Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Diskuze k článku:

Polyamorie bez předsudků. Jaké jsou radosti a úskalí vícečetných vztahů?

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Jouda | 27. 5. 2022 13:54

Monika: Někteří muži se s konceptem nemonogamie v praxi setkali až se mnou. Zpočátku je moje volnost a sexuální zkušenosti spojené se zájmem o intimní blízkost fascinovaly, ale později se ukázalo, že mají problém navázat něco hlubšího.

Mno, ja jsem toho nazoru, ze dotycni muzi praktikovali znamy postup, bezne aplikovany na lehke devy: "Skočím, smočím, kloboukem točím."

+6
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Diskuze k článku:

Sangrail | 16. 8. 2022 15:37

V těch zkušenostech polyamoriků pod článkem jsem četl jen samé "já, já, já, já...", nic o tom, co tito lidé dávají svým partnerům ("partnerským osobám", ach jo). "Nejtěžší je, když ani jeden na mě nemá čas" - a máš čas ty na ně? Co z toho uspořádání mají oni? Milují se navzájem? Nebo se jen dělí o osobu, která je středobodem "polykule"?

0

Pavel Křížek | 3. 6. 2022 1:14

Když v tom jsou děti, je to vztah jak ho praktikují třeba mormoni v USA, nebo Warren Jeffs, bývalý vůdce jejich fundamentální odnože, který si za to teď odpykává trest. Tuším, že měl krásný polyamorni vztah s padesáti malými děvčátky...

0

Michaela | 1. 6. 2022 17:01

Nevím, zda zde odpovídají respondenti samotného textu, ale zajímalo by mne, zda polyamorie "počítá" s dětmi nebo je to vztahový koncept spíše pro bezdětné a tedy mladší jedince? Jak setedy polyamorie staví k tomu, když by do tohoto vztahu několika lidí mělo přijít dítě? Mají polyamorické vztahy i lidé s dětmi? Respektive vychovává pak třeba více lidí děti žijící na jednom místě, anebo s dětmi žijí dva dospělí, kteří mají s ostatními vztah mimo tento domov dětí?

+1

Nelly | 31. 5. 2022 10:51

Něco korektur: Mám podezření, že na Moniku někteří muží aplikovali spíše ghosting než gaslighting. A také že překladatelka se jmenuje Anna Šašková Plasová.

+1

Michal Macek | 27. 5. 2022 15:02

B: mahabharata? ja to cetl uz davno, pamatuju si Arduznu, Krisnu a tu bitvu, ale polyamorii ne :D musim se k tomu vratit po letech :) jinak knizecka je to uzka, ale komu se nechce cist, existuje tenhle serial

https://www.csfd.cz/film/82165-mahabharata/recenze/

0

opica | 27. 5. 2022 14:44

RE: Pinochet | 27. 5. 2022 10:38

Toto je inak zaujímavá myšlienka, najmä pri pohľade na ekonomické úspechy moslimských krajín (nemyslím tie, kde zo zeme tryská ropa a za masívnej účasti firiem z nemoslimských krajín ju ťažia a vyvážajú) - či je korelácia s mnohoženstvom len náhodná, alebo je tam určitá kauzalita z niektorej strany...

+1

Jouda | 27. 5. 2022 13:54

Monika: Někteří muži se s konceptem nemonogamie v praxi setkali až se mnou. Zpočátku je moje volnost a sexuální zkušenosti spojené se zájmem o intimní blízkost fascinovaly, ale později se ukázalo, že mají problém navázat něco hlubšího.

Mno, ja jsem toho nazoru, ze dotycni muzi praktikovali znamy postup, bezne aplikovany na lehke devy: "Skočím, smočím, kloboukem točím."

+6

Pinochet | 27. 5. 2022 11:53

Citace - Petr.b / 27. 5. 2022 11:40

To si nemyslím, je celkem jedno jak to nazveme, ale paralelní vztahy má plno lidí, i lidí velmi kreativích a produktivních = slušně zajištěných. Takové vztahy jsou finančně náročné a nejsou pro nemajetné lidi vhodné. Jinými slovy - promiskuitní je většina lidí, majetní i nemajetní.

Dočasně vyšší příjem není znakem majetnosti. Právě ona vyšší finanční náročnost bude jeden z mnoha aspektů, který znemožní takovýmto lidem, byť i s vyšším příjmem, naakumulovat větší majetek. Majetnost není jenom o příjmech, ale především o výdajích.

0

Petr.b | 27. 5. 2022 11:40

To si nemyslím, je celkem jedno jak to nazveme, ale paralelní vztahy má plno lidí, i lidí velmi kreativích a produktivních = slušně zajištěných. Takové vztahy jsou finančně náročné a nejsou pro nemajetné lidi vhodné. Jinými slovy - promiskuitní je většina lidí, majetní i nemajetní.

