Do českých kin dnes vstupuje dokument Moudrost štěstí. 14. dalajláma Tändzin Gjamccho v něm sdílí své celoživotní poznatky a nabádá k tomu, abychom v sobě nalezli soucit. Mimo jiné také vyzývá k ukončení válečných konfliktů, rovnosti mužů a žen a svržení patriarchátu. O přípravě zřejmě jednoho z posledních dalajlámových rozhovorů, spolupráci s hercem Richardem Gerem a (ne)chtěné politizaci Moudrosti štěstí mluví režisérka a dokumentaristka Barbara Miller, která s dalajlámou monologizovaný rozhovor vedla.
Nápad natočit Moudrost štěstí vznikl v roce 2018. Jak jste ho převedla do podoby celovečerního dokumentárního filmu?
Chtěla jsem natočit dokument, který poskytne naději, jiný pohled na naši těžkou dobu. O dalajlámovi vím už od dětství, protože mě maminka brala na některá setkání s ním, vždy pro mě reprezentoval pozitivní náhled na svět. Chtěli jsme jeho moudrost a vědění přiblížit naší moderní společnosti. Dalajláma celý život cestoval a velmi dobře ví, co se ve světě děje. Ale také pečlivě pozoroval, co se odehrává uvnitř lidí, jak zachází s těžkými, negativními pocity.
Praktikovala jste také buddhismus, kterého je dalajláma představitelem?
Neřekla bych, že jsem buddhistka. Buddhismus je, stejně jako téměř všechna náboženství, velmi obtížné praktikovat. Člověk se musí hodně naučit, a to jsem nedělala. Do svého života jsem integrovala dechová cvičení, jógu a další praktické věci. Snažím se být svým způsobem laskavějším člověkem, pokud možno být otevřená všem myšlenkám a lidem. Dalajláma je sice buddhistický učitel, ale zároveň je přístupný a vždy se řídí principy sekulární etiky. Lidská práva jsou pro něj důležitější než náboženství. Vnímá, proč proti sobě náboženství bojují, ale zároveň je schopen vidět rovnost mezi lidmi. Opravdu se snaží být tolerantní a otevřený ke všem bez rozdílu.
Přidejte se k Heroine za 129 Kč měsíčně a získejte neomezený přístup.