Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Janino tělo vydrželo 55 ozáření a desítky chemoterapií. Rakovinu tajila jen před svou maminkou

25. říjen 2023
86 595

Jana Randulová se s rakovinou léčí přes 30 let. „Jsem v nemocnici na Karláku něco jako inventář,“ pousměje se. Díky odžitým zkušenostem a laskavé povaze je velkou oporou jiným ženám v pacientské organizaci v Benešově. Opakované návraty nemoci ji ale pravidelně srážejí na kolena. „Při páté onkologické diagnóze jsem vyhledala péči psychiatra,“ přiznává. Janin příběh najdete i v tištěné Heroine.

Mám skvělé zázemí v rodině, říká JanaFoto: Jana Plavec

Už nemůžu plakat, už jsem se vyplakala. Když mi poprvé řekli, že mám rakovinu, děti byly malé a trochu jsem se bála, že to nepřežiju. Bylo mi 41 let. Kvůli rakovině jsem prodělala plastické operace obou prsů a chemoterapii. Vrátila jsem se normálně do práce a život šel dál. Za 2,5 roku došlo k recidivě a museli mi odstranit celé levé prso a uzliny. Následovala drastická chemoterapie a 25 ozáření. Dcery ještě chodily do školy, tak jsem se rozhodla nespěchat znovu do práce a požádala jsem o invalidní důchod. Osm let jsem se dětem a sobě věnovala naplno. Manžel od nás odešel. Vycházeli jsme spolu a finančně nám pomáhal, jinak bych to z důchodu nezvládla.

Co najdete v novém čísle

 • Nejtěžší job na světě, nebo přirozená věc? O moderním rodičovství a výchově s respektem k dětem i k sobě navzájem.
 • Pasivní agrese: Jak ji poznat a jak na ni reagovat?
 • Ženy kolem padesátky: Kdo potřebuje jejich péči a jak se s takovou zátěží vypořádat?
Chci novou Heroine


Když jsem se ze všeho nějak dostala, objevila se mi metastáze na hrudní kosti. Absolvovala jsem hormonální terapii. Za 5 let došlo k  recidivě v jizvě na levé straně, kde byla ablace. Následovala opět chemoterapie a 25 ozáření, tentokrát v nemocnici Na Pleši. Trvalo to 2,5 měsíce. Když jsem se vrátila, tak jsem si řekla, že už ta rakovina snad dá pokoj. Před třemi lety se mi při pravidelné kontrole začaly zvyšovat krevní markery a při vyšetření zjistili, že mám metastázy kostí v celém těle, hlavně v lebce. Takže jsem absolvovala 5 ozáření lebky, střídavě léčbu hormonální, biologickou a od léta jsem opět na chemoterapiích.

Často se divím, že to moje tělo ještě zvládne. Protože 55 ozáření nebylo jen na jedno místo, ale třeba na tři najednou. Přesto mnohem horší byly chemoterapie. Ozařování nebolí a měla jsem štěstí, že jsem nikdy nebyla spálená. Chemoterapie byla velmi agresivní. Naštěstí tato léčba prošla velkým vývojem a není stejná jako v 90. letech, kdy jsem po ní jen ležela a zvracela. Dnes je chemoterapie lépe snesitelná a většinou po ní není tak špatně.

Už si umím představit, co mě čeká. Aktuálně jde o mé páté onemocnění rakovinou. Přesto mě každá další diagnóza srazí na kolena. Pokaždé se pomaličku vyškrábu nahoru a pak zase padám ke dnu. A zase znova. Plakala jsem a nespala, ale pak jsem si řekla: „Tak takhle ne, holka.“ Našla jsem si v době covidu psychiatra, který ordinuje přes internet, a funguje to dodnes. Vděčím mu za to, že náročnou léčbu ještě pořád zvládám. Naučila jsem se mít ráda sama sebe a raduji se z každého dne.

