E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Mít dnes děti je sobecké, říká spisovatelka. V románu uvažuje nad vztahem mezi mateřstvím a klimatem

Čtyři ženy, čtyři příběhy a čtyři různé pohledy na mateřství. Taková je premisa knihy Eva německé autorky Vereny Kessler, která nově vyšla v češtině. Zatímco jedna z žen po mateřství touží, druhá po něm truchlí. Další schází svoboda bezdětnosti. Podle poslední z protagonistek bychom ale děti vůbec rodit neměly, aby mohla planeta přežít ekologickou katastrofu. Který z pohledů je spisovatelce nejblíž?

Foto: Shutterstock

„Lidé by podle ní měli přestat mít děti, aby planeta vzhledem k děsivým prognózám a rychlosti změny klimatu vůbec měla šanci na přežití,“ říká o jedné z hlavních postav svého druhého literárního počinu Kessler. „Rozumím jejím argumentům – někdy se jimi nechám vnitřně přesvědčit a říkám si, že jsme blázni všichni, když přivádíme na svět děti.“

Spisovatelka si přesto stojí za tím, že mít nebo nemít potomky je rozhodnutí navýsost osobní: k radikální klimatické aktivistce Evě, po níž celý román pojmenovala, si proto hledala cestu dlouho. Oceňovaný román Eva z roku 2023 teď čerstvě vyšel v českém překladu v nakladatelství PROSTOR a Verena Kessler byla hostkou letošního festivalu Svět knihy v Praze.

Mateřství a ekologie spolu podle Kessler úzce souvisejí – už na vysoké škole, kde začala román Eva psát, šlo v kolektivu jejích kamarádek o stěžejní témata. Má proto radost, že se o obou z nich konečně začíná mluvit bez příkras. „Když jsem byla malá, slýchala jsem jenom to, že pokud budu mít miminko, budu ho bezmezně milovat a budu šťastná až za hrob, že ho mám. Takhle to ale ve skutečnosti nefunguje, ne vždy,“ uvažuje v rozhovoru.

Dělají těžká rozhodnutí ohledně svého rodičovství i muži? Proč je touha po dítěti navzdory momentálnímu stavu světa sobecká, ale i přirozená? A co mají s ohledem na alarmující prognózy ohledně klimatu společného Němci a Češi? Přečtěte si celý rozhovor redaktorky Gabriely Knížkové s Verenou Kessler na webu Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s