Zdravím z noční. #9 Infarkt

První pomoc
Vít Samek
| 31. 5. 2019 | 6 komentářů | 17 460
Zdravím z noční. #9 Infarkt

Záchranář Vít Samek a porodní asistentka Alžběta Samková se střídají v psaní o situacích, kdy jde o zdraví a někdy i o život. Takovýhle kurz první pomoci jste ještě nezažili.

Dneska to bude přísný a nebude to legrace. Když jsem poprvé odpovídal na dotazy ohledně srdečního infarktu, měl jsem dojem, že moje: „Infarkt je pro buzeranty, kdo ho nepozná, je debil a opravdoví pankáči chcípaj na raka,“ nevyčerpalo téma zcela. Tak tedy teď.

Prosim vás pěkně. Infarkt myokardu. Mrtvice srdeční. Srdeční záhať. Šlak. To už není úplně sranda. Když máte ve stěnách cév usazený cholesterol v podobě aterosklerotických plátů (to je prostě takový povlak), může tenhle povlak prasknout.

Co říkají data

Meziročně (ve stejném pětiměsíčním období v letech 2016 a 2017) u nás došlo k poklesu u infarktů (o 13 %) i dalších chorob (angina pectoris, ischemická srdeční choroba, astma). Analýza měla ukázat, jestli je souvislost mezi počty hospitalizovaných u nemocí, které ovlivňuje kouření, a nástupem platnosti protikuřáckého zákona. „Na konkrétní čísla musíme počkat nejlépe dva až tři roky,“ říká nicméně prof. Králíková, vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK.

Když se tak stane, tak si pište, že tam velmi rychle přiskotačí nebo se přímo v tom místě utvoří krevní sraženina, která to ucpe komplet. Pokud se jedná o nějakou koronární tepnu, které zásobují srdce krví, pak gratulujeme – máte infarkt myokardu!

Teď to nudný, klidně to přeskočte, protože je to sice pravda, ale zároveň se s tím nedá nic moc dělat. Rizikový věk: u mužů 50+, u žen 60+. Ale dělal jsem infarkty mladých lidí obou pohlaví. Rizikové faktory: Neléčený vysoký tlak. Vysoký cholesterol. Obezita. Kouření. Chlast. Stres. Cukrovka. Ale dělal jsem infarkty hubených nekuřáků, co nekalili a neměli cukrovku.

Bolest, dušnost, pocení

Teď to důležitý. Jak že se to pozná? Někdy hrozně blbě. Typická je svíravá nebo pálivá bolest na hrudi. Může to být tlak na hrudi, jak kdyby vám tam seděl hroch. Ta bolest může vystřelovat do ruky, do břicha, do spodní čelisti, do zad. Nebo nikam taky.

Samci pro Heroinu

Vít Samek

Vít Samek

Záchranář radí, co dělat při krvácení nebo když to s někým sekne, jak na masáž srdce nebo na mrtvičku. Aby první pomoc nebyla poslední.

Alžběta Samková

Alžběta Samková

Porodní asistentka radí, jak prožít těhotenství v klidu a nenechat se rozhodit v těžké hodince. Kdy jet do porodnice, jak se k porodu připravit.  

Můžou vás ovšem taky bolet záda mezi lopatkami, horní část břicha. Ono vás taky nemusí bolet nic. Můžete být dušní. A nemusíte. Můžete se potit. A nemusíte. Můžete být bledí až šediví. A nemusíte. Ach jo. Achich ouvej.

Dva příklady z praxe pro dokonalé zmatení. První chlap ležel na posteli, dušnej, šedivej, opocenej a s bolestma na hrudi. Pamatuju si, jak jsme se na sebe všichni podívali ve smyslu „ten je jasnej“ a už jsme se viděli na koronárce. EKG úplně normální. Předali jsme ho na internu jako bolest na hrudi k vyšetření a asi viróza. Po pár hodinách šel domů.

Druhý chlap čekal před domem, normální barva, na pohled bez dušnosti, docela dobrá nálada a mírný bolesti na hrudi. EKG jak z hororu. Infarkt přední stěny jako prase. Rovnou na katetrizační sál. A pak se v tom vyznejte.

Proto radím. Když budete cítit tlakovou, pálivou, svíravou bolest za hrudní kostí, posaďte se, zavřete oči, uklidněte se, a když to do pár minut nepřejde, zavolejte nám na 155. Přijedeme, vyšetříme a každopádně vás někam odvezeme. Buď s infarktem na koronární jednotku, nebo k dalšímu vyšetření na interní ambulanci.

