„Nechci být ta divná.“ ADHD může zničit život i úspěšným lidem. Pokud to společnost dopustí

25. duben 2022
17 847

Boj s ADHD se může proměnit v boj o život. A ani úspěch a zlaté medaile nezajistí, že se člověk s ADHD cítí dobře. Zásadním problémem je stigma, ale i stres a tlak na výkon. Aby lidé s poruchou pozornosti mohli žít plnohodnotné životy, mít funkční vztahy a zažívat přijetí v práci a veřejném životě, musí společnost a média zapracovat na odstranění předsudků. Na lidech s ADHD je najít odvahu o tom nemlčet.

Nejúspěšnější olympijský sportovec všech dob je Michael Phelps. K plavání ho přivedla rodina, byl to pro něj způsob, jak vybít nezvladatelnou energii. Michaelovo dětství nebylo lehké. „Měl jsem velké uši, byl jsem vychrtlý, ostatní si mě hodně dobírali,“ píše o sobě a dodává, že od školky měl problém se soustředěním. Mluvil příliš rychle. Neuměl se dívat lidem do očí. Nesnášel čtení. Učitel na základce řekl jeho matce, že z něj nikdy nic nebude, nikdy nebude v životě úspěšný. Do bazénu ho dali v sedmi letech. Nejdřív vodu nesnášel, kopal, vztekal se nenáviděl plavání. Když se ale naučil plavecký styl, přišel pocit svobody. Plaval rychle, bazén ho zklidňoval. A poprvé cítil, že má život pod kontrolou.

Aktuální číslo

  • o tom, jak rodí ženy, rozhodují muži
  • BDSM coming out
  • Malý, tlustý, plešatý? Body shaming se týká i mužů. Promluvili Čestmír Strakatý, Šimon Holý, René Levínský a Jordan Haj
  • Budoucnost je rostlinná
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!