Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Diskuze k článku:

Proč lžeme dětem o Ježíškovi. Říct pravdu a zkazit kouzlo Vánoc? Existuje respektující řešení

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Michal Macek | 16. 12. 2022 11:49

kdyz se snazim nekomu z ciziny vysvetlit, ze u nas nosi darky "litl bejby dzizas" vetsinou chvili trva nez to pochopi :) ale k Jeziskovi:

1/ vanoce jsou krestansky svatek narozeni Jezise (slunovrat nechme ted stranou). Takze Jezisek je cerstve narozeny Jezis - mimino. Jelikoz Jezis (na velikonoce) umrel a pak vstal z mrtvych a sedi po pravici boha otce v nebi, tim padem existuje (zije) a protoze je Buh vecny (slozitejsi teologickou debatu o svate trojici atd si ted odpustime), existuje Jezis i jako Jezisek (litl bejby dzizus)...

2/ z toho na plyne fakt ze Jezisek zije, existuje a je zcela realny :) takze Anicce muzete s klidnym svedomim rict ze Jezisek existuje

3/jina otazka je, jestli Jezisek nosi darky? to je trochu zapeklitejsi :) darky kupujeme my lidi a davame si je navzajem, takze muzeme rict, ze Jezisek existuje, ale nenosi darky...

4/ a neebooo - se na tim muzeme trochu zamyslet :) co nas "nuti" si davat darky? Laska k nasim bliznim? V Bibli se pise ze Buh je laska :) nemuze to byt tedy tak, ze Jezisek o vanocich v nasich srdcich probouzi silnejsi lasku k bliznim a my jdeme a koupime jim darky? mohli bychom tedy rict, ze Jezisek kouzelne , "magicky" zpusobi, ze se o vanocich maji lide vic radi a davaji si darky?

5/ takze z toho plyne, ze kdyz se na to podivame takhle, tak bychom mohli v klidu rict, ze Jezisek existuje a nosi darky (presneji zpusobuje, ze si je davame navzajem) :)

nemate zac :)

+72
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

B | 16. 12. 2022 10:26

Svým dětem říkám pravdu a učím je být odolnými. Není nic, co by jim mohl někdo vmést do ksichtu a tím je ranit. Celé ty slavné Vánoce jsem jim vysvětlila po kapkách od a do z, provedla je i kostelem, vysvětlila jim, že hodně lidí jsou prostě směšní idioti, co potřebují věřit různým kravinám a oči z toho měly taky navrch hlavy a zářící z toho poznání, kolik vědí věcí, když ostatní děti znají spíš jen lži a blbosti.

-58

Diskuze k článku:

Srozumem | 29. 12. 2022 10:57

Ok. Diky za clanek. Ale je bohuzel subjektivni.. kazdy by asi chtel hrat hry, ale ne kazdy na to ma vlohy. Hra na jeziska je proto hratelne pro kazdeho. Proto se hraje a je rozsirena. A protp za no diky. S pozdravem.

0

R | 28. 12. 2022 19:30 | reakce na Renata Kubecová - 17. 12. 2022 10:33

je fajn, že duch Vánoc umřel, odklon od krestanstvi je ryze pozitivní smer

0
Zobrazit komentovanou zprávu

Jan | 28. 12. 2022 19:29 | reakce na feministka-kjava - 20. 12. 2022 14:15

to vám tam nikdo ani nenasere?

0

Vánoce jsou nemocný svatek | 28. 12. 2022 19:29

Ježíšek dárky nenosí. Křesťanské svátky jsou nemocný prezitek. Že Ježíšek neni říkám všem dětem, když z nich jejich rodiče delaji debilky

0

Aneta Kocmanová | 24. 12. 2022 5:34

Tak mi přijde, že tenhle článek ani není o dětech a o Ježíškovi, ale hlavně o paní. Hlavně ten závěr, kdy nám všem vysvětluje, proč to tak má ??

+2

feministka-kjava | 20. 12. 2022 14:15

Mně taky tvrdili rodiče, že dárky nosí Ježíšek a nemůžu se toho zbavit Ted je mi 35 let, nikdo mě nechce a každé Vánoce čekám na dárky pod stromečkem, které mi Ježíšek přinese a nic tam není. Uplně mi zničili rodiče život. Už nevěřím na Ježíška ani na Vánoce.

