Diskuze k článku:

Duna je dobrodružství velkolepých obrazů i morálního neklidu. O kolonialismu a mýtotvornosti popkulturní legendy

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Michal Macek | 2. 11. 2021 8:50

jee Duna :) tuhle novou verzi sem jeste nevidel (musim ukecat pritelkyni, ale ona chce na Venom 2 :) ale rozhodne mam v planu na ni jit do IMAXu. V ramci pripravy sem si po letech pustil DVD s Lynchovou verzi z roku 1984 (bohuzel ne directors cut, ktery nemuzu nikde sehnat) a pripomnel sem si, ze pres ruzne vyhrady co k tomu lide maji, to vubec neni spatna verze :) Lynchovi Harkoneni sou super (hlavne baron a Feyd v podani Stinga, ktery me osobne se tam moc libi), ale sem zvedavej na noveho barona, v ukazkach pusobi primo demonicky :) no a pokud se vam bude film libit a knihu ste jeste necetli tak tu samozrejme doporucuju nejvic, je to pecka a hlavne si muzete v hlave u toho promitnout svoji verzi Duny :)

PS: pokud by redakce chtela tip na dalsi film k recenzi, tak zajimavy by byl Posledni souboj ktery je ted kinech (prekvapive pry dost feministicky film :)

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Diskuze k článku:

Pavel | 2. 11. 2021 10:15

Když jsem četl Dunu poprvé, to nad čím jsem žasl, byl příběh o loajalitě a zradě, o ztrátě a cestě za pomstou, která se mění mění v poznání, příběh o hlubokém přátelství a lásce v kontrastu s bezúčelnou krutostí, příběh o krásném, ale nebezpečném a neodpouštějícím světě, ve kterém musíte být tvrdí a pragmatičtí, nebo zemřete, příběh o lsti a úskocích úskoků v jiných úskocích. Jako dítě jsem Dunu vnímal jako trochu romantizované dobrodružství.

Když jsem trochu zestárl, začal jsem v tom příběhu vnímat i tu další vrstvu - koření jako nástroj moci, skutečná moc v rukou Gildy a ne Imperátora, co pro politiku Landsraadu znamená nejen Paulova moc nad Arrakisem, ale také jeho původ, propojení náboženství s programem šlechtění atd. Uvědomil jsem si plnou hloubku krutosti Rabbanovy vlády i důvodu, proč byl na Arrakis dosazen.

Článek tvrdí, že režisérovi se podařilo do filmu dostat naše pocity z dětství. Za mě by to tedy bylo ono romantizované dobrodružství. Já ale od filmu tak trochu čekám pouze následující (zvláště ve srovnání s verzí z roku 1984):

1) dražší výpravu a pokročilejší cgi efekty
2) herecké výkony jen výjimečně dosahující kvalitou úrovně tehdejšího obsazení
3) v dnešní době povinný politický výplach o globálních změnách klimatu, migraci, náboženství, koloniálním útlaku, rasismu a multikulturalismu, a možná tam přihodí i nějaký ten homosexuální pár

Uvidíme, jaký budu mít pocit z tohoto důkazu o tvůrčím vyhoření Hollywoodu, který opět z nedostatku tvůrčí invence kombinované se snahou vytřískat prachy na oblíbené předloze, sáhl po dalším z nekonečné řady remaků.

+2

Michal Macek | 2. 11. 2021 8:50

jee Duna :) tuhle novou verzi sem jeste nevidel (musim ukecat pritelkyni, ale ona chce na Venom 2 :) ale rozhodne mam v planu na ni jit do IMAXu. V ramci pripravy sem si po letech pustil DVD s Lynchovou verzi z roku 1984 (bohuzel ne directors cut, ktery nemuzu nikde sehnat) a pripomnel sem si, ze pres ruzne vyhrady co k tomu lide maji, to vubec neni spatna verze :) Lynchovi Harkoneni sou super (hlavne baron a Feyd v podani Stinga, ktery me osobne se tam moc libi), ale sem zvedavej na noveho barona, v ukazkach pusobi primo demonicky :) no a pokud se vam bude film libit a knihu ste jeste necetli tak tu samozrejme doporucuju nejvic, je to pecka a hlavne si muzete v hlave u toho promitnout svoji verzi Duny :)

PS: pokud by redakce chtela tip na dalsi film k recenzi, tak zajimavy by byl Posledni souboj ktery je ted kinech (prekvapive pry dost feministicky film :)

+4