Koupit vstupenky na konferenci Heroine

„Původně jsem chtěl malovat obličeje reálných lidí a postupně si najít vlastní rukopis. Kamarádka, které jsem to tehdy vyprávěl, mi řekla, že je to hrozně nudné a ať radši maluju vulvy – slušně řečeno,“ vypráví Gruml historku o tom, jak se dostal k malování vulv. Sedí přitom ve svém brněnském bytě a já za ním přes počítačovou obrazovku můžu vidět kousek z jeho poslední pastelově růžové série s názvem Bottom Admirers.

Erotická série s komiksovým nádechem, pro jejíž náměty hledá malíř inspiraci na sociálních sítích, je pro něj ale spíše oddychovkou. „Chtěl jsem připravit novou titulku pro knížku 69 vagin. Pak jsem to zkusil dát na plátno a napadl mě další motiv a další, tak jsem to využil,“ líčí Gruml.

Podívejte se na kresby vulv a poprsí v galerii:

Sborník kreseb dámského přirození s názvem 69 vagin vznikal sedm let, během kterých mu ženy anonymně zasílaly fotografie svých přirození jako předlohu na překreslení. „Vím o tom, že správně by to mělo být 69 vulv, ale název už byl zažitý, ujišťuje umělec. Prvotní záměr přitom vůbec neměl společenský přesah, ale Grumlova tvorba přeci jen odkaz zanechala. Ženám se díky kresbám začaly jejich intimní partie líbit a pomohly jim získat sebevědomí.

Gruml si tak uvědomil, že by jeho tvorba mohla lidi pozitivně ovlivňovat: „Když jsem měl ještě otevřený profil na Instagramu, napsala mi čtrnáctiletá holka, že jí sdílení těch mých kreseb pomohlo.“ Dívka už měla podle Grumla našetřeno několik tisíc na to, aby si v osmnácti mohla nechat plasticky upravit stydké pysky. „Kluci v její škole si z vulv dělali srandu. Já doufám, že to minimálně pomůže k tomu, aby si holky a ženy uvědomily, že je s nimi všechno v pořádku,“ vykresluje umělec. 

Vulva trans ženy je výjimka

Projekt 69 vagin už je sice u konce, další ilustrace vulv se ale objeví i v nové knize s pracovním názvem prsa/vulvy s plánovaným vydáním na příští rok. I když je podle Grumla téma už skoro vyčerpané a předlohy se opakují, občas se objeví i výjimka. Nedávno to byla například vulva patřící trans ženě. Protože vychází i kalendář s obdobným konceptem, Gruml s kreslením vulv vlastně nikdy nepřestal.

Foto: Marta Strýčková

„Vyrostlo mi jen jedno prso. Říkají mi amazonka.“ Příběh ženy, která si vztah ke svému tělu musela vybojovat

Body Positivity

Dámský klín však není jediné kontroverzní téma autorovy tvorby. „Když začal covid, nějaký borec mi napsal, že kdyby měl prsa, tak si je vyfotí a pošle mi je za tu práci, co dělám,“ líčí Gruml. V reakci na to začal se sérií prsou, které podle něj také představují pro ženské sebevědomí citlivé místo. Stál ale před velkou výzvou, protože do té doby zasazoval vulvy do určitého prostředí nebo situace. „Myslel jsem si, že prsa sama o sobě budou vypadat blbě, ale když jsem zkusil namalovat jen portrétovku prsou, lidi to začalo bavit, a tak jsem v tom pokračoval.“ 

Zlom přišel ve chvíli, kdy jedna z modelek, která předlohu zaslala, měla na prsou řezné rány od sebepoškozování. Gruml ji požádal, aby sepsala příběh, který se k jejím prsům pojí, a na sociálních sítích kresbu sdílel společně s ním. Výsledkem byla silná odezva, a tak se v konceptu příběhů rozhodl pokračovat. Kresby prsou doplněné o příběhy by měly vyjít v nové knize během příštího roku. Podle Grumla bude mít její vydání nejen umělecký, ale i edukační rozměr. 

Především z hlediska anatomie, protože v této oblasti mají lidé často mezery. „Rád bych vyvracel mýty o vaginách nebo o orgasmu. Typicky třeba to, že když někdo cítí rybinu, tak to spojuje s ženskou vaginou,“ doplňuje Gruml. K tomu, aby se výsledný materiál dostal například na základní školy, bude potřeba ho upravit tak, aby byl vhodný pro mladistvé, a zároveň se zachovala autenticita sdílených příběhů. V kontextu stále absentující sexuální výchovy na školách by taková brožurka mohla podle Grumla pomoci mladým dívkám k přijetí vlastního těla.

