E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Strach z nespavosti jí přivodil závislost na lécích. Odvykání je prý horší než u alkoholu

03. duben 2023
11 659

Na začátku příběhu byl strach z nespavosti. Hypnotika přinášela nejprve osvěžující spánek, rychle se z nich však stávala závislost. Docházelo k předávkování i ke dnům plným zmatení, které si autorka zpětně vůbec nepamatovala. Manžel hrozil rozvodem. Na Heroine.cz přinášíme příběh jedné cesty ze závislosti, která zprvu začíná nenápadně: totiž přímo v lékařských ordinacích. Čím je závislost na lécích specifická, jaké má příznaky, jak reálně probíhá a jak se léčí?

„Mluvila jsem často dopoledne s lidmi a potom jsem si nepamatovala, o čem jsme se bavili a na čem jsme se domlouvali,“ popisuje autorka článku svou zkušenost se závislostí na lécích. (Ilustrační foto.)Foto: Shutterstock

Říká se jim hypnotika třetí generace: jde o léky působící tlumivě na centrální nervový systém, které se užívají k léčbě nespavosti a vzniká na ně závislost. Jedním z nich je často předepisovaný Stilnox, jehož účinnou látkou je zolpidem. Toto hypnotikum je určeno ke krátkodobému užívání, které by nemělo překročit čtyři týdny.

Já jsem Stilnox jsem začala brát z opravdu hloupého důvodu. Ne že bych vyloženě špatně spala, spíš bylo velice pohodlné vzít si prášek a do deseti minut usnout, vůbec o sobě nevědět a být druhý den odpočatá a fungující (zpočátku jsem byla nočním spánkem opravdu osvěžena). Stav, který mi Stilnox navozoval, mi byl velice příjemný. Byl to pocit většího sebevědomí. Cítila jsem, že zvládnu jakékoli aktivity, které mám na druhý den naplánované, i když jsem z nich měla předtím obavy.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!