Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Diskuze k článku:

Porodnické násilí nevede k ochraně dítěte, ale jen k násilí na ženách

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Václav | 4. 5. 2021 8:03

To je velice výstižně napsané.Já se snažím pomáhat v jedné neziskovce,která se zabývá nemocničním násilím.Nejsou to jen porodnice,ale také psychiatrická uzavřená oddělení.V tomto článku ta autorka přesně popsala jak to doopravdy je.Politici se holedbají,že žijeme v právním státě.ale nic není tomu vzdálenější.Soudci v těchto případech jsou hluší a slepí.A bohužel značná část veřejnosti je na jejich straně.Z jejich hlouposti a nevzdělanosti.Ostatně stačí se podívat,koho si zvolili do řízení státu a je to jasné.

+99
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Martina | 4. 5. 2021 10:23

Nezlobte se, ale článek je napsaný zřejně nějakou pochybnou ženou.
Proč nepřiznat, že dnešní matky jsou NESCHOPNÉ. Všude čtou všelijaké pochybné články na netu o porodu, vypracovávají si porodní plány na 6 stran, kde ani neví co napíšou. Kdyby si zjistily, co jaká porodnice nabízí, bylo by to lepší a ty nesmyslné porodní plány by být nemusely!!!! Příklad - nechtěji analgetika...a ejhle...najednou zjistí, že porod bolí a vyžadují léky, epidurál apod. Hodně matek je sobeckých a myslí jen na sebe a ne na dítě.
DOPORUČILA BYCH VŠEM MATKÁM, aby se zeptaly svým matek a babiček, jak porod probíhá a jak se postarat o dítě. JE ŽALOSTNÉ, KDYŽ VIDÍTE, JAK NEUMÍ VZÍT DÍTĚ DO RUKY, VYKOUPAT HO, OBLÉCI, NAKOJIT.
Jejich otázky jsou - NAUČÍTE MI TO?..... Co se chcete učit???? Každá žena to má mít v sobě a učení, jak dítě pochovat a nakojit nepotřebujete. A dále slyšet otázky....jsem unavená, nespala jsem 3 dny, vezmete si dítě, ono pláče a já nevím co s ním, jak se přebaluje apod.
Milé dámy v tomto případě mám jedno doporučení...pořiďte si raději nějaké zvířátko a bude to lepší pro vás i pro něj.

-204

Diskuze k článku:

Eli | 7. 5. 2021 17:31

Na trochu jine tema, ale souvisejici- kdyz byla moje matka ve 4. mesici tehotenstvi a chtela si to potvrdit v nejmenovane porodnici v brne, bylo ji receno, ze se ji jen “opozdila” menstruace, asi z toho duvodu, ze je hodne hubena. Dostala injekci a druhy den potratila v tramvaji... asi je vse o pristupu lekare...v nemocnici ji pak rekli no vidite asi to byl, protoze se “neudrzel”...

0

Hana | 7. 5. 2021 7:26

Já jen krátkou vsuvku. Víte, ono to neslušné zacházení v porodnicích, a nejen tam - i na ostatních odděleních je často také zapřičiněno tím, že zdravotnictví , co se týče lékařů, patří mezi TOP v procentuálním zastoupení psychopatů, tj. necitlivých lidí na všech jejich úrovních. Na to jsou vědecké výzkumy. Myslím, že by lékaři měli častěji procházet psychologickými testy a psychopaty vyřadit, mohou jít dělat třeba nižší zdravotnický personál. Viz nedávno medik, co týral psa a dělal na něm pokusy.
Hovoří za mě několik mých zkušeností a po prostudování naprosto souhlasím s výzkumy.

+3

Ivana | 6. 5. 2021 22:11

Tak já po dlouhých letech, co jsem rodila, přidám svoje ,,nelibé" zážitky.
S autorkou souhlasím úplně ve všem, já jí vzdávám velký dík. Snad jako by to psala na mě a své nepříjemné až nechutné zacházení se mnou jsem nikdy z hlavy nevypustila. Při mém prvním porodu na mě neustále křičela zdr. sestra ať nekřičím na ,,hekárně", ačkoliv jsem nekřičela vůbec, bolest to byla veliká a pamatuji si, že jsem neustále počítala rozsvícená světla v ulici. Zdr. sestra , dodnes si myslím, že byla snad blázen. Leh na záda a nohy v třmenech samozřejmost a nástřih u mě obrovský, měsíc jsem si nesedla, i když jsem porodila 2,5kg dítě! V závěrečné chvíli se tam seběhlo snad 10 lidí a všichni mi koukali mezi ! I poslíček, co tam všechny vozil. Divadlo i pro nízký personál !
Na druhý porod jsem už do této nemocnice nechtěla, jela jsem jinam, nebylo to vůbec lepší. Nejdřív jsem měla příjemnou sestru, ale končila jí směna. Dostala jsem ,,gestapačku". Celou dobu bolestí jsem musela ležet na zádech na lůžku, v jedné ruce kapačku, ve druhé měřidlo na tlak a ještě na břiše pás na ozvy miminka. No a řekla mi, když Vás to tak bolí, tak si choďte! Jak? Když jsem byla přivázaná? Pak mě trochu odvázala, ale nešlo to víc jak 1m od lůžka. Vstala jsem a vypadlo ze mě kus krve. Ona na mě zařvala ,,vysokoškolačka a takový prase" !!! Já tam tu krev v těch strašných bolestech utírala vložkou, co jsem našla pod porodním stolem! Na poslední chvíli, když už jsem byla na stole a nohy v třmenech, tak mi cca 10 min před vlastním porodem dali něco podepsat. Bylo to asi 5-6 papírů. Dodnes nevím, co v těch papírech v těch bolestech bylo. A na závěr - opět divadlo pro personál, opět se tam najednou vyrojilo asi tak 10 osob. Oba porody byly pro mě velmi ponižující a zraňující, Prosím, kdo může, bojujte, je to skutečně zločin na ženách, a to nemluvě o injekcích, dodnes nevím, co do mě a proč napíchali.

+13

Mirda | 6. 5. 2021 21:01

Holky diky za každé zdravé dítě které jste přivedli na svět.

-1

Marie | 6. 5. 2021 19:39

Jen malou poznámku.Je to dávno co jsem rodila.Bylo nás najednou hodně.A hlavně to byla doba kdy se ženy které hodně křičely i fackovaly.Nebyl to můj případ ale posměch od naveného personálu byl naprosto běžný.Řekla bych že je lidstvo celkově moc zhýčkané

-6

Marunka | 6. 5. 2021 20:56 | reakce na Marie - 6. 5. 2021 19:39

Jo, jo, staré dobré časy.. jsou pryč. Ale třeba jednou, až budete v hospici, Vás někdo vyfackuje. Doba sice pokročila, obecně se taková péče nedoporučuje, ale vyloučeno to není, tak třeba budete mít štěstí.

+1
Zobrazit komentovanou zprávu

palot | 6. 5. 2021 20:02 | reakce na Marie - 6. 5. 2021 19:39

"Pche! Guillotina? Za nás se odsouzení lidé za živa zaplétali do kola a lámali se jim kosti, aby se to povedlo. Ti mladí dnes nic nevydrží. Lidstvo je zhýčkané"

+3

zatim.lada | 6. 5. 2021 19:30

Máte pravdu maminky, rodila jsem ještě před revolucí a sama pro sebe jsem si říkala.....gestapo, gestapo. Tím myslím porodnický personál. To se stalo dvakrát.
Jsem ráda, že jsem to dnes po mnoha letech mohla napsat!

+11

Jerry | 6. 5. 2021 16:25

No, já nejsem žena, takže nemohu nějak hodnotit konkrétní postupy. Ale pokud mají některé ženy opravdu obavy, že budou při porodu nějak "znásilňovány", tak at' si klidně podle netu zpracují manuál postupu při porodu, a ten pak předloží porodníkovi. Jenže je zde jedno velké "ale". Jsou zavedeny ověřené postupy (i když asi ne zrovna nejšetrnější), při kterých se povedlo snížit novorozeneckou úmrtnost na naprosté minimum. Pokud má někdo dojem, že to chce "udělat" jinak, pak ano, ale musí počítat s tím, že odpovědnost porodníka bude automaticky snížena. Nelze chtít to, že já budu porodníkovi přikazovat co má udělat, a on za to co si já vymyslím bude ještě navíc plně zodpovědný. A v tom je ten problém. Porodníci by se asi ani nebránili nějaké změně, ale nemůžou být odpovědni za něco, co jim přikazuje někdo jiný. Tam by se to muselo nějak právně ošetřit.

+1

Marunka | 6. 5. 2021 18:28 | reakce na Jerry - 6. 5. 2021 16:25

Porod se nedá naplánovat, to snad tady nikdo netvrdil. Spíše jde o to, jakou strategii chcete aplikovat. Když to zjednoduším, jsou dva typy žen: jeden typ chce nechat vše na porodníkovi a chce při porodu léky a všelijaké urychclování a tyto ženy si rády nechají přesně nadiktovat, co mají kdy dělat. Druhý typ nechce léky, chce se hýbat instinktivně a rodit svým tempem. Oba přístupy jsou legitimní, ale můžete hádat, který typ žen má v porodnici větší podporu. Zdravotníci mají hlídat, jestli se něco nepokazilo a zasahovat jen v případě, že ano. Věta “ Jsou zavedeny ověřené postupy (i když asi ne zrovna nejšetrnější), při kterých se povedlo snížit novorozeneckou úmrtnost na naprosté minimum.” je dost zavádějící. Totiž jde taky o to, jestli se tyto postupy aplikují preventivně jen aby to šlo rychleji... (ono to ne vždy znamená i lépe) nebo až jako záchrana z průšvihu. A pak je taky otázka, jak ten průšvih vznikl.