0

Pinochet | 27. 5. 2022 10:38

Citace - Petr.b / 27. 5. 2022 06:45

Muslimové připouštějí pak vícečetné manželství, z čehož ovšem vyplývají celkem logicky pravidla o tom, že manželky dědí méně, než u nás. A to je fakt, který musí dříve či později ty "oficiální" polyamorické vztahy ohrozit. Jakmile jde o prachy, jde láska stranou!

Nemusí, k tomuto králíkování budou logicky tíhnout spíše lidé hedonističtí, nedůslední, neschopní odložit spotřebu, ekonomicky řečeno, přelétaví a jinak psychicky a morálně slabí a tito lidé z principu nikdy nebudou mít majetek, o který by stálo za to se přetahovat.

+2

Pinochet | 27. 5. 2022 10:30

"Basia je panromantická bisexuální žena, má manžela, s nímž sdílí domácnost (letos to bude deset let, co jsou spolu), a zároveň udržuje několik paralelních vztahů na dálku. Piotr je heterosexuální cis muž, jeho vztahy nejsou a priori hierarchické, ale bydlí s partnerkou, což – jak říká – způsobuje, že tento vztah je určitým způsobem privilegovaný. Kitku je bisexuální nebinární osoba, už pět let praktikuje nehierarchickou polyamorii (tedy takovou, v níž jsou všechny vztahy rovnoprávné). Monika je bi/pansexuální žena, v současné době single, která hodně randí."

Koho taky nepřekvapilo, že skoro všichni aktéři mají více progresivistických diagnóziček najednou? Ale vítěz může být jeden, takže Kitku, blahopřeji, tentokrát to za nejprogresivnější osobe v článku vyhráváš ty. Muselo to dát sice hodně práce vyčasovat takovejch sloves záměrně blbě, ale snad to stálo za to.

+3

B | 27. 5. 2022 10:00

Citace - Klára B. / 27. 5. 2022 09:47

celkem tomu rozumím, pokud je vše zalité sluncem a život v klidu běží, je vám dvacet, třicet, ale co když přijdou starosti, finanční, zdravotní, starosti o prarodiče apod, pak podle mě vše padne a každý bude hledat jistotu a oporu jednoho partnera....

A on jeden partner je jistá opora? To je nebezpečně naivní názor, každý totiž může odejít. Spoléhat a hledat oporu musí každý jen sám v sobě, jinak může být vždy (VŽDY!) nemile překvapen.

0

Klára B. | 27. 5. 2022 9:47

celkem tomu rozumím, pokud je vše zalité sluncem a život v klidu běží, je vám dvacet, třicet, ale co když přijdou starosti, finanční, zdravotní, starosti o prarodiče apod, pak podle mě vše padne a každý bude hledat jistotu a oporu jednoho partnera, zároveň si nedovedu představit, když by třeba některá z partnerek mého partnera měla vážné problémy ať už jakékoliv, že bych byla ochotná snášet to, jak to ovlivňuje partnera, kterého máme společně, asi jsem sobec ...

0

B | 27. 5. 2022 9:30

Pro ty, co četli třeba Mahabharatu, není polyamorie nic nového. Pro ty, co nečetli nikdy nic, je divné všechno.

0

umfa | 27. 5. 2022 7:39

Konečně jeden článek který na Heroine skutečně patří. Už jsem se začal bát, že se to tu zaplevelí nesmysly o zbraních a porodech. Už jen ta terminologie je boží: "neheteronormativní", "panromantická bisexuální žena", "heterosexuální cis muž" :-)

+2

Petr.b | 27. 5. 2022 6:45

Vida, kdo by řekl, že podobný článek vznikne v katolickém Polsku. Jinak se mi moc líbí výraz "sólopolyamorie". Podle mě je to přesně to, co praktikovali v jiném článku ostře odsuzovaní muži, co se právě polyzamilovali do sotva zletilých chovanek diagnostického ústavu po tulujících se po setmění po Praze.
Ale vážně: to, že někdo spí s více lidma není vůbec nic nového, dělo se to odjakživa, až teď se to ovšem ani ne tak omlouvá, jako vysvětluje, že to je normální. Tak to asi normální je, když to dělá tolik lidí. Zapomíná se přitom ovšem na jeden fakt: manželství je především ekonomický svazek. Založený z důvodu zplození potomků a jejich zajištění (populární články o těžkostech samoživitelek jsou důkazem toho, že "ve dvou se to lépe táhne". Muslimové připouštějí pak vícečetné manželství, z čehož ovšem vyplývají celkem logicky pravidla o tom, že manželky dědí méně, než u nás. A to je fakt, který musí dříve či později ty "oficiální" polyamorické vztahy ohrozit. Jakmile jde o prachy, jde láska stranou!

+2