Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Diskuze k článku:

Holky do kuchyňky, kluci do dílny. České školy formují naše představy o tom, čím bychom měli být, vysvětluje psycholožka

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

tina | 2. 8. 2022 15:29

nekdo tu psal ze muz chce milujici zenu, ktera umi varit, protoze by jinak byla v domacnosti k nicemu. jen chci rict, ze pokud je s takovou zenou nespokojeny, asi by se mel zacit starat sam o sebe nebo si najit partnera, ktery bude taky muz, a prestat nas do jeho problemu zatahovat.

+10
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Petr.b | 1. 8. 2022 9:35

V poslední době se nám zde šíří takový nešvar: Chceme-li obhájit, resp. vytvořit nezpochybnitelnost předkládané informace, dáme do pozadí nějakou 3. osobu. Ideálně psycholožku, případně vědkyni. Aby nikoho nenapadlo pochybovat o správnosti názoru té velevzdělané a naprosto úplně nejvíc kvalifikované osoby.
Jestli si autorka nevšimla, tak ženy a muži jsou opravdu rozdílní. A ženy jsou na světě proto, aby z nich byly maminky. Ostatně všechny samičky jsou na světě od toho, aby se staraly o své potomky.
No, ale vážně k realitě - sociální inženýrství už tady bylo. Byla doba, kdy úřady stanovovaly kolik bude studentů v jakém oboru, a následně kdo bude kde pracovat. A bylo v té době naprosto běžné, že ženy byly v technických oborech. Dobře si pamatuji na fajn chytrou holku, která dělala na frézce - říkala, že jí ta práce moc baví (pro info - v roce 1992 měla zcela stejnou platovou třídu, jako její mužští kolegové, a vydělávala si i v úkole +/- stejně, protože byla šikovná), v těžké době konce krize strojírenství odešla a začala se živit ve fitness jako cvičitelka - pokud vím, nikdy se ke strojařině nevrátila.
Ženy pracující v konstrukci byly pečlivé a v předpotopních dobách ručního kreslení měly nejkrásnější výkresy. Ale je nutno přiznat, že nové myšlenky přinášeli jejich mužští kolegové. Zato se však vždy samy ochotně měly k organizaci a zajištění jakékoli oslavy, pohoštění. Nikdo to po nich nikdy nechtěl. V dalších technických zaměstnáních jsem již ženy nepotkával, resp. potkával, ale na netechnických pozicích. Ale když si vzpomenu na školní léta, tak jak na průmyslovce, tak na technice se ke spolužačkám chovali všichni velmi solidně, až jsme často měli se spolužákama pocit, že „holky to maj lepší – u těch skoro každý spíše zamhouří oko“ (samozřejmě, nějaká ta výjimka „ptající se na svíčkovou“ se vždycky našla).
To jsou jen vzpomínky z minula. Ono na těch mužských a ženských rolích asi něco bude, i když se to zde nelíbí. Ale kvočna taky neprotestuje, že sedí na vejcích, zatímco kohout si chodí kolem.

-7
Reagovat | Citovat | Nahlásit


Diskuze k článku:

Nill Kiggers | 14. 9. 2022 11:44

Kluci maji pindika a holky pipinku. A treba me zastrelte :D

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Lucie | 27. 8. 2022 23:37

Paní psycholožka asi ještě neslyšela o zajímavém zjištění, že děvčata a chlapci na základních a středních školách by si přáli učebnice fyziky a chemie zvlášť pro holky a pro kluky. Ale prý to není možné, protože by to bylo genderově nevyrovnané.
Genderistům ve skutečnosti nezáleží na dětech, ale na své ideologii a jako alibi si berou jakousi LGBT+ menšinu, kterou umělé rozšiřují její stálou propagací. Stálou a dlouhodobou manipulací vychovávají čím dál více dětí, kteří si nejsou jistí, jestli jim narostly správné primární a sekundární pohlavní znaky.
Ano, souhlasím s tím, aby děti rozvíjely své schopnosti nezávisle na pohlaví. Holka na stavebce či průmyslovce a kluk na zdravce, proč ne? Ale to je tak všechno, na čem se s paní psycholožkou shodnu.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Mirek | 21. 8. 2022 8:51

Rodina, kde muž vaří a žena s dětmi chodí hrát fotbal je nemocná rodina. Role ženy je dána od přírody. Kde se pokouší to nasilne změnit.. tam je chlap backora.

