoho zastal je opravdu těžké. Málokdo má na takové hrdinství. Další věcí je, že nikdo z nás neví, kdyby náhodou tomu útočníkovi ublížil fyzicky nebo ho nedej bůh zabil, jestli neskončí před soudem a za katrem. Kdo ví, jak policie a soudy vyhodnotí nutnou obranu či zákrok v rámci pomoci druhému člověku. Je to všechno relativní a docela těžké.

+22

David | 24. 3. 2021 1:47 | reakce na David - 24. 3. 2021 1:19

A je to i otázka trestů a trestání těchto věcí. Pokud budou násilníci dostávat podmínky a nízké tresty vězení tak je to asi moc neodradí. A k tomu ztuhnutí to se může stát i muži a nebo svědkům napadení. Protože člověk je v šoku z toho co zažije nebo vidí. Obzvlášt stane-li se to poprvé .K tomu doprovodu musí to být prověřený doprovod. Nebot se může stát, že i dobrovod ženu znásilní a klidně i pan taxikář. Takže ani taxík není stoprocentně bezpečný, leda by ho řídila žena. A vůbec nejvíce znásilnění , zneužití, obtěžování se děje v bezpečném prostředí. Rodina, pracoviště. Nejvíce znásilnění se odehrává mezi lidma, kteří se, alespon částečně znají. Známý, kamarád, kamarád kamaráda , kolega z práce, příbuzný, spolužák, spolubydlící, nadřízený, podřízený, učitel, student, kněz atd. Podle statistika tam je mnohem větší riziko, než od neznámého muže na ulici. Větší riziko, je od muže kterého se žena nebojí než bojít. Bohužel.

+6

Jaroslav | 23. 3. 2021 11:30

Jako muž vnímám věci podobně, jak zde někteří už popsali - když jdu za ženou, je mi to do určité míry nepříjemné a citím, že musí být i pro ní a snažím se to řešit. Třeba zrychlit a předejít jí, aby mohla být v klidu. Stejně tak by mě nenapadlo na ženu povykovat nebo pískat. To má co dělat už se slušným vychováním řekl bych.

Nicméně vždy mi přijde trochu zvláštní v podobných otázkách, kde se nějaká skupina (ať už jsou to ženy, trans lidé, lidé jiných ras, apod.) snaží upozornit, že jim není něco příjemné, že oni, dle toho co čtu, moc nekoukají na stranu těch druhých (mužů, hetero, jiných ras, apod.).

Rozhodně souhlasím, že být ženou a mít již nějakou negativní zkušenost nebo jen doslech o ní, tak se v noci na ulici bojím. Ale zamyslela se někdy žena, zda muži nemají něco podobného? Jako třeba kolika z vás mužů zde se stalo, že se jiný agresivnější muž začal navážet do vás. A to jen proto, že on se cítí být dominantní v daném místě (klidně i jen ve vanogu metra). Nebo že na vás jiný muž "špatně kouká" a vy jako muž, pokud nechcete být obětní beránek, se jaksi v zásadě musíte účastnit tohoto boje o dominanci a koukat na něj dosti sebevědomě a přemýšlet, zda se budete za chvíli prát, protože on bude agresivní hovado. A samozřejmě můžete sklonit zrak a doufat, ale to ho možná jen utvrdí v tom, že jste padavka půjde toho využít. Mezi muži to tak prostě je - to je stále ještě příroda a pokud nechci být obět, musím s tím počítat. Což samozřejmě neznanemá, že to budu začínat. Ale muži bojují o dominanci, někteří stále. Proto je mimochodem statisticky násobně pravděbodobnější, že se do konfliktu nebo i boje a tedy i ohrožení dostane muž a ne žena.

Stejně tak jako muž, který jde v noci po ulici a má míjet skupinku jiných můžu, kteří se zjevně náramně baví, se mi prožene hlavou, co mě bude čekat, připravuji se na boj, narovnám se a dostanu se do módu "macho muže", abych byl připravený sebevědomě odpovídat a přesvědčit je v případném konfliktu, že se mnou si nechtějí začínat.

A tedy, nejste v tom ženy, trans lidé, cizinci všech ras, apod. sami. Každý máme své problémy, ale já nebudu ten, který je bude házet na jiné.

Souhlasím s jedním diskutujícím zde, že věty typu "Pokud máme násilí na ženách vymýtit jednou PRO VŽDY.."
"Pokud se shodneme na tom, že násilí na ženách je nepřijatelné a chceme ho pomoci UKONČIT.." jsou zcela nesmyslné. Nikdy nic nevymítíte na 100%. To neznamená, že to nebudete zkoušet, ale nikdy se to určitě nepovede zcela.