Ale. Když budete mít bolest a k tomu dušnost a k tomu se budete divně potit, a ještě vám budou ostatní říkat, že máte fakt hnusnou barvu, máte nejspíš infarkt. Nečekám, volám rovnou!

Dobré a špatné zprávy

U infarktů je blbé, že v prvních hodinách způsobují dost zásadní poruchy rytmu, u čehož jeden moc rád vomdlí. Nejenom z toho důvodu nedoporučuju někam jezdit po vlastní ose. Poněvadž: 1. omdlíte a nabouráte a 2. stejně nevíte kam, a když víte, tak zase nevíte, jestli nemají plno. Nechte to na nás, dík.

Mám i dobré zprávy. Česká kardiologie – a péče o infarkty zvlášť – je na naprosto světové úrovni. Náš systém se k nám jezdí učit celý svět. Kompletní terapie se dá stihnout tak rychle, že nedojde k nekróze srdečního svalu, a to je úplná bomba, přátelé!

Mám i špatné zprávy. Některé infarkty nelze přežít. Některé přežít lze, ale s různými následky. Ale to je život, kamarádi.

Profesionální tip závěrem!

Nejen aterosklerotickým plátem a trombem živ je záchranář a kardiolog. Pomněte, že kokain kromě príma pocitů, že jste král světa, dělá ještě koronární spasmus. A ruku na srdce, ono je hercně jedno, jestli do ní neteče krev, protože trombus, nebo protože kokain a spasmus.

Takže. Laskavě. Jestli jste si, holenkové, takzvaně přepudrovali rypák a teď máte bolesti na hrudi, nedělejte hrdinu, sedněte a volejte. Aby nebylo velký špatný.

Nejlepší zprávu jsem si nechal naposled. Většina bolestí na hrudi není infarkt. Může to být tisíc a jedna věc. Je velká šance, že vás to nepotká.

Good luck. ✌️

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • PRVNÍ MUŽ NA TITULCE HEROINE Lukáš Houdek je muž mnoha talentů a zájmů. Aktivista, novinář, vedoucí projektu HateFree Culture, světoběžník i humanitární pracovník. Jako výrazného umělce, který dokáže svými projekty tnout do živého a naštvat spoustu lidí, ho představuje polský spisovatel Mariusz Szczygieł. „Mám takové pravidlo: nikdy nikomu neříkám, že má hrozné názory. Lidi neodsuzuju, nestavím je na pranýř. To totiž nikdy nefunguje,“ říká Lukáš Houdek. Prvním mužem na obálce Heroine nemohl být nikdo jiný!
  • ACH TI MUŽI! Nové číslo časopisu Heroine je tentokrát hodně o mužích a od mužů. Říká se, že přišli o své tradiční role a nové teď horko těžko hledají, což s sebou nese spoustu mrzutostí. A tak jsme si chtěli na onu pověstnou „mužskou krizi“ posvítit. Co to vůbec je? Kdo za ni může? A kde je svět ještě v pořádku? Dali jsme mužům možnost mluvit o tom, co je trápí a čeho se děsí.
  • LIBUŠE JARCOVJÁKOVÁ Její černobílé, často neostré, emotivní a obnažené snímky jdou na dřeň. Fotí už od šedesátých let, její tvorba byla ale téměř neznámá až do výstavy v Arles v roce 2019. Tu pak deník The Guardian vyhlásil nejlepší výstavou roku a z Jarcovjákové byla rázem světová senzace. S Marikou Pecháčkovou si v intimním rozhovoru povídala o bolesti nohou, o vztazích s muži i ženami, a hlavně o focení. „Já věděla, že to nikdo neuvidí, tak jsem byla absolutně bez cenzury. Pak se posunulo vnímání toho, co je přípustné pro svět umění. Miluju fotografickou chybu; když se objeví, vítám ji.“
  • BOŽÍ VODA Taky milujete přírodní nápoje jako kombucha, kvašené tibi limonády nebo domácí zázvorové pivo? Pak prostě nesmíte vynechat ani březovou mízu. Čepovaná přímo ze stromu chutná jako osvěžující, mírně nasládlá pramenitá voda. Když ale vyzrává v lahvích obohacená o trnky, višně, květy růží nebo třeba kopřivy, můžete se těšit na chuťový koncert. A prý má téměř zázračné účinky!

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 6 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Alena Madla | 31. 5. 2019 13:38

Skvěle, skvěle, nejskvěleji napsané. Poučné a zároveň čtivé a vtipné, to se hned tak nevidí.
Takže já si dovolím nahlas skandovat: Vy-dat kniž-ně! Vy-dat kniž-ně!! Vy-dat kniž-něěěěě!!!!

+66
Reagovat