Ženy jsou z IT trhu vytlačovány, říká vedoucí analytik LMC Tomáš Dombrovský

IT Heroine
KariéraOsobnostPodcast
Petr Schwank
| 16. 3. 2022 | 10 komentářů | 1 699
Ženy jsou z IT trhu vytlačovány, říká vedoucí analytik LMC Tomáš Dombrovský
Foto: Petr Schwank

První hostem nového podcastu Heroine Ženy v IT je Tomáš Dombrovský, analytik společnosti LMC, pod níž spadají populární pracovní portály Jobs.cz a Práce.cz. Popisuje, proč se domnívá, že ženy jsou z trhu práce –⁠ a zejména z IT odvětví –⁠ stále vystrkovány. Za příklad dává například pracovní trh v Německu, kde ženy kupodivu „nemizí“.

Vedoucí analytik z LMC Tomáš Ervín Dombrovský se v dnešním podcastu věnuje ženám v IT. „Jedna věc je, že zrovna v České republice se potýkáme s extrémním nedostatkem lidí při sílící poptávce firem – hodně se nabírá, není moc kde brát. A přitom zde máme hodně velké skupiny lidí, které z toho trhu jsou vytlačené. My tam jednoznačně vidíme, že ženy nejsou dostatečně dobře na pracovním trhu zapojené. Typicky ženy ve středním věku, které pečují o malé děti, to je prostě tradiční rozdělení rolí, které pořád přetrvává, tam výrazně klesá zaměstnanost,“ hovořil o postavení žen Dombrovský.

Podle jeho slov kdybychom dokázali využít ženy na pracovním trhu podobně jako v Německu, tak nám 200–300 tisíc lidí na pracovním trhu neschází. „A co se týče IT, jde o segment, který roste nejrychleji. Ze škol nepřichází dostatek lidí – a reálně v tomto segmentu se opravdu daří nejhůře nabírat,“ popsal oblast IT Dombrovský.

Ženy podle něj v oblasti IT pracovat chtějí. „My ten zájem vidíme,“ poznamenal.


V podcastu dále uslyšíte:

Jaké je povědomí o rekvalifikačních kurzech?

Sdílejí se příběhy o lidech, kteří v průběhu života začínají druhou kariéru?

Co mohou ženy udělat pro to, aby se dostaly do IT sféry?

Co se vše pod zkratkou IT skrývá?

V jaké oblasti je dominantní část poptávky?


Nový podcast Heroine Ženy v IT

Série podcastů o kariéře v technologiích a IT. Které ženy patří mezi špičky v oboru a najdete u nich inspiraci k vlastnímu rozvoji? Co všechno vás čeká, pokud se rozhodne pro kariéru v IT? Jak si vybrat dobrou školu nebo akademii, jak se připravit na pohovor, jak se vyrovnat s imposter syndromem a prostředím, kde jsou ženy v menšině? Proč je v českém IT stále jen 10 % žen?

Podcast si můžete poslouchat přes Heroine.cz nebo prostřednictvím platforem Spotify a Apple

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • PRVNÍ MUŽ NA TITULCE HEROINE Lukáš Houdek je muž mnoha talentů a zájmů. Aktivista, novinář, vedoucí projektu HateFree Culture, světoběžník i humanitární pracovník. Jako výrazného umělce, který dokáže svými projekty tnout do živého a naštvat spoustu lidí, ho představuje polský spisovatel Mariusz Szczygieł. „Mám takové pravidlo: nikdy nikomu neříkám, že má hrozné názory. Lidi neodsuzuju, nestavím je na pranýř. To totiž nikdy nefunguje,“ říká Lukáš Houdek. Prvním mužem na obálce Heroine nemohl být nikdo jiný!
  • ACH TI MUŽI! Nové číslo časopisu Heroine je tentokrát hodně o mužích a od mužů. Říká se, že přišli o své tradiční role a nové teď horko těžko hledají, což s sebou nese spoustu mrzutostí. A tak jsme si chtěli na onu pověstnou „mužskou krizi“ posvítit. Co to vůbec je? Kdo za ni může? A kde je svět ještě v pořádku? Dali jsme mužům možnost mluvit o tom, co je trápí a čeho se děsí.
  • LIBUŠE JARCOVJÁKOVÁ Její černobílé, často neostré, emotivní a obnažené snímky jdou na dřeň. Fotí už od šedesátých let, její tvorba byla ale téměř neznámá až do výstavy v Arles v roce 2019. Tu pak deník The Guardian vyhlásil nejlepší výstavou roku a z Jarcovjákové byla rázem světová senzace. S Marikou Pecháčkovou si v intimním rozhovoru povídala o bolesti nohou, o vztazích s muži i ženami, a hlavně o focení. „Já věděla, že to nikdo neuvidí, tak jsem byla absolutně bez cenzury. Pak se posunulo vnímání toho, co je přípustné pro svět umění. Miluju fotografickou chybu; když se objeví, vítám ji.“
  • BOŽÍ VODA Taky milujete přírodní nápoje jako kombucha, kvašené tibi limonády nebo domácí zázvorové pivo? Pak prostě nesmíte vynechat ani březovou mízu. Čepovaná přímo ze stromu chutná jako osvěžující, mírně nasládlá pramenitá voda. Když ale vyzrává v lahvích obohacená o trnky, višně, květy růží nebo třeba kopřivy, můžete se těšit na chuťový koncert. A prý má téměř zázračné účinky!

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 10 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

umfa | 16. 3. 2022 18:31

Mám námět pro redakci: zveřejňovat přepisy rozhovorů. Aspoň mně by to udělalo radost, protože zrovna tohle je téma které mě velmi zajímá, ale poslouchání rozhovorů je poněkud zdlouhavé, takže podcasty (včetně tohoto) přeskakuju.

+5
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

opica | 18. 3. 2022 13:41

Pracovné prostredie v IT je ovládané extrovertmi? Ale nehovor, možno tak medzi manažmentom, ale ktorý IT odborník by dobrovoľne robil manažéra?

-1
Reagovat

Partneři projektu

Randstad
Asseco Solutions
Unicorn
Datamole
Czechitas
Jobs
Martinus.cz
Green Fox
ČMAPM
Red Hat
Mews
Ataccama
Avast
Asseco Solutions
Anect