A pokud tedy chceme, abychom se všichni na ulici cítili dobře alespoň ve většině situací, myslíte si, že je dobře radit lidem, aby obcházeli jiné lidi obloukem? Aby raději muž přešel na druhou stranu a vyhnul se ženě? Nebylo by třeba lepší, kdyby raději ti dva lidé začali komunikaci? Klidně jen neverbální. Žena se otočí, já se na ní podívám usměju se a jsem příjemý a pak si hledím svého. Nepozná, že ten můj výraz a úsměv byl ze zdvořilosti? Dle méhou soudu chování jako "vyhni se ženě raději na ulici obloukem" je přesně to chování, co nás od sebe oddálí (tím myslím duchem a vnímáním :)) ) namísto aby nám pomohlo komunikovat a vcítit se do druhých.

A když chceme tedy někoho usměrňovat, neměli bychom usměrňovat agresivní lidi, kteří překračují meze? Např. muže, kteří se chovají jako prasata k ženám? Namísto toho, abychom pohrozili nebo aplovali na všechny lidi/muže (což má v důsledku někdy bohužel i opačné než chtěné dopady - jako myšlenky v hlavě slušného člověka "proč tohle říkají mě? Já jsem přeci slušný. Nejsou prostě jen přecitlivělí?" apod.).

Všichni řešíme nepříjemné situace a tady je to hrozné velké tajemství - všichni navždy budeme!

Nejste v tom sami, každý bojuje, stále, celý život a nikdy nepřestane. Nedělejte si iluze o ideálu a raději se, zde se omlouvám za nenalezení lepšího slova, trochu vzmužte. (toughen up)

+20

Vláďa | 23. 3. 2021 11:00

Zdravím a připojují se k těm, kteří nechtějí u žen vyvolávat na ulici obavy. Co takhle, dámy, vymyslet nějaké gesto nebo "heslo", kterým bychom Vám dali najevo, že Vás rozhodně nehodláme ohrožovat? Pomohlo by něco takového?

0

Lenka | 4. 4. 2021 10:35 | reakce na Vláďa - 23. 3. 2021 11:00

Dobrý den Vláďo, myslím, že nejjednodušší způsob je - dejte nám možnost se vzdálit. Gesta / hesla fungovat nebudou, jednak je nedokážete komunikovat všem, jednak mohou být zneužita.
Pokud to myslíte vážně, nechte ženu / dítě/ kohokoli, z něhož cítíte strach, před sebou odejít (třeba zastavte na chvilku - těch 10-20 sekund vás nezabije), příp. dejte možnost se jakkoli jinak vzdálit.
Neberte si to osobně, strach není kvůli vám, "jen" kvůli nějaké ne úplně fajnové zkušenosti, která je spojena se situací podobné té, ve které se nacházíte.
Krásný den pánové a dámy :-)

+1

umfa | 23. 3. 2021 16:04 | reakce na Vláďa - 23. 3. 2021 11:00

Jistě, stačí říct tohle heslo 7852148c-2c85-4289-897e-c437f5 6fdcbba hned všichni vědí na čem jsou.

-1

Vláďa | 24. 3. 2021 10:32 | reakce na umfa - 23. 3. 2021 16:04

Ha, ha, moc vtipné. Nedošlo vám, proč je "heslo" v uvozovkách?

+1

umfa | 24. 3. 2021 14:09 | reakce na Vláďa - 24. 3. 2021 10:32

Došlo, proto jsem nepoužil skutečné heslo podle NIST 800-63B ale jenom UUID.

+2

Janicka_tkanicka | 23. 3. 2021 7:52

Trocha gramatického obtěžování - "není to raketová věda" je doslovný překlad z angličtiny. Češi nemají raketovou vědu, mají prostě jen vědu, případně žádnou vědu. "Není to žádná věda" :)

+6

Mates | 20. 3. 2021 15:06

1)Samozřejmě, že její bezpečnost je její starost, tak jako každé jiné osoby. Pokud mě někdo na ulici napadne a pobodá nožem, tak on je viník, ale já jsem mrtvý, pokud já sám nepodniknu kroky, abych tomu předešel.
2)Například u úmyslného ublížení na zdraví, jsou obětí mnohem častěji muži, u znásilnění mnohem častěji ženy. Rady se budou tedy lišit podle pohlaví v určitých aspektech, protože je jiná pravděpodobnost, jakému napadení můžou čelit.
3)Pravděpodobně je to častější u mužů, ale obecně je problém kolik osob si nepřipouští, že by se stali obětí kriminality, protože se s tím do teď nesetkali.
4) Pokud každý sám není ochotný věnovat čas a úsilí pro svou bezpečnost, tak bude vždycky obětí situace. Tím spíš pokud má nevýhodu ve fyzické síle, tím větší úsilí musí věnovat prevenci, schopnostem a prostředkům sebeobrany.

+4

VM | 19. 3. 2021 14:09

Kdyz jdu ulici, tak si zen vesmes nevsimam a proste jdu. To jak si poradi se svou pripadnou paranoiou je ciste jejich vec.