-5
Reagovat | Citovat | Nahlásit

antifeminista | 10. 8. 2022 21:27 | reakce na Lída - 9. 8. 2022 21:37

O to nejde. Prostě nejsou matematičkami, fyzičkami ani ajťačkami proto, že na základce musely absolvovat pár hodin vaření. A sice neví, jaký přesně vliv mělo to, že kluci občas místo vaření kutili v dílnách, na uplatnění dívek coby matematiček, fyziček a ajťaček, ale o to určitěji tam nějaký vliv tohoto patriarchálního uspořádání je, a to velký, fakt velký.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Lída | 9. 8. 2022 21:37

Ale matematiku, fyzika a informatiku jste určitě měli společně. Nebo ne?

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Eva | 6. 8. 2022 17:47

Vidím, že každý má jiné zkušenosti. Moje byla taková, před deseti lety, že od sedmé třídy nás oddělily od kluků. Ti šli na nějaký ty dílny a my, holky, v sedmé třídě vařily, v osmé šily a v deváté se starali o panenku dítěte. A vzhledem k tomu, že to zas nebylo tak dávno, tak věřím že se to na té škole stále vyučuje.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit

opica | 5. 8. 2022 11:51

@Lída 4. 8. 2022 19:08

Neviem, či to platilo všeobecne, ale trebárs moja mama nemohla za komunistov ísť študovať pedagogiku, lebo dedko bol po prvé kulak a po druhé starý známy kritik režimu (za čo si odsedel pol roka). Tak išla na elektrotechnickú fakultu, kde sa aj zoznámila s otcom.

V praxi sa tomu, čo vyštudovala, ale aj tak reálne nevenovala, a pomedzi a po piatich deťoch učila na ZŠ fyziku a informatiku (pred mesiacom išla konečne do dôchodku, nadpracovala ešte nejaké 4 roky či koľko).

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Eda | 5. 8. 2022 0:09 | reakce na tina - 2. 8. 2022 15:29

Třeba mě nezajímá jestli holka umí vařit nebo ne, mě zajímá jestli mě má ráda a jestli má zájem o mojí osobu a jestli umí vařit nebo ne to už je věc vedlejší. Pokud neumí, tak si třeba uvařím sám, ne!

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Eda | 5. 8. 2022 0:03

Už nadpis článku mě negativně vzato zaujal. Holky do kuchyňky a kluci do dílny? Co to je za nesmysl. Na praktické činnosti jsme chodívali celá třída (holky i kluci) a během těchhle hodin jsme střídavě chodili na vaření nebo dílničinu, a nikdo by ani nepocítil důvod pro to, aby jedno pohlaví bavilo jedno a druhé druhé, kluci i holky rádi chodili jak do dílen, tak kuchyňky, rádi (obojí pohlaví) vyráběli i vařili.

Pak v článku byla pasáž, že holky jsou odrazovány od předmětů, které vnímají čistě jako mužské - jmenovitě fyzika a matematika - další výplod něčí zkažené fantazie. Z naší třídy se na matiku těšili, učili a bavila obě pohlaví, nikdo necítil, že by nějaký předmět měl snad být určen více pro konkrétní pohlaví.

Pak onen výňatek z čítanky, že „k čemu jsou na světě holky?“. Takový výňatek si skutečně nepamatuji ani já, ani mé spolužačky. Že bychom snad měli „speciální pohlavně vyrovnané vydání“ čítanek.

Skutečně nevím, ze které končiny světa pochází autor(ka) článku, ale jsem rád, že odtamtud nepocházím já, a že u nás ve výuce platila ona „neexistující“ rovnost pohlaví.

Jedna nerovnost přecijen byla – na tělocviku holky dělaly méně cviků než kluci. Řekněme, když kluci měli udělat sto dřepů, holky měly udělat polovic. Jenže kdyby i zde vládla rovnost, určitě by přišla nějaká feministka s tím, že pán učitel ty děvčata přetěžuje.

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Lída | 4. 8. 2022 19:11

Omlouvám se, už svůj komentář vidím

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Lída | 4. 8. 2022 19:08

Už jsem to tu jednou psala, ale komentář zmizel. Není vám divné, že před rokem 1989 bylo na technických oborech o dost víc studentek než dneska? Přitom o nějakém genderu tehdy nikdo nic neslyšel.
Konkrétně v naší třídě na gymplu maturovali z matematiky povinně všichni a z fyziky 6 kluků 4 holky. 2 se šly na stavárnu, jedná na jaderné inženýrství a já na matfyz. Nikdo nám to nerozmlouval.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Lída | 4. 8. 2022 9:08

A není vám divné, že před rokem 1989 kdy se nějaké genderové stereotypy vůbec neřešily, studoval na technických školách víc žen než dneska? Jak je to možné, když tehdy byly v roce školy tak genderově zaostalé a nepodporovaly zájem dívek o matematiku a fyziku?