Psychika ženy je u porodu zásadní (stejně jako v sexu) a pokud Vás někdo neustále manipuluje do něčeho, co nechcete, není to OK. A když Vás někdo v závěru porodu tahá za hráz a Vy prosíte, ať toho nechá, protože takhle se nedá tlačit, a on to stejně udělá znovu a znovu... to má s násilím hodně společného. A na to se předem nepřipravíte, protože to prostě nevymyslíte.

+6

Bože | 6. 5. 2021 16:59 | reakce na Jerry - 6. 5. 2021 16:25

Novorozenecká úmrtnost se snížila selekcí plodů před narozením. Asi bys nebyl rád, kdyby ti někdo v rámci ověřených postupů rozřízl penis a pak argumentoval, že jde o ověřený postup v rámci nejlepší zdravotnické péče.

0

Jerry | 7. 5. 2021 9:19 | reakce na Bože - 6. 5. 2021 16:59

To co jste napsal je samozřejmě holý nesmysl. Nechápu, že máte vůbec odvahu tento názor veřejně prezentovat. Novorozenecká úmrtnost se snížila hlavně zvýšením hygieny, neustálým vzděláváním zdravotníků v problematice porodnictví, zlepšením výživy, soustředěním odborného personálu na jednom místě.. atd. ty vaše "selekce" plodů je hodně hrubý výraz pro genetické testování a následné vyloučení vrozených vad. A i poté, kdy je zjištěna genetická vada plodu, tak pokud to neohrožuje rodičku na životě, pak nemá nikdo právo jí přikázat jít na potrat. Vše je jen na jejím rozhodnutí. No a o tom penisu ... to snad ani nepotřebuje komentář. Tak nesmyslný příměr jsem už dlouho neslyšel.

0

Jistě... | 6. 5. 2021 17:51 | reakce na Bože - 6. 5. 2021 16:59

Kdybych potřeboval vytlačit močovou trubicí kámen a jediná možnost by byla naříznout penis asi bych si ho raději nechal naříznout, než uříznout...

+1

hm | 6. 5. 2021 19:20 | reakce na Jistě... - 6. 5. 2021 17:51

Jenže k vytlačení dítěte se tělo řezat nemusí a přesto se to děje.

+4

Irena | 6. 5. 2021 17:23 | reakce na Bože - 6. 5. 2021 16:59

Muzete me prosim popsat, jak se snizila porodnicka umrtnost selekci plodu pred narozenim? Dekuji

0

Jana | 6. 5. 2021 19:20 | reakce na Irena - 6. 5. 2021 17:23

Při každém náznaku vrozených vývojových vad jsou ženy odesílány na potrat nebo do něj tlačeny.

+1

umfa | 6. 5. 2021 19:44 | reakce na Jana - 6. 5. 2021 19:20

Znám ženy, které se dotlačit nenechaly a porodily postižené dítě. A znám ženy, které absolvovaly všechna myslitelná vyšetření, jen aby nemusely porodit postižené dítě, kdyby se náhodou něco zvrtlo. Obě možnosti jsou reálné a je na každé, pro kterou z nich se rozhodne. Odesílány na potrat byly leda tak v koncentráku, teď je absolutní svoboda rozhodování.

-2

lol | 6. 5. 2021 19:52 | reakce na umfa - 6. 5. 2021 19:44

Ty už si protiřečíš už i v rámci jediného komentu: "znám ženy, které se dotlačit nenechaly." A pak v další větě popřeš, že dochází k nátlaku.

+1

umfa | 6. 5. 2021 22:04 | reakce na lol - 6. 5. 2021 19:52

A ty jsi zase chyběla, když se bralo porozumění psanému textu :-)

-2

Mononoke | 6. 5. 2021 22:52 | reakce na umfa - 6. 5. 2021 22:04

Tys chyběl, když se rozdával mozek, proto jsi takový debil, který ani nezformuluje dvě souvislé neprotiřečící si věty.

+1

Elle | 6. 5. 2021 19:51 | reakce na umfa - 6. 5. 2021 19:44

Říká ti něco manipulace? Prosím tě, nepleť se do toho, čemu nerozumíš, jsi jen trapný.

+2

lopa | 6. 5. 2021 20:12 | reakce na Elle - 6. 5. 2021 19:51

Já bych moc nevěřil tomu, co říká. Je sám manipulant a ty ženy, co údajně zná, tak neexistují.

+1

umfa | 6. 5. 2021 22:03 | reakce na lopa - 6. 5. 2021 20:12

Jenom v téhle práci je jich zmíněno několik
https://old.knihovna.jabok.cz/abp/abs/04/rampasova_abs.pdf
tudíž prokazatelně existují (tedy na úrovni věrohodnosti dat v té práci, ale myslím že není nejmenší důvod je zpochybňovat).

-2

Tea | 6. 5. 2021 16:02

Porodnice násilí je velký problém. Oslovení maminko mě vytacelo k nepříčetnosti. Největší průšvih byla laktacni sestra. Techniku kojení neukázala, jen opakovala musíte kojit, ale jak? Já po akutní SC s horeckama atakujicima 40. Následně odnesla dítě bez mého souhlasu a přišla za 20 minut, že dceri dali UM z lahve. Neustále opakovala, jak je kojení dulezite, ale zároveň mi dala do ruky letacek s reklamou na UM s komentářem no vy prostě kojit nebudete. Spletla se. Domů jsem si zavola lalaktacni poradkyní a dokrm jsme do 2 měsíců zrušili.

+2

lajika | 6. 5. 2021 12:00

I já musím poděkovat autorce za článek, který otevírá "neviditelné" téma poporodních traumat. Už jen fakt, že z 210 komentářů drtivá většina souhlasí se článkem vypovídá o tom, že - navzdory tvrzením některých diskutujících - naše porodnictví nejspíš opravdu nebude zrovna respektující a vstřícné. A to prakticky všechny souhlasící přispěvatelky mluví z vlastní zkušenosti, často několikanásobné. Příspěvky, které článku odporují jsou zase často ze soudku "hysterické rodičky, neví co by chtěly" a "rozmazlené snowflakes" a "buzerujou doktory i sestry, kteří se snaží jen zachránit život jim i dítěti, nevděčnice jedny". Nu - já neměla porodní plán, do porodnice jsem šla s vědomím, že já rodím poprvé, pro personál je to denní chleba. A lékaři zpackali co mohli a měli dost práce zachránit co zpackali. Ten "zkušený personál" nejdřív porod zastavil, protože byla noc a sestra byla unavená a nikoho jiného než onu jednu sestru jsem nikde nezahlédla - mimochodem medikace se nikdy neobjevila ve zdravotnické dokumentaci. Zastavený porod ráno vyvolávali, když se věci nerozběhly dost rychle šup ještě druhou kapačku, následovaly hodiny a hodiny kontrakcí v samotě - manžela poslali pryč hned ráno ("to potrvá"), sestra se zastavila dvakrát - od osmi ráno do dvou odpoledne. když se objevila podruhé, nastal rumrajch, císař, operace na poslední chvíli, já resuscituovaná, dítě přidušené....Zdravotnická dokumentace ochuzená o celou řadu informací, takže nenapadnutelná. A ne - nekňourala jsem, neměla jsem porodní plán, nikoho jsem nebuzerovala. Nestěžovala jsem si ani na rybenky ve sprše, ani na zimu, ani na to, že jsem v kontrakcích bez jakékoliv dopomoci nebo aspoň dohledu musela belhat na záchod (na rozkaz po klistýru, ač se mi nechtělo) a do sprchy velmi dlouhou chodbou. A ano - odnesla jsem si poporodní trauma. Ne z bolesti, ne z necitlivého lhostejného personálu (dokonce ani z té doktorky na poporodním, která na moje dobrý den při kontrole ani neodpověděla, za to vybafla "co prsa" a na odpověď "v pořádku" mě chytla za mlíkem nalitý bolestivý prs a zařvala "nevím co chcete, dyť ani nekojíte" (což nebyla pravda - kojila jsem a ta doktorka byla a je k*ava nebeská). Ne - největší trauma jsem si odnesla ze své krotkosti, z toho, že jsem se neozvala, že jsem neprotestovala, že jsem se nedokázala postavit sama za sebe a ubránit sebe a svoje dítě před ponížením, před manipulací, před necitelností a před celým tím mlýnkem na maso, strojem na vytahování dětí z matek. Že jsem nechala manžela ať odejde, že jsem si nechala sestrou dát čípek a injekci aniž bych se zeptala, k čemu to je a kde je lékař, který to předepsal aniž by mě viděl, že jsem se nechala vyhodit ze zaplaceného individuálního pokoje ("už jste tady osm hodin a nic, jiní si taky zaplatili"), že jsem nechala personál aby se ke mně choval jako ke kusu masa. A že jsem pak roky piplala dítě z následků přidušení a považovala to dokonce za svoji vinu. Kdybych rodila podruhé, rodila bych doma. Připadá mi to bezpečnější. Porodnice totiž strašně podceňujou fakt, že porod je instinktivní fyziologická záležitost a že vystresovaná matka neporodí. Všecky - i zvířecí matky, potřebují k porodu klid, teplo a pocit bezpečí. Tělo samo porod zastaví, když se matka cítí ohrožená. A tohle všechno probíhá v mimovolní rovině, nelze to ovlivnit vůlí, ani sebevětší snahou spolupracovat. Už samo cizí a nepříliš přátelské prostředí může porod velmi zkomplikovat, spěch, řvaní, unavený a nevrlý personál, příliš mnoho lidí, příliš mnoho světla, zima, pocit ohrožení....Lékaři už pak často jen napravují to, co způsobily uvedené faktory.

+20

Jess | 6. 5. 2021 20:28 | reakce na lajika - 6. 5. 2021 12:00

Az mi slza ukapla. Jsou to uz skoro 4roky od porodu, ale kdyz zavru oci, jsem tam. Citim tu bolest, kterou jsem se pomalu bala dat najevo, aby mi sestra nevlepila dalsi facku se zaminkou, ze jsem byla v nejakym soku, ze ktereho me laskave vyvedla... vyhrozovani, ze budou muset vzit na dite kleste a spousty dalsich akci... a taky me mrzi, ze jsem srab se ozvat... no, tohle si ponesu sebou i do rakve...

+6

Lenka | 6. 5. 2021 18:14 | reakce na lajika - 6. 5. 2021 12:00

Máte můj obrovský respekt. Takto šílený porod jsem neměla, ale také na něj nemám hezké vzpomínky díky dětským sestrám v Krči. Hrozné ženské. A ta jejich laktační liga je k smíchu. Před druhým porodem se nebojím bolesti, ale personálu. A to je přeci strašně smutný...

+7

Iveta | 7. 5. 2021 15:50 | reakce na Lenka - 6. 5. 2021 18:14

Máte pravdu, ctu tady a strasně mě oslovila vaše věta: před druhým porodem se nebojím bolesti, ale personálu a to je přeci strašně smutný.
A já si uvědomuju, že je to hluboce pravdivý. At z vlastní zkušenosti nebo od kamaradek, připravujících se na druhý porod. Všechny už známe své tělo a víme, co čekat, víme, co se dělo poprvé a jediné na co se vlastně připravujeme je, jaký personál podruhé chytíme, protože víme, že vše ostatní zvlaneme.

+1

Jana | 6. 5. 2021 17:10 | reakce na lajika - 6. 5. 2021 12:00

Moc mě mrzí, čím jste si prošla. Trochu mi to připomíná můj zážitek, já jsem ale porod naštěstí tak hrozný neměla a zvládla jsem to díky přítomnosti manžela. Porod se mi rozjel, přesto mi dali tabletu na vyvolání. Byl pátek a další čtyři rodící také dostaly tabletu. Proč asi? Důvod mi neřekli. Potom koktejl všeho, protože mi tím způsobili setrvalou kontrakci. Na střídačku utlumit, vyvolat, výhrůžky císařem, když se nebudu snažit. Ve sprše rybenky, po porodu mě dali na postel k oknu, které nejde zavřít - podzim, přes noc jsem prochladla. Doktorka, která permanentně řvala na mediky, až jí vrchní sestra řekla, jestli se zbláznila, že nebudeme mít žádný doktory, protože to nebude chtít nikdo dělat... A horší věci, o kterých se mi psát nechce. Taky jsem jim věřila, nic si nevymýšlela, nestěžovala si, usmívala se, když to šlo a co z toho? Výčitky pořád i po letech, vztek, že jsem nic neudělala, neřekla, ale aspoň jsme si neodnesli zdravotní následky a ani můj vztah k dětem neutrpěl. Držte se.

+3

Pavla | 6. 5. 2021 10:26

Děkuji autorce za úžasně napsaný článek, vystihující všechnu tu bezmoc rodící nebo na porod se chystající ženy. Nechci tvrdit, že je to takhle všude a vždy, ale jako matka dvou dětí jsem sama zažila většinu ze zmíněného osobně. Každé z dětí se narodilo v jiné porodnici v jiném okrese 5 let po sobě, v každé se používaly jiné metody nátlaku. Dokonce před porodem druhého dítěte jsem byla donucena při příjmu ve 3 hodiny v noci podepsat čistý arch papíru A4. Po dotazu na důvod mi bylo sděleno, ať se nestarám, že to potřebuje lékař a podepisují to všechny ženy. Doteď můžu jen spekulovat o tom, k čemu všemu mohl být využit. Nebo zneužit???
Jako polehčující okolnost by se dala vzít doba těsně před revolucí, právo občana a jeho uplatňování opravdu nebylo na prvním místě. Natož u vyděšené rodičky, která se ocitla 60 km někde na konci světa, úplně jinde než chtěla - kvůli na týden uzavřené porodnici v místě bydliště a sanitárnímu dni v té druhé...
Narození dítěte je to jediné, co dokáže ženu přimět k tomu, že přijme vše v momentě dané a dovolí jí pak zapomenout a celé si to za nějakou dobu (možná) zopakovat.

+3

Marunka | 6. 5. 2021 8:22

WHO vydala v roce 1999 příručku pro postup při normálním nízkorzikovém porodu. https://aperio.cz/ke-stazeni/ To, co si ženy píšou do prorodních přání, je obvykle ve shodě s tímto doporučením. Je hloupé, že to dávno není samozřejmost. I když lepší se to!
Vy, co jste se obětovaly pro dítě a strpěly jste některé zastaralé postupy při svých porodech, se nepovyšujte, jak jste lepší matky. Každá chceme pro své děti to nejlepší. Neumím si představit ženu, která jde k porodu s cílem mít krásný zážitek a maximální pohodlí bez ohledu na život a zdraví miminka.
Vaše nepohodlí bylo v mnoha případech zbytečné a mohly jste mít mnohlem lepší a bezpečnější porod, ale přiznat si tuhle realitu je jedna z nepříjemných věcí v životě. Proto svým způsobem chápu Vaše útoky na rodičky, které mají víc informací a chtějí to jinak. Pokud jste se svými porody spokojené, je to fajn. Pokud to někdo chce jinak? Fajn, co je za problém? To, že Vám něco nevadí a máte bezmeznou důvěru v zastaralé postupy neznamená, že to všichni musejí mít stejně. Ta Vaše zahořklost a nevědomost prodchnutá zlou vůlí je vážně smutná.

+5

Renda | 6. 5. 2021 0:20

Z mé zkušenosti nemusí porodní násilí vždy končit jen traumatem ženy (které se zde rádo bagatelizuje) ale může to dopadnout i tak jako v mém případě že vám zmrzačí dítě a to už není taková legrace...
Pominu li spoustu zdravotních problémů které jsem si z porodu odnesla mě daleko více mrzí že mému synovi zničila život lékařka jen pro to protože si myslela že je nejchytřejší na světě a doporučení jiného lékaře nemusí brát v potaz.Tak si to pojďte zkusit pečovat o dítě postižené následky porodního násilí,vy hrdinky co se naparujete že se nic takového neděje a že dnešní matky jsou fňukny a všeznalky

+5

Martina | 5. 5. 2021 20:06

Rodila jsem před devětadvaceti lety. Zážitek ze zlínské porodnice byl natolik "silný", že i po tak dlouhé době se mi vše vybavilo. Doufám, že ty sestry se smaží v pekle i s panem doktorem. I když jsem vždy chtěla větší rodinu, zvolila jsem antikoncepci. Chybou v užívání jsem otěhotněla. Jedinou možností pro mne byl potrat. Méně traumatizující než to co se tam dělo!

+3

Hana | 5. 5. 2021 19:32

Panebože, všude těhotná břicha, těhulky, ovulky, mimískové, porody .... Vždyť je to přirozenost, rozmnožit se, porodit a odchovat dítě - jen teď je móda z z toho dělat vědu a zásluhu. Dneska mají lidi traumata ze všeho, protože je to ta generace, které rodiče moc umetali cestičky. Nejsou zvyklí, že z nich všichni všude nebudou padat na zadek.

-6

Marunka | 5. 5. 2021 20:11 | reakce na Hana - 5. 5. 2021 19:32

Promluvila zraněná duše..
Tahle generace frustrátů má takový talent a zálibu v popírání zjevného. “Fakta ať jdou do háje, já vím všechno nejlíp. “ Vědu a zásluhu z toho dělají doktoři, kteří “rodí” a zachraňují matky, kterým ale nejdřív zpackali normální porod svými zbytečnými a škodlivými zásahy. Ne ve všech případech samozřejmě, ale je jich bohužel mnoho.

+9

Jiřina Macháčková | 5. 5. 2021 18:21

Protože jsem neporodila do čtyř hodin od příchodu do porodnice, nařídil lékař protržení vaku blan, pak mi nacpali syntetický oxytocin a donutili mě ležet na monitoru na zádech- dítěti spadly ozvy ( bohužel, kombinace oxytocinu a utlačení břišní aorty nevhodnou polohou na ně byly moc ...) a jeli jsme šupem na akutní sekci na sál. Až při dalším porodu v jiné porodnici s rodačka podporujícím přístupem jsem pochopila, že věřit systému byla jedna z největších chyb, kterou jsem si na císaře zadělala ... jenže chybami se člověk učí. Synek narozený znásilněným porodem trpěl enurézou, suspektním autismem a mnohočetnou dyslalií. vyrostl z toho, ale dalo to hodně práce. dcera narozená šetrným porode, sviští životem bez zásadnějších problémů- a mě práce na porodním traumatu přivedla přes vlastní vnitřní práci ke schopnosti pomoci ostatním s následky traumatizujících porodů. Samozřejmě jde o to, vznik traumat minimalizovat. Ale na druhou stranu, pokud byly při porodu duše tělo zraněny, je třeba hledat cesty k uzdravení. BTW, na to, že za mé dlouholeté migrény můžou srůsty v pánvi po císařském řezu zjistil osvícený fyzioterapeut až po deseti letech od porodu ... Zatímco třeba v Německu mají ženy na fyzioterapii po porodu nárok automaticky, u nás je to "táhni a srůstej..."

