Seriál Dělníci chtíče. Poslední nucené kastrace prováděl Hitler, evropští odborníci varují, že hrozí i v Česku

Dokument
Redakce Heroine
| 20. 5. 2021 | 7 komentářů | 12 155
Seriál Dělníci chtíče. Poslední nucené kastrace prováděl Hitler, evropští odborníci varují, že hrozí i v Česku
Foto: Mall.tv

Přestože kastrace je považována z hlediska recidivy za nejúčinnější léčbu a vysvobození z koloběhu neustálých trestů a nové neúspěšné terapie jinými prostředky, je Česká republika jednou z mála zemí světa, kde je povolena. Podstoupit ji mohou deviantní sexuální delikventi, kteří se pro ni dobrovolně a na základě všech dostupných informací rozhodnou a kterým jejich volbu schválí ošetřující lékař a kastrační komise. Za posledních bezmála deset let bylo vyhověno dvěma takovým žádostem. Co si o tom myslí uznávaný sexuolog Petr Weiss, prozradil v rozhovoru s Jakubem Klingohrem.

Specializovaná sexuologická léčba u nás existuje od 70. let a jejím průkopníkům přinesla světové renomé. Navzdory propracovanosti psychoterapeutických metod, které čeští sexuologové do praxe zavedli a roky je používají, jsou svými zahraničními kolegy ale také často kritizováni. Předmětem sváru se staly kastrace. Ty jsou podle jejich odpůrců příliš radikálním zásahem do práv i těla jednotlivce a můžou mít závažné psychické i fyzické důsledky. Stejného názoru je i Rada Evropy.

Snížením hladiny testosteronu, ke kterému v důsledku zákroku dochází a který je hnacím motorem neovladatelného chtíče, se odstraní naléhavost a puzení na takovou úroveň, již dokážou pacienti kontrolovat. Může pro ně být jedinou a poslední šancí, jak se znovu stát součástí společnosti, ne její hrozbou. Recidivita pacientů je výjimečná, dosahuje maximálně dvou procent. Přesto jsou dobrovolné kastrace odmítány. Proč a v čem by se měl změnit současný systém léčby agresorů, vysvětluje v dalším díle Dělníků chtíče sexuolog a psychoterapeut Petr Weiss.

Dokumentární série Dělníci chtíče zachycuje pachatele těch nejvíce odsouzeníhodných činů – sexuálního zneužití dítěte. Jak probíhá jejich léčba? A dají se vůbec úspěšně vyléčit? Cítí vinu? A proč jsou tresty za zneužívání těch nejzranitelnějších tak nízké? Tvůrce pořadu Jakub Klingohr mluví jak se samotnými pachateli, kteří právě procházejí léčbou, tak s lékaři, policisty, právníky, ale i oběťmi. Cílem dokumentu je zvýšit povědomí o problému sexuálního zneužívání dětí, který není tak ojedinělý, jak se zdá, poukázat na délku soudních procesů a nízké tresty, jež pachatelům hrozí, nebo upozornit na neexistující prevenci i chybějící diferencovaná oddělení.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Moje Heroine 2021 Potřebujeme si připomenout, že svět nakonec může být báječné místo k životu. Představujeme osm inspirativních a obdivuhodných žen, jejichž jména do výzvy Moje Heroine nominovali čtenářky a čtenáři. Jasmína Houdek, Elena Gorolová, Alena Jančíková, Barush Maush, Zuzana Vránová, Eliška Kodyšová, Klára Laurenčíková, Adéla Horáková. Osm příběhů, které vám vrátí naději.
  • Děti vám to vysvětlí Existuje vůbec někdo, kdo se těší na září? Na obligátní téma „back to school“ jsme se podívali ze všech stran. Proč české školství nevzkvétá? A pomohlo by mít v učitelském sboru víc mužů? Své k tomu řekli i teenageři: rozsáhlou sondu mezi svými vrstevníky provedla čtrnáctiletá Marika, čerstvá maturantka Ester se zase ptá, proč ve školách víc nemluvíme o menstruaci i tělesnosti obecně.
  • Rozkoš pro vaše uši Prozkoumali jsme nový žhavý trend – audioporno. Z jakých důvodů přitahuje především ženy a co je na něm tak zvláštního? Vše, co chcete vědět, než se ponoříte do světa zvukové rozkoše. Nestyďte se poslouchat!
  • Hrdinky našich dcer Princezny trpně čekající na své rytíře jsou definitivně out. Je čas na nové hrdinky. Co tedy s dětmi číst? Možností je dnes dost, a zvlášť s knihami o slavných českých ženách se v posledních letech roztrhl pytel. Nad tímto fenoménem se kriticky zamýšlí Gabriel Pleska. Kterou z nich by doporučil?

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 7 komentářů

Vstoupit do diskuze