🖤 Roční předplatné Heroine – 6 tištěných čísel, digitální verze a plný přístup na web za 1 199 Kč.

Žena, která se zlobí, je „hysterka“ nebo „megera“. Proč je pro ženy takový problém dát najevo hněv?

17. březen 2025

Ženy jsou podle celosvětového průzkumu Gallupova ústavu stále naštvanější. Společnost je ale učí, že dávat najevo hněv není hezké, a tak to v sobě často dusí. Jednoduše se od nich očekává, že budou pokorné, říká psychoterapeutka a výzkumnice Jennifer Cox. Proč u sebe ženy hněv často nerozpoznají včas? A jak s ním začít správně pracovat?

Odlišný přístup k hněvu mezi muži a ženami je podle odborníků také jedním z důvodů, proč se ženy hůře prosazují ve vedoucích funkcích či v politice.

Zatímco muži jsou společností odmalička vedeni k tomu, že „kluci nepláčou“, takže mohou mít problém s vyjadřováním smutku a zranitelnosti, holčičky plakat mohou. Ale zato se dozvědí, že zlobit se, vztekat se, křičet a mlátit věcmi je neženské. Není to „hezké“. Rozzlobená žena je mrcha, megera, fúrie. Vzpomínáte na staré kreslené vtipy z Dikobrazu, kde manželka v natáčkách číhá na muže vracejícího se z hospody za dveřmi s napřaženým válečkem? Mladá rozzlobená žena je zase často považována za „hysterku“, která „nepochopí vtip“, píše v textu pro Heroine.cz spisovatelka Bára Šťastná.

Odlišný přístup k hněvu mezi muži a ženami je podle odborníků také jedním z důvodů, proč se ženy hůře prosazují ve vedoucích funkcích či v politice. „U mužských politiků je hněv často hnací silou. Rozhněvaní muži jsou vnímáni jako silní, rozhodní a věrohodní. Nejenže nejsou za hněv penalizováni, do­konce se jim za něj tleská,“ říká Rebec­ca Traister, autorka knihy Good and Mad: The Revolutionary Power of Women’s Anger.

„Psychologické studie prokazují, že hněv je svým způ­sobem privile­gium, vy­hrazené pro lidi s vyšším statusem. Ti níže postavení si ho nemohou dovolit. To je také důvodem, proč silní muži a atraktivní ženy dávají hněv najevo častěji. Hněv nám sice pomáhá zjednat si respekt a napravit nespravedlnosti, ale ti, kteří by to potřebovali nejvíce, se po této zbrani neodváží sáhnout," uvádí dál Šťastná.

Co se s naším tělem děje, když hněv potlačujeme? Jak ho správně ventilovat? A proč pozitivní myšlení není vždy správná cesta? Více se dočtete na webu Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s