+9

Jana | 5. 5. 2021 14:03

Vy všechny matky, které máte pocit, že jste "rády snesly trochu nepohodlí apod." a že ostatní, co si stěžují, musí být fňukny a nic nevydrží, se spíš zkuste zamyslet, co takový postoj vypovídá o Vás. Říká se tomu zrcadlo. Možná máte někde v sobě ukrytý pocit, že jste si přece jen nechaly líbit něco, co jste nemusely.

+18

koza roza | 5. 5. 2021 11:03

každá žena je při porodu zranitelná a tak přirozeně vyhledává nejbezpečnější prostředí pro porod. pro některou je to domov pro jinou zázemí nemocnice a zkušený lékař. záleží na ní. a také na tom jaké má zkušenosti s pobytem v nemocnici z dřívějška. jedna věc je ze rodící žena podle mnohých není schopna nést odpovědnost za porod vlastního dítěte. to je špatně. druhá věc je ze to pak bere do rukou lékař nebo setra s ne citlivým přístupem a velmi stereotypne. já jsem rodila 3 X a byla jsem v pohodě i když jedna sestra byla vylozene nasr..... když jsem prijela pár minut před koncem její smeny a musela se o mně postarat přesčas. přesto mne zklamal přístup lékařů později v péči o dítě a matku. syn nebyl v pořádku potrebovali ho přeložit do krajské nem. na speciál péči ale pro mne tam nebylo místo. neměla jsem žádné informace. přitom to sestry z dětského věděly že ho po vezou jinam. tak mněbez vysvětlení poslali domu bez syna. viděla jsem ho pak až za 14 dní když se u něj uvolnilo lůžko pro rodiče. kojení jsem udržela s pomocí odsávačky. šílená bezmoc když vám seberou dítě a vy nevíte co se děje. sedět doma s prázdnou postýlkOÚ. doteď k sobě hledáme se synem cestu . měla jsem strach ho začít milovat když by mi mohl odejít. ... psycholozka pomohla. a to bylo v roce 2013. žádná totalita. lékařům od té doby neduveruji

+8

miro | 5. 5. 2021 9:49

Zdravím. Omlouvám se těm dámám, které tvrdí, že kdo nezažil, atd. Vezmu to z jiného konce. Za dob svých studií jsem poznal vrátnou. Měla manžela alkoholika, 7 dětí (přežily 4) a měli jsme jedno společné. Zánět trojklanného nervu. Čili srovnání člověkem, který si užil. Její prohlášení bylo, že raději tři porody než jeden zánět. Tady jde o to, že porod může být dlouhý, ale pohybujete se, statisticky vzato kolem 10 hodin. U zánětu nevíte, jestli 14 dnů nebo také měsíc. Mně se to táhlo skoro čtvrt roku. Nic vám nepomůže a doktor mě "uklidnil", že ještě jednou a můžu ochrnout na půl hlavy. Co je proti tomu nastřižení, vycházím z konstatování výše zmíněné dámy. Přirovnání, kdesi níže, uříznout koule a přišít zpět ... přitažené za vlasy. A konečně. První manželka, tři porody, druhá jeden, starší dcera tři, mladší dva (jeden expresní císař, druhý císař s klidným průběhem). Celkem 9 a stížnosti podobné úvodnímu článku žádné. Ale všechny shodně řekly, že některé spolutrpitelky byly trapičky celého okolí. Druhá manželka dokonce odmítla být pohromadě s jednou, co nedělala nic jiného, než že buzerovala jak okolí, tak personál. Mám článek za zaujatý a zobecňující, že je vše vlastně špatně. Už 30 let máte dámy možnost si vybírat, pak, opět, článek je zaujatý. Ještě jedna důležitá věc. Při vzdělávání gynekologů se problematika porodu a jeho průběhu určitě probírá důkladně. Co se budoucí doktoři učí. Pokrok je tam určitě už zahrnutý. Chtěl bych znát závěr, doporučení. A z toho by se při posuzování práce zdravotnického personálu mělo vycházet. Což se tady zjevně neděje.

-8

Marunka | 7. 5. 2021 13:03 | reakce na miro - 5. 5. 2021 9:49

Tohle ale není soutěž “co víc bolí”. Moje 3 porody bolely všechny hodně, ale taky to nebylo to nejhorší, co jsem zažila. Tady jde o to, že porod je intimní proces, který je snadné necitlivým přístupem úplně pokazit. Muži potřebují porovnávat čísla a jedou v módu “větší-menší”, ale při porodu to funguje jinak. Porodní bolesti se hrozně démonizují. Každý je asi prožívá trochu jinak. Podle mojí zkušenosti je to prostě fuška, se kterou se ale dá pracovat. Klíčové pro úspěch je právě to důstojné zacházení.

0

Jerry | 6. 5. 2021 16:50 | reakce na miro - 5. 5. 2021 9:49

Ano, říká se že zánět trojklanného nervu a ledvinová kolika jsou naprosto bezkonkurenční co se bolesti týče. A mám potvrzené od několika žen, co rodily a zároveň prodělaly i tyto "příhody", že je to horší než porod. Já jsem shodou okolností prodělal zánět jednou a tu "pravou" koliku jen třikrát, vždy více než týden v kuse, než jsem se dostal na řadu k zákroku, ale mohu jen potvrdit že to je fakt "masakr".

0

Roy | 5. 5. 2021 12:26 | reakce na miro - 5. 5. 2021 9:49

V závěru vycházíte z mylné myšlenky: ,,Při vzdělávání gynekologů se problematika porodu a jeho průběhu určitě probírá důkladně". Ne, neprobírá, jen okrajově. Doktoři jsou machři na vyhledávání a následné řešení patologií, o tom žádná! Ale co se týče fyziologického porodu, na ten mají dokonce větší kvalifikaci porodní asistentky, protože celé jejich studium se točí kolem něj. Ne jen jeden semestr jako u mediků.

+11

Marie | 5. 5. 2021 22:25 | reakce na Roy - 5. 5. 2021 12:26

Prožila jsem čtyři úspěšné porody. První byl děsivý. Ne pro nějakou bolest, s tou každá nastávající matka počítá. Na porodním sále nás bylo několik, nijak neoddělených ani plentami, všechny přivázané s nohami do hůry a sestry čtoucí si jakýsi časopis občas pronesly "netlačte". Naproti tomu při mém třetím porodu byli všichni zaměstnáni maminkou s velmi vážnými problémi a nemohli mi jít pomoci. Jen jsem zavolala, že dítě už porodím sama, jen aby ho někdo přišel odebrat, přišli dva lékaři - neporodníci - z jiných oddělení. Porod proběhl tak, jak si to asi většina z nás přestavuje, s úctou, respektem a radostí. Takže to jde.

+7

Roy | 5. 5. 2021 12:29 | reakce na Roy - 5. 5. 2021 12:26

A ještě jeden omyl: "Pokrok je již jistě zahrnutý" Ne, není. V učebnicích se dočtete to, co před 50 lety. Stále se tam třeba píše např pouze o jediné poloze - té na zádech.

+9

Petra | 5. 5. 2021 9:24

Nejde přeci o to,jaký jsme která měly porod,ale,pokud jsem měla porod podle mého názoru v pořádku,tak je to skvělé. Ale prosím o respekt k ostatním ženám,které s chováním personálu nebyly spokojené nebo které si bohužel dokonce odnesly trauma. Každá žena je jinak citlivá,prosím respekt k citlivosti.
Ja chci vyjádřit soucit ženám,které nemají hezké vzpomínky na svůj porod. Nejlepší a zároveň nejtěžší lék je odpustit.

+18

Klára | 5. 5. 2021 8:20

Já jsem rodila a narodilo se mi po 15ti hodinách zdravé dítě!! Mě bylo vlastní nepohodlí s prominutím úplně ukradené, bylo a je vždy pro mě důležitější mě dítě

+5

Marunka | 5. 5. 2021 15:35 | reakce na Klára - 5. 5. 2021 8:20

Není tohle falešné dilema? Když je matce dobře, dítě má prokazatelně lepší šance. Porod bolí pokaždé, ale možnost být přitom v pohodě fyzicky i psychicky přece nikomu neuškodí. (Kdybyste víc myslela na své pohodlí, třeba by to nemuselo trvat 15 hodin. Ale o to nejde. To říkám jen proto, že všechny moje porody šly krásně a rychle, ale jen do momentu, kdy jsem musela podstoupit něco proti mé vůli.) Otázka není jestli já nebo dítě - jsme při porodu spojené nádoby. Doslova. Moje stresové hormony dostane do krve i dítě.

+7

Šárka | 5. 5. 2021 6:54

Ano, bohužel to takto v naší společnosti je nastavené. Komu se to nelíbí, tak obtěžuje a je problémový. Žena má mít svá práva i v případě porodu. Pokud je vše v pořádku a není ohroženo zdraví dítěte, má mít možnost rodit třeba v kleče atd. Pokud nechce nástřih, musí počítat s možností natržení... Vše je o domluvě. Žena má mít prostě možnost volby a ne být nucena bezdůvodně k něčemu, co jí nevyhovuje. Mně třeba oslovování maminko nebylo příjemné a to nemluvím o nucení ležet, protože ostatní spí atd. Vždycky jsem se bála zubaře, ale musím říct, že tam mám pocit, že lékaře zajímám, v porodnici ani omylem.
Souhlasím s tím, že to na psychice ženy opravdu nechá následky. Mohou být ženy, kterým to nevadí. Ale kdo to chce jinak má mít možnost volby. A to nemluvím o domácím porodu. Mluvím o péči v porodnici.