+9

beta samec | 21. 3. 2021 15:14 | reakce na VM - 19. 3. 2021 14:09

Jistě, co taky jinýho. Když rovnost tak rovnost se vším všudy.

+3

Jakub | 18. 3. 2021 22:22

No, myslel jsem si, že se konečně dočtu něco zajímavého, ale pro mě, jako muže nepáchajícího sexuální násilí na ženách, je všechno, co tu bylo řečeno naprosto přirozené. A myslím, že nemluvím jen za sebe. Testosteronem nabušení násilníci budou vždycky testosteronem nabušení násilníci. Na tom se nic nezmění. Ale na druhou stranu si myslím, že pořádný kopanec do rozkroku možná udělá lepší práci, než tenhle článek. Možná se mýlím.

+3

umfa | 18. 3. 2021 22:40 | reakce na Jakub - 18. 3. 2021 22:22

Bohužel se mýlíte. Ženy, ač rády tvrdí něco jiného, často reagují na bezprostřední ohrožení tím, že "ztuhnou" a kopanec do rozkroku od nich nehrozí. Dá se to samozřejmě potlačit tréningem, ale kolik žen jej absolvovalo, že :-) Vysvětlení je jednoduché - během evoluce se ukázalo, že muž, který při napadení jiným mužem ztuhne, bude velice rychle vyloučen z genofondu, zatímco žena, která ztuhne bude znásilněna a její genofond bude mít o pokračování víc.

+8

Vendy | 23. 3. 2021 13:50 | reakce na umfa - 18. 3. 2021 22:40

Máte nějaký zdroj tohoto tvzení? Že se tohle stává ženám a mužům ne? Protože je to trošku bůhvíodkud vycucaný nesmysl.

-1

umfa | 23. 3. 2021 16:00 | reakce na Vendy - 23. 3. 2021 13:50

Ovšem, že to není nesmysl, ale holá skutečnost - byť pro někoho těžko snesitelná :-)
V kriminologii dávno známý fakt, z jiných než kriminalistických publikací třeba "Tonic immobility during sexual assault", https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/aogs.13174

+1

Darwinová | 21. 3. 2021 0:33 | reakce na umfa - 18. 3. 2021 22:40

Jenže se nějak nepočítalo se ztuhnutím mozku určitých jedinců. A výsledky vidíme dodnes :(

0

Feministka | 18. 3. 2021 18:12

Pavle Houdku, miluju te!!

0

Agata Rey | 18. 3. 2021 18:53 | reakce na Feministka - 18. 3. 2021 18:12

Viď :D

0

Jouda | 18. 3. 2021 12:30

Ja si myslim, ve svetle predvcerejsiho clanku, ze by mohlo pomoct, ze si u kazdy zensky na ulici dany sprosty podezrely vyzada souhlas, jestli muze jit po stejnym chodniku.

+4

Alice Gore | 18. 3. 2021 12:40 | reakce na Jouda - 18. 3. 2021 12:30

Ano, je to tak, a hádej co? Můžeš si za to sám.

-13

MK | 18. 3. 2021 11:19

"Jsou to opravdu ženy, kdo má své bezpečí výhradně ve svých rukou?"
Bohužiaľ do veľkej miery áno.

"Pokud máme násilí na ženách vymýtit jednou PRO VŽDY.."
"Pokud se shodneme na tom, že násilí na ženách je nepřijatelné a chceme ho pomoci UKONČIT.."
Bohužiaľ násilie na ženách tu bude vždy.

Rady, ktoré tu ponúka p. Houdek sú síce fajn, pomôžu mužom o trochu viac empaticky precítiť, čo ženy musia denne zažívať, ale to je asi tak všetko, maximálne to zvýši komfort žien, ale nie ich bezpečie, keďže percento psychopatov je v spoločnosti konštantné, a zároveň ich činy sa odohrávajú bez (nápomocných) svedkov.

+10

Vendy | 23. 3. 2021 13:52 | reakce na MK - 18. 3. 2021 11:19

Mýtus - násilí na ženách páchají psychopati. Nejsou to normální lidé jako my. Bohužel společnost je nastavená tak, že slovního i fyzického obtěžování žen se dopouštějí i lidé, kteří jsou jinak plně socializovaní a ještě na tom nevidí nic špatného.

-10

umfa | 18. 3. 2021 9:38

Dobré vědět. Až uvidím holku, že se mě sama v noci na pusté ulici trochu bojí, tak jí řeknu, ať je v klidu, že jí nic neudělám, že si ji jen očichám.

-1

grg | 18. 3. 2021 13:36 | reakce na umfa - 18. 3. 2021 9:38

Creepy Uncle Joe (Biden) approves this!

