E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Zápach způsobuje deprese i migrény. A co voní, to léčí

Napsáno pro AOMU

Zkoumání pozitivních účinků aromat na lidskou psychiku se ve světě věnuje pozornost řadu let. Pravděpodobně jste je na vlastní kůži, vlastně nos, vyzkoušeli i vy. Přesto o aromapsychologii možná slyšíte poprvé. To se snaží změnit Kateřina Melenová, která se zabývá působením esenciálních olejů na duševní rozpoložení.

Foto: AOMU

Vše začalo v roce 2012, kdy Kateřina Melenová, režisérka a kulturní manažerka, pracovala na projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Na starost dostala regionální program projektu, který vyvrcholil festivalem 9 týdnů baroka. „Naším motem bylo ‚Zažít baroko všemi smysly‘, a tak jsme do programu zařadili také prezentaci umění vůní a parfémů, které se v baroku zrodilo do podoby, jakou známe dnes. Byla to trefa do černého. Na vlastní oči jsem viděla, jak během představení vůně zcela přeladily unavené a mírně rozladěné publikum. Fascinovalo mě to,“ vypráví Kateřina.

Sama v té době pociťovala vyčerpání až vyhoření. Tato zkušenost ji ale natolik nadchla, že začala studovat hlubší podstatu vonných esencí. „Nezajímala mě ovšem aromaterapie a nějaké masáže, které se soustředí na odstranění především fyzických neduhů, jako jsou bolesti hlavy nebo pohybového aparátu. Zaujala mě metoda zvaná aromapsychologie. Při ní se inhalují esenciální oleje, které mají schopnost působit na lidskou psychiku a ve výsledku například zlepšit depresivní stavy a úzkost,“ přibližuje.

Foto: AOMU

Kateřina Melenová

Zkoumá účinky, historii i tradici zpracování vonných esencí. Vytvořila vlastní formu aromatické arteterapie, stojí za projektem vonného šperku Pomander a míchá vonné funkční směsi používané v tyčinkách AOMU. Hlavní profesní oblastí Kateřiny je kultura a umění. Od režie se postupně dostala k arts managementu. Podílela se na stovkách divadelních představení a kulturních akcí. V současné době je ředitelkou lounské Galerie Benedikta Rejta.

První vlaštovky

Ačkoliv se v Česku tato disciplína etabluje teprve pomalu, v Evropě i USA účinky aromaterapie, respektive aromapsychologie, potvrzuje narůstající počet vědeckých studií a přírodní vonné látky se začínají využívat jako podpůrný nástroj v psychologii, psychoterapii či psychiatrii.

Inhalace esenciálních olejů funguje tak, že při nádechu reagují molekuly rostlinných silic s čichovým dekódovacím systémem a limbickým centrem, tedy místem, kde vznikají emoce. Poměrně složitým mechanismem dochází k převodu chemického podnětu na elektrický impulz a k celé řadě dalších procesů včetně aktivace neuropřenašečů, jako je dopamin, serotonin nebo endorfin, které ovlivňují naše pocity a prožívání. Vůně pak navozuje tzv. hédonický jev neboli pocit slasti. Na rozdíl od kávy nebo energetických nápojů se esenciální oleje nedostávají do organismu přes zažívací ústrojí a mozek ovlivňují šetrnějším způsobem.

Tyto látky mají prokázané pozitivní účinky na poruchy nálady, deprese, strachy i úzkostnou poruchu. Jiné zase ovlivňují kognitivní funkce a paměť, mohou zpomalovat první příznaky degenerativních mozkových nemocí a jsou účinné i na posttraumatický syndrom.

Jak voní úl

Během dvanácti let, kdy se Kateřina Melenová této oblasti věnuje, absolvovala i nově vzniklý a prozatím jediný kurz aromapsychologie v institutu Roberta Tisseranda, což je uznávaný britský aromaterapeut. „Vzdělávat se u nás v oboru aromaterapie, potažmo aromapsychologie, nejde. Proto jsem šťastná, že jsem měla možnost učit se a sdílet své znalosti i praxi s autoritou, jakou Robert Tisserand je,“ konstatuje.

Díky své zkušenosti s plzeňským publikem začala vytvářet vlastní formu aromatické arteterapie a připravuje vonné kompozice pro divadla, galerie i na koncerty. „Pro jedno představení jsem navrhovala kompozici, respektive recepturu, evokující vůni úlu. Další krásný úkol byl návrh vůně pro dětskou operu uváděnou v Jihočeském divadle. K výstavním projektům patří rekonstrukce historické receptury pro výstavu o české renesanční šlechtě Podoby a příběhy ve Šternberském paláci v Národní galerii,“ popisuje.

