Diskuze k článku:

Pay gap nejvíce popírají dobře situovaní muži, říká socioložka v Hlasu Heroine

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Radim | 2. 8. 2021 20:54

Přesně tak. To, co je nejen dobře situovanými muži, ale společností jako celkem rozporováno, není existence pay gapů jako taková, ale její příčina, která opravdu není (alespoň primárně) v diskriminaci na základě pohlaví, jak se nás tito aranžéři davů snaží přesvědčit.

A k těm argumentům, že výše mzdy by měla odrážet potřebnost dané profese - přesně takto uvažovali komunisté, jen výsledkem jejich uvažování nebyly nadstandardní platy ošetřovatelek, ale byly nadstandardní platy třeba havířů, protože komunisti za prioritu považovali dolování uhlí pro jejich na těžký průmysl orientované hospodářství. Je to jen další z mnoha ukázek, že tito lidé zastydli v éře toho nejrudějšího poválečného komunismu.

+16
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Andrej | 5. 8. 2021 15:55

Vaše schopnost argumentace je teda pěkně zoufalá... možná by to chtělo zapojit nějaká racionální tvrzení a ne tady všem demonstrovat jak nesnášíte muže :D
Je to snadné, založte si s babama stranu, když se ženský ve volbách spojí, máte vyhráno. Problém je, že voliče opravdu nezajímá pohlaví toho, koho volí. Navíc vaše rétorika osloví maximálně tak spodní procento intelektuálně nejchudších voličů (+ ty kteří nemají volební právo). A zatím jste nepřinesla do debaty žádný pádný argument proč by měly být ženy v politice znevýhodňovány. A pokud já vím, na úrovni komunální politiky je jich úspěšných docela dost. A třeba u prezidentských voleb je to snadné - neomezují je muži-spolustraníci, tam kandidují samy za sebe. No, neměly jste, dámy, volit Miloše :D

-2

Diskuze k článku:

Irena | 27. 8. 2021 18:30

Hlavně pay gap. Nesmírně důležitý výraz. Česky by to patrně nebylo IN.

0

Míra | 15. 8. 2021 17:07

Paní autorko, jmenujte mi prosím alespoň jednu firmu, kde mají ženy na stejné pracovní pozici nižší plat než muži. A pokud o nějaké takové víte, nahlaste ji na příslušný Inspektorát práce. Od roku 1990 jsem pracoval v cca 30 firmách na HPP nebo brigádně. V žádné z firem jsem se nesetkal s rozdílným platem mužů a žen na stejné pozici...

+2

Mirda | 11. 8. 2021 8:45 | reakce na Tanja - 6. 8. 2021 17:44

Tanjo ty nezklameš upřímně se bavím. Seš dobrá jenom nám to nandej ????

0

Tanja | 6. 8. 2021 17:48 | reakce na Andrej - 5. 8. 2021 15:55

Trošku vás poopravim ne může ale pokrytci ty nesnáším !!!

0

Tanja | 6. 8. 2021 17:44 | reakce na Daniel - 5. 8. 2021 17:04

Jeden z mnoha ale i přesto je klíčovým!!!

0

Tanja | 6. 8. 2021 17:42 | reakce na umfa - 5. 8. 2021 16:05

Ty co nehrají vaše špinavé hry nejsou hloupé jim se říká ve všichni kruzích "nekompetentni" ne!!!

+1

Petr | 5. 8. 2021 20:40 | reakce na Tanja - 5. 8. 2021 20:36

Teda Vy musíte mít ten vykřičník na klávesnici pěkně vykotlanej.

0

Tanja | 5. 8. 2021 20:36 | reakce na umfa - 5. 8. 2021 16:05

To je vaš názor se kterým já se neztotožnuji. Bureš jí nesahá ani po kotníky. Vy také nejste najostřejši tužka v penále!!!

+1

Tanja | 5. 8. 2021 20:31 | reakce na umfa - 5. 8. 2021 16:13

Nasrat!!! Máte tu stinoveho prezidenta pána Nejedlého ten je fajn a nevadí že je Rus, co???

+1

Tanja | 5. 8. 2021 20:26 | reakce na Daniel - 5. 8. 2021 17:04

prima!!!