+21

Jela | 5. 5. 2021 8:11 | reakce na Šárka - 5. 5. 2021 6:54

Oslovování maminko mi taky vadilo. Ještě horší to bylo po porodu, to jsem byla "ta sekce z noci". Na JIP se mnou byla ještě ta sekce ze včerejška a ta sekce z rána.

+9

Petr.b | 5. 5. 2021 12:05 | reakce na Jela - 5. 5. 2021 8:11

Prosím, zajímá mne to čistě technicky - co vám vadí na oslovování "maminko"? Jak by vám měly sestry/lékaři říkat? Jistě, "paní Nováková" se nabízí, ale máte to jméno někde napsané? Mě to přijde minimálně praktické. A na směny pracující personál si těžko bude pamatovat každou paní jménem.

-6

Marunka | 5. 5. 2021 15:42 | reakce na Petr.b - 5. 5. 2021 12:05

Všechny Vaše komentáře jsou prodchnuty obrovskou tolerancí k neprofesionalitě personálu. Sama jsem zdravotník a takové jednání, které jsem zažila v porodnici, bych si ke svému klientovi nedovolila. A pokud jo, brala bych to jako znamení vyhledat pomoc, požádat o dovolenou nebo se zůčastnit školení na téma etika.

+11

Roy | 5. 5. 2021 12:48 | reakce na Petr.b - 5. 5. 2021 12:05

Už na střední zdravotní škole se učí oslovovat paní/pane xxxx, dost tam na dbají. Je to hodně důležité vědět, s kým personál hovoří i z hlediska bezpečnosti (aby nedošlo k záměně třeba léků, anamnézy atd.). To, že si personál nemůže pamatovat jména, je omyl, oni si pamatovat dokonce musí a pokud ne, tak je obvyklejší řešení, že mají mít propracovaný systém např. jmenovek na posteli atd, aby vždy pacienta bezpečně identifikovali. Univerzální maminko nejen že anonymizuje, ale zároveň velmi jemně snižuje kompetenci ženy. Jako nestranný pozoroval, čí názor budete brát jako důvěryhodnější a kompetentnější? Upraveného čistého lékaře v uniformě nebo nějaké špinavé funící nahaté maminky? Přestože ona může být také lékařka, vědkyně, atd., jen je zde prostě regulována na maminku, což upřímně odborně opravdu nezní. Už jen to odhalení a bolest dělají psychicky strašně moc v pocitu nadřízený/podřízený. Celý tenhle odstavec by šel shrnou do 3 slov: typický nástroj paternalismu.

+16

Co mi asi tak vadí | 5. 5. 2021 12:36 | reakce na Petr.b - 5. 5. 2021 12:05

Vám snad prodavačka v obchodě, doktor, účetní apod. říkají "tatínku"?

+9

Jela | 5. 5. 2021 12:24 | reakce na Petr.b - 5. 5. 2021 12:05

Maminko oslovují děti svou maminku. Nechápu, proč by mi tak měli říkat cizí lidé. Pokud je problém s tím si jméno zapamatovat/někam zapsat, tak existuje oslovení "paní". Navíc ta zdrobnělina automaticky sráží člověka do podřízené pozice, v tomto případě není odrazem lásky či něhy, redukuje člověka na jednu složku.

+12

Petr.b | 5. 5. 2021 12:57 | reakce na Jela - 5. 5. 2021 12:24

No, dobře. Můžou vám říkat paní. Ale osobně si nevzpomínám, že by mě kdy někdo v nemocnici oslovil "pane" . Při návštěvách v porodnici jsem byl automaticky "tatínek". A tedy rozhodně jsem z toho neměl pocit, že by mě to mělo srážet do nějaké podřízené pozice. Proč, proboha? Sestry taky oslovují lidé "sestro", nebo i "sestřičko" - a taky nejsou podřízené. A zrovna tak nechápu, proč by oslovení někoho v nemocnici mělo odrážet lásku, či něhu. Možná tohle právě je typická ukázka moderní přecitlivělosti a urážení se pro nesmysly. Maminka je prostě označení pro "rodičku dítěte". A bral bych to tak, že označení maminko v porodnici je praktické, a neurážející. To by mě vážně nenapadlo, že to je jinak. A o jaké podřízené pozici je tu řeč? V porodnici přeci nejste v zaměstnaneckém poměru. Pokud vám to oslovení vadí, můžete se ozvat, ne. Ale asi uznáte, že narázíte na praktickou stránku věci. Budete se muset představovat každému, kdo vás bude oslovovat. Myslet si, že oslovení slouží po celé republice k ponížení a podřízení žen, to je vskutku dost extrémní konstrukce .

-5

Roy | 5. 5. 2021 13:56 | reakce na Petr.b - 5. 5. 2021 12:57

Asi nerozumíte nepoměru, který oslovení vytváří. Oslovení maminko je OK, pokud bylo oboustranné, tedy odpověď by na něj byla dědečku, dcérečko, synéčku, strýcu, doplťe si. Tahle oslovení jsou na stejné úrovni, tedy jsou souřadící. Na stejné úrovni jako ,,pane doktore" je pouze ,,paní XXX". Buď obě strany používájí oslovení formální (pane, paní) nebo neformální (maminka, tatínek, babička...). Ale pokud dojde k situaci, že neformální oslovení používá pouze jedna strana, zákonitě dochází k nepoměru. Všimněte si, že tento nepoměr se v životě téměř nevyskytuje, až na jedno místo, kde je pravidlem a zažili jsme to snad všichni- ve škole. Tedy paní učitelko vs. Toníku, Aničko... Ano, familiérní oslovení je jistě srdečnější (přestože Aničku i Toníka může i přes toto medové pojmenování pí. uč. šikanovat), ale je naprosto jasné, kdo je vedoucí a autorita.

+12

Roy | 5. 5. 2021 14:04 | reakce na Roy - 5. 5. 2021 13:56

Jinak je zajímavé, že oslovení doktora "synku" nebo "dědečku" asi považuje většina lidí neslušné. Jenže "maminko" je úplně to samé, ale to už je OK? Proč si spousta lidí první variantu nedovolí, ale na druhé nevidí nic špatného? No protože u lékaře vidí tu autoritu, ale u maminky ne.

+10

Logika | 6. 5. 2021 20:19 | reakce na Roy - 5. 5. 2021 14:04

Jen malý doplňek - jak oslovujete zdravotní sestru? Jménem, titulem? Nebo jí říkáte sestřičko/sestři/sestro. Není to náhodou také degradující? Vždyť to není Vaše setra. Mě osobně oslovení maminko také vadilo, ale slušně jsem sestru požádala, ať to nedělá a od té doby mě nazývala příjmením. Stačí se ozvat a za svým rozhodnutím stát. V druhé porodnici mě oslovovalibautomaticky jménem - je to tedy opět o lidech, ne o instituci.

0

Logika | 6. 5. 2021 20:20 | reakce na Logika - 6. 5. 2021 20:19

Pardon, chyba - sestra.

0

Jela | 5. 5. 2021 12:27 | reakce na Jela - 5. 5. 2021 12:24

A ještě doplněk: Pamatujete tu scénu z Vesničko má středisková? Teta, kde by se tu dalo najít ubytování? Vy jste můj synovec? Že Vás neznám.

+7

Irena | 5. 5. 2021 4:08

Uvodem, delala jsem gyn/por v 90 letech v CR a pak v USA. Kdyz se na popsanou situaci podivam z extremniho uhlu pohledu, tak v podstate souhlasim......ale bohuzel autorka ma cernobile videni, je to jeji volba.
Moje zkusenost je trochu jina.....vzdy jsem respektovala prani zeny-rodicky a diky tomu jsem byla vystipana z nekolika pracovist v USA. Vsechno je o domluve......bohuzel, nekdy nastanou situace, ze lekar musi jednat "proti vuli rodici zeny" (nebyva to caste).
Razim heslo 'Jasne/Strucne/Prehledne', takze na zaver: jsem plne pro domaci porody za ucasti douly, porodni asistentky, lekare......ale pod jednou zasadni podminkou: pokud se doma neco "pos...", za zadnych okolnosti NESMI byt obvinena doula, porodni asistentka, nebo lekar a zena PLNE PREBIRA ODPOVEDNOST za pripadne komplikace......ja bych docela rada delala domaci porody, ale pod podminkou, ze kdyz me intuice rekne 'jedeme do nemocnice', ze zena bude souhlasit......

+10

umfa | 5. 5. 2021 2:05

Mně to připadá, že řada autorek komentářů žije někde na Marsu, možná ani to ne, spíš na nějakém zapadlém asteroidu. V mé sociální bublině nikdy nic takového neexistovalo, sadističtí lékaři, lhostejné sestry,... Samozřejmě včetně blízce zprostředkovaných zkušeností, však mám také děti (i když jsem je nerodil osobně). Není to jen nějaký pohled dnes módních snowflakes nebo žen z chudinských ghett na okraji společnosti? Fakt mi to nejde na rozum.

-15

Marunka | 5. 5. 2021 15:54 | reakce na umfa - 5. 5. 2021 2:05

Jo, je to hnusné, tak se mi tomu nechce věřit.. tak tomu nevěřím. Problem solved! Aspoň si připouštíte existenci té bubliny.. to je dobrý začátek.