-1

antifeminista | 17. 12. 2022 12:27 | reakce na Renata Kubecová - 17. 12. 2022 10:33

To máte naprostou pravdu. My třeba také kupujeme každé Vánoce hromady jídla. Protože slavíme Vánoce na dvakrát. Poprvé se u nás sejde celá rodina, a podruhé pozveme přátele mezi sousedy, protože jde většinou o starousedlíky v letech, kteří nám vypomáhali, kdy jsme byli mladí, a teď zůstali sami, protože jejich rodiny si na ně pomalu ani nevzpomenou. A tak udržujeme ducha Vánoc, a jediné, co mají naše Vánoce společného s křesťanstvím, jsou koledy pouštěné jako kulisa během sváteční večeře. Není třeba z toho dělat "křesťanskou hříšnou šaškárnu", jak říká Xuza.

+1

Renata Kubecová | 17. 12. 2022 10:33

Ale není problém v samotných Vánocích, ale v lidech jak je vnímají, jak je berou. Ráda čtu romány od starých spisovatelů z přelomu 19.-20.století. A tam, i když lidé byli opravdu moc chudí, tak se na Vánoce těšili, milovali je. Lidé bohužel přestali vnímat ducha Vánoc, a jen řeší aby nakoupili nejdražší dárky a hromady jídla. Pak se nemusíme divit že čímdál víc lidí Vánoce nesnáší :-(

+9

Xuza | 17. 12. 2022 10:16

Vánoce jsme nikdy neslavili a vadila mi na tom jediná věc, a sice že je člověk mezi ostatními divnej. Jinak mi to nechybělo a nechybí a vnímám to jako šaškárnu, lži a obžerství ve jménu křesťanství. Snad se jim na těch mších po těchto hříších dobře spí.

A taky všem vřele doporučuju vyslechnout si někoho z hodně chudé rodiny, jak vzpomíná na Vánoce. Jak se celý rok upínal k tomu, že aspoň na Vánoce to bude dobrý. Jak psal Ježíškovi a věřil všem řečem o vánočních zázracích. A nikdy se zázrak nekonal, vždycky dostal ponožky nebo něco, co potřeboval do školy. Vzpomínky na Vánoce, jak sedí pod stromečkem a pláče. A pak přišel do školy, poslouchal, co dostali ostatní a plakal znovu. A ještě mockrát. Tihle lidi Vánoce nakonec taky často neslaví.

-5

antifeminista | 17. 12. 2022 9:44 | reakce na Renata Kubecová - 17. 12. 2022 9:26

Já bych k Vašemu hřejivému příspěvku dodal, že ne každá lež je nutně špatná. Máme sice zafixováno, že lhát se nemá, ale tohle v zásadě není snaha někoho obelhat. Je to právě jak říkáte součástí té atmosféry Vánoc. U nás v rodině se pravda o Ježíškovi nedávkovala a nikomu to neubížilo. A zůstali jsme u toho i poté, co se to "provalilo". Dodnes si mezi sebou říkáme, že nám "Ježíšek přinesl dárky", i když jdeme na návštěvu za rodiči a děti máme odrostlé.

To jen někteří lidé mají potřebu "napravovat" svět svým černobílým pohledem na to, co je správné a co je špatné.

+11

Elena | 17. 12. 2022 9:39

Na Ježíška hrajeme. Ale ne nějak extremisticky, takže občasné podřeknutí neřeším, s tím, že se občas musí Ježíškovi pomoct??..
Starší syn chce letos dělat Ježíška sám a nacpat dárky pod stromeček, takže to na něm následky nezanechalo. A myslím, že vysvětlení, že "Ježíšek nosí dárky tak dlouho, jak dlouho na něj věříš.. a pak nosí dárky rodiče".. je u nás přijatelný.

+9

Elena | 17. 12. 2022 9:38

Na Ježíška hrajeme. Ale ne nějak extremisticky, takže občasné podřeknutí neřeším, s tím, že se občas musí Ježíškovi pomoct??..
Starší syn chce letos dělat Ježíška sám a nacpat dárky pod stromeček, takže to na něm následky nezanechalo. A myslím, že vysvětlení, že

+1

Renata Kubecová | 17. 12. 2022 9:26

U nás se vždycky věřilo na Ježíška, a ty Vánoce měly úplně jiné kouzlo. Takové pro mě až strašidelné :-) Když jsme pak měli už pochybnosti, rodiče nám to dávkovali postupně. Nejdřív že dárky nosí Ježíšek jen hodným dětem, a zlobivým musí kupovat rodiče. Potom že by Ježíšek nezvládnul všechno sám, tak mu rodiče musí trochu pomáhat...věřili jsme (s pochybnostmi) až asi do 8-9 let. A když se potvrdilo že Ježíšek není, už to v tomto věku nebolelo.
Teď mám sama dvouletou dceru, a Ježíšek opět existuje :-) Jen mi to kazí babička a manžel, několikrát se podřeknou, a nemůžou si na Ježíška zvyknout. Nechci dceři lhát, ale Ježíška ji brát opravdu nebudu. Chci aby měla ty pravé, kouzelné Vánoce.
A k mému názoru na Ježíška - ať chcete nebo ne, tak Štědrý den, a především Štědrý večer má zvláštní kouzlo, něco je jinak. Nevím co to je, ale něco nadpřirozeného podle mě existuje.

+14

antifeminista | 17. 12. 2022 8:40

Dětská představa, že dárky nosí Ježíšek, sice není založena na pravdě, ale zjištění, že jim dárky celou dobu nosili rodiče, podle mě nemá ani potenciál poškodit důvěru dítěte k rodičům. Případné narušení důvěry a vztahu k rodičům způsobují úplně jiné, daleko závažnější věci. Například vnímání rozdílného přístupu rodičů k jednotlivým sourozencům apod.

Tímto článkem se zase řeší kraviny a dělají problémy tam, kde nejsou.

+11

Libuše Kottová | 17. 12. 2022 7:48

Moc dobře jste to napsala.
I já jako dítě na Ježíška věřila a dokonce díky své bujné fantazii i viděla ??
Ani nevím co mi mamka řekla, když mi kamarádka odhalila tajemství s Vánoci, asi jsem to vytěsnila , ale v té samé situaci se ocitla má důvěřivá dcera .Byla hodně zklamaná.
No v tu chvíli mne napadlo jí říct, že by to Ježíšek nestihl všem dětem rozdat dárky a proto některé kupujeme my rodiče.
Ano je to lež, ale snad poloviční ????

+1

Kristýna | 16. 12. 2022 21:52

Synovi jsem nechtěla lhát o Ježíškovi a od malička mu říkala, že dárky si dáváme my. Ovšem školka do toho hodila vidle. Dárky nosí Ježíšek. Okamžitě tomu uvěřil. Zkoušela jsem to jestě uvést na pravou míru, načež proběhlo: proč my si dáváme dárky sami, když k ostatním chodí Ježíšek? Baví ho věřit tomu. ať dělám co dělám, chce na něj věřit. Stejně tak na čerty.

0

Lenka Tabita | 16. 12. 2022 21:34

Také jsme vymysleli, že Ježíš Bůh nám v životě pomáhá, máme práci, máme domov atd., proto si můžeme i doma vytvořit pěkné sváteční dny a i máme za co si nakoupit dárky... Ten pohled, že když děti věří na Ježíška, tak se jim vlastně lže, nesdílím... Každý jsme nějak v životě, s tím, jak jsme ochutnávali světa, přišli nato, jak to s dárky ve skutečnosti je, ale

+2

Dorota | 16. 12. 2022 13:05 | reakce na Magda Polmanová - 16. 12. 2022 12:40

Ano, totalni dojmologie. Bohuzel. S zadnymi psychology nespolupracuje.

+3

Soňa Lustigová | 16. 12. 2022 12:53 | reakce na Magda Polmanová - 16. 12. 2022 12:40

Zkuste se podívat na její projekt Děti jsou taky lidi a pochopíte!! Spolupracuje s různými psychology, vše, co píše, má podložené, vše, na co se ptáte, najdete na jejích stránkách..

+2

Soňa Lustigová | 16. 12. 2022 12:53

Zkuste se podívat na její projekt Děti jsou taky lidi a pochopíte!! Spolupracuje s různými psychology, vše, co píše, má podložené, vše, na co se ptáte, najdete na jejích stránkách..

0

Magda Polmanová | 16. 12. 2022 12:40

Dobrý den, kde jsou nějaká data? Z čeho autorka vychází? Jaké má vzdělání? Je to totální dojmologie. Ach jo.

+6

Jitka | 16. 12. 2022 11:59

Svym detem jsem nikdy nerikala, ze darky nosi Jezisek, davam si na to dobry pozor. Rikam "k Vanocum, pod stromecek", ale nikdy "Od Jeziska". Ale Jeziska jim nasypali do hlav babicky. Syn (ted ma cerstve 7) se uz 2 roky pta, jak se to tam asi dostane, jak to tam ten Jezisek da. 2 roky mu rikam, ze to vim, ze az bude chtit vedet pravdu, at za mnou prijde. Letos prisel sam s tim, ze si mysli, ze to tam.nejsk davame my. Tak jsem mu to odsouhlasila a hotovo. Kdyby bylo na mne, na Jeziska bysme nehrali vubec, proto jsem mu pravdu nabizela. Ale ten tlak okoli je tak obrovsky...

