Dá se v Hollywoodu vůbec stárnout „správně“? Body shaming celebrit vypovídá o našem strachu

Body PositivityKomentář
proměny Hollywoodu
Asya Meytuv
| 3. 12. 2021 | 20 komentářů | 42 560
Dá se v Hollywoodu vůbec stárnout „správně“? Body shaming celebrit vypovídá o našem strachu
Drew Barrymore, Cameron Diaz a Demi Moore u hollywoodského chodníku slávy v roce 2019. Foto: Shutterstock

Nenávistné komentáře se objevují u fotek hereček, které se vydaly cestou plastických vylepšení vzhledu, ale i u těch, které stárnou přirozeně, bez operací a „bez filtru“. Podle médií a sociálních sítí, kde body shaming známých osobností bují, se zdá, že hollywoodské hvězdy nemají šanci stárnout tak, aby to někoho nedráždilo.

Z fotky na Instagramu se na nás dívají dvě ženy – bruneta a blondýna, obě mají zářivé oči, potutelné úsměvy a přátelsky se o sebe opírají. Zdánlivě obyčejný obrázek má ale jen na jednom z účtů přes patnáct tisíc komentářů, další a další tisíce pak ve sdílení, repostech a nespočtu článků věnovaných jedné fotografii. Proč? Zmíněné ženy nejsou totiž jen kamarádky, ale také někdejší hollywoodští andílci Drew Barrymore a Cameron Diaz a komentáře se týkají hlavně jejich přirozeného vzhledu bez plastických operací a instagramových filtrů. Dělí se zhruba na dvě kategorie – ty obdivné, opěvující jejich odvahu vyjít ven s přirozenou tváří, a na druhé straně více či méně slušně formulované údivy nad tím, proč tyto dvě ženy nevylepšily svůj vzhled pomocí plastických operací.

Je i dnes stále tak šokující vidět přirozeně zrající a měnící se tvář veřejně známé ženy ve věku kolem padesátky? Jsou filmové hvězdy povinné vypadat určitým způsobem, aby jejich stárnutí nedráždilo fanoušky? A je odmítání plastické chirurgie dnes paradoxně považováno dokonce za výstřelek, odchylku od normy? Skoro to tak vypadá. Britská, severská a americká televizní a filmová produkce stále častěji reflektuje světové populační a společenské trendy a obsazuje do hlavních rolí zralé herce a herečky bez velkých úprav; stačí se zběžně kouknout na seriály a minisérie, které vznikly v posledních letech – The Fall, Mare of Easttown, The Kominsky Method a řada dalších, kde jsou ve středu pozornosti ženy i muži daleko po čtyřicítce. Ale zejména ve východních zemích téma rezonuje velmi negativně.

Proč nás stárnoucí herci a herečky tolik provokují? Je to jen tím, že máme zkreslené vnímání času a spojujeme si známé tváře s prvními filmy, ve kterých jsme je viděli?

Geografické a kulturní rozdíly v pohledu na ideál krásy jsou ale jiné téma. Pojďme se spíš podívat na to, proč nás stárnoucí herci a herečky tolik provokují, proč se mnozí z nás cítí téměř uraženi tím, že se tváře známých osobností mění, a proč považujeme za vhodné a přijatelné tyto změny veřejně komentovat. Je to jen tím, že máme zkreslené vnímání času a spojujeme si známé tváře s prvními filmy, ve kterých jsme je viděli?

Psycholožka Svatava Dvořáčková míní, že stárnutí nám nevyhnutelně připomíná blížící se konec života, a vzhledem k tomu, že smrt je ve většinové západní společnosti stále ještě určitým tabu stejně jako stárnutí, vyvolává v nás přímá konfrontace s těmito tématy silné emoce. Navíc nás stárnutí konfrontuje s nedokonalostí, které se často bojíme také. Na hluboké úrovni můžeme mít mylný pocit, že pouze v případě, že budeme dokonalí, dostane se nám přijetí a uznání. A pokud nám někdo nedokonalost v jakékoli podobě ukáže, reagujeme často odmítavě. Místo úlevy z vědomí, že v této nedokonalosti nejsme sami, můžeme zažívat naopak pocit ohrožení vlastní validace, byť se situace netýká přímo nás.

And Just Like That…

Foto: HBO Max

Kultovní mainstreamový seriál určený pro primárně ženskou cílovku se vrací na obrazovky. Může seriál vlastně nabídnout něco nového? Zvládne naskočit na třetí vlnu feminismu? Dokáže přijít s větší diverzitou? A chceme se vůbec koukat na souložící šedesátnice?

Jakou službu udělá nový Sex ve městě feminismu? A proč je dobré koukat na souložící šedesátnice?

