Slovácko a Buňuel. Letní filmová škola otevírá filmovou čítanku s dějinami filmu i půlnočními holomajznami

FestivalFilmové tipy
Letní filmová škola
Mediální partnerství
Pavel Sladký
| 20. 7. 2022 | 1 130
Slovácko a Buňuel. Letní filmová škola otevírá filmovou čítanku s dějinami filmu i půlnočními holomajznami
Luis Buňuel a jeho Andaluský pes na Letní filmové škole. Foto: Letní filmová škola

Filmovka, jak jí říkají pořadatelé i oddaní diváci, promítá nové filmy a nabízí i kapitoly z dějin kinematografie. Stejnou měrou jako filmy s lektorskými úvody ale festival charakterizuje neformální letní atmosféra a rozsáhlý doprovodný program včetně dětského, literárního i hudebního. Nabízíme stručného průvodce 48. Letní filmovou školou a pět konkrétní tipů, jak si tradiční festivalovou akci nejvíc užít.

V parcích kolem hlavního uherskohradišťského kina Hvězda se každý večer filmy a diskuse budou lámat v party pod širým nebem, infikovanou programem, ale i slováckým svérázem, vínem a folklorem. V pátek 29. července v Uherském Hradišti vypukne 48. ročník Letní filmové školy, největší akce pořádané Asociace českých filmových klubů. 

Oficiální zahájení festivalu letos obstará dokumentaristka Olga Sommerová s portrétem Michael Kocáb – Rocker versus politik a výroční cenu Asociace českých filmových klubů převezmou herec Ondřej Vetchý anebo režisérka a animátorka Michaela Pavlátová. Na domácí tvůrce se místní publikum vždy těší, ale největším jménem z pohledu světového je turecký režisér Semih Kaplanoğlu, držitel Zlatého lva z festivalu Berlinale a autor pomalu vyprávěných snímcích z tureckého venkova. Ten uvede pět svých filmů včetně spirituálně-realistické trilogie o básníkovi Yusufovi. Dalším známým filmařem, který osobně převezme výroční cenu Asociace českých filmových klubů, bude irský režisér a scenárista Jim Sheridan, držitel šesti nominací na Oscara.

Michael KocábFoto: Letní filmová škola

Lekce z dějin kinematografie se soustředí v sekcích Filmová čítanka, kde letos dramaturg Michael Málek a programová ředitelka Iva Hejlíčková budou představovat britskou novou vlnu, a retrospektivu Luise Buňuela. Stojí za zmínku, že Letní filmová škola je dnes už vlastně jediným českým festivalem, který retrospektivy slavných tvůrců systematicky uvádí. Slavný Španěl Buňuel, jehož filmy vzešly ze surrealismu, mistr imaginace i kruté reality, navazuje na retrospektivy jiných kanonických jmen jako například Andreje Tarkovského nebo Roberta Bressona v minulých letech.

Současnou evropskou kinematografii na LFŠ zastupuje především Portugalsko v sekci Terra festivalis, a zároveň Východní přísliby. V tomto programu převládají polské filmy, ale dojde i na letošní ukrajinský válečný snímek Klondike, ruský film Kapitán Volkonogov uprchl nebo českou premiéru nového filmu rumunského režiséra Cristiana Mungia R. M. N. Autor proslulý skvělým tíživým filmem 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny o interrupci v komunistickém Rumunsku, se v novince věnuje tomu, jak Evropané přijímají migranty. Osmička portugalských filmů v sekci Terra festivalis nabízí například fascinující šerosvitný film Vitalina Varela, nápaditý „covidový“ film Évonprs deníky, jehož název naznačuje, že je vyprávěný pozpátku, nebo bizarního Diamantina, příběh pádu naivní fotbalové hvězdy, nápadně připomínající Ronalda.

Letní filmová škola Uherské HradištěFoto: Letní filmová škola

Když je vedro, což na přelomu července a srpna v Hradišti bývá, spolehnutí na klimatizovaný sál je pouze v kině Hvězda a Slováckém divadle.

Komu zbydou po celém dni síly, tak tomu letošní sekce Půlnoční delikatesy předestře výběr z přehlížených dějin německého filmu. Sekce Peklo pod Berlínem uvede filmy „sahající od radikálního undergroundu či campového trashe přes exploataci a televizní produkci až po akční holomajzny v céčkovém i áčkovém pojetí,“ jak slibují dramaturgové.


Pět tipů pro nejlepší zážitky na LFŠ:

 • Vyberte si sekce, která vás v programu nejvíc zajímají, a soustřeďte se na ně. Díky lektorským úvodům a doprovodnému programu vám to dodá spousta souvislostí, které vaše divácké zážitky propojí. A neváhejte vznést otázky. Hosté i dramaturgové za ně budou rádi.
 • Jestli se chcete podívat na některý z legendárních filmů aka doplnit si kulturní vzdělání, zajděte si na britský snímek Osamělost přespolního běžce nebo na Buňuelovy filmy jako je například Viridiana.
 • Chcete-li objevovat, zajděte na sekci Neznámý vojín Šindži Sómai, která čtyřmi filmy představuje v Česku neznámou a ve světě pozapomenutou postavu japonského filmu spojující umělecký a populární film. Všechna čest LFŠ, že nerezignuje na uvádění filmů z (dálněvýchodní) Asie.
 • Z českých novinek lze doporučit svižné dealersko-rapové drama Banger. od režiséra Adama Sedláka. Adam Mišík dealuje špatně nařezaný kokain, Sergei Barracuda rapuje, Adam Sedlák míchá youtube s TikTokem, komedií a sociálním dramatem.
 • Když je vedro, což na přelomu července a srpna v Hradišti bývá, spolehnutí na klimatizovaný sál je pouze v kině Hvězda a Slováckém divadle, které taky nabízejí nejlepší kvalitu projekcí. Jiné sály v čele se sportovní halou jsou vydýchané. S akreditací choďte na projekce, o které nejvíc stojíte, včas. Zajišťuje vám sice vstup, ale jen do naplnění kapacity. Fronty nejsou vůbec výjimkou.

Heroine je mediálním partnerem 48. ročníku Letní filmové školy.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze