Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Chceš něco? Jo, nech mě bejt! Jak mluvit s dospívajícím, když je rodič nejobtížnější tvor na světě

Komunikace rodičů a dětí prochází v průběhu společného života vývojem. To laicky řečeno znamená, že vás jako rodiče každou chvíli překvapí něco jiného. Ale v okamžiku, kdy vaše dítě vstoupí do puberty, najednou jako byste mu přestávali rozumět. Komunikace vázne a vy si často čtete rady, že nejdůležitější je během dospívání s potomkem – komunikovat! Jak s tím pracovat? Naslouchejte, buďte přítomní a citově dostupní a neváhejte zaklepat i na dveře s nápisem Nelezte mi sem, shrnuje psychoterapeut Jiří Yakeen Helus.

Foto: Omar Ram on Unsplash

Čím to, že si v určité chvíli rodiče a děti přestanou rozumět? Rodiče připadají dětem trapní, rodičům se naopak jejich dosud šťastné dítě změnilo před očima. Dochází ke krizovým situacím, k hádkám…

Jedním z důvodů je biologická rovina: dospívajícím se změní svět. Jeden pediatr hezky říká, že je dobré dívat se na ně jako na zfetované, ten hormonální koktejl je síla.

Představte si, že budete desetiletému chlapci vyprávět o líbání. Přirozeně mu bude připadat divné a odporné strkat si jazyky do pusy. A najednou z roku na rok je ochotný koukat na porno, mašinky kopne pod postel.

Ta změna je obrovská a náhlá. Přestávají být dětmi, mně se líbí český výraz jinoch. Jsou najednou jiní.

A další důvody, roviny?

Aktuální číslo

  • Jak se měníme, když nám do života vstoupí děti? A jak ony změní svět?
  • Rozhovor Josefa Šlerky s novinářkou Sašou Uhlovou
  • Pasivní agrese. Jak ji poznat a jak na ni reagovat?
  • Kolem 50. roku řeší ženy různorodé problémy spojené s přechodem. Jejich péči ale potřebují také jejich příbuzní. Jak se s takovou zátěží vyrovnat?
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!