E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Chaos jménem přijímačky na střední školy: bude letos menší a budou tři přihlášky?

Zoufalé hledání škol, kde je ještě volné místo, a hodiny ve frontách se zápisovými lístky. Tak si mnozí pamatují chaos, který nastal letos na jaře po přijímacích zkouškách. Současní deváťáci by to už pravděpodobně zažít nemuseli. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) slíbil, že přihlášky se budou podávat elektronicky a celý systém se digitalizuje. Jak ale v rozhovoru říká jeho poradce a ekonom Daniel Münich, není vůbec jisté, že to vyjde. Času není nazbyt a problémů je více. Podle něj by si žáci například nejdřív měli napsat přijímací test, a až podle svého výsledku volit školy, kam se přihlásit.

Foto: Greg Rosenke on Unsplash

Co považujete za negativa současného způsobu podávání přihlášek na střední školy v Česku?

Je jich celá řada. Kromě toho, že celý systém dosud nebyl digitalizován, je to třeba možnost napsat na přihlášku pouze dvě školy, která vyvolává extrémně silné motivace ke strategické volbě. Žáci s rodiči na přihlášku nepíšou školy, kam nejvíce chtějí, ale ty, na které mají šanci se dostat. Rodiče, prarodiče a děti jsou z toho velmi vystresovaní. Když v přihlášce vystřelí příliš vysoko, spadnou do druhého kola, kde už jsou školy přebrané a vládne tam chaos. Nebo mohou jít na soukromou školu, kde se ale platí vysoké školné. Žák vlastně musí odhadnout, jaké šance má, tedy jak je na tom vůči ostatním uchazečům na dané škole. To se v době podávání přihlášky před testy odhaduje sakra špatně. Navíc aby se dalo dobře strategizovat, musejí rodiče sehnat kvalitní informace.

Proč je získávání informací špatně?

Práci s hledáním informací si dají jen někteří rodiče. To velmi znevýhodňuje děti z rodin, kde vzdělání není prioritou, což přispívá k silné závislosti vzdělání dítěte na vzdělání jeho rodičů. V mezinárodních srovnáních je na tom Česko v tomto hodně špatně. Jiní žáci zase bez podpory rodičů nevědí, že by na školu s maturitou měli, a ani se k přijímačkám nepřihlásí. A systém generuje velké nespravedlnosti. Mnohým uchazečům se stane, že jejich kamarád sice v přijímačkách dopadl hůře, ale na školu se dostal, zatímco oni ne. To právem vnímají jako nespravedlnost.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!