Seriál Dělníci chtíče. Poslední nucené kastrace prováděl Hitler, evropští odborníci varují, že hrozí i v Česku

Dokument
Redakce Heroine
| 20. 5. 2021 | 7 komentářů | 12 895
Seriál Dělníci chtíče. Poslední nucené kastrace prováděl Hitler, evropští odborníci varují, že hrozí i v Česku
Foto: Mall.tv

Přestože kastrace je považována z hlediska recidivy za nejúčinnější léčbu a vysvobození z koloběhu neustálých trestů a nové neúspěšné terapie jinými prostředky, je Česká republika jednou z mála zemí světa, kde je povolena. Podstoupit ji mohou deviantní sexuální delikventi, kteří se pro ni dobrovolně a na základě všech dostupných informací rozhodnou a kterým jejich volbu schválí ošetřující lékař a kastrační komise. Za posledních bezmála deset let bylo vyhověno dvěma takovým žádostem. Co si o tom myslí uznávaný sexuolog Petr Weiss, prozradil v rozhovoru s Jakubem Klingohrem.

Specializovaná sexuologická léčba u nás existuje od 70. let a jejím průkopníkům přinesla světové renomé. Navzdory propracovanosti psychoterapeutických metod, které čeští sexuologové do praxe zavedli a roky je používají, jsou svými zahraničními kolegy ale také často kritizováni. Předmětem sváru se staly kastrace. Ty jsou podle jejich odpůrců příliš radikálním zásahem do práv i těla jednotlivce a můžou mít závažné psychické i fyzické důsledky. Stejného názoru je i Rada Evropy.

Snížením hladiny testosteronu, ke kterému v důsledku zákroku dochází a který je hnacím motorem neovladatelného chtíče, se odstraní naléhavost a puzení na takovou úroveň, již dokážou pacienti kontrolovat. Může pro ně být jedinou a poslední šancí, jak se znovu stát součástí společnosti, ne její hrozbou. Recidivita pacientů je výjimečná, dosahuje maximálně dvou procent. Přesto jsou dobrovolné kastrace odmítány. Proč a v čem by se měl změnit současný systém léčby agresorů, vysvětluje v dalším díle Dělníků chtíče sexuolog a psychoterapeut Petr Weiss.

Dokumentární série Dělníci chtíče zachycuje pachatele těch nejvíce odsouzeníhodných činů – sexuálního zneužití dítěte. Jak probíhá jejich léčba? A dají se vůbec úspěšně vyléčit? Cítí vinu? A proč jsou tresty za zneužívání těch nejzranitelnějších tak nízké? Tvůrce pořadu Jakub Klingohr mluví jak se samotnými pachateli, kteří právě procházejí léčbou, tak s lékaři, policisty, právníky, ale i oběťmi. Cílem dokumentu je zvýšit povědomí o problému sexuálního zneužívání dětí, který není tak ojedinělý, jak se zdá, poukázat na délku soudních procesů a nízké tresty, jež pachatelům hrozí, nebo upozornit na neexistující prevenci i chybějící diferencovaná oddělení.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 7 komentářů

Vstoupit do diskuze