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Lucie | 2. 8. 2022 22:35

No jo, školství, to je bolest, o které se dají psát romány. Jen k tomu mýtu skvělých pečujících žen - na vlastní kůži jsem si ověřila, jak je super se částečně od plenek a kojení vrátit do práce. A tak začal víc času s dítětem trávit manžel. A ejhle, nejen, že s ním má větší trpělivost než já, dítě s ním dělá větší pokroky, i se víc vyblbne. Zatímco ženský dozor v jeslích děti vypustí na hřišti a začne se bavit mezi sebou, muž s nima blbne na pískovišti a vymýšlí ptákoviny, ze kterých jsou děcka unešená. Jo, muži víc k dětem a ženy víc do práce, to by mi bylo sympatické.

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit

antifeminista | 2. 8. 2022 18:22 | reakce na umfa - 2. 8. 2022 16:54

I kdyby třeba celý svět definoval feminismus výhradně jako názor, že všichni bez rozdílu pohlaví mají mít stejná práva. Dokud feministé nepochopí, že není třeba akceptovat feminismus jako jedinou cestu, pokud chcete podporovat práva žen (nebo rovná práva obecně), nechci mezi ně být řazen. U lidí, kteří vnímají svět až takto omezeně, je jen otázkou času, než v rámci svého "boje za rovná práva" přijdou se židlema, které neumožňují "manspreading", nebo s kvótama, které mají přinést rovnost ženám, ale ve skutečnosti, kterou feministky nechtějí vnímat, ženám spíš uškodí, což s bojem za lidská práva nemá absolutně nic společného. Feminismus měl svou důležitou roli, ale v dnešní pobodě je už jen karikaturou sama sebe a neužitečný přežitek.

-3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 2. 8. 2022 16:54 | reakce na tina - 2. 8. 2022 15:18

Jde jen o terminologii. Pokud feminismem nazveme názor, že všichni bez rozdílu pohlaví mají mít stejná práva a rovné příležitosti, pak tím vystihujete moje celoživotní přesvědčení a neřeknu proti tom ani hlásku. Pokud ale bude někdo bude nazývat feminismem myšlenky vedoucí k potlačení rovnosti (třeba kvóty) nebo narušení základů práva (třeba presumpci viny), je to důvod jej odmítat. Myslím, že je to vcelku jednoduché.

+7
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

antifeminista | 2. 8. 2022 15:54 | reakce na tina - 2. 8. 2022 15:18

Antifeministou jsem se stal mimojiné proto, že nevěřím, že k prosazení práv žen je nutné chovat se tak, jak právě demonstrujete. Jestli jste schopná sebereflexe, pak můj odpor pochopíte.

-4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

tina | 2. 8. 2022 15:29

nekdo tu psal ze muz chce milujici zenu, ktera umi varit, protoze by jinak byla v domacnosti k nicemu. jen chci rict, ze pokud je s takovou zenou nespokojeny, asi by se mel zacit starat sam o sebe nebo si najit partnera, ktery bude taky muz, a prestat nas do jeho problemu zatahovat.

+10
Reagovat | Citovat | Nahlásit

tina | 2. 8. 2022 15:18

ja spise nechapu vas odpor k tomu si zjistit co vubec feminismus znamena a co se snazi prosadit? jediny duvod proc lidem vadi feminismus je, protoze se jako jedna z mala veci netoci pouze okolo muzu (i kdyz ve feminismu je hodne myslenek, ktere muzum pomahaji) neexistuje jediny duvod byt proti feminismu. pokud nejaky najdes, tak je to vysledek nedostatku vzdelanosti a informaci

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jane | 2. 8. 2022 13:46

Hele, tři tečky, a kde píšu, že já mu to nevěřím nebo závidím?

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit

... | 2. 8. 2022 12:44 | reakce na Jane - 1. 8. 2022 19:52

Citace - Jane / 1. 8. 2022 19:52

Ruce nahoru, kdo umfovi věří tu kariéru, rodinu, vzdělání, super děcka...

Já věřím tomu, že ty nemáš kariéru, rodinu, vzdělání ani super děcka, když tak závidíš.

-2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

... | 2. 8. 2022 12:39

Co jste se nenaučili v 90 letech se už nikdy nenaučíte, i kdybyste měli třeba IQ 160. Co na tom furt nechápete.

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jouda | 2. 8. 2022 10:10

@B

Zajimavy nahled na devadesatky.
V kostce ma jit o to, ze klukum nekdo kupoval PC v cene cca 100000Kc pro prumerne mzde 5000 a holky utrely hubu.