+3

Roy | 5. 5. 2021 14:42 | reakce na umfa - 5. 5. 2021 2:05

Jako jinde ve tvých komentářích.. "Já jsem to nezažil, tak to neexistuje!"... OK BOOMER

+5

Eva | 5. 5. 2021 3:11 | reakce na umfa - 5. 5. 2021 2:05

Na Marsu žiješ ty. Už se neztrapňuj prosím.

+3

Jaja | 5. 5. 2021 1:29

Článek mi úplně mluví z duše, rodila jsem 36 hodin v úporných bolestech (a to nejsem žádná fňukna a vydržím fakt hodně), o odpočinku v podobě alespoň lehkého spánku jsem mohla jen snít a personál mě měl jen za blbou nesvepravnou hysterku. Neustále jsem musela podepisovat nějaké papíry, které jsem ani nemohla číst, nejvíc mi jich cpali pod nos na sále, kdy už jsem o sobě skoro ani nevěděla...kdyby pak nepřišel manžel, tak by mě tam asi nechali i umřít žízní, páč jsem si prej na pití nic nepřinesla!!! Asi jim netekla voda...o epiudural jsem prosila několik hodin marně a když už mi ho tedy milostivě svolili dat, tak hodina čekání na anesteziologa, kterému se v kontrakcich po 15 vteřinách nepodařilo ani na počtvrté píchnout první injekci a protože už byla hlavička i nadohled, tak bylo marné v anestezii pokračovat... Nakonec byl prcek naštěstí na pár zatlačení na světě. Po porodu, kdy už mě nic nebolelo mi furt nutili léky proti bolesti, ale to už si je fakt mohli strčit někam, prostě všechno obráceně a vůbec mě neposlouchali a jeli si podle sebe. Na novorozeneckém to bylo ještě horší, jednaly s námi jak s nesvéprávnými zvířaty, o kterých rozhodují jen oni. Také už druhé dítě snad ani nechci :(

+9

Filomena Jičínská | 5. 5. 2021 1:09

Když to tak rady čtu, tak jsem ráda, že jsem rodila před 57 a 52 lety ještě za hluboké totality. Nikdy, ani důvěrně, jsem žádnou matku neslyšela si takhle stěžovat. Asi se k nám personál opravdu choval lépe, protože jinak si to nedovedu vysvětlit. Je pravda, že nás na pokoji po porodu bylo i pět, ale žádné z nás to nevadilo, protože jsme aspoň užili dost legrace. Otec u porodu? Tak to by bývalo tehdy žádnou ani nenapadlo. Osobně bych si to ani nepřála. Já jsem nastřižená nebyla, jiné byly, ale všechny to braly, že doktor ví, proč to dělá. Žádná jsme medicinské vzdělání neměla. A že nám sestry říkaly "maminko", to jsme pokládaly za normální. Rozhodně jsem nečekala, že by nás titulovaly třeba akademickými tituly. Tam jsme byly všechny matky bez ohledu na vzdělání a majetek. Dnes vlastně ani ta sestra neví, jestli má rodičce říci paní nebo slečno, vdávat se před porodem není módní. - Takže vidím, že ses asi naše zdravotnictví na rozdíl od 60.let hodně pohoršilo.

0

Magda | 5. 5. 2021 1:09

Už při příjmu mě zřejmě vyhodnotili jako problémovou, přesto, že jsem neodorovala a byla vstřícná. Řekli mi, že miminko je v pořádku i ozvy a sono. Ptala jsem se, zda mi budou vyvolávat porod, když přenáším, řekli že k tomu není důvod, že mi tam jen šoupnou tabletku. Ptala jsem se, zda nebude tabletka mít vliv na porod, přímo jsem ríkala, zda nemúže přinutit tělo k porodu, nebo nějak porod ovlivnit. Lékařka na mě zvýšila hlas a řekla, že to na porod nemá žádný vliv. Davali mi tabletky a furt se ptali, jestli po nich necítím, že by se něco dělo, říkala jsem si, že je to hodně divné, ale že by mi přece nelhali. Celý šílený porod ukoncený sekcí mi v hlavě běželo, že by mi přece nelhali. Samozřejmě byl porod vyvolávaný, dnes to vím i z dokumentace. Porodnice pak tvrdila, že mě o vyvolání museli informovat. Šestinedělí mi připomíná ponížení z některých filmů o koncentracích. Nebudu se rozeisovat, hluboké ponížení, touha už byt pryč, aby mě něco zachránilo. Jen jeden den se o mě starala jina sestra hodná, doufala jsem, že se ta zlá nevrátí, ale vrátila. Znám ženy, které se bali mít dalšího potomka ne kvůli bolestem z porodu, ale kvůli tomu, jak s nimi bylo pred tím zacházeno. Mít dnes dospělou dceru, v Čechách bych jí rodit nenechala, mohlo by to sice dopadnout dobře, ale také by si mohla prožít peklo.

+18

Magda | 5. 5. 2021 1:07

Už při příjmu mě zřejmě vyhodnotili jako problémovou, přesto, že jsem neodorovala a byla vstřícná. Řekli mi, že miminko je v pořádku i ozvy a sono. Ptala jsem se, zda mi budou vyvolávat porod, když přenáším, řekli že k tomu není důvod, že mi tam jen šoupnou tabletku. Ptala jsem se, zda nebude tabletka mít vliv na porod, přímo jsem ríkala, zda nemúže přinutit tělo k porodu, nebo nějak porod ovlivnit. Lékařka na mě zvýšila hlas a řekla, že to na porod nemá žádný vliv. Davali mi tabletky a furt se ptali, jestli po nich necítím, že by se něco dělo, říkala jsem si, že je to hodně divné, ale že by mi přece nelhali. Celý šílený porod ukoncený sekcí mi v hlavě běželo, že by mi přece nelhali. Samozřejmě byl porod vyvolávaný, dnes to vím i z dokumentace. Porodnice pak tvrdila, že mě o vyvolání museli informovat. Šestinedělí mi připomíná ponížení z některých filmů o koncentracích. Nebudu se rozeisovat, hluboké ponížení, touha už byt pryč, aby mě něco zachránilo. Jen jeden den se o mě starala jina sestra hodná, doufala jsem, že se ta zlá nevrátí, ale vrátila. Znám ženy, které se bali mít dalšího potomka ne kvůli bolestem z porodu, ale kvůli tomu, jak s nimi bylo pred tím zacházeno. Mít dnes dospělou dceru, v Čechách bych jí rodit nenechala, mohlo by to sice dopadnout dobře, ale také by si mohla prožít peklo.

+3

Ivi | 5. 5. 2021 1:38 | reakce na Magda - 5. 5. 2021 1:07

To mě moc mrzi, zažila jsem si taky hodně nepříjemný a ponižující porod. Šestinedělí "jak by smet". Okolí neznalo,nechápalo, dodnes zvažuji napsat řediteli nemocnice,co se tam dělo. A to byla porodnice v Krnově, která je vyhlášená,jak je skvělá. Ale když je porodní asistentka prostě zlá.. jinak si to nedokážu vysvětlit. Já vždy spolupracuji a chovám se slušně. Zneužívala mojí slabosti... Bylo to hrozné. Strašně ráda bych si o tom s někým promluvila..

+12

Tereza | 4. 5. 2021 22:57

Děkuji za otevírání tohoto tématu. Fyzická bolest je jen matnou vzpomínkou, ale to, že na mně byly prováděny velice intimní a bolestivé zákroky bez mého souhlasu, chybějící komunikace stran personálu, strach o život dítěte, o kterém mi nikdo nepodal spoustu hodin žádné informace, i když bylo v pořádku. Ten pocit děsu, bezmoci, ukradeného porodu a násilí, se kterým jsem procházela nejintimnější zkušeností svého života...to je bolest, která ani po více jak roce neslábne.

+12

dagmar burianová | 4. 5. 2021 22:06

při první dceři jsem rodila v malé porodnici v brně a sama jsem si při porodu držela rukama nody pod koleny. byla jsem celá zpocená a ruce mně neskutečně klozaly. měla jsem strašnou žízeň bez možnosti se napí.
při druhém porodu jsem si nohy sice nedržela, ale měla jsem je upevněné . bylo to hrozně nepohodlné, cítila jsem, že by mně vyhovovalo rodit opřená o postel vestoje, měla bych více síly na tlačení při kontrakci.
.

+7

Tereza | 4. 5. 2021 20:45

U prvního porodu byl se mnou muž, rodila jsem 26 hodin v bolestech a až po porodu mi muž zděšeně přiznal, že porodník vzal nůžky, nastřihl mě a pak je podal sestře se slovy: „Tyhle už vyhoďte, jsou tupý.“

Mimochodem polohu na zádech s roztaženýma nohama prý vymyslel jeden francouzský král, kterého vzrušoval pohled na rodící ženu - prostě aby měl lepší výhled.

+5

Věra | 4. 5. 2021 20:17

Porodila jsem dvě zdravé děti, poslouchala jsem doporučení personálu na sále. První porod byl složitý, ale zvládla jsem to hlavně díky skvělým sestrám a lékaři, kteří přesně vědí co mají dělat. To, že se mi zdravotní personál dívá na sále na rodidla není z jejich rozmaru, nechápu proč to někomu vadí. Asistovaný porod není pro zábavu ženy, ale pro bezpečný vstup nového človíčka na tento svět.

+4

Ivi | 5. 5. 2021 1:42 | reakce na Věra - 4. 5. 2021 20:17

Vždycky mě dojme věta "lékaři přesně vědí,co mají dělat". Jo no,to máte pravdu. Vědí...