Foto: Instituto de las mujeres

Zadek s celulitidou, chlupy v podpaždí a žena bez prsu. Španělská kampaň za rozmanitá těla čelí obvinění z retušování

Body Positivity

Penisy do pošty dostávat nechce

Při našem povídání jsem si vybavila jednu z prvních kulturních akcí, které jsem navštívila, když doznívala první vlna covidu. Výstava Davida Černého Poslední práce byla plná vulv a penisů a přirozeně mě zaujala, ještě víc mě ale zaujala slova jejího kurátora Otto M. Urbana. Symbol mužství v nich označil za „komicky trapný“ a případný posměch nad jejich „tupostí“ měl za zasloužený. Dodal, že Černého „série vagin je oproti tomu blýskavě sebevědomá, svým formátem i zpracováním tak vaginy penisy zcela zastiňují“.

A protože i muži nepochybně řeší vzhled svých přirození, ptám se, co si myslí o penisech Gruml. „Jsou potřeba, ale není to něco, co by mě bralo,“ říká. Vaginy podle něj oproti penisům působí jemněji a rozhodně ne vulgárně. „Když maluji prsa nebo vaginy, tak mě to baví víc, protože si můžu víc vyhrát s těmi záhyby. Ono je to i tím, že když ženské tělo vnímáte obecně jemněji, je to pak i víc vidět v té práci.“ Se smíchem dodává, že by ani nechtěl takový materiál dostávat do pošty, a tak raději přenechává umělecké ztvárňování penisů jiným umělcům. Vaginy jsou pro něj naopak magickým a nepochopitelným místem. „Kdybych byl mimozemšťan, tak jsem z nich úplně mimo. Jsou pro mě tak neuvěřitelný jako třeba voda. Takovej pátej element,” barvitě popisuje Gruml.

Nejsem žádnej úchyl

S kreslením dámských intimních partií ale přichází i společenské stigma. „Společnost to vnímá jako něco hrozně tajnýho a zakázanýho a pak se diví, že si někdo dovolí to ztvárnit,“ říká Gruml. I přestože se nikdy nesetkal s tím, že by ho za jeho práci někdo kritizoval přímo, na sociálních sítích se kritici najdou. „Většinou moje tvorba rozčiluje chlapy. Myslím ale, že nadávají spíš sobě než mně, protože z jejich pohledu se nad tím buď uspokojuji, nebo si ty holky vodím domů. Nedokážou přijmout, že v tom není žádný kalkul,“ svěřuje se malíř. 

Foto: Jan Gruml

Jan Gruml

Malíř a ilustrátor z Brna, který v červenci oslavil šestatřicáté narozeniny. Kromě volné tvorby se věnuje ilustraci knih, kreslení komiksů či realizaci velkoformátových maleb. V minulosti spolupracoval se značkami jako Albi a ilustroval knihy pro nakladatelství Argo nebo dybbuk. V roce 2017 vydal vlastní knihu autorských ilustrací 69 vagin. 

Hejty na sociálních sítích bere s rezervou, občas se i zasměje. Před nevyžádanými komentáři a zprávami se chrání soukromým instagramovým profilem, na kterém sledují jeho tvorbu jen lidé, které skutečně zajímá. Kromě kreseb vulv a prsou má Gruml v portfoliu i širokou škálu dalších motivů. S těmi se můžeme potkat v ilustracích na pivních etiketách pivovaru Barn nebo v učebnicích dějepisu, na kterých kromě volné tvorby momentálně pracuje. 

I když aktuální společenská témata do jeho tvorby zasahují jen minimálně, snaží se Gruml vyjádřit se k palčivým věcem jinými způsoby. „Když začala válka na Ukrajině, dělal jsem charitativní dražbu. Hodně taky drbu do Čechů, co mají plnou ledničku, ale stejně na všechno nadávají,“ říká. Svůj jasný postoj a interní pravidla si drží i při přijímání zakázek. „Když tvoříš sám na sebe, musíš si dávat pozor na to, abys jeden rok někoho nekritizoval a druhej rok pro něj nepracoval,“ říká. Grumlova tvorba je velmi různorodá. Motiv vulvy s ním ale pravděpodobně ještě chvíli zůstane. „Lidi okolo mě mají obrovský předsudky a to mě trochu štve. Všem těmhle lidem bych chtěl vzkázat, že nejsem žádnej úchyl, žiju v monogamii a jsem věrnej,“ uzavírá se smíchem Gruml.

Aktuální číslo

  • Jak se školy vypořádají s nástupem AI?
  • Ženské zdraví se často zlehčuje a zanedbává. Nemusíme to ale "vydržet". 
  • My a nespavost. Existuje ideální spánek?
  • Příloha Heroine tentokrát od dětí pro nás i od nás pro děti.
Popup se zavře za 8s