+4

Joba | 18. 3. 2021 13:29 | reakce na umfa - 18. 3. 2021 9:38

Tak to uz bych te asi vzala peprakem, promin :D

+3

Mirda | 18. 3. 2021 9:08

Občas se mi stane že jdu prázdnou ulicí a nějaká žena jde předemnou. Pro mne jako normálního chlapa to podvědomě není příjemná situace mám takový pocit i když možná neoprávněný že dotyčná by v té chvíli byla nejradši někde jinde než v prázdné ulici s cizím chlapem za zády. Ona nemůže tušit že ode mne ji nikdy žádné nebezpečí hrozit nebude. Svým způsobem cítím její nervozitu a připadám si jako agresor je to hodně zvláštní pocit hlavně velice nepříjemný. Myslím že ženy jse mají chránit protože ony chránili nás když jsme byli malé děti. Je na čase jím to vrátit. Nejsem a ani nikdy nebudu zastánce přehnaného feminismu ale to neznamená že nezvítězí zdravý selský rozum.

+7

Michal Macek | 18. 3. 2021 9:20 | reakce na Mirda - 18. 3. 2021 9:08

"Svým způsobem cítím její nervozitu a připadám si jako agresor je to hodně zvláštní pocit hlavně velice nepříjemný"

presne!

+4

Mirda | 18. 3. 2021 16:27 | reakce na Michal Macek - 18. 3. 2021 9:20

Teď jsem si v klidu přečetl dnešní debatu ještě jednou až nápadně se podobají naše dva komentáře. Jen ti chci říct že je to dílo náhody. Já si tě přečet až po mém komentáři. Seš dobrej chlap máš sociální cítění vůči slabšímu pohlaví ty lajky patří dnes jenom tobě

+2

Mirda | 18. 3. 2021 9:32 | reakce na Michal Macek - 18. 3. 2021 9:20

Takže nejsem sám kdo to tak cítí přečetl jsem si tvůj komentář asi tak nějak to bude no.

0

Michal Macek | 18. 3. 2021 7:28

naprosty souhlas az na jednu vec:

"Myslete na to i venku. Když jdete prázdnou ulicí v závěsu za cizí ženou, může jí to být velmi nepříjemné. Nejspíš si to neuvědomujete, ale pravděpodobně ji tím děsíte a říká si: Proč jde na prázdné ulici tak blízko za mnou? Co po mně chce? To samé platí třeba i při běhání v parku. Dejte ženám prostor. "

proc s tim mam problem? no u me casty scenar: jedu domu vecer tramvaji z prace z odpoledni. uz je tma. chystam se vystoupit na sve zastavce a se mnou vystupuje slecna. vydame se domu a oba mame stejnou cestu jak se zda. shodou okolnosti ona jde par metru prede mnou (z tramvaje jsme vystoupili vlastne spolu prakticky). Divka se neotaci, nekouka na me, ale ja uplne CITIM ze se boji. ja chodim docela rychle, takze pridam do kroku, abych ji predehnal a nechal za sebou a ona se tak nemusela bat. Jenze jak pridam do kroku ja , prida i ona (zrejme si mysli ze ji pronasleduju). z obycejne cesty domu se stave jakysi psycho-zavod, kdy ja seji snazim predbehnout a ona me utect. absurdni. co mam jako delat?? zpomalit? zastavit se? za 1/ uz chci byt doma, potrebuju na WC, sem utahanej a mam hrat na ulici takovehle psychohry? za 2/ bojim se , ze kdyz zastavim, bude to pro ni neco jako potvrzeni, ze sem nasilnik (pronasledoval me, tak sem pridala, a ted toho nechal). Doprcic! zeny! zkuste se taky vcitit do muzu! drtiva vetsina z nas nejsou nasilnici! kdyz deme v 9 vecer domu, v drtive vetsine nas vubec nezajimate! chceme jen rychle domu, anuz by se nam nekdo snazil podprahove sdelit, ze sme uchylove! co kdybyste v takovem pripade co sem napsal ja, zkusli zpomalit nebo zastavit vy? a nechat nas predbenout vas, kdyz uz se tolik bojite...

PS: asi budou hejty ale fakt se do nas ykuste vcitit - tyhle situace sou pro drtivou vetsinu nas muzu stejne neprijmne jako pro vas

+17

Vendy | 23. 3. 2021 13:59 | reakce na Michal Macek - 18. 3. 2021 7:28

Jako já to tak dělám. Zastavím se, otočím a nechám toho člověka předejít mě. Ale sorry, píšete/píšeš, že "chceme jen rychle domu, anuz by se nam nekdo snazil podprahove sdelit, ze sme uchylove!". Vždyť zastavení je v tomhle úplně stejně jako zrychlení. A je to vidět i na rekacích pánů, které jsou zajímavé. Většinou chápavé, ale někdo si neodpustí nechutné poznámky.