Něco vymyslíme

Mám dvě krásné a hodné dcery a dvě vnoučata, která jsem často hlídala. Teď už mě tolik nepotřebují, a tak mohu více pomáhat jiným ženám. Kamarádky z naší pacientské organizace v Benešově, kterou jsem před čtvrtstoletím pomáhala zakládat a teď jí už 15 let předsedám, jsou jako moje druhá rodina. Všechny jsme na jedné lodi a máme se rády. Já už jsem absolvovala mnoho přednášek, školení, dostala jsem rady od lékařů i psychologů, že mám docela přehled. Také vím, jak důležitá je důvěra v lékaře. Celých 30 let jezdím stále ke stejné paní doktorce a vděčím jí za to, že mi prodloužila život. Pokaždé mi řekne, ať se nebojím, že něco vymyslíme. Jen jednou jsem byla u jiné lékařky a zažila jsem ten propastný rozdíl mezi nadějí a strachem, který vás ochromí.

Lindex podporuje ženy

Měsíc říjen je mezinárodně zasvěcen zvýšení povědomí o rakovině prsu. Prostřednictvím kampaně Pink October se každoročně zapojuje i  společnost Lindex a zaměřuje se v ní na různé aktivity, jimiž přispívá k podpoře projektů proti rakovině prsu a upozorňuje na možnosti prevence.

Lindex inspiruje a podporuje ženy v jakékoliv životní situaci a chce, aby žily plnohodnotný život.

Ke zvýšení informovanosti o důležitosti samovyšetření prsou má tato módní společnost na webu lindex.com dostupného podrobného průvodce a na svých komunikační kanálech přátelsky připomíná pravidelné měsíční kontroly.

Jak můžete pomoci?

 • stačí navštívit jakoukoliv prodejnu Lindex nebo lindex.com
 • koupit růžovou stužku (celý zisk z prodeje)
 • zakoupit podprsenku (10  % ze zisku z prodeje)
 • zaokrouhlit svůj nákup v kamenných prodejnách o 30  Kč

V České republice poputuje vybraná suma organizaci Aliance žen s rakovinou prsu a na její projekt Bellis – mladé ženy s rakovinou.

I proto jsem se rozhodla, že o rakovině nikdy neřeknu své úzkostlivé mamince. Jí by to ublížilo a mně by to nepomohlo. Zemřela v roce 2009 a nikdy se nedozvěděla, že jsem nemocná. Mám čtyři sourozence, všichni mi moc pomáhali. Když jsem přišla o vlasy a nosila paruku, tvrdili jsme jí, že jsem byla u kadeřnice. Ke konci už to bylo těžké i pro mě. Když navzdory naší všemožné péči maminka často vzdychala, jemně jsem jí připomněla, že jsme jí stále nablízku a ochotni pomoci. A ona mi řekla: „Ty jsi mladá a zdravá, tobě se to mluví.“ V duchu jsem si pomyslela, mami, kdybys jen věděla, co všechno už jsem prožila. Ale jsem ráda, že jsme ji zlých zpráv ušetřili a prodloužili jí tím život o pár let.


Nemoc mně hodně vzala, přišla jsem o svůj původní život, o práci, o zdraví. Ale přesto se cítím mnohem silnější. Získala jsem díky spolkům a aktivitám Aliance žen s rakovinou prsu mnoho nových kamarádek po celé republice. V září jsem byla na celostátním pobytu pro metastatické pacientky, kde jsme byly mladší i starší pacientky a moc hezky jsme si to užily a  načerpaly mnoho zajímavých informací. Potkala jsem se s kamarádkou z Brna, která se léčí s metastázemi kostí 15 let. Při poslední kontrole jí řekli dobrou zprávu, že metastázy v kostech nejsou aktivní. Tak to mě tak nakoplo a povzbudilo! Vím, že se úplně uzdravit nemůžu, ale kéž by se ta nemoc zastavila. Ještě bych tu chvíli chtěla být. Všem čtenářkám bych chtěla vzkázat: Neztrácejte naději a žijte plnohodnotný život.


Další fotografie a příběhy žen najdete v aktuálním čísle tištěné Heroine. Celý projekt vznikl ve spolupráci se společností Lindex.

Aktuální číslo

 • Jak se měníme, když nám do života vstoupí děti? A jak ony změní svět?
 • Rozhovor Josefa Šlerky s novinářkou Sašou Uhlovou
 • Pasivní agrese. Jak ji poznat a jak na ni reagovat?
 • Kolem 50. roku řeší ženy různorodé problémy spojené s přechodem. Jejich péči ale potřebují také jejich příbuzní. Jak se s takovou zátěží vyrovnat?
Popup se zavře za 8s