+2

Jana | 4. 5. 2021 22:37 | reakce na Věra - 4. 5. 2021 20:17

Kolik je podle vás potřeba lidí pro bezpečný příchod dítěte na svět? Vám se možná líbí, když máte nohy do praku a mezi ně vám zírá celé porodnické oddělení včetně 5 stážistů, ale budete se divit, nemají to tak všechny rodičky... některým opravdu vyhovuje alespoň trocha soukromí. Asistovaný porod jaký vy máte asi na mysli, ten rozhodně není pro bezpečí človíčka přicházejícího na svět, ale jen a jenom pro pohodlí a co nejméně práce doktorů. Což je ve své podstatě směšné, protože kdyby většina matek měla možnost jednat v průběhu porodu tak, jak potřebuje a cítí ona, většina porodů by si přítomnost lékaře ani nevyžádala. Takže klidně si vyšlapujte jak vám poroučí doktoři, pokud vám to tak vyhovuje, ale dopřejte laskavě také ostatním, aby se chovali podle svých potřeb.

+22

Mell | 4. 5. 2021 21:29 | reakce na Věra - 4. 5. 2021 20:17

A copak to, že to chce nějaká žena jinak, nějak ohrožuje to, že vám to vyhovuje?

+16

Tatiana | 4. 5. 2021 18:30

Mně vádí jenom jedna věc a to že společnost si mysli že člověk je jejich majetek. Od mala slychavame jak se máme chovat a to mnoho kdy i v rozporu s našim přesvědčeni. Když pominu drastickou obřisku u některých národnosti tak i domnělé právo společnosti na určovaní pravidel očkovaní, ginekologických prohlídek a i celkové nároky společnosti na osobní svobodu každého z nás. Proč by se mělo plnit nějaká očekávaní tlupy v současném moderním světě??? Jedinec by měl mít právo se svobodně rozhodovat bez toho aby se cítil nijak nepatřičně když se chova čistě sobecký. A to samé i v souvislostí s násilím . Pro mnohé hlavně pro pány znásilnění se považuje snad za normu. Jsou za to nízké tresty a nikdy mám i takový pocit že by ženské snad mělo i lichotit že ji chudinku nikdo se i ujme. A porodnictví je téma samo o sobě nepředstavitelná katastrofa i když jsem rodila operačně tak jsou to pro mně tak stresující zážitky že by tyhle ty věci v životě nechtěla zažívat opět a znova. A jako největší nešvar je to věčné očekávaní společnosti že budete plnit nijakou roli co vám přisoudí. Ku příkladu pokud jste hezká nebo hezky tak se od vás čeká se že budete společenští až lascivní nebo vás pomlouvají že jste divní a z toho je mi občas na blíti !!!

+19

umfa | 5. 5. 2021 1:59 | reakce na Tatiana - 4. 5. 2021 18:30

Úplně Vás chápu. Jenže ten levicový názor, samu podstatu levicovosti, že člověk patří státu a má se podřídit zájmům celku, bohužel u nás sdílí příliš mnoho lidí a když se jim řekne, že každý žije sám za sebe, považují to div ne za urážku. Jestli bych měl někde začít s řešením, tak vytvářet povědomí, že kolektivismus, etatismus, jsou ty zcestné ideje, které stojí na počátku toho všeho. A levičáci by se měli začít za svou mentální úchylku stydět, jako třeba (většinou) pedofilové :-)

+3

Andrea | 4. 5. 2021 18:09

Tak tenhle článek mi připadá přitažený za vlasy. Poprvé jsem rodila s moudrostí načtenou z knížek, ne že zkušeností z internetu, chtela jsem porod do vody, který v té době ale nabízely jen dvě porodnice, takže jsem ho zavrhla. Byla jsem přesvědčena, že když se žena nebojí a je v klidu, bolest je lehká, vždyť indianky porodí a sednou na koně ??.
V porodnici jsem vystřízlivěla. Dcera mě natrhla, zbytek dostřihli, davali mi injekci, protože jsem hodně krvacela. Všechny sestry na sále milé, neměla jsem si na nač stěžovat. Druhý porod horší personál, šití natržení, třetí pro preeklampsii vyvolávaný porod asi nejhorší, natržení až po konečníku a čtvrtý porod bez šití, paráda. Během porodů to byla tak šílená bolest, že mi bylo úplně jedno, kdo tam co dělá, hlavně už jsem chtěla aby to skončilo. Rozloženo na 17 let, myslím, že mám přehled o změnách v porodnictví. Myslím, že v dnešní době, kdy je možno si vybrat porodnici i lékaře se není třeba obávat porodu v porodnici. Je to opravdu o lidech. A ty tři dny, kdy se o vás starají, nevaříte, neperete, staráte se jen o miminko, jsou docela dovolená. Jasně, že většina žen porodí bez problémů i na zahradě pod třešní, ale nikdo nezaručí, že se nějaké potíže nevyskytnou. A riskovat život svůj nebo dítěte... Za to to nestojí.

+18

Ivi | 5. 5. 2021 1:47 | reakce na Andrea - 4. 5. 2021 18:09

To je skoro škoda komentáře. Zřejmě jste si nezažila porodnické násilí,jinak byste tu nepsala. Když sestru obtěžuje,že jste se "rozhodla" rodit v noci a ona se chtěla asi vyspat... Kdy vás nechá stát oblitou plodovou vodou a celou promočenou a nepoda vložku... Kdy vás nutí vylézt na kozu v kontrakci a máte z ní až strach,přitom nejste schopna se tam v těch bolestech vyšplhat,apod. Vy tady mluvíte o stříhání. Nezažila jste traumatizující porod,kdy jste probrecela týdny a nedařilo se kojení. A v porodnici chytli umělé mléko a narvali ho vašemu hladovému dítěti. Vám řekli,že jste nešťastnice (že se mi kojit nedaří). Prostě masakr. A to je opravdu jen ÚRYVEK! ZENY SI zažily mnohdy horší trauma. Příběh zde napsaný,je ještě hodně jemný, oproti příběhům,co ženy zažívají. Bohužel. Psychopati jsou přeci i mezi lékaři,ne? I takoví vystudují. Jak je poznáte? Hmm? Nepoznáte. Právě....

+6

Vlasta | 5. 5. 2021 14:40 | reakce na Ivi - 5. 5. 2021 1:47

Porodnické násilí - jste směšná, rodila jsem třikrát, nikdy to nebylo jednoduché a na sále jsem i pracovala, všechny tyhle fňukny vašeho ražení by si měly vyzkoušet jaké to je pracovat na porodním sále u porodu, kdy bojujete o vteřiny a o to, aby vaše dítě přežilo a vy s ním, protože tyhle sestry a lékaři mají za sebou řadu porodů a zkušeností snaží se u takovách hysterek jako vy prostě dítě porodit za vás, aby vám měli do náručí co dát, pokud se vám nelíbí, že tady máme zkušené porodníky, zkušené sestry a kvalitně zařízené porodnice, jděte si spánem bohem rodit domů, tam na vás nikdo tohle násilí páchat nebude, ale pokud budete rodit v porodnici uvědomte si, že i vaše přání mají meze a to ty, kdy lékař volí mezi vaší blbostí a životem vašeho dítěte

-12

Xxx | 6. 5. 2021 0:08 | reakce na Vlasta - 5. 5. 2021 14:40

Sama jste smesna a navic pekne arogantni.

0

Anna | 5. 5. 2021 19:24 | reakce na Vlasta - 5. 5. 2021 14:40

Vy byste vůbec neměla pracovat s lidmi.

+4

Jela | 5. 5. 2021 19:42 | reakce na Anna - 5. 5. 2021 19:24

Ale jo, jako bachařka pro těžké kriminálníky by byla ideální...

+3

OK | 5. 5. 2021 19:23 | reakce na Vlasta - 5. 5. 2021 14:40

"Lékaři mají za sebou řadu porodů"... OK, tak to jste asi pracovala v jediném ústavu, kde rodili chlapi.

0

Marunka | 5. 5. 2021 16:34 | reakce na Vlasta - 5. 5. 2021 14:40

Lékaři jsou zkušení, sestry jsou zkušené.. jen rodící matka je úplně blbá.
Já jsem třeba nechápala, jak mi někdo chce říkat, jak mám tlačit. U prvního porodu mě hecovali k tlačení mimo kontrakce.. a i jinak mi “pomáhali” - úplně mi rozhodili rytmus. Potom při dalších porodech, kdy jsem měla větší štěstí na lidi a nikdo mi do toho nemluvil, se to tlačilo úplně samo, jen jsem žasla, jak se moje děti krásně narodily (bez poranění!). U porodu je největší moudrost vědět, kdy to nechat na pokoji a v klidu si počkat. Naštěstí se takto dá dnes konečně rodit i v některých českých porodnicích.. někdy.

+1

Marunka | 5. 5. 2021 16:11 | reakce na Vlasta - 5. 5. 2021 14:40

Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly, že?

-1

Mell | 4. 5. 2021 22:00 | reakce na Andrea - 4. 5. 2021 18:09

"A ty tři dny, kdy se o vás starají, nevaříte, neperete, staráte se jen o miminko, jsou docela dovolená."
Český ultimátní argument proč se musí v porodnici vydržet prakticky cokoliv.

