Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Seriál Dělníci chtíče. Deviantem se člověk narodí, deviantem je a deviantem zemře

Redakce Heroine | 22. 4. 2021 | 2 komentáře | Dokument | 9 749

Foto: Mall TV

Sexuální deviace vyléčit neumíme, říká Zuzana Řeřichová, vedoucí lékařka oddělení 5 Psychiatrické nemocnice Bohnice. To, jak složité je s nimi bojovat, potvrzuje i příběh Richarda, který několik měsíců sleduje reportér Jakub Klingohr.

Stejně jako filmová dramata i třetí díl dokumentární série Dělníci chtíče by mohlo uvozovat varování, že následující vyprávění není vhodné pro specifickou skupinu diváků. V tomto případě pro ty, kteří věří ve šťastné konce. Příběh Richarda ho nemá. Alespoň zatím. Cílem ústavní léčby je totiž udržení deviace v mezích zákona a následné propuštění. On branou psychiatrické nemocnice sice projde, ale pravděpodobně se za ním zabouchnou dveře vězeňské cely. Navzdory péči bohnických lékařů neovládl svoji sexualitu – homosexuální pedofilii. Opakovaně.

Prvního sexuálního zneužití nezletilých se dopustil ve třiadvaceti. S vyšetřovateli spolupracoval, a tak dostal pouze podmíněný trest a povinnost docházet na ambulantní léčbu. Kvůli strachu z dalšího trestu se nějaký čas zdržel zpátky, touha byla ale silnější. Tehdy mu došly dvě věci: že nedokáže odolat svému nutkání a že jestli ho chce uspokojit, musí být chytřejší. A s vědomím toho začal jednat…

Jaké je současné skóre recidivity oproti dobám, kdy léčba nebyla tak propracovaná a kdy do jednoho roku od propuštění recidivovalo 87 % pacientů, co všechno je součástí ústavní léčby a proč v ní nedokázal Richard obstát, se dozvíte v další epizodě Dělníků chtíče.

Dokumentární série Dělníci chtíče Jakuba Klingohra se vydává za pachateli těch nejvíce odsouzeníhodných činů – sexuálního zneužití dítěte. Jak probíhá jejich léčba? A dají se vůbec úspěšně vyléčit? Cítí nějakou vinu? A proč jsou tresty za zneužívání dětí tak nízké? Napříč celým pořadem Dělníci chtíče se bude hovořit jak se samotnými pachateli, kteří právě procházejí léčbou, tak s lékaři, policisty, právníky, ale i oběťmi. Cílem dokumentu je zvýšit povědomí o problému sexuálního zneužívání dětí, který není tak ojedinělý, jak se zdá, poukázat na délku soudních procesů a nízké tresty, jež pachatelům hrozí, nebo upozornit na neexistující prevenci i chybějící diferencovaná oddělení.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Česko potřebuje prezidentku Danuše Nerudová, Lenka Bradáčová, Miroslava Němcová – ženy, o kterých se v souvislosti s kandidaturou mluví nejčastěji. Rut Kolínská, kterou na prezidentský post doporučoval Václav Havel. Adéla Šípová, která převálcovala své soupeře v boji o senátorské křeslo. Která z nich by se vám na Hradě líbila nejvíc? Vyzpovídali jsme pětici „prezidentek“ z titulní strany.
  • Feministická knihovnička Spolu s autorkami z knihovny Gender Studies jsme připravili přehled titulů, které formovaly ženské hnutí v jeho jednotlivých fázích. Od Vlastního pokoje přes Druhé pohlaví až po Ovoce poznání. Které knihy k nám stále živě promlouvají?
  • A pokud neumřela, pracuje dodnes „Čím víc pracujete, tím jste lepší. A o to víc chcete pracovat, protože zpětná vazba vám čechrá ego. A tak tomu přizpůsobíte celý svůj život,“ píše Michelle Losekoot v článku, ve kterém se každý workoholik zděšeně pozná. Jak se zbavit závislosti na práci ve společnosti, která výkon tak adoruje? A jak zjistíte, že máte problém?
  • Metafory našich životů Vyjasněme si pojmy, které zaznívají v diskusi o genderové nerovnosti. Skleněný strop, děravé potrubí, neviditelná práce… Pokud si nebudeme rozumět, těžko se na něčem můžeme dohodnout.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 2 komentáře

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

umfa | 22. 4. 2021 19:55

Proč se tomu ještě říká deviace? Vždyť i homosexualita bývala ještě nedávno označovaná za deviaci a teď jsou LGBTPZN bráni za zcela normální.

-2
Reagovat
Naše tipy