0

Tanja | 5. 8. 2021 20:24 | reakce na Andrej - 5. 8. 2021 18:24

Obzvlášť když tu frčí klijentylismus a korupce tak se chyby vždycky se najdou, co??? Jak už jsem psala Koronavirus to vyřeší!!!

0

Andrej | 5. 8. 2021 18:24 | reakce na Tanja - 5. 8. 2021 14:52

On takový technický zdatný inženýr z Ukrajiny může být na našem trhu práce čtvrt znalostně dekády pozadu. A pokud si neudělal nostrifikaci vzdělání, tak se ani inženýrem nazývat nemůže. Jinak i našincům se může stát že jim v oboru ujede vlak, jejich znalosti přestanou být aktuální a pak je nikdo nechce. A pokud je tam navíc ještě jazyková bariéra...
Jste očividně jednoduchý člověk který vše vidí jednoduše a nic jako kontext daného případů vás nezajímá...

0

Daniel | 5. 8. 2021 17:04

pay gap je pověra, je dostatečně prokázáno, že platy jsou multifaktoriálně podmíněné, a gender je jenom jeden z mnoha faktorů

0

umfa | 5. 8. 2021 16:20 | reakce na Jaroslava Novotná - 5. 8. 2021 9:37

Citace - Jaroslava Novotná / 5. 8. 2021 09:37

Nechápu proč nepoužívate češtinu. To je hrůza samé převzaté slova, jak tomu mají starší rozumět.

Která slova třeba?

0

umfa | 5. 8. 2021 16:13 | reakce na Tanja - 5. 8. 2021 14:52

Citace - Tanja / 5. 8. 2021 14:52

Jste prolhaný zmetek. Osobně znám jedneho kámoše z Ukrajiny a ten byl technický zdatný inženýr hadejte co tak tu celý život dělal??? Napovim vam byl u lopaty. Nesnáším pokrytecke svine co si nevidi do pusy !!!

Povím Vám tajemství: u nás ve firmě pracuje několik inženýrů z Ukrajiny, sám jsem je přijímal. A taky jsem několik inženýrů z Ukrajiny odmítl (možná, že mezi nimi je i Váš kámoš). A odmítl jsem je proto, že nebyli tak dobří, jak si mysleli nebo jak se jevili na Ukrajině.

Ale nepohoršujte se, totéž platí, když jde našinec pracovat třeba do Německa nebo USA. Najednou zjistí, že je jim tam úplně jedno, že umí z hlavy navrhnout proudový stabilizátor s operačním zesilovačem, protože tam po inženýrovi chtějí úplně jiné věci než tady u nás :-)

-2

umfa | 5. 8. 2021 16:05 | reakce na Tanja - 5. 8. 2021 15:24

Citace - Tanja / 5. 8. 2021 15:24

Tím že jste uvedl že Jourová je nekompetentni jste se u mně zcela odkopal. Z pokrytci nebavim!!!

Já neříkám, že je nekompetentní, já říkám, že je hloupá :D :D :D (a všimněte si, že jsem po Vašem vzoru připojil emotikon hlasitého smíchu třikrát).

-1

Andrej | 5. 8. 2021 15:55 | reakce na Tanja - 5. 8. 2021 15:16

Vaše schopnost argumentace je teda pěkně zoufalá... možná by to chtělo zapojit nějaká racionální tvrzení a ne tady všem demonstrovat jak nesnášíte muže :D
Je to snadné, založte si s babama stranu, když se ženský ve volbách spojí, máte vyhráno. Problém je, že voliče opravdu nezajímá pohlaví toho, koho volí. Navíc vaše rétorika osloví maximálně tak spodní procento intelektuálně nejchudších voličů (+ ty kteří nemají volební právo). A zatím jste nepřinesla do debaty žádný pádný argument proč by měly být ženy v politice znevýhodňovány. A pokud já vím, na úrovni komunální politiky je jich úspěšných docela dost. A třeba u prezidentských voleb je to snadné - neomezují je muži-spolustraníci, tam kandidují samy za sebe. No, neměly jste, dámy, volit Miloše :D

