Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Zdravím z noční. #9 Infarkt

První pomoc
Vít Samek
| 31. 5. 2019 | 6 komentářů | 17 770
Zdravím z noční. #9 Infarkt

Záchranář Vít Samek a porodní asistentka Alžběta Samková se střídají v psaní o situacích, kdy jde o zdraví a někdy i o život. Takovýhle kurz první pomoci jste ještě nezažili.

Dneska to bude přísný a nebude to legrace. Když jsem poprvé odpovídal na dotazy ohledně srdečního infarktu, měl jsem dojem, že moje: „Infarkt je pro buzeranty, kdo ho nepozná, je debil a opravdoví pankáči chcípaj na raka,“ nevyčerpalo téma zcela. Tak tedy teď.

Prosim vás pěkně. Infarkt myokardu. Mrtvice srdeční. Srdeční záhať. Šlak. To už není úplně sranda. Když máte ve stěnách cév usazený cholesterol v podobě aterosklerotických plátů (to je prostě takový povlak), může tenhle povlak prasknout.

Co říkají data

Meziročně (ve stejném pětiměsíčním období v letech 2016 a 2017) u nás došlo k poklesu u infarktů (o 13 %) i dalších chorob (angina pectoris, ischemická srdeční choroba, astma). Analýza měla ukázat, jestli je souvislost mezi počty hospitalizovaných u nemocí, které ovlivňuje kouření, a nástupem platnosti protikuřáckého zákona. „Na konkrétní čísla musíme počkat nejlépe dva až tři roky,“ říká nicméně prof. Králíková, vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK.

Když se tak stane, tak si pište, že tam velmi rychle přiskotačí nebo se přímo v tom místě utvoří krevní sraženina, která to ucpe komplet. Pokud se jedná o nějakou koronární tepnu, které zásobují srdce krví, pak gratulujeme – máte infarkt myokardu!

Teď to nudný, klidně to přeskočte, protože je to sice pravda, ale zároveň se s tím nedá nic moc dělat. Rizikový věk: u mužů 50+, u žen 60+. Ale dělal jsem infarkty mladých lidí obou pohlaví. Rizikové faktory: Neléčený vysoký tlak. Vysoký cholesterol. Obezita. Kouření. Chlast. Stres. Cukrovka. Ale dělal jsem infarkty hubených nekuřáků, co nekalili a neměli cukrovku.

Bolest, dušnost, pocení

Teď to důležitý. Jak že se to pozná? Někdy hrozně blbě. Typická je svíravá nebo pálivá bolest na hrudi. Může to být tlak na hrudi, jak kdyby vám tam seděl hroch. Ta bolest může vystřelovat do ruky, do břicha, do spodní čelisti, do zad. Nebo nikam taky.

Samci pro Heroinu

Vít Samek

Vít Samek

Záchranář radí, co dělat při krvácení nebo když to s někým sekne, jak na masáž srdce nebo na mrtvičku. Aby první pomoc nebyla poslední.

Alžběta Samková

Alžběta Samková

Porodní asistentka radí, jak prožít těhotenství v klidu a nenechat se rozhodit v těžké hodince. Kdy jet do porodnice, jak se k porodu připravit.  

Můžou vás ovšem taky bolet záda mezi lopatkami, horní část břicha. Ono vás taky nemusí bolet nic. Můžete být dušní. A nemusíte. Můžete se potit. A nemusíte. Můžete být bledí až šediví. A nemusíte. Ach jo. Achich ouvej.

Dva příklady z praxe pro dokonalé zmatení. První chlap ležel na posteli, dušnej, šedivej, opocenej a s bolestma na hrudi. Pamatuju si, jak jsme se na sebe všichni podívali ve smyslu „ten je jasnej“ a už jsme se viděli na koronárce. EKG úplně normální. Předali jsme ho na internu jako bolest na hrudi k vyšetření a asi viróza. Po pár hodinách šel domů.

Druhý chlap čekal před domem, normální barva, na pohled bez dušnosti, docela dobrá nálada a mírný bolesti na hrudi. EKG jak z hororu. Infarkt přední stěny jako prase. Rovnou na katetrizační sál. A pak se v tom vyznejte.

Proto radím. Když budete cítit tlakovou, pálivou, svíravou bolest za hrudní kostí, posaďte se, zavřete oči, uklidněte se, a když to do pár minut nepřejde, zavolejte nám na 155. Přijedeme, vyšetříme a každopádně vás někam odvezeme. Buď s infarktem na koronární jednotku, nebo k dalšímu vyšetření na interní ambulanci.

Ale. Když budete mít bolest a k tomu dušnost a k tomu se budete divně potit, a ještě vám budou ostatní říkat, že máte fakt hnusnou barvu, máte nejspíš infarkt. Nečekám, volám rovnou!

Dobré a špatné zprávy

U infarktů je blbé, že v prvních hodinách způsobují dost zásadní poruchy rytmu, u čehož jeden moc rád vomdlí. Nejenom z toho důvodu nedoporučuju někam jezdit po vlastní ose. Poněvadž: 1. omdlíte a nabouráte a 2. stejně nevíte kam, a když víte, tak zase nevíte, jestli nemají plno. Nechte to na nás, dík.

Mám i dobré zprávy. Česká kardiologie – a péče o infarkty zvlášť – je na naprosto světové úrovni. Náš systém se k nám jezdí učit celý svět. Kompletní terapie se dá stihnout tak rychle, že nedojde k nekróze srdečního svalu, a to je úplná bomba, přátelé!

Mám i špatné zprávy. Některé infarkty nelze přežít. Některé přežít lze, ale s různými následky. Ale to je život, kamarádi.

Profesionální tip závěrem!

Nejen aterosklerotickým plátem a trombem živ je záchranář a kardiolog. Pomněte, že kokain kromě príma pocitů, že jste král světa, dělá ještě koronární spasmus. A ruku na srdce, ono je hercně jedno, jestli do ní neteče krev, protože trombus, nebo protože kokain a spasmus.

Takže. Laskavě. Jestli jste si, holenkové, takzvaně přepudrovali rypák a teď máte bolesti na hrudi, nedělejte hrdinu, sedněte a volejte. Aby nebylo velký špatný.

Nejlepší zprávu jsem si nechal naposled. Většina bolestí na hrudi není infarkt. Může to být tisíc a jedna věc. Je velká šance, že vás to nepotká.

Good luck. ✌️

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 6 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Alena Madla | 31. 5. 2019 13:38

Skvěle, skvěle, nejskvěleji napsané. Poučné a zároveň čtivé a vtipné, to se hned tak nevidí.
Takže já si dovolím nahlas skandovat: Vy-dat kniž-ně! Vy-dat kniž-ně!! Vy-dat kniž-něěěěě!!!!

+66
Reagovat