Nejlepší seriály uplynulého roku. Silné charaktery, zločin i humor

46 433 | Iva Baslarová | 27. 12. 2019 | 8 komentářů | Best of

Ohlížet se za televizní seriálovou produkcí uplynulého roku je vždycky obtížné. Některé seriály zůstanou jasně v paměti, jiné začnou splývat s ostatními, u některých zamrzí jejich nevyužitý potenciál. Určit proto, které byly nejlepší, vyžaduje jasně stanovit kritéria toho, co pokládáme za dobré.

Dobrý seriál musí nejen zaujmout námětem, příběhem, obsahem nebo formou, ale především dostát některým principům. Drama například nesmí mít amorální vyznění, estetizovat utrpení a v lepším případě by mělo nabídnout nějaké východisko. Některé seriály jsou pak výjimečné tím, že jsou v rámci tematiky prvními svého druhu, jiné ho zpracovávají inovativně. Následující přehled proto ukáže, co se podle mého v letošním roce nejvíce povedlo.

Roky a roky

Years and Years zaujaly především pohledem do blízké budoucnosti, kdy Donald Trump vyhrál podruhé prezidentské volby, USA použily jaderné zbraně na zničení umělého čínského Ostrova rudého praporu, Británie konečně realizovala brexit a premiérkou se vcelku nenadále stala politička proslulá svými xenofobními, rasistickými a nehumánními názory. Technika natolik opanovala svět, že se mladí lidé dobrovolně stávají kyborgy a novodobými otroky vlády, která jim platí náročné operace. Apel seriálu nutí zamyslet se nad tím, co se nám může v dohledné době stát a co můžeme udělat pro to, aby se to nestalo. Years and Years umí pobavit, ale i zamrazit při zachycení událostí, nad nimiž můžeme těžko mávnout rukou. A co víc, nabízí také řešení a vcelku optimistický závěr, což je dnes spíše vzácností.
Kde: HBO

Bonding

Seriál měl premiéru už v dubnu a se svými sedmi půlhodinovými epizodami byl v záplavě ostatních seriálů jistým zjevením. Nabízel nejen kvalitní zábavu, ale především zpracování nestandardních témat, jakými jsou nejrůznější sexuální praktiky (obecně hodnocené jako „úchylky“), sexuální práce, burlesky a nakonec i sexuální obtěžování na vysokých školách. Hlavní hrdinka Tiff a její pomocník Pete nabízejí erotické služby, vedoucí k uspokojení jejich klientů a klientek, nikoli však prostituci. Ve svých soukromých životech se musejí vypořádat s překážkami většinové, „normální“ společnosti, jež jim prostřednictvím genderových stereotypů a mýtů komplikuje vztahy i přátelství.
Kde: Netflix

Our Boys

Izraelské drama natočené v hebrejštině a arabštině zachycuje skutečné události, které se v roce 2014 odehrály v pásmu Gaza, kde byli nejprve uneseni a zabiti tři židovští chlapci a následně jako akt pomsty umučen několika ortodoxními Židy mladý Palestinec. Seriál svou trpkou naléhavostí ukazuje, jak se řešení palestinsko-izraelské otázky dostalo do slepého kruhu nenávisti, zahořklosti a tunelového vidění, z nějž jen velmi těžko povede cesta ven. Nestraní ani Palestincům, ani Izraelcům. Jeho vyzněním je bolestné prozření, že násilí skutečně plodí jen další násilí a že produkovat na izraelském území podobné seriály není projevem antisemitismu, ale potřeby ukázat bezvýchodnost situace.
Kde: HBO

Unbelievable

Nominace na Zlabé glóby si vysloužil seriál o vyšetřování sériových znásilnění žen v USA – opět na základě událostí, které se skutečně odehrály. V jedné linii vypráví příběh dospívající Marie, jíž znásilnění nevěří její okolí ani policejní důstojníci, dívka se proto postupně dostává do spirály sebedestruktivních rozhodnutí a projevů. Tou další je pak spolupráce dvou povahově velmi odlišných policistek, které nakonec najdou pachatele. Pro seriál je typické velmi pomalé tempo vyprávění, v němž jsou důležité především reakce zneužitých žen a postupy správného a citlivého odkrývání stop a důkazů, protože oběti se jen velmi těžko vypořádávají s tím, co se stalo, aniž by samy sebe obviňovaly a ptaly se, co udělaly špatně.
Kde: Netflix

