Diskuze k článku:

Terapeut Pavel Rataj: „Nežijeme ve vztazích tak, aby mohly dlouhodobě obstát.“ (2. část)

Váš komentář:

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Ivo | 26. 6. 2019 | 10:35

Děkuji za návod i pro ostatní partnery "čtenáře" a procházející/budující vztah.
Ty naše "sociální" krize každých 7 let, co jsme překonávali s manželkou, jsme řešili velmi podobně jak v této části uvádíte a potvrzuji: určitě fungují. Jsme spolu 36 let :-)

+23
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Všech 7 komentářů v diskuzi

Nela Boudova | 14. 9. 2019 | 08:35

Myšlenky pro mě nové a hodně přínosné.
děkuji

0

Nela Boudova | 14. 9. 2019 | 08:32

Myšlenky pro mě nové a hodně přínosné.
děkuji

0

eva | 24. 7. 2019 | 12:16

Druhá část rozhovoru se mi líbila ještě víc, než první, děkuji. Mám zajímavé podněty k dalšímu přemýšlení. Hezky se tu popisuje i fakt, že pokaždé něco vylepšíme (ať už je to výchova nebo cokoliv jiného) a myslíme si, jak už jsme to pěkně vyřešili a dotáhli.... Abychom vzápětí přišli na to, že naše vylepšení může mít negativní efekt někde, kde jsme to nečekali. Prostě Život.

0

Lucie Barošová | 26. 6. 2019 | 23:17

Tak krásný rozhovor o vztazích jsem už dlouho nečetla! Souhlasím a je to velmi inspirativní. Děkuji za zveřejnění.

+7

Lev | 26. 6. 2019 | 16:50

Nejak tomu nerozumim. Abychom byli schopni mluvit o sobe, pocitech, zranenich, neobvinovat, ale poctive pojmenovavat, musime pracovat na sobe. Neni to hlavni napln terapie a/nebo seberozvoje? Jak se tedy clovek, prochazejici terapii / seberozvojem muze "odvivinout" z funkcniho vztahu? Myslela jsem, ze se v takovem pripade rozchazeji pary, ktere byly postavene na nezdravych zakladech (kdybych mela nizke sebevedomi a postavila na tom vztah s clovekem, ktery by mi dokazoval, ze nemam duvod ho mit vysoke, protoze nejsem nic moc, tak logicky, kdyz ziskam nejakou sebehodnotu, s nim uz byt nechci, pokud on soucasne nezjisti, ze by se mu jine forme vztahu nezilo lip).
Hodnotu clanku snizuje to, ze zahrnuje Nevychovu a Respektujici vychovu do smeru, ktere vychovavaji "hlavne stastne dite, treba i na ukor rodice". To je od psychologa nefer. Prace s emocemi, negativnimi i pozitivnimi, uprimnost k sobe sama, zprava, ze cloveku obcas neni dobre a je potreba si to pripustit - a idealne v sobe najit duvod. To jsou hlavni myslenky Respektujici vychovy (kterou znam dobre) a Nevychovy (kterou znam hur, protoze mi nevyhovuje forma), kdy sice mluvime o tom, ze to jsou "vychovne styly", ale obsahuje to spoustu prace predevsim pro rodice samotne.

0

eva | 24. 7. 2019 | 12:19 | reakce na Lev - 26. 6. 2019 16:50

Zajímavé, mě ani nepřišlo, že by pan Rataj ty novodobé výchovné styly nějak znehodnotil nebo haněl, jen ukázal, že to může mít ještě slabá místa, která se přece vždycky ukážou až časem. To je přece normální vývoj a ty styly asi nejsou už teď dokonalé a kompletně hotové, ne?

0
Zobrazit komentovanou zprávu

Ivo | 26. 6. 2019 | 10:35

Děkuji za návod i pro ostatní partnery "čtenáře" a procházející/budující vztah.
Ty naše "sociální" krize každých 7 let, co jsme překonávali s manželkou, jsme řešili velmi podobně jak v této části uvádíte a potvrzuji: určitě fungují. Jsme spolu 36 let :-)

+23