+9

Andrea | 5. 5. 2021 0:08 | reakce na Mell - 4. 5. 2021 22:00

Nevím, proč vydržet cokoliv. Můžete tam mít může, aby ochránil vaši důstojnost, ale hlavně si můžete vybrat personál, který se tam o vás bude starat. Tak nechápu, co byste si měla dát líbit. Myslím, že nejvíc prudí notorické stěžovatel, které si hledají důvody a chtějí být důležité. Stane se, že může mít sestra blbou náladu, doktor je protivný, ale pokud vám tolik záleží na sametových rukavičkách, porodníka si domluvte předem. To snad není takový problém.

-3

Eva | 4. 5. 2021 17:46

Děkuji, že to konečně někdo vyslovil nahlas. Podle mé nezkušenost, telící se kráva dostane víc péče, pozornosti a informací než rodící žena.

+6

Alena | 4. 5. 2021 17:23

Porod meho syna byl naprosty horor a bylo tam vse co autorka psala a mnohem vice. Jen diky tomu je muj syn 14 let jedinacek. At tu porodnost v tomhle state zachrani nekdo jiny ja se mam rada.

+17

Pavlina | 4. 5. 2021 21:30 | reakce na Alena - 4. 5. 2021 17:23

Tak to vam verim. Ja jsem rodila 2x jeste za hluboke totality. Kdyz si vzpomenu,jak mne pan doktor zdratoval pri siti a po tydnu se vse pri vyndavani stehu rozjelo,bylo to hrozne a tak me bez nejakeho antibio zasypu poslali domu. Zenska sesta se pri tehdy domaci navsteve zhrozila a zaridila zasyp,pak se mi vse zhojolo. Na druhy porod jsem vahala,ale nakonec jsem skoro po 5letech svolila. Mela jsem komplikaci,porod mi vyvolali a silne krvaceni,dostala jsem pul litru krve. Pri te smule ale stesti na doktora,stehy mi vyndali asi dva . V dnesni dobe uz jak jsem slysela siji stehy ktere se vstrebaji. Je smutne,ze se v tak moderni dobe museji zeny bat ,jakeho doktora a personal budou mit a jak se k nim v tak tezke chvili pro zenu budou chovat. Alespon ze pokud bude partner chtit,mozny doprovod na sal. Za nami se zavrely dvere a zbohem,ani vnitrni navstevy nedovolili o hygiene v koupelnach ani nemluve,jak na bezicim pasu. Nedivim se zenam,ktere maji sokujici zazitek,ze druhe dite nechteji.

+6

miro | 4. 5. 2021 17:22

A když takový začínající gynekolog na noční si pak k tomu roztržení musí přizvat (nebo to za něj musí udělat) chirurga internistu, můžete hádat (bude stačit jednou), jakou mu tento odborník dá první otázku, samozřejmě oslovení nebude pane doktore. Lékařská diagnóza z oblasti psychiatrie to bude v lepším případě.

+1

Kulíšek | 4. 5. 2021 17:20

Za sebe musím říct, že oba porody byly docela fajn. A to jsem si nevymýšlela porodní plány, nechala jsem si poradit od sester a lékařů a i když byl každý v jiné nemocnici (v jedné známé svým kladným přístupem k alternativám), tak všechna doporučení byla podobná. Rodila jsem vleže s nohama v oporách a naprosto mi tato poloha vyhovovala. Chápu, že někomu může být nepříjemná. Ale zaujala mne jedna věc: úvodní příběh se vlastně nikdy nestal a JE SLOŽEN Z PŘÍBĚHŮ, KTERÉ SE STALY. Takže začátek má čtenáře naladit jasně: rodičky mají pravdu, lékaři lžou a snaží si vše usnadnit. Nezdá se mi to vhodné, ale evidentně se záměr zdařil a všichni tady považují lékaře za zbytečnost. S nastavením dnešní společnosti jsem opravdu ráda, že mám dva kluky a případné povinné porody doma nebudou můj problém. Protože podle názorů tady by bylo fajn se vrátit k porodům doma, tedy o století zpět. A zajímal se někdo, jaká byla tehdy dětská úmrtnost? A úmrtnost rodiček? Pro zajímavost je to mezi 50-70 procenty v závislosti na společenské třídě ženy. Takže opravdu chcete o 100 let zpět?

+8

Mell | 4. 5. 2021 17:32 | reakce na Kulíšek - 4. 5. 2021 17:20

50% úmrtnost žen nemá ani Rovníková Afrika. Fakt se proberte.

+13

Ivi | 5. 5. 2021 1:51 | reakce na Mell - 4. 5. 2021 17:32

Asi nemá smysl nějakého Kulíška komentovat. Měla údajně skvěle porody. Nepochopí to. Nechápe to ten,kdo to nezažil a nevěří tomu je to smutné. Bohužel ....

+3

Kulíšek | 5. 5. 2021 6:19 | reakce na Ivi - 5. 5. 2021 1:51

Víte, nejde říkat, že to někdo nepochopí, to by sem pak mohly přispívat jen ženy s příšernými porody. Pardon, že jsem si dovolila říct, že mi porody vyhovovaly. Jen si myslím, že článek je zaujatý. Dnes můžete mít u sebe doprovod, tak ho poučte, ať zakročí. Ano, je totrošku zjednodušující. Když tady čtu ty příběhy, je mi žen velmi líto. Nikomu zlé zkušenosti nepřeji, ani při porodu, ani nikdy jindy. Jen mi přijde, že článek velmi generalizuje - porod v nemocnici=trauma. A přirovnání k nacistům? Směšné. Autorka asi neví, co se za nacismu provádělo s dětmi a rodičkami, jinak by tohle z úcty k nim nemohla nikdy napsat. Mrzí mě Vaše špatné zkušenosti. Kdybych mohla, zkusila bych Vám nějak pomoct, ale nelze se omezit jen na to, že Vás nepochopí nikdo, kdo to nezažil.

+5

lopa | 5. 5. 2021 22:16 | reakce na Kulíšek - 5. 5. 2021 6:19

vy se ani nezastydíte, že lžete? ta statistika je lež.

0

Kulíšek | 6. 5. 2021 20:24 | reakce na lopa - 5. 5. 2021 22:16

Kdybych lhala, budu se stydět. Problém je, že nelžu :-). Stačí si to dohledat a nezavírat oči :-)

-1

kulihrach | 7. 5. 2021 12:17 | reakce na Kulíšek - 6. 5. 2021 20:24

Ale ano, je to lež. Až 70% úmrtnost rodiček je lež. Tak se styďte.

0

Kulíšek | 4. 5. 2021 21:28 | reakce na Mell - 4. 5. 2021 17:32

A Vy si to pořádně přečtěte. Mluvila jsem o době před 100 lety. Klidně si udělejte rešerše v matrikách a dozvíte se, že úmrtnost rodiček (dobře, pro Vás přesněji - kolem r. 1920), byla přibližne 40procent a dětská úmrtnost dosahovala až 70% (pořád v roce 1920). A máte pravdu, Rovníková Afrika (předpokládám, že myslíte oblast kolem rovníku, neboť takový stát není) má úmrtnost rodiček 35% a dětskou úmrtnost 54% (opět pro Vás - ze 100 se 54 dětí nedožije pěti let). Můžete si to dohledat, jen doporučuji si vybrat jednu zemi a ne celou oblast rovníku :-). A příště v reakci přemýšlet a případně googlit. Techniku porodu si vygooglit zvládnete, tak název státu byste mohla zvládnout taky :-)

+4

Filomena Jičínská | 5. 5. 2021 0:15 | reakce na Kulíšek - 4. 5. 2021 21:28

V roce 1920? Tak to přeháníte. Jsem genealog a v matrikách listuji denně. Tak vysoká úmrtnost rodiček nebyla a nebyla v té době tak vysoká už ani u dětí. Je něco jiného když dítě zemře při porodu a něco jiného dětská úmrtnost do 5 let. Mnoho malých dětí zemřelo na dětské nakažlivé nemoci, které díky očkování dnes už skoro vymizely (spála, dětská obrna, neštovice, tbc, černý kašel atd.) a ty neměly souvislost s porodem. Nejsem přítelem domácích porodů, protože může nastat situace jak u matky tak u dítěte, kdy je nutná okamžitá lékařská pomoc. Navíc žádná domácnost nemůže konkurovat nemocniční hygieně. A hlavně je postaráno o rodičku a dítě veškerou péčí.

+3

Kulíšek | 5. 5. 2021 6:11 | reakce na Filomena Jičínská - 5. 5. 2021 0:15

Však píšu dětská úmrtnost a ne novorozenecká. Jen čistě ze zájmu, ve kterých matrikách listujete? Toto téma mne totiž velmi zajímá, zabývám se jím už dlouho a prozatím jsou pro mě tyto matriky skoro jako černá kronika. Moc bych chtěla narazit na nějakou optimistickou :-). Mějte se krásně.

+1

Mell | 4. 5. 2021 22:25 | reakce na Kulíšek - 4. 5. 2021 21:28

Mortality rate se udává v promile, nikoliv v %, myslím child and infant (mathernal pak na 100000 případů) . Já se bavím o novorozenecké úmrtnosti a tu nemají na úrovni desítek % ani země rovníkové Afriky jak se obecně nazývá část chudých zemí kolem rovníku na Africkém kontinentu.
Ony jsou ty čísla i tak velká, protože 35/100k je skoro 10x víc než má ČR a 30x víc než má Švédsko např. 54/1000 je taky vysoké číslo, protože v ČR je to číslo pod 5/1000.
Prosím vás s vašimi počty by lidstvo nepřežilo, zkuste si namalovat jak by vypadal rodokmen kde každá 2. žena umírá u porodu a 3 ze 4 dětí se nedožijí dospělosti (ano to se stávalo ale to není stejný údaj jako novorozenecká úmrtnost). A údaje mám od genