Nový život Veroniky Mars

37 236 | Iva Baslarová | 9. 8. 2019 | Seriál

Americký seriál Veronica Mars má svým způsobem pohnutou historii. Přestože si získal řadu fanoušků a fanynek, televizní stanice The CW se ho v roce 2007 po třech řadách rozhodla náhle ukončit, aniž publiku dopřála finále. Rozezlení diváci a divačky tehdy připravili řadu protestních akcí včetně zasílání čokoládových tyčinek Mars do sídla televizní společnosti.

Pokračování se ale nedočkali. Složili se proto na celovečerní film, který se v kinech promítal v roce 2014. Překvapení přišlo v loňském roce, kdy stanice Hulu oznámila, že natáčí čtvrtou řadu. Tu jsme mohli vidět nedávno a nechybí v ní nic, co její tvůrce Rob Thomas nabízel už od začátku: detektivní zápletka, vtipné a řízné dialogy a postava svérázné vyšetřovatelky, kterou nic nezlomí.

Veronica Mars byla původně vytvářená pro teen publikum. Televizní série, která bývá označována jako „noir mystery drama“, se odehrává ve fiktivním městě Neptun v Kalifornii. Hlavní postava, ztvárněná Kristen Bell, je někdejší populární dívka ze střední školy, která má přítele a nejlepší kamarádku Lily, bohaté děti vlivného podnikatele.

Vše se však změní jednoho dne, kdy je Lily nalezena mrtvá. Veronica se rázem stane neoblíbenou a všichni se k ní obrátí zády, protože její otec, místní šerif, obviní z vraždy právě Lilyina tátu, což ho stojí místo. Veronica se zúčastní večírku, na kterém ji někdo omámí a znásilní. Ocitá se na dně, ale najde v sobě sílu všechno postupně měnit. Jako soukromé očko pracuje pro svoje spolužáky a spolužačky a získává tak zpět oblíbenost a důvěru. Co však musí vyřešit především, je vražda její kamarádky a to, kdo ji znásilnil.

Veroničiny detektivní schopnosti je samozřejmě nutné brát s nadsázkou. O ně ale ve skutečnosti nejde. Na seriálu jsou přitažlivé především jiné prvky, byť je stoupající napětí okolo vraždy a znásilnění působivé. Seriál svého času pracoval především s aspektem sociální třídy – oblíbenosti a neoblíbenosti dětí na střední škole ve velmi citlivém věku, kdy dospívají a hledají svoje místo ve společnosti.

Veronica, sama outsider, pomáhá všem bez rozdílu, nicméně ukazuje se, že její dovednosti potřebují především ti, kteří sami neměli v životě štěstí. Jejími pomocníky jsou Afroameričan Wallace, nerdka Mac a speciální přátelské pouto ji pojí s vůdcem latino gangu Weevilem. Zásadní je také milostný vztah s Loganem, někdejším přítelem Lily, který se změní od prvotního nepřátelství v lásku, nicméně komplikovanou a neustále zkoušenou.

Bez kýče

Většina hlavních postav se objevila také po dvanácti letech v osmi dílech čtvrté série stanice Hulu. Veronica je pořád silnou ženou, jež rozhoduje o svém životě a místě v něm. Skutečnost, že se na začátku milénia narodila jako někdo, kdo se nenechal zlomit tolika negativními okolnostmi, ale znovu se postavil na nohy a bojoval, se otiskla do paměti minimálně jedné generace televizních divaček.

A takovou je sarkastická a energická vyšetřovatelka stále. Silný zůstal také vztah otce a dcery Marsových. Protože matka rodinu opustila po Lilyině vraždě, neboť neustála nevraživost okolí, Veronica našla pevnou oporu ve svém otci. Jejich spolupráce i osobní život nicméně stojí na řadě vtipů a sarkasmů, takže nevyznívá lacině ani kýčovitě.

Veronica je jednou z důležitých popkulturních hrdinek, které se začaly rodit až v 90. letech a kterých bylo i na začátku milénia pomálu.

Podobné je to i s Loganem. Celovečerní film z roku 2014, na nějž se vybralo pomocí crowdfundigové kampaně, napravil to, co stanice The CW pokazila – přinesl určité rozuzlení a uzavření příběhu, na nějž publikum tak dlouho čekalo. Oba hrdinové spolu během tří řad intenzivně prožívali vzestupy i pády, dokázali se navzájem podpořit, když byl na tom ten druhý psychicky špatně. Loganův nezvladatelný vztek a Veroničina tvrdohlavost tak položily základy vztahu, který se zvenku může jevit jako toxický, ale jenž stojí na pevných základech porozumění, přátelství, pomoci a ochoty sdílet dobré i špatné. Těžko by se v publiku našel někdo, kdo by si ty dva nakonec nepřál vidět spolu.

Girl power

Oživit seriál po tolika letech bylo riskantní. To, co na něm bylo kdysi přitažlivé a co mu dodávalo sílu, byl právě věk dozrávání na střední škole, která je kritickým obdobím v životě každého člověka.

Je to kampaň

Vznik stejnojmenného filmu umožnila fanouškovská sbírka na Kickstarteru. Výška vybrané částky tehdy trhala rekordy. Vybralo se téměř šest milionů dolarů, i když tvůrci žádali jen třetinu. Kdo v crowdfundingové kampani přispěl vysokým obnosem, mohl si ve filmu zahrát malou roli. 

Ale právě tady se projevila věrnost publika i tvůrců, kteří Veroniku Mars představili v dospělosti takovou, jaká by měla být. Nezlomnou, svéhlavou, ochotnou stát za každou cenu na straně dobra a těch, kteří potřebují pomoci.

Seriál neztratil na dechu ani nezvolnil tempo. Znovu zavádí diváka do Neptunu, kde řádí pumový atentátník zabíjející nevinné lidi. A stejně jako kdysi se dočkáme překvapivého zvratu v závěru, jenž zůstává otevřený a nabízí, ale neslibuje pokračování.

Veronica Mars je jedna z důležitých popkulturních hrdinek, které se začaly rodit až v 90. letech a kterých bylo i na začátku milénia pomálu, byť se v poslední době objevují stále častěji. Je symbolem nositelky oné „girl power“, již charakterizuje především to, že se nikdy nenechá ničím zcela porazit.

Ví, že nemá cenu plakat v koutě a litovat se, její volbou je pokračovat a bojovat. Právě proto je tolik oblíbená a svým způsobem (alespoň tím televizním) i nesmrtelná. Možná se ještě vrátí, možná až po několika letech nebo vůbec. Ale pořád za sebou nechává divačky, pro něž byla a je zdrojem inspirace a síly.

Iva Baslarová

Iva Baslarová

Vystudovala mediální studia a žurnalistiku, sociologii a v současné době působí na Katedře genderových studií FHS UK. Zajímá se převážně o televizní seriály, které... Další články.

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze

Nakoukněte do časopisu Heroine

Naše další projekty

Peníze

Taky vám musí dát víc. Podívejte se, jak růst minimální mzdy pomůže všem

Zvýšení minimální mzdy se netýká jenom nejhůř placených zaměstnanců. Pro většinu lidí je základem takzvaná zaručená mzda. I ona od ledna...

Peníze

Na úřad se snadno dostanete přes banku. Novinka dostala zelenou

K ověření totožnosti poslouží bankovní identita. Využijete ji stejně jednoduše, jako se přihlašujete do svého e-bankingu.

Finmag

Na obranu miliardářů-filantropů II

Pokračujeme v krasojízdě ze včerejška. Když se vám nelíbí, kam dávají peníze politici, máte šanci je vyměnit. Když se vám nelíbí, kam je...

Finmag

Překvapivé stavby Adama Gebriana: Centrum stavitelského dědictví

Tentokrát vás Adam Gebrian a tým Mall.tv vezme na místo, které je „must see“ pro každého fanouška architektury. Protože dívat se na domy...