Hlavně ale tohle si můžete dovolit (zastavit a nechat toho člověka vás předejít), když si myslíte, že vás nenapadne a jen ho nechcete mít v zádech. Pokud si myslíte, že vám něco udělá, tak naprostý základ je, aby se k vám NIKDY nedostal blízko.

0

Marta | 23. 3. 2021 9:09 | reakce na Michal Macek - 18. 3. 2021 7:28

Souhlasím. Já osobně nemám ráda kohokoliv za zády, ať už je to ženská nebo chlap. Takže prostě zpomalím a nechám dotyčného nebo dotyčnou, aby mě předběhl/a. V kapse svírám nůž pro případ nouze. A to VŽDY, když jdu někam sama po setmění. Protože opravdu ne vždy je chlap násilník. Když se cítím ohrožena, něco udělám pro to, abych se tak necítila. A opravdu je mi jedno, že obětuju pohodlí (vystoupím z tramvaje dřív, půjdu jinou cestou, musím vlézt do obchodu abych se schovala...), lepší obětovat pohodlí než život.

0

| 22. 3. 2021 19:27 | reakce na Michal Macek - 18. 3. 2021 7:28

Stačí přejít na druhou stranu. Muž "riskuje", že si o něm někdo myslí, že je násilník. Žena riskuje mnohem víc.

-1

Artemis | 18. 3. 2021 9:00 | reakce na Michal Macek - 18. 3. 2021 7:28

Mně v tomhle vždycky nejvíc pomůže když se mě ten člověk pokusí obejít velkým obloukem (takže ho nemám nalepeného na zádech a vidím na něj), nebo když třeba přejde na druhý chodník. Někdy raději přejdu sama, ale pokud je ten člověk blízko, bojím se občas i zastavit, abych se rozhlédla než přejdu ulici.

+4

Michal Macek | 18. 3. 2021 9:13 | reakce na Artemis - 18. 3. 2021 9:00

Jo to dělám když to jde (přejít na druhou stranu) ale jak říkám občas když se člověk vrací utahany domu tak prostě někdy nemá energii ani náladu prebihat ulici sem tam. Ale to je sobecké máte pravdu polepšim se :)

Btw Artemis podle bohyně nebo podle postavy z Ready player one? :)

+1

Ilona | 18. 3. 2021 8:08 | reakce na Michal Macek - 18. 3. 2021 7:28

Myslím, že je skvělé, že o tom přemýšlíte a že vnímáte, jak se ženy okolo cítí. Kdyby byli všichni muži jako vy, tak je vážně na světě o něco lépe. Nicméně zkuste si ještě porovnat, jak se v dané situaci cítíte vy (jste unavený a chcete být doma ) a jak žena (má strach o život). Kdo má v té chvíli víc na výběr? Jste to opravdu vy. My fakt nevíme, že nás nechcete ohrozit. Zastavit a nechat vás projít v ten moment pro nás opravdu nevypadá jako rozumná možnost. Každopádně díky, že jste si to přečetl a že o tachto věcech přemýšlíte.

+4

Michal Macek | 18. 3. 2021 8:23 | reakce na Ilona - 18. 3. 2021 8:08

ze chci byt rychle doma je spis podruzne, ale tyhle situace nas stavi do role agresora a to neni prijemne :( jasne neni to strach o zivot, ale proste kdyz zeny na vecerni ulici apriori povazuji kazdeho muze za nasilnika, pak uz nekdy i clovek zacina pochybovat - kdyz se nas tak boji, to sme opravdu my muzi takovi? sme takovy hrozni nasilnici? sem ja takovy? nekde hluboko uvnitr? jsem?? NE NEJSEM! (zarvu si v duchu, kdyz na me takove myslenky pri podobne situaci prijdou). Samozrejme ja chapu jak to myslite, jen sem chtel poukazat na to, ze tyhle situace jsou dost neprijemne i nam….

PS: ono je to absurdni - v tehle situacich nas zeny povazuji za potencionalni nasilniky , ale fakt je ten, ze kdyby na tu zenu v tehle situaci co sem popsal, skutecne vyskocil zpoza popelnice skutecny nasilnik, budu to nakonec ja kdo ze s nim bude prat (a pripadne riskovat i ten zivot)…

ale jak sem psal, s clankem se neda nesohlasit, jen proste se vcitte I do nas - nam je to taky casto neprijemne, a pokud si myslite ze nas takove situace snad i bavi (plizit se na tmave ulici za zenou), tak ne, opravdu nas to nebavi….