Zklidní i povzbudí

Před dvěma lety se pak rozhodla aromapsychologii přiblížit běžné veřejnosti a s pomocí investora vznikla značka AOMU, která v Česku vyrábí inhalační tyčinky. Jejich vonný obsah je namíchaný z kvalitních esenciálních olejů pocházejících z celého světa. Jedná se o čistě přírodní ingredience, protože na rozdíl od synteticky vyrobených vůní prý pouze ony nesou bioinformační obsah. Kateřina pracuje s paletou 120 esenciálních olejů, které se z hlediska aromapsychologie rozdělují na stimulanty, relaxanty a adaptogeny. Jak už napovídá název, stimulanty mají dodat energii, zlepšit koncentraci i paměť. Relaxanty se inhalují před spánkem a usnadňují usínání, případně se využívají pro navození hluboké relaxace. Adaptogeny zas zlepšují schopnost odolávat a přizpůsobit se nějaké nepříjemné situaci, harmonizují.

Aktuálně má AOMU v nabídce tři druhy inhalačních tyčinek, jejichž složení se liší na základě funkce, kterou mají plnit – ať už jde o zklidnění ve vypjatých momentech, podporu spánku či naopak povzbuzení. „V současné době dochází k velkému nárůstu psychické nepohody a dysbalance. Když se člověk v takové situaci ocitne, nemá moc dostupných nástrojů, jak se zklidnit a zlepšit si náladu. Samozřejmě existuje meditace, ale ta není pro každého, protože je naší západní kulturní tradici vzdálená. Další možností je medikace – jít k lékaři a užívat psychofarmaka. Nic mezi tím. A právě aromapsychologie přichází s dostupným řešením, kdy vás inhalace určitých vonných látek může harmonizovat, dodat energii, pomoct s udržením pozornosti nebo naopak zklidnit.“

Co vám dělá dobře

Je logické, že každému člověku voní něco více, něco méně a něco vůbec. Čichové vnímání se také mění s věkem, fyzickým stavem, například v těhotenství, i s aktuálním rozpoložením. Podle Kateřiny Melenové se však v 70 procentech lidé shodnou v tom, co jim voní. „Přírodní esence spolu ladí a dají se velmi dobře kombinovat. Esenciální oleje, které používám, skládám vesměs parfumérskou metodou jako vonné kompozice. Kromě toho, že jsou funkční, korespondují i s tím, co voní většině lidí,“ prozrazuje svou techniku a dodává: „Je samozřejmě možné, že úplně všem vonět nebudou. Tito lidé pak potřebují individuální péči, kde si sami vyberou, co jim dělá dobře. Vždy je potřeba řídit se pravidlem: co vám voní, to vás léčí. Co vám zapáchá, nepoužívejte. A platí to i jinde. Pokud vám nevoní jídlo, nejezte ho. Opusťte prostředí, které vám ‚smrdí‘. Je to důležité, protože zápach způsobuje deprese, nevolnosti i migrény.“

Kateřina Melenová si přeje, aby se lidé naučili znova přivonět ke květinám, lesu nebo rozkvetlému stromu. Vnímat vůni, nikoliv jen zápach. Doporučuje si začít vůně vychutnávat pravidelně, udělat si chvilku pro sebe třeba právě pomocí inhalačních tyčinek. Dobré načasování je ráno, kdy vás aroma nabudí místo kávy nebo cigaret, po obědě, kdy obvykle dochází k útlumu a potřebujete fungovat dál, a večer před spaním pro uvolnění. A samozřejmě kdykoliv přes den ve stresových situacích.

Znovu se nadechnout

Aktuálně firma připravuje novou sadu tyčinek na rehabilitaci čichu. „Během covidu přišla spousta lidí o čich a jen těžko se jim vracel zpět. Ke ztrátě či oslabení čichu dochází i u pacientů podstupujících chemoterapii, což má zákonitě dopad na jejich psychiku, která hraje během této léčby nesmírně důležitou roli. Čich se přitom dá trénovat a jeho funkci lze do určité míry obnovit,“ vysvětluje. Zároveň chystá koncept, jak aromapsychologii rozšířit mezi zdravotníky a zdravotnice, kteří o tuto disciplínu projevili zájem, a to včetně efektivní formy edukace.

Popup se zavře za 8s