E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Přeměňte svůj zahradní nábytek ve stylu. Nevyhazujte, renovujte.

03. červenec 2023

Vdechnout dřevěnému zahradnímu nábytku nový život a prodloužit tak dobu, po kterou vám bude sloužit, má smysl. Odbornice z Hornbachu radí, jak na to.

Foto: Hornbach

Zahradní nábytek ze dřeva, který už na pohled vypadá nevábně, ale pořád drží pohromadě, si zaslouží dostat další šanci. Udržitelný život se totiž skládá i z takových maličkostí, jako je několik sezon navíc pro dřevěnou lavičku na naší zahradě.

Příprava povrchu

Existují dvě možnosti, jak pomoct zašedlému dřevu. Jednou z nich je čistič na dřevo. „Čistič na dřevo se nanese štětcem a po dobu přibližně jedné hodiny se nechá působit. Dřevo ho vsákne, čímž se obnoví jeho kresba. Pokud místy zůstaly šedé fleky, nátěr opakujte,“ říká Monika Ling­hartová, odbornice z oddělení laků v projektových marketech Hornbach. Poté dřevo opláchněte vodou. Můžete to udělat pomocí zahradní hadice nebo vysokotlakého čističe. Před dalším krokem nechte nábytek uschnout ve stínu. Druhou možností, jak odstranit zašedlý vzhled dřeva, je jeho sbroušení.

„Než budete pokračovat aplikací lazury, je nezbytné ošetřit dřevo impregnací proti houbám a škůdcům. U nábytku v chráněném závětří stačí natřít hladké povrchy jednou a v řezu dvakrát,“ upřesňuje specialistka. Nábytek umístěný na jihozápad je ale potřeba natřít minimálně třikrát.

Nátěr volte podle dřeva

Jsou tři možnosti ošetření venkovního dřevěného nábytku – olej, lazura a lak. Vybírejte podle druhu použitého dřeva. To se dělí na tvrdé, cizokrajné a měkké a dále pak podle nutnosti údržby a variant odstínů.

Tvrdé a cizokrajné dřevo

Tvrdé i exotické druhy dřev (například dub, buk či teak) se obecně doporučuje napouštět olejem. Lakovat lze pouze buk a výjimkou je i dub, který lze natřít pouze podlahovým lakem. Ošetřit cizokrajné dřevo výhradně olejem doporučujeme z důvodu vysokého obsahu třísloviny. „Pokud se i přesto rozhodnete tuto dřevinu ošetřit lazurou, dopadne to nejspíš tak, že během tří měsíců povrch popraská a lazura začne v šupinách odpadávat,“ upozorňuje Monika Linghartová. Olejem nábytek ošetřujte dvakrát za rok – před sezonou a na konci sezony, jinak zešedne.

Měkké dřevo

Tenkovrstvá lazura je nejlepší ochranná vrstva pro měkké dřevo, například smrk, borovici nebo modřín. Silnovrstvá lazura se nedoporučuje, například u židlí pak totiž můžete mít pocit, že se k ní lepíte. „Pokud chcete svůj nábytek odlišit barevným odstínem, není to problém, postupuje se ovšem jinak. Nejdříve se dřevo namoří barevným mořidlem do požadované barvy a po zaschnutí se natře vrchním lakem. Tím získáte ochrannou vrstvu až na sedm let,“ říká Monika Linghartová z Hornbachu. Lazuru lze použít pouze pro masivní dřevo, ale ne na dýhu, protože nemá dostatečnou hloubku pro pro­lnutí do dřeva a znehodnotila by se.

Nevyhazovat, co ještě může sloužit, je snadné, když víte, jak na to.

Popup se zavře za 8s