-2

Andrej | 5. 8. 2021 15:48 | reakce na Kamil Holain - 5. 8. 2021 13:20

Právě ony tabulkové platy jsou ještě více diskriminační než odměňování v soukromém sektoru.
Je to paradox ale vysvětlím: Podle principu meritokracie (ale i zákoníku práce §110) náleží za práci stejné obtížnosti, stejné hodnoty vykonávané za stejných podmínek stejná odměna. Ve výrobě snadné - vyrobíš 10 kusů, dostaneš stovku. Kolega vyrobí 12 kusů, dostane 120 korun. Spravedlnost zachována. Ve službách už to taková sranda není - výstupy často nejsou měřitelné či kvantifikovatelné. No a platové tabulky tam je to ještě větší bizár - na úřadech třeba pět různých agend spadá pod jednu platovou třídu. A za stejné peníze tak jeden úředník dělá poradenství, druhý dotace, třetí sociální kontroly, čtvrtý třeba nedělá vůbec nic a pátý třeba dělá se sockama z rizikových skupin. V tomto případě se spravedlnost odměňování dokazuje jen velice těžko.
Platové tabulky navíc nutné předpokládají, že každý v republice bude stejně výkonný, bude mít při práci stejné podmínky, stejný objem práce, stejnou efektivitu atp. Další problém je paušální navyšování podle délky praxe - pokud mi někdo chce tvrdit že bábrle 60+ (beroucí 30 tisíc) je vždy v zaměstnání efektivnější a má lepší výsledky než čerstvý zaměstnanec s 2 lety praxe (beroucí 20 tisíc) který perfektně ovládá moderní technologie, tak to se asi hodně plete.
Právě toto paušalizování má za následek to, že rovnostářské platové tabulky ve státní správě, ač možná zavání rovností, produkují absurdní míru nespravedlnosti.
A jestli tu bude někdo argumentovat nenárokovou složkou mzdy... tak tam je rozdělování (jak napříč vertikální strukturou tzn. ministerstva - krajské pobočky - místní pobočky atp.) snad ještě více nespravedlivé.

0

Tanja | 5. 8. 2021 15:24 | reakce na umfa - 4. 8. 2021 11:21

Tím že jste uvedl že Jourová je nekompetentni jste se u mně zcela odkopal. Z pokrytci nebavim!!!

+1

Tanja | 5. 8. 2021 15:16 | reakce na Andrej - 4. 8. 2021 12:03

Zapamatujte si 90 ku 10. To první číslo odpovídá počet prasáků to druhé z opačne strany. A to co se týká slepců a hluchých (psala jsem to nahoře) to se týkalo jmenovitě vás. Pokrytče ty ženy do politiky proti chlapům nepůjdou z jediného důvodu a na to si odpovědte sám. Já s vámi ztratila i tak dost času.

+1

Tanja | 5. 8. 2021 15:01 | reakce na Andrej - 4. 8. 2021 12:12

Janoušek,Richter, Zeman, Babiš, Hamaček, Fiala, Ovčaček, Mynař a další by s vámi nesouhlasili!!!

+1

Tanja | 5. 8. 2021 14:52 | reakce na umfa - 2. 8. 2021 14:33

Jste prolhaný zmetek. Osobně znám jedneho kámoše z Ukrajiny a ten byl technický zdatný inženýr hadejte co tak tu celý život dělal??? Napovim vam byl u lopaty. Nesnáším pokrytecke svine co si nevidi do pusy !!!

-1

Kamil Holain | 5. 8. 2021 13:20

Slyšela autorka o tabulkových platech?

-1

Jaroslava Novotná | 5. 8. 2021 9:37

Nechápu proč nepoužívate češtinu. To je hrůza samé převzaté slova, jak tomu mají starší rozumět.

0

Pavel | 5. 8. 2021 0:05

Vidíte, v mém předchozím zaměstnání měla kolegyně stejný tabulkový plat jako já. Pokud dělala stejnou práci, měla i stejné příplatky. A šikovně si dokázala zajistit i vyšší prémie. Takže popírám.
V současném zaměstnání má moje vedoucí výrazně vyšší plat a je to v pořádku. Ona má hlavně zodpovědnost. Opět popírám.

0

Petr Burian | 4. 8. 2021 13:21

Tolik demagogie jako z úst této socioložky jsem už dlouho neslyšel. Např. jedním z argumentů je i to, že ženy si samy vybírají méně placené obory. Není to pravda, protože ty obory jsou důležité a stojí na nich chod společnosti.
Co k tomu říct? Asi toto: slaboduchým taková odpověď stačí, protože už po deseti vteřinách beztak zapomínají podstatu původního sdělení.