Ještě palčivěji můžeme vnímat stárnutí u žen. Jednou ze společenských výzev současnosti je plnohodnotné zapojení především žen po čtyřicítce či padesátce do veřejného a profesního života. Stále totiž žijeme ve světě, kdy jsou na ženu v plodném věku kladeny obrovské společenské a estetické nároky, zatímco po menopauze se stává jakoby neviditelnou. Po odchování dětí již od žen nic velkého neočekáváme. Svět se ale velmi rychle mění, život se prodlužuje a rodičovství, ač je u žen biologicky časově omezené, není zdaleka jedinou a hlavní životní náplní poloviny lidstva, respektive životy této části lidstva nekončí dospělostí jejich ratolestí.

Naopak se zdá, že právě s odezněním těchto nároků zakoušejí ženy ve zralém věku dříve netušené pocity svobody, sebevědomí, přívaly kreativity a celkově nové začátky. „V naší společnosti se ženy obvykle automaticky postaví do pozice pečovatelek, kdy dlouhodobě přehlížejí či upozaďují vlastní potřeby,“ říká psycholožka Svatava Dvořáčková. „Proto poté, co děti dospějí a opustí hnízdo, jakkoli je to emocionálně náročné, mají tyto ženy najednou prostor, který buď mohou věnovat péči o někoho dalšího (mnohdy o vlastního rodiče), nebo si vyberou čas a energii pro sebe. Často potkávám ženy, které po padesátce doslova rozkvetou, začnou zářit a opravdu se realizovat.“ 

Obě herečky jsou příkladem toho, že život v dnešní době skutečně může začínat v padesáti. Drew právě spustila vlastní televizní show, kam si mimo jiné zve své stejně staré kamarádky Cameron Diaz, Lucy Liu, Jennifer Aniston a další. Cameron se naopak ve svých sedmačtyřiceti letech stala poprvé matkou a stáhla se z pracovního života. Jakožto hostka talkshow své kamarádky Drew řekla Cameron, že s blížící se padesátkou se těší na vstup do „druhé poloviny svého života“. Tento přístup k vnímání věku vzhledem k délce života je, zdá se, revolucí i pro současné fanoušky Charlieho andílků. Vzpomene si ještě dnes někdo na to, že naše babičky šly v padesáti pomalu do důchodu, což pro ně znamenalo konec jakéhokoliv osobnostního rozvoje? Dnes je něco takového jen těžko představitelné. 

Časy se mění, profesní i biologické životy se prodlužují a ženy si začínají užívat každou fázi života.

Podobné pranýřování, jakému byly vystaveny Drew Barrymore a Cameron Diaz, zažily i představitelky hrdinek Sexu ve městě. Kultovní seriál se již brzy vrací s dalším pokračováním, kde postavy můžeme sledovat po dvaceti letech, tedy ve věku mezi padesátkou a šedesátkou. Na negativní ohlasy na sociálních sítích reagovala Sarah Jessica Parker způsobem sobě vlastním – řečnickou otázkou, jestli má tedy přestat stárnout. Ve vší vážnosti ale dodává, že považuje za nesmírně důležité, aby ženy v tomto věku byly na televizních obrazovkách vidět.  

Časy se mění, profesní i biologické životy se prodlužují a ženy si začínají užívat každou fázi života. Adorace mládí je člověku přirozená, ale jak se jako společnosti vyvíjíme a (snad) dospíváme, zdá se, že začínáme mít jiné priority – a jednou z nich je i spokojenost se svým životem v každé jeho fázi. V komediálním seriálu Only Murders in the Building, novince z produkce Hulu, kde mimo jiné exceluje šestasedmdesátiletý Steve Martin, zaznělo: „Sedmdesát je nových čtyřicet.“ Nechť jsou nám tedy vrásky Drew, Cameron, Sarah a mnoha dalších osvěžující inspirací do životních a profesních dobrodružství v té druhé polovině života – po padesátce. A hlavně k přijetí vlastních projevů přirozeného stárnutí.

Diskuze k článku

Celkem 20 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Michal Macek | 3. 12. 2021 6:41

to ma nekdo asi vlci mlhu ne? Cameron i Drew vypadaj skvele, nevim proc by si mely delat plastiku...vypadaj lip nez spousta dvacitek v mym okoli...

+25
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Petr.b | 3. 12. 2021 13:47

Jen několik otázek:
1. co to je hostka?
2. v Holywoodu se lidé dožívají 100 let? Že se v článku píše, že po padesátce se těší jakási herečka na druhou polovinu života.
3. proč se nazývá v článku stárnutí zráním? Jedná se spíše o vadnutí.
4. mít první dítě ve 47 je správné ? - tedy vlastně pokud budeme předpokládat věk dožití 100 let tak to asi není žádný problém.

-15
Reagovat