Seriál Dělníci chtíče. Zpověď muže, který zneužil svou čtyřletou sestru

Dokument
Redakce Heroine
| 1. 4. 2021 | 4 komentáře | 22 517
Seriál Dělníci chtíče. Zpověď muže, který zneužil svou čtyřletou sestru
Vladimírova tvář i identita zůstává v dokumentu skrytá. Foto: MallTV

Zatímco odborníci na něj roky upozorňují, veřejnost mlčí. Sexuální zneužívání dětí je tabu. Jedině jeho prolomení ale může pomoc těm, které se staly jeho obětí a přišly o to nejcennější, co měly – bezstarostné vyrůstání. A mnohdy i domov. Většina případů se totiž odehrává v prostředí, které by mělo být synonymem lásky a bezpečí.

Představa, že se deliktů dopouštějí neznámí muži, kteří lákají malé holčičky na bonbony, je scestná. Strůjci celoživotního traumatu jsou nezřídka rodinní příslušníci. Otcové, partneři, ale také sourozenci. Své sestry zneužil i Vladimír. Té mladší byly čtyři. 

Vladimír je už čtvrtým rokem klientem Psychiatrické nemocnice Bohnice. Když mu bylo šestnáct let, zneužil tři děti. Jeho příběh je v mnohém nejběžnějším příkladem sexuálního zneužívání. V mnohém se ale taky průměru vymyká. Na jeho vyprávění je přitom nejtíživější to, s jakou samozřejmostí popisuje, co udělal. Přestože zneužil i tříleté dítě, tomu, že by byl pedofil, se brání. Svůj čin přičítá zvědavosti a víc než výčitky ho po jeho spáchaní trápilo, že bude prozrazen. Stalo se.

Jak k tomu došlo, co po odhalení následovalo a jak probíhá léčba poruch sexuality se ptá Jakub Klingohr v novém díle dokumentární série Dělníci chtíče.

Dokumentární série Dělníci chtíče Jakuba Klingohra se vydává za pachateli těch nejvíce odsouzeníhodných činů – sexuálního zneužití dítěte. Jak probíhá jejich léčba? A dají se vůbec úspěšně vyléčit? Cítí nějakou vinu? A proč jsou tresty za zneužívání dětí tak nízké? Napříč celým pořadem Dělníci chtíče se bude hovořit jak se samotnými pachateli, kteří právě procházejí léčbou, tak s lékaři, policisty, právníky, ale i oběťmi. Cílem dokumentu je zvýšit povědomí o problému sexuálního zneužívání dětí, který není tak ojedinělý, jak se zdá, poukázat na délku soudních procesů a nízké tresty, jež pachatelům hrozí, nebo upozornit na neexistující prevenci i chybějící diferencovaná oddělení.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • LUCIE HRDÁ Tváří titulní strany je advokátka Lucie Hrdá. „Oběti připodobňují znásilnění k vraždě duše a mnoho z nich tvrdí, že by byly raději mrtvé, než aby žily s touto zkušeností dál. Pokud se na tyto zločiny stále pohlíží jako na ublížení na zdraví, je to podle mě naprosté nepochopení,“ říká v našem rozhovoru. Organizace Bez trestu, kterou spoluzakládala, zveřejňuje skutečné rozsudky, aby upozornila na to, za jaké činy odcházejí pachatelé od soudů jen s podmínečnými tresty. „O násilí nesmíme mlčet,“ říká Lucie a sama se neúnavně angažuje.
    Lucii Hrdou fotila naše spolupracovnice v Londýně Eliška Sky.
  • STOP NÁSILÍ NA ŽENÁCH! Nějakou formu domácího násilí zažilo 20–40 % žen. V době první covidové vlny narostlo domácí násilí až o 50 %. Každá třetí žena se stala terčem sexuálního obtěžování. Zkušenost se znásilněním má asi 5–10 % českých žen, přičemž naprostá většina z nich se nikdy neobrátí na policii. Co ještě potřebujeme slyšet, abychom jako společnost přestali zavírat oči před domácím a sexualizovaným násilím?
  • MŮJ ŽIVOT S MOHAMEDEM „Mohamed zná holky, jako jsem já (35+ single ženy s kariérou), jen z filmů. Já znám kluky jako Mohamed jen ze zpráv. Oba kolem těch stereotypů první týdny potichu našlapujeme. Nevíme, co čekat. On uzavírá svůj den modlitbou, já sklenkou vína.“ Michelle Losekoot svěřila Heroine svůj příběh o tom, jak nabídla hostitelskou péči jednomu z dětí, které na českém území skončily jako uprchlíci bez rodičů. Co při tom Michelle zjistila o sobě? A co o naší společnosti?
  • FAST FEMINIST FASHION Nakupují české feministky v řetězcích? Je udržitelná móda jen pro privilegované? A koho posiluje podceněné oblečení? Módní publicistka Veronika Ruppert se zamýšlí nad přesahy mezi feminismem a módou ohleduplnou k planetě i lidem. V příloze Sustainable přinášíme také rozhovor s klimatoložkou Táňou Míkovou a tipy na udržitelnější cestování z pera architekta Petera Bednára.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 4 komentáře

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Mirda | 2. 4. 2021 8:53

Nejodpornější věc na světě zneužití malého nevinného dítěte které vám důvěřuje a má váš rádo je to malý tvoreček který nikdy nikomu nic špatného neudělal. Proč má tak strašně trpět kvůli nenormalnimu a hlavně nemorálnímu chtíči. Jsem pacifista jsem svým způsobem věřící člověk ale v tomto případě bych byl schopný se stát i katem neuvěřitelně dlouho by ten násilník umíral neměl bych slitování proč taky?? On ho taky neměl!!!!

+10
Reagovat