+14

Jana | 18. 3. 2021 14:24 | reakce na Michal Macek - 18. 3. 2021 8:23

I kdyby 99 mužů ze 100 byli správní chlapi, kteří by ženské neublížili, my se bohužel musíme chovat, jako by šlo o ten jeden případ, kdy ho to může napadnout. Pokud se to stává občas, je šance, že se to stane zrovna dneska a zrovna nám.
Chápu, že je vám to nepříjemné, ale my si ten pozor dávat musíme a musíme to neustále mít na paměti. Taky pokud se něco takového opravdu stane, dřív nebo pozděj někdo obviní oběť, že si měla dávat pozor.
Ale jinak děkuju za všechny, když říkáte, že byste se s případným útočníkem popral :)

-1

Lenka | 18. 3. 2021 13:57 | reakce na Michal Macek - 18. 3. 2021 8:23

Dobrý den Michale,
stejně jako paní přede mnou si cením toho, že přemýšlíte nad tím, co se v článku píše. Máte pravdu, není úplně fér předjímat že "před mnou" resp. za mnou jde člověk, který mi chce ublížit. Ale - možná byste byl překvapen, kolikrát se jako ženy dostaneme do situací, které už nesouvisí se špatným pocitem, že je něco špatně, ale ty situace jsou opravdu hraniční (ne-li za hranou) a není to jen o pocitech. Možná bude můj názor ojedinělý, asi záleží na zkušenostech, ale myslím, že právě tohle způsobuje, že nám v hlavě následně vyskakuje jakýsi vykřičník, který signalizuje potenciálně nebezpečnou situaci spojenou s mužem, který třeba jen míří domů po dlouhé směně a chvátá, protože má po celodenní práci už toho plné brejle.
Pokud jako ženy nebudeme "potkávat" tyhle situace, uklidní se i naše mysl a budeme všichni víc v pohodě...
Přeji vám všem pánové krásný den :-)

+7

Michal Macek | 18. 3. 2021 14:26 | reakce na Lenka - 18. 3. 2021 13:57

mate pravdu, ja tu nad tim cely den premyslim a pokud zeny opravdu venku prozivaji takovy strach, neco ve spolecnosti neni v poradku...nechci rikat, ze za komunistu by se to nestalo (vzpomenme spartakiadniho vraha napriklad) ale je nutne uznat, ze za tech 30 let se bezpecnost na ulici nezlepsila, bohuzel je to naopak :( jen sem chtel proste poukazat na to ze ani pro nas to neni prijemne takovehle situace a do jak absurdnich situaci se muzem dostat

PS: co se toho komunismu tyka, mozna ho mam trochu idealizovany, protoze sem v nem prozil detstvi. co si ale bezpecne pamatuju, vetsina lidi u nas na sidlisti nezamykala. maminky nechavlaly kocarky pred obchody. a tasky s nakupem v takovem regale.... a jako maly sem uz v druhe plovine prvni tridy dostal na krk klic a chodil sem do skoly sam - v sedmi letech (!) . nebyly mobily, nebyl internet...prezili jsme :))) je to asi nostalgie ale tyhle stare "bezpecne" casy mi nekdy chybi….

+1

umfa | 18. 3. 2021 21:55 | reakce na Michal Macek - 18. 3. 2021 14:26

Ad bezpečnost na ulici: kdysi, když jsem ještě neměl moc peněz (nesměl jsem mít - to všude kolem zuřil socialismus), jsem bydlel v Praze v jedné čtvrti s nevalnou pověstí (Karlínu a Libni, zdaleka se vyhni) a tam co nebylo přišroubované, to přes noc zmizelo (a někdy i to přišroubované). Teď když už mám peněz spoustu bydlím ve vilové čtvrti v Praze, v relativně uzavřené neprůjezdné oblasti a nemusím zamykat nic, můžu nechat na volně přístupné terase jídlo aniž by kdosi přes noc vychlastal všechen alkohol, děti běhaly od malička samy a nikdo je nepřejel, neznásilnil ani jim neukradl klíč. Jinými slovy, je to všechno jenom o lokalitě. Mimochodem, z Karlína se během let díky povodním a developerům stala zrovna taková dobrá lokalita, jen v bytovém provedení.

+4

Lenka | 18. 3. 2021 18:40 | reakce na Michal Macek - 18. 3. 2021 14:26

Asi bych nedávala do souvislosti komunismus a bezpečí. Ano - samozřejmě určitými represemi, kterých byl režim plný, dosáhnete některých lepších věci. Ale fakt nám musí někdo práskat bičem nad hlavami, aby byla společnost lepší?
Ještě bych ráda podotkla, že do nepříjemných situací, ze kterých cítíme strach, nás ženy dostávají většinou muži - ne-zločinci. Dost často jsou to právě na pohled slušní muži, kteří možná nevědomky tyhle situace tvoří. Myslím, že autor v článku otevřel tuhle otázku, zkouší navest vás - silnější část populace, jak my slabší přemýšlíme, co nás trápí....
Pěkný den...