+2

Andrej | 4. 8. 2021 12:12 | reakce na MuzinistaCZ - 4. 8. 2021 8:57

U nemocí z povolání je to podobné, stejně tak u invalidních důchodů, kde je velice zajímavý rozdíl v tom, jaké pohlaví trpí jakými problémy. Zdravotní omezení krásně reflektují zastoupení v jednotlivých profesích kdy zatímco ženy nejčastěji trpí problémy spojenými se sedavým zaměstnáním a prací na PC (ale také s vystavení se biologickým rizikům - typicky nemoci jako je např. svrab, takže pečovatelky), u mužů jde o problémy související s prací ve ztíženém prostředí (hluk, smog, žár, vibrace, nošení těžkých břemen a namáhavá fyzická práce obecně).
Ještě neškodí zmínit že ženy daleko častěji a daleko déle čerpají starobní důchod, zatímco muži buď zemřou ještě před dosažením důchodového věku, případně důchod čerpají krátce. A jelikož se, na rozdíl od komerčních produktů (dluhopisy, akcie, cenné papíry, investiční kovy atp.) důchod nedědí (pak tu tedy máme vdovský důchod který, opět, čerpají častěji ženy), bavíme se tu o velice zajímavé genderové nerovnosti kdy sociální systém brutálním způsobem znevýhodňuje muže a toto znevýhodnění vyplývá z biologických kritérií. Škoda že feministky, tvářící se, že jim jde o rovnost (těm lepším spravedlnost), toto nezajímá :D

0

Andrej | 4. 8. 2021 12:03 | reakce na Tanja - 4. 8. 2021 11:04

Jako fakt netuším proč je v každé politické straně malé zastoupení žen. Co ale vím naprosto jistě je, že žen je mezi oprávněnými voliči mnohem více než mužů (téměř 60% lidí s volebním právem jsou ženy) a že kandidovat může každý. Kdyby se ženy spojily, mohli jsme mít prezidentku a nikoliv prezidenta. Většině voličů je při volbách ale asi jedno, co má kandidát mezi nohama... díky bohu. Takže jako tohle je fakt blbý případ, to se vám fakt nepovedlo :D
Jinak z praxe znám spoustu případů, kdy se lempl žena má lépe než šikovný muž. Komplikované vztahy na pracovišti (protěžování atp.) lze jen obtížně zjednodušit na úroveň genderu (a víc nic). Víte, muži ve vedoucích postech, to je třeba i špatné pro ostatní muže, kteří třeba nemají možnost kariérního postupu tím, že vyšpulí prdel nebo prsa (to v případě, že je vedoucí zaměstnanec prasák).

+1

umfa | 4. 8. 2021 11:21 | reakce na Tanja - 4. 8. 2021 11:04

Citace - Tanja / 4. 8. 2021 11:04

Poberete to???

Poberu :-) Začnu bodem 2, protože tam je mi to vcelku jasné. Politika je extrémně soutěživé prostředí které typické ženě nevyhovuje. Neznamená to ale, že by to tak nastavili muži, do této podoby se rychle vyvine i čistě ženská skupina, jak ukazují třenice na nejvyšších místech různých ženských spolků a stran. Žena, která ale má zájem, ze do politiky dostane a s muži si nezadá v asertivitě (Thatcherová, ...), ba ani v často propírané problematice "jak se mohl takhle hloupý člověk dostat tak vysoko (Jacquesová, Maláčová, ....).

ad 3 - nevím. Už jsem taky byl v nemocnici a nejlepší odborný dojem na mě dělala jedna doktorka, ani mě nenapadlo, že by mohla být objektem odstrkování a bránění v kariéře.

ad 4 - nevím. Nemám údaje. Kdybych tu nemocnici řídil já, určitě by se to tam nedělo.

ad 1 - kámoše. Kluci "networkují" už od školního věku, holky se kamarádšoftům spíše vyhýbají. Ale pokud chtějí, nikdo je neodstrkuje a do výšin se tak dostanou (Jourová) i když na to intelektuálně nemají.

0

Tanja | 4. 8. 2021 11:15 | reakce na Andrej - 3. 8. 2021 13:12

My nic nemusíme my si jen umime říct o vyšší platů a podmínkách výkonů. A debilní chlapy ať kouli očima !!!

0

Zobrazit další