Britské děti se staly oběťmi lékařů, kteří se nechali zmanipulovat genderovou ideologií, konečně ale přichází návrat k rozumu. Podobná tvrzení se od května začala objevovat na sociálních sítích i v některých médiích. Důvodem bylo zveřejnění dlouho očekávané zprávy o stavu britské genderové péče, takzvané Cass Review. V čem má kontroverzní doktorka Cass pravdu? Co její výzkum říká ve skutečnosti? A je současná péče o trans* děti nebezpečná?
Pediatrička Hilary Cass se po zveřejnění svého několikaletého výzkumu potýkala s útoky a výhrůžkami na sociálních sítích. Není ale pravda, že by všechno, co do závěrečné zprávy své studie napsala, bylo špatné, či dokonce manipulativní. „Je v ní řada pozitivních podnětů, například o tom, že péče o trans* děti a mladistvé by měla být holistická (celostní),“ vyzdvihuje psychoterapeutka Pavla Doležalová z Centra pro sexuální zdraví a intervence Národního ústavu duševního zdraví.
Problém je ale podle ní metodologie výzkumu doktorky Cass. Řada odborníků z celého světa už se po podrobnějším zkoumání studie vůči postupům Hilary Cass vymezila. „Objevuje se tam určitý dvojí metr v kvalitě výzkumných důkazů. Zpráva je hodně rozsáhlá a zaslouží si ještě další kritické vyhodnocení – to, jak moc jsou nebo nejsou její zjištění využitelná, se ukáže postupem času,“ podotýká Doležalová v rozhovoru. Jenže efekt závěrečné zprávy doktorky Cass byl ve Velké Británii okamžitý: na jeho základě britská Národní zdravotní služba (NHS) přestala rutinně předepisovat blokátory puberty.
Proč takový vývoj není navzdory aktuálním obavám o poškozování dětského fyzického a psychického zdraví ve skutečnosti dobrý pro nikoho? K jakým selháním docházelo na známé britské transgender klinice, která musela zavřít? Je debata ohledně transgenderu toxická? A liší se nějak český přístup k léčbě od toho britského? Přečtěte si celý rozhovor na webu Heroine.cz.