Diskuze k článku:

O vědkyních a pokrývačkách. Proč má smysl usilovat o reprezentaci žen ve veřejné odborné diskusi

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Pavel, mluvící hlava | 5. 9. 2021 8:23

Pořádání odborných diskuzí je velmi nevděčná práce. Z vlastní zkušenosti vím, že na tom, jaký je v daném oboru poměr odborníků a odbornic, v praxi záleží jen teoretikům, jako je redakce Heroine. Vlastní zkušenost - pořádal jsem diskuzi na ekologické téma, kde je genderový poměr skoro vyvážený, potřeboval jsem šest lidí, oslovil jsem čtrnáct podle odbornosti a konkrétních zkušeností (z toho osm žen!) spjatých s debatovaným tématem, a kladně mi odpověděli tři muži a jedna žena. Výsledek po doplnění interními odborníky, mezi nimiž opět převažovaly ženy, byl pět mužů a jedna žena, které se podařilo horkotěžko sehnat v nejzazším možném termínu, a hádejte co? Vždycky se najde nějaká feministka-teoretička, která sama nic pro vyváženější poměr neudělá (kromě vykřikování nesmyslů o kvótách), ale na vás si zchladí žáhu opravdu důkladně. Opakovaně jsem byl očerňován, že přispívám k genderové nerovnosti, a opakovaně nikdo nevěnoval pozornost skutečnostem. Od té doby říkám - kvóty a podobné nesmysly jsou zbytečné tam, kde není zájem. Když Vám na účast v debatě kývne ani ne deset procent žen, tak si za to ženy mohou samy. Tečka.

P.S.: to o vyžadování respektu od osob, které nazýváte "mluvícími hlavami" je pěkná ukázka pokrytectví

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Radim | 4. 9. 2021 18:04

Zajímalo by mě, co se honí hlavou osobě, která napíše, že je potřeba projevovat ženám více slušného chování, a zároveň dělá z mužů

-2

Diskuze k článku:

Jarmila | 7. 9. 2021 19:51

Mám bohužel podobné zkušenosti, jako pan Pavel, z pořádání veletrhů, konferencí a panelových diskuzí, a to opakovaně.

Třeba jedna oslovená paní se nejdříve vymlouvala, že nemá hlídání pro dítě, tak jsem jí vyšla vstříc a zařídila jí profesionální péči přímo v budově, kde se konala konference. Mohla si předem v klidu prohlédnout prostory dětského koutku i se seznámit se skupinou dobrovolnic, které by její a další děti hlídala, krmila i zabavila po celou dobu třídenního setkání odborníků. Měla by to zcela zadarmo a bez práce, jako bonus ke slíbené odměně za účast. Ani to nezvážila a nepřišla. (bylo to na půdě školy, dobrovolnice byly asistentky, které v té škole pracovaly, takže zařídit to sice pro mě nebyla žádná těžká námaha, ale i to se, myslím, počítá).

Jiná měla problém s tím, že by se měla objevit ve stejné diskuzi, jako osoby, se kterými zřejmě měla blíže nespecifikované osobní problémy, protože jako první se zeptala, kdo všechno tam bude vystupovat, a když slyšela jména dvou odborníků, tak z původně slíbené účasti vycouvala.

Třetí, vícekrát zažitý scénář, byl daleko jednodušší - oslovené prostě narovinu řekly, že se nechtějí účastnit. Někdy to svedly na podle nich nemotivující odměnu, jindy na nedostatek času, jindy prostě narovinu řekly, že nemají zájem. Některé byly v ten moment až vulgární, že si dovoluji je "obtěžovat". (neozývaly se, bylo tedy mou povinností je opakovaně kontaktovat, abych měla jistotu ohledně jejich záměrů).

Nikdy jsem to nepočítala, abych věděla takto přesně, jako pan Pavel, kolik procent oslovených odmítalo, ale mohu potvrdit, že obsadit panelovou diskuzi ženami není podle mých zkušeností problém ani nějakých genderových překážek, ani poměru odbornic ku odborníkům. Pokud se ovšem nejedná o diskuze na témata feminismu, emancipace apod. Tam se ženy snad hlásí dobrovolně po tuctech. Existuje na to pěkné přísloví - když se nechce, je to horší, než když se nemůže. Tady to platí dvojnásob.

+2

Pavel, mluvící hlava | 5. 9. 2021 8:23

Pořádání odborných diskuzí je velmi nevděčná práce. Z vlastní zkušenosti vím, že na tom, jaký je v daném oboru poměr odborníků a odbornic, v praxi záleží jen teoretikům, jako je redakce Heroine. Vlastní zkušenost - pořádal jsem diskuzi na ekologické téma, kde je genderový poměr skoro vyvážený, potřeboval jsem šest lidí, oslovil jsem čtrnáct podle odbornosti a konkrétních zkušeností (z toho osm žen!) spjatých s debatovaným tématem, a kladně mi odpověděli tři muži a jedna žena. Výsledek po doplnění interními odborníky, mezi nimiž opět převažovaly ženy, byl pět mužů a jedna žena, které se podařilo horkotěžko sehnat v nejzazším možném termínu, a hádejte co? Vždycky se najde nějaká feministka-teoretička, která sama nic pro vyváženější poměr neudělá (kromě vykřikování nesmyslů o kvótách), ale na vás si zchladí žáhu opravdu důkladně. Opakovaně jsem byl očerňován, že přispívám k genderové nerovnosti, a opakovaně nikdo nevěnoval pozornost skutečnostem. Od té doby říkám - kvóty a podobné nesmysly jsou zbytečné tam, kde není zájem. Když Vám na účast v debatě kývne ani ne deset procent žen, tak si za to ženy mohou samy. Tečka.

P.S.: to o vyžadování respektu od osob, které nazýváte "mluvícími hlavami" je pěkná ukázka pokrytectví

+3

Radim | 4. 9. 2021 18:05

... mluvící hlavy a "manel".

Nejspíš to bude pingpongový míček.

-1

Radim | 4. 9. 2021 18:04

Zajímalo by mě, co se honí hlavou osobě, která napíše, že je potřeba projevovat ženám více slušného chování, a zároveň dělá z mužů

-2

Ulka | 4. 9. 2021 14:05 | reakce na umfa - 4. 9. 2021 9:48

Souhlasím. Myslím si, že pokud žena současnosti a naší lokality chce být slyšena, tak mluví.

0
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 4. 9. 2021 9:48

Naopak, 'usilovat o reprezentaci žen ve veřejné odborné diskusi' nemá smysl žádný. Smysl má zapojit se do veřejné odborné diskuse.

-1

prostě prostě Filip | 4. 9. 2021 9:46

Posměšné pojmenovávání diskuzních panelů, jako kdyby jejich genderové složení snižovalo odbornou zdatnost jednotlivých účastníků, a ignorování známého faktu, že v různých oborech se poměr absolventek a absolventů liší i o desítky procentních bodů, při argumentaci, že celkově (tedy v všech oborech dohromady) vychází poměr ve prospěch žen.

To Vám o feminismu tohoto tisíciletí řekně vše, co potřebujete vědět.

0