Nikoho takoveho jsem ve svem okoli nepotkal.
Ja osobne jsem si poridil v roce 1992 ve svych 16 letech pocitac Didaktik M (ceskoslovensky klon ZX Spectra) za 3000Kcs, ktere jsem si vydelal o vikendech, kdy jsem rovnal u pasu krabice na palety za mzdu 15kc/hod.
Od te doby ostatne pisu na qwerty klavesnici bez hacku a carek a nic uz na tom menit nebudu.
A programovani v BASICU na tom slo velice hezky.
Nelisi se to prilis od dnesniho programovani, OOP jenom pridava zapouzdreni a polymorfismus, jinak je to taky imperativni kod.

Ono je to pomerne proste, kdo chce, hleda navody, kdo nechce, hleda duvody.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit

antifeminista | 2. 8. 2022 9:44 | reakce na B - 2. 8. 2022 7:58

Vzdělání pro ženy je jedna z věcí, za které bojuje každý inteligentní člověk. Jen feminismus se ještě i dnes z nějakého důvodu tváří, že za tyto věci bojuje sám. Antifeministou jsem proto, že neschvaluju dementní ideologie, ne proto, že bych byl proti vzdělání žen.

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

antifeminista | 2. 8. 2022 9:39 | reakce na B - 2. 8. 2022 7:52

Dostat se nad český průměr, který je někde kolem IQ 100 pokud se nepletu, je poměrně snadné, takže nemám problém ti věřit, že máš nadprůměrnou inteligenci. Ale opravdu inteligentní lidé v tomto směru pochybují spíše o sobě, než o druhých.

P.S.: schválně si ten menzácký přijímací IQ test zkus, doporučuju - ne kvůli tomu čísílku, ale kvůli tomu, že se přitom dozvíš, co všechno členové mensy dělají, že to není jen na chlubení :-)

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Petr.b | 2. 8. 2022 9:39

Nic proti, ale předpokládám, že jste se nikdy nenaučila pořádně programovat proto, že jste nechtěla. Jinak v roce 2008 nebyl již počítač nijak nedostupný. Pro programování (na rozdíl od her) není nutný supervýkonný stroj, a v té době byly např. použité počítače za pakatel.
A proč se tady pořád řeší nějaké programování ? Existuje plno šťastných lidí, kteří v životě nenapsali ani 1 program (myslím, že většina lidí). Je plno i jiné zajímavé technické práce.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit

umfa | 2. 8. 2022 9:12 | reakce na B - 2. 8. 2022 6:13

Citace - B / 2. 8. 2022 06:13

PC ve stejný době, kdy ho dostal třeba i Fuka


O deset let dřív. Ale on je Franta Fuka mladší, tak se to dá pochopit.

-2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 2. 8. 2022 8:57 | reakce na B - 2. 8. 2022 7:52

Citace - B / 2. 8. 2022 07:52

proto mě tak strašně serou lidi, co se narodili do lepších rodinek a měli celkově lepší podmínky, protože jich většina není lepší než já.


Je to tak, život dětí určují rodiče. Děti chytrých (a rozumných) rodičů mají hned dvě výhody - jednak budou s vyšší pravděpodobností než průměr populace také chytré, jednak vyrůstají v podnětném prostředí, což je též faktor který se významně podepíše na výši IQ. A když se k tomu přidá fakt, že chytří a rozumní rodiče zpravidla dost vydělávají a mohou si dovolit dítě udržet na dobré škole od základky až po vysokou, jsou tu hned tři faktory, proč takto mohou existovat rody chytrých, bohatých lidí :-)

+5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

xxx | 2. 8. 2022 8:56

A co třeba místo psaní mouder a výmluv na netu ten čas věnovat samovzdělávání.

-4
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pinochet | 2. 8. 2022 8:23

Citace - B / 2. 8. 2022 06:47

Abych uvedla na pravou míru, proč já nikdy nezačala pořádně programovat, tak hlavně asi z toho důvodu, že jsem první laciný noťas měla až v 25 letech (2008-09), kdy jsem si ho poprvé mohla dovolit koupit, protože mi vrátili dost ze záloh na vodu.


A 14 let je prostě příliš krátká doba na to, aby se to dalo naučit.

-2
Reagovat | Citovat | Nahlásit

B | 2. 8. 2022 7:58

Antifeminiska: Už jen tvůj nick je nesmysl, pokud jsi skutečně antifeminiska, tak tu vůbec nemáš co psát, protože vzdělání pro ženy je také feministický výmysl.
Já doma být ani nemohla, protože se tam nedalo vydržet. Neměla jsem bráchu a i kdybych si koupila pc z peněz z brigády, tak v hospodě bych moc klidu neměla, ale chápu, že když se někdo snaží, tak vždycky najde něco, jak jsem to udělat mohla... třeba jsem mohla k někomu lézt na Pc do bytu oknem nebo tak.:D

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit


Zobrazit další