Watchmen

Žánr fantasy a sci-fi byl jako obvykle zastoupený řadou seriálů, o jejichž kvalitě se jejich příznivci nepřestávají hádat na internetových serverech. Za jeden z nejvydařenějších je možné považovat adaptaci proslulého komiksu Watchmen od HBO s premiérou v posledním čtvrtletí letošního roku. Propleteností zápletky s kombinací různých časových rovin, formálním zpracováním i morálním vyzněním, obsahujícím odsouzení i potrestání rasismu a xenofobie s oslavou humanity v její ryzí podobě, si získal značné publikum, vysoký rating na filmových databázích a uspokojil i fanoušky původního komiksu od scenáristy Alana Moorea a kreslíře Davea Gibbonse. To, že se vyznění jednotlivých epizod začalo spojovat opravdu až v posledních dílech, nebylo rušivé, spíše vzrušivé. Přestože zatím nebyla ohlášena další řada, můžeme v ni doufat.
Kde: HBO

What We Do in the Shadows

Z komediálních seriálů si potlesk zaslouží poněkud upozaděný seriál od FX Networks. Dvanáct půlhodinových epizod představuje pseudodokument o trojici upírů žijících na Staten Islandu, jejich lidském posluhovači a emočních a psychických upírech ve společnosti. Jednotlivé postavy jednak vypovídají na kameru, komentují své jednání a myšlenky, krom toho je sledujeme v jejich „každonočním“ životě, kdy máme být zdánlivě nezúčastněnými svědky jejich konfliktů, problémů i vítězství. Nakolik lidsky a malicherně jejich vystupování působí, o to vtipnější je představit si, jak by takový dokument vypadal, pokud by upíři skutečně existovali a souhlasili s tím, aby o nich filmový štáb natáčel.
Kde: FX Networks

Servant

Z hororů v závěru roku zabodoval seriál renomovaného režiséra a producenta M. Nighta Shyamalana Servant o tajemné dívce, která přichází do rodiny manželského páru v New Yorku, jenž přišel o novorozence. V rámci terapie se proto matka i chůva starají o panenku, jednoho dne je však v postýlce místo hračky opět živý chlapec... Shyamalan rozehrává napínavý příběh, kde může být až do poslední chvíle správná každá z mnoha různých teorií, které si o pobožné dívce, používající jméno zemřelé ženy, vymyslíte. Hraje si s publikem, nabízí mu napětí a opatrnost při identifikaci s několika málo postavami, jež v příběhu, odehrávajícím se prakticky pouze v interiérech domu, vystupují.
Kde: Apple+

The Morning Show

Za zmínku stojí i seriál The Morning Show, další žhavý kandidát na získání některého ze Zlatých glóbů (především pro herečky Jennifer Aniston a Reese Witherspoon). Zachycuje krátké období ve vysílání ranního pořadu smyšlené televizní stanice v USA, která se potýká s důsledky kampaně MeToo a musí vyhodit jednoho z hlavních moderátorů, protože na veřejnost proniknou informace o tom, že zneužíval svoje kolegyně. Tento seriál sice není tak dobrý jako kdysi Newsroom (2012), rovněž z prostředí práce televizní společnosti v USA, ale je jedním z prvních, jenž se věnuje vypořádávání se se sexuálním obtěžováním, problémům obětí a rezistenci agresorů včetně vedení stanice, zakrývající pro ni nepříjemné problémy.
Kde: Apple+

Iva Baslarová

Iva Baslarová

Vystudovala mediální studia a žurnalistiku, sociologii a v současné době působí na Katedře genderových studií FHS UK. Zajímá se převážně o televizní seriály, které... Další články.

Celkem 8 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Michal | 27. 12. 2019 | 11:14

Černobyl? Good omens?

+24
Reagovat

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Kim | 27. 12. 2019 | 11:48

Ze zmiňovaných vedou jen ty Watchmeni

-3
Reagovat

Nakoukněte do časopisu Heroine

Naše další projekty

Peníze

Když nezmírníme zákazy, malé firmy můžou skončit, říká ekonom

Drobní podnikatelé budou mít potíž přežít přidušení ekonomiky kvůli koronaviru. A pokud neuvidí perspektivu, kdy by se opatření mohla začít...

Peníze

Odklad splátek bude pro všechny a na půl roku, chce Schillerová

Plošné přerušení podporuje i guvernér ČNB Jiří Rusnok. Naopak třeba šéf České spořitelny dál preferuje cílenou podporu pro ty, kteří ji...

Finmag

Čína na prvním místě

Silné proexportní Česko řeší koronavirovou pandemii dovozem z Číny.

Finmag

Karanténa je ideální čas vrátit se k videohrám

Během karantény se člověk může uchýlit k dlouho odkládaným volnočasovým aktivitám. Vaření, rodina, album známek, na které se práší v knihovně…...