+5

Mirda | 18. 3. 2021 21:37 | reakce na Lenka - 18. 3. 2021 18:40

Nemyslím si že vy ženy jste ty slabší spíše ty chytřejší. Umíte zacházet se slovy víte přesně co chcete a většinou až na malé výjimky toho dosáhnete. Svým způsobem se bráníme mi před vámi. Možná jsme zdatnější fyzickou silou která nás nutí vás bránit před predátory kteří zneužijí vaší křehčí tělesnou schránku. Na druhou stranu vy nám umíte ublížit mnohem víc po stránce duševní. Někteří z nás nejsou úplné dřeva a budete se divit mají to v hlavě srovnané stejně jako vy. Možná když si přestaneme navzájem ubližovat tak konečně zjistíme co můžeme očekávat vy od nás a my od vás
.

+3

Lenka | 19. 3. 2021 7:56 | reakce na Mirda - 18. 3. 2021 21:37

Ano, Mirdo myslím si, že přesně o tom to je - respekt jednoho vůči druhému. Mým cílem není kopat do mužů, vím třeba od kolegy, čím si prochází během dlouhého rozvodu a fakt to, co mu provádí manželka, je hnus. Na druhou stranu - to, co vyčítate ženám, totéž já dost často, potkávám ze strany mužů a jako jediná členka jinak pánského kolektivu můžu říct, že to není žádný med pracovat mezi muži. Být 3x denně cílem rádoby vtipných narážek, které už během chvilky postrádají originalitu, protože se pořád opakují, narážky na to, jestli jsem vlastně ženská nebo chlap, zároveň vnímat, že je to, že jsem žena, rozhazuje, protože prostě jsem ženská se vším všudy.. Zároveň logicky nemůžu být dostatečně funkční, protože jsem jen žena. Totiž přesně to, o čem píše autor, je mým denním chlebem a musím to zvládnout tak, abych nebyla - a teď mi promiňte ten vulgarismus - za krávu nebo blbku nebo drsnou mužatku - doplňte si, co chcete. Myslíte, že je to fajn si tímhle procházet den co den? Pořád někomu dokazovat, že umím a nejsem horší než muži kolem? Že když se mi stejně jako komukoli jinému něco občas nepodaří, že to není tím že jsem jen žena? Víte, jak je to vyčerpávající? Moje práce mě baví, jsem v ní dobrá a nechci ji měnit. A i muži, kteří se patrně nevědomky, protože "si přece jen dělají legraci", dopouští těchhle pro mne zbytečných, hloupých a náročných, zraňujících momentů, jsou jinak fajn lidi - žádní grázlové. Je to totiž standard ve společnosti, který je akceptovan - zejména těmi, koho se to netýká.
Moje očekávání, myslím, nejsou mimo, když chci mít jen klid a neřešit tyhle věci.

+6

Mirda | 19. 3. 2021 10:08 | reakce na Lenka - 19. 3. 2021 7:56

Pani Lenko není to pro vás jako ženu jednoduché pracovat v čisté v mužském kolektivu. Umím si živé představit čím procházíte poslouchat denně narážky jenom kvůli tomu že jste žena musí být dosti stresující. A vás už nebaví neustále odrážet utoky svých mužských kolegů. Takže pravděpodobně se uzavřete do sebe a myslíte si svoje. Podle mne jste žena která je zvyklá hodně přemýšlet a tím pádem že nemáte nikoho s kým své myšlenky můžete sdílet je zcela přirozené že důvěra v nás muže je pravděpodobně menší než si zasloužíme. Svým způsobem jste válečnice která bojuje o kousek uznání a klidu. Myslím že už jsem pochopil ten článek proč je vlastně napsaný.Věřím ale že na světě jsou i jiné typy mužů kteří by vás vnímali a pochopili možná jsou někde kolem vás ale vy je nevidíte a nebo nechcete. Někdy stačí jen se rozhlédnout a potlačit svou nedůvěru k okolí. V každém případě mi připadáte jako velice silná žena i když vy si to třeba o sobě nemyslíte. Držím vám palce a dívejte se kolem sebe.

+8

Lenka | 20. 3. 2021 8:05 | reakce na Mirda - 19. 3. 2021 10:08

Dobrý den pane Mirdo. Pokud chceme žít a pracovat vedle sebe, ano, musíme se naučit tyhle situace zpracovat a nějak - bohužel ne vždy šťastně - na ně reagovat. Věřte, že si s tím poradím, ale není mi v tom dobře. Je to ale zbytečné a jak jsem psala - trochu někdy víc vysílující.
Na druhou stranu - máme Vás pánové i tak rády a pokud se Vám i nám ženám podaří odbourat tyhle věci, co nám zbytečně způsobují trable / smutky, bude nám všem líp :-)
Přeji nám všem, aby se to povedlo :-)

+2

Mirda | 20. 3. 2021 16:46 | reakce na Lenka - 20. 3. 2021 8:05

Krásné sobotní odpoledne:Mezi náma je ten rozdíl že já jsem schopen pracovat u nejmenované firmi v Praze jen za určitých podminek. Nesnesl bych pomyšlení že mě někdo nebere jako sobě rovna. Má odpověď by byla velice rychlá a nekompromisní ne pro to že jsem muž a svoji práci odvádím jak nejlíp umím ale pro to že nikdo se nemá povýšovat aby nebyl ponížen. Vy jste dle vašeho názoru jen slabá žena chtěl bych být ve svém životě tak slabý muž. Měl bych co bych chtěl. A v tom je ten rozdíl vy máte mnohem víc vnitřní síly která nám občas chybí.

+2

Lenka | 21. 3. 2021 9:13 | reakce na Mirda - 20. 3. 2021 16:46

Krásné dobré ráno.
Pročítám si tu komentáře a uvědomila jsem si jednu věc. Že se tu zaměřujeme na to negativní, co nás potkává, ale musím zdůraznit, že v té práci potkávám mnohem víc lidí (a protože se tu trefuji do spolupráce s muži, tak musím říct explicitně mužů), kteří jsou skvělí. Nebylo by fér tohle nezmínit, přestože jsou tam často i ty situace, co jsem popisovala a co nejsou vůbec fajn a jsou úplně zbytečné, protože v konečném důsledku nepřináší nic dobrého nikomu.
Každopádně - změnit místo z tohoto důvodu nedává smysl, protože to, co popisuji, je prostě příliš běžné, tedy odejít by bylo jít bláta do louže. Za ty roky, co tam pracuji, jsem si respekt vybudovala, ale je to pro nás těžší a stojí to hodně času, nervů, smutků a příliš zbytečné energie, zatímco vám se respektu dostává zadarmo. Tyhle boje a pracné budování si pozice nás samozřejmě vnitřně velmi posílí - a nebo sejme a vytvoří z nás uzlíčky nervů s depresemi. Záleží na nastavení každého z nás. Ale jak jsem už psala, je to vysílující a místo potřeby vytvořit si bojového ducha v nutnosti umět postavit se sama za sebe bych mnohem raději uvítala něco, co je mi mnohem bližší a to je klid a mír... A věřím, že my všechny, resp. ještě lépe - my všichni.
Krásnou neděli :-)

+2

Mirda | 21. 3. 2021 17:07 | reakce na Lenka - 21. 3. 2021 9:13

Gramatika.... ZA.... 5 Brejle v báglu

0

Mirda | 21. 3. 2021 16:04 | reakce na Lenka - 21. 3. 2021 9:13

Příjemné nedělní odpoledne. Po přečtení vašiho komentáře jsem si uvědomil jednu věc. Můj produktivní věk se naklonil na tu horší stranu věkové hranice. Položil jsem si otázku zda bych byl schopen v případě že by se mi dělo příkoří v práci reagovat tak jak jsem napsal. Celou dobu jsem o tom přemýšlel a vyhodnotil jsem to tak že by to byla hloupost, nebo taktická chyba. Neuvědomil jsem si že roky letí a je tady spousta mladších a průbojnějších lidí. Nemohu se spolehnout na to že má práce má určitě specifika ke kterým je nutná dlouholetá zkušenost. Naučil nsem se já naučí se i druhý. Tim chci říci že po dnešním přečtení vašeho komentáře začínám chápat vaší pozici ve firmě kde pracujete. Nikdo není nenahraditelný a svým způsobem stojí za to pristupovat k tomu s rozumem. Člověk se opravdu učí celý život. Dostal jsem od vás lekci kterou si budu dlouho pamatovat. Udržet si práci kterou máte hodně ráda a jste v ní dobrá stojí i za částečnou nespokojenost ze svého okolí a chování určitých jedinců k vaší osobě. Na druhou stranu mě velmi potěšilo že jsou i milí chlapi s kterýma si rozumite. Je vidět že než něco napíšete tak o tom přemýšlíte a dochází vám věci které by mě asi nikdy nedošli. K těmto volným myšlenkám mohu přidat už jen jediné spoustu osobního úspěchu v této ne zrovna lehké době a hlavně hodně zdraví bez kterého nikdy nikdo nic nedokázal. Jedna osoba která stojí v mém osobním žebříčku hodnot na jedné z nejvyšší příčce by mě už sjela na tři doby že jsem spisovatel. Přeji Vám krásný zbytek dne a hodně úspěchů.

+1

Jitka | 18. 3. 2021 20:07 | reakce na Lenka - 18. 3. 2021 18:40

Milá paní Lenko muži si málokdy uvědomí dosah svého počínání. Na druhou stranu nám umí ublížit právě proto že mi od nich očekáváme někdy až příliš mnoho.

+1

grg | 18. 3. 2021 16:52 | reakce na Michal Macek - 18. 3. 2021 14:26

S tým nezamykaním a pod. to veľmi záviselo od lokality, tam kde bol nezanedbateľný podiel istého počernejšieho etnika, tam sa zamykalo pozorne...

+4