E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Ona má magistra, on je řemeslník. Vztah se vzdělanější ženou může být pro muže výzvou i ponížením

Zatímco nad vzdělanějším mužem, který si najde partnerku bez vysoké školy, se pozastaví málokdo, vysokoškolačka vdaná za manžela s nižším vzděláním ale pořád platí za raritu. Jenže – vzhledem k množství žen, které ambiciózně zaplavují české univerzity, bude tenhle model čím dál běžnější. Co vývoj udělá se stereotypy o živitelích rodiny? A skutečně takové páry „kazí“ porodnost, jak varují konzervativní hlasy?

Jak jsou na tom vysokoškolačky se sňatky? A pokud si berou méně vzdělané protějšky, víme, jak taková soužití dopadají?Foto: Gabriela Knížková / Midjourney

Říká se, že protiklady se přitahují. To ale většinou platí jen ve filmech. Ve skutečném životě chce mít asi málokdo po svém boku partnera s rozdílnými hodnotami, nesdílet s ním žádné záliby či představy – ať už o péči o domácnost, nebo o životě vůbec. Na začátku známosti taková odlišnost sice může působit jako osvěžující a obohacující prvek, ale reálně má většina lidí v dlouhodobém vztahu tendenci třecí plochy minimalizovat. Chtějí klid a pohodu, ne hádky a nepochopení na denním pořádku.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!