E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Pátek! Čas se namazat aneb pravidelná kosmetická poradna. #3: Ochrání mě make-up s SPF před sluncem?

07. červenec 2023

Pleť, vlasy i nehty dostávají na slunci mnohem víc zabrat. Víte, jak​​ o sebe pečovat v létě? V kosmetické poradně se nás můžete ptát na cokoliv a my pro vás vypátráme fundované odpovědi. Tentokrát make-up artistka Asya Meytuv vysvětluje, jak fungují líčidla, která obsahují SPF, a proč většinou stejně potřebujeme i speciální krém. Máte kosmetickou otázku? Využijte formulář na konci článku.

Víme, že máme chránit pleť před slunečními paprsky. Ale jak to dělat efektivně a kdy to má smysl?Foto: Gabriela Knížková / Midjourney

Mám make-up s SPF filtrem. Ochrání pleť před slunečními paprsky dostatečně, nebo se musím pod líčení namazat krémem na opalování?

SPF a make-up nejsou BFF neboli best friends forever, to vám můžu říct s čistým svědomím, jako make-up artistka i jako uživatelka obojího. Nicméně až 90 % kožních problémů a především předčasné stárnutí kůže jsou způsobeny právě UVA a UVB zářením. Jsou to dva různé typy ultrafialového záření, oba mají na kůži vliv a oba ji poškozují. Pokud tedy chceme předejít projevům předčasného stárnutí, pigmentovým skvrnám a v neposlední řadě rakovině kůže, je doporučeno se před sluncem chránit. A to celoročně!

Kromě mechanické ochrany, což znamená pobývat ve stínu, nosit dlouhé rukávy a klobouky, nás ochrání produkty s minerálními nebo chemickými filtry.

Jak fungují chemické a minerální filtry?

Tyto dva typy filtrů působí velmi podobně – sluneční paprsky částečně odrážejí a částečně je na povrchu pleti přeměňují na teplo. Aby ochrana fungovala, je potřeba použít dostatečné množství produktu a nezapomenout přitom na krk a dekolt. Obzvlášť dekolt se nám často zbytečně spálí a pak se nám na něm v budoucnu budou více tvořit vrásky. Kožní buňky si totiž spálení od sluníčka dobře pamatují a časem na něj začnou reagovat zvýšeným výskytem pih, pigmentace a ztrátou elasticity. Jaké je optimální množství krému na jedno namazání? Možná už jste slyšeli poučku o dvou prstech – správné množství jsou dvě šňůrky krému vymáčknout po délce ukazováčku a prostředníčku. Další skvělou formou prevence je také užívání doplňků stravy s betakarotenem, obzvlášť v období předjaří až léta.

Má smysl se mazat, i když je pod mrakem?

Výhody používání SPF jsou tedy jasné. Jak to ale vypadá v praxi? Reálně tak, že krém s SPF vytvoří na pleti vrstvu podobně jako olej, a to se nemusí každé pleti líbit. Zároveň je potřeba hledat takový krém, který bude kompatibilní s vaším make-upem a nebude žmolkovat či dělat jinou neplechu. SPF je také během dne třeba obnovovat. Jak to ale člověk udělá, když si ráno vytvořil pěkné líčení? To se máme mazat přes něj? Odpovědí bude jako vždy zdravý rozum a také určitý kompromis. Za mě dává smysl každodenní namazání krémem s SPF, i když je pod mrakem, pokud jdu ven. Pokud jsem celý den na home office, je to zbytečné. A když trávím celý den u vody nebo venku na přímém slunci, je vhodné se po několika hodinách přestříknout SPF ve spreji (i přes make-up) nebo použít SPF v tyčince. Nakonec to nejdůležitější – pleť je potřeba také velmi důkladně odlíčit a dopřát jí kvalitní noční péči.

Dva v jednom. Funguje make-up s SPF?

A tady je konečně moje odpověď na úvodní otázku o hybridních produktech, tedy SPF složkách v produktech dekorativní kosmetiky. Pro mě je to trochu jako šampon „2 v 1“, kdy produkt ani jednu z funkcí neplní perfektně. Řada make-upů s SPF obsahuje pouze ochranu před UVB paprsky, protože prioritou je kvalitní a funkční make-up, filtr se přidává jako bonus. Make-upem ani BB krémem se navíc nenatíráme na krku, uších a dekoltu. Použití krému s SPF se tedy stejně nevyhneme. Proto osobně doporučuji po ranní očistě a séru (či několika sérech) nanést rovnou kvalitní krém s SPF, většinou totiž obsahují i hydratační složky, a nahradí tak denní krém. Takový krém spíše vklepejte než roztírejte a nechte chvíli usadit, než se pustíte do make-upu.

Moje osobní stálice je krém od Supergoop! s rozjasňující složkou, který nanesu na dva prsty až po dekolt a pak už pleť jen lehce sjednotím concealerem, přidám tvářenku a bronzer a glowy pleťový make-up je hotový. Lehká ruka a vklepávání jsou základ úspěchu.

Ozývají se i názory proti užívání SPF nebo spíše proti jejich fanatickému užívání. Nedávno způsobil malou internetovou bouři celostní lékař Jan Vojáček svým názorem, že SPF i sluneční brýle nás odpojují od přirozených cyklů. Jiní zase říkají, že jsme naši planetu a přírodu už natolik zničili, že bez ochrany nelze udělat ani krok. Mé skeptické já se přiklání k tomu, hledat pravdu někde uprostřed, a totéž doporučuji i vám. Pečujte o sebe s láskou i rozumem.

Chcete se na něco zeptat ohledně make-upu nebo péče o pleť?

Napište nám do Heroine

Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Přečtěte si i další odpovědi make-up artistky z naší kosmetické poradny

Popup se zavře za 8s