+6

Michal Macek | 16. 12. 2022 11:49

kdyz se snazim nekomu z ciziny vysvetlit, ze u nas nosi darky "litl bejby dzizas" vetsinou chvili trva nez to pochopi :) ale k Jeziskovi:

1/ vanoce jsou krestansky svatek narozeni Jezise (slunovrat nechme ted stranou). Takze Jezisek je cerstve narozeny Jezis - mimino. Jelikoz Jezis (na velikonoce) umrel a pak vstal z mrtvych a sedi po pravici boha otce v nebi, tim padem existuje (zije) a protoze je Buh vecny (slozitejsi teologickou debatu o svate trojici atd si ted odpustime), existuje Jezis i jako Jezisek (litl bejby dzizus)...

2/ z toho na plyne fakt ze Jezisek zije, existuje a je zcela realny :) takze Anicce muzete s klidnym svedomim rict ze Jezisek existuje

3/jina otazka je, jestli Jezisek nosi darky? to je trochu zapeklitejsi :) darky kupujeme my lidi a davame si je navzajem, takze muzeme rict, ze Jezisek existuje, ale nenosi darky...

4/ a neebooo - se na tim muzeme trochu zamyslet :) co nas "nuti" si davat darky? Laska k nasim bliznim? V Bibli se pise ze Buh je laska :) nemuze to byt tedy tak, ze Jezisek o vanocich v nasich srdcich probouzi silnejsi lasku k bliznim a my jdeme a koupime jim darky? mohli bychom tedy rict, ze Jezisek kouzelne , "magicky" zpusobi, ze se o vanocich maji lide vic radi a davaji si darky?

5/ takze z toho plyne, ze kdyz se na to podivame takhle, tak bychom mohli v klidu rict, ze Jezisek existuje a nosi darky (presneji zpusobuje, ze si je davame navzajem) :)

nemate zac :)

+72

B | 16. 12. 2022 10:30 | reakce na Kaajaa - 16. 12. 2022 9:58

Citace - Kaajaa / 16. 12. 2022 09:58

Nebo se dá říci - Ježíšek nosí dárky těm, kteří na něj věří. A je to pravda.

...a nechcete jít na policii udat Pinocheta za znásilnění? Taky by to mohla bejt pravda v nějakém vašem vnitřním vesmíru a udělala byste tím dobrej skutek.:D

-2

B | 16. 12. 2022 10:26

Svým dětem říkám pravdu a učím je být odolnými. Není nic, co by jim mohl někdo vmést do ksichtu a tím je ranit. Celé ty slavné Vánoce jsem jim vysvětlila po kapkách od a do z, provedla je i kostelem, vysvětlila jim, že hodně lidí jsou prostě směšní idioti, co potřebují věřit různým kravinám a oči z toho měly taky navrch hlavy a zářící z toho poznání, kolik vědí věcí, když ostatní děti znají spíš jen lži a blbosti.

-58

B | 16. 12. 2022 10:20 | reakce na Horáčková - 16. 12. 2022 10:12

Citace - Horáčková / 16. 12. 2022 10:12

Když mě dcera zaskočila tímto dotazem, řekla jsem jí, že tomu, kdo věří na Ježíška, nosí dárky Ježíšek. Těm kteří nevěří, musí dárky koupit rodiče.

Aha, a to nebyla lež? Tak ty dárky nechte na Ježíškovi a uvidíte, co dostanete.:D

+3

Horáčková | 16. 12. 2022 10:12

Když mě dcera zaskočila tímto dotazem, řekla jsem jí, že tomu, kdo věří na Ježíška, nosí dárky Ježíšek. Těm kteří nevěří, musí dárky koupit rodiče.

+2

Kaajaa | 16. 12. 2022 9:58

Nebo se dá říci - Ježíšek nosí dárky těm, kteří na něj věří. A je to pravda.

+7

Jana | 16. 12. 2022 9:38

My jsme od začátku dětem říkali, že dárky dávají máma s tátou. Přišlo mi, že to kouzlo nijak nezmenšuje a nedokázala jsem se tvářit, že dárky nosí ježíšek. O Ježíškovi jsme si povídali, jak se narodil do jesliček a podobně, ale s nošením dárků mi to nedávalo smysl.

+4

Alcha | 16. 12. 2022 8:45

My meli jeziska do cca 5 let. Pak jsme meli jeziska s pomoci - darky nosi jezisek ale ma toho na celem svete moc tak mu pomahame a nejajy darek si koupime a nadelime tem co jim chceme splnit prani.

+14