Na papíře vypadá tříletá až čtyřletá rodičovská dovolená skvěle. Jako matka máte více času věnovat se dětem v jejich nejranějších letech. To se může zdát ideální pro vývoj dítěte i pro rodinný život.
Ve skutečnosti takto dlouhá pauza od práce přináší spoustu problémů. Jedním z hlavních negativních dopadů je dlouhá izolace matek od jejich kariérního růstu. Zatímco je matka doma s dítětem, nemá téměř žádný kontakt s lidmi v rámci svého oboru.
Trh práce se mezitím vyvíjí, mění se požadavky na zaměstnance a návrat po několikaleté pauze je obtížný. Matky zjišťují, že jsou znevýhodněné a jejich dovednosti a znalosti zastaralé. To je jeden z důvodů, proč čelí diskriminaci při hledání nového zaměstnání.
TIP: Hledáte práci, při níž zvládnete péči o dítě? Zkuste přivýdělek z domova. Více se o možnostech práce z domu dočtete zde.
Dalším problémem, který je s dlouhou rodičovskou úzce spojen, je ekonomický dopad na zemi. Dlouhá doba mimo pracovní trh s sebou nese náklady. Menší ekonomická aktivita rodičů současně znamená nižší příjmy pro stát z daní a odvodů.
Česká ekonomika přichází o mladou produktivní sílu v době, kdy je pracovní trh pod tlakem nedostatku pracovních sil. Bohužel je tento problém neřešitelný, protože u nás není rozvinutý systém, který by pomohl rodičům s hlídáním dětí.
Školky a jesle mají dlouhé čekací doby a nedostatečné kapacity, které nejsou schopné pokrýt poptávku. Pro mnoho rodičů je obtížné najít místo, kde by mohli malé dítě ponechat bez obavy o jejich bezpečný vývoj.
Někteří se musí obracet na své banky a žádat o nemalé úvěry na bydlení, které jim umožní přestěhovat se do odlehlejších míst, kde nejsou školky tak přeplněné.
Problémy ale nekončí jenom u ekonomiky. Dopad mají na psychiku matek. Po několika letech strávených výhradně péčí o dítě se cítí vyčerpané, izolované a ztracené. Přechodem na dovolenou se stávají pouze matkou a postupně přichází o svou identitu. To může vést k rozvoji úzkostí až depresím a vzniku závislostí. Péče o dítě je sice krásná, ale zároveň náročná práce, která si žádá neustálou pozornost a energii.
Navíc matky přichází o vlastní příjem a bývají plně odkázány na partnery. Tím se dostávají do pasti, z níž není úniku. Pokud během mateřské zjistí, že se jejich partner změnil a již se nechová jako předtím, nemohou ho jen tak opustit.
Jednou z možností jsou půjčky na mateřské či kontokorenty. S nízkými příjmy z příspěvků od státu jen těžko dosáhnou na částky, díky kterým by mohly začít nový život.
TOP-POJIŠTĚNÍ.CZ RADÍ: Pokud chcete mít i během rodičovské klid v duši, investujte do životního pojištění. To v případě nečekané události pokryje váš už tak napjatý rozpočet.
Může se zdát, že dlouhá rodičovská je v České republice neotřesitelným standardem. Nicméně v posledních letech se objevují návrhy na její zkrácení. Rodiče by nebyli nuceni zůstávat doma tak dlouho a měli by větší motivaci vrátit se dříve do práce.
Inspiraci lze hledat v zemích, jako je Švédsko, kde rodiče mohou flexibilně kombinovat kratší rodičovskou dovolenou s částečným úvazkem a kvalitním systémem péče o děti. V souvislosti s tím je však nutné, aby se vláda zaměřila na rozvoj již zmíněných institucí pro malé děti. Důležitá je i patřičná osvěta, díky níž se mohou české ženy více emancipovat a hledat cesty, jak skloubit kariéru s rodinou.
Dlouhá rodičovská je v Česku dlouhodobě vnímána jako benefit, který však benefitem není. Pokud se jako žena rozhodnete zůstat na rodičovské, uškodíte své kariéře i mentálnímu zdraví. Míč momentálně drží vláda, která by hledat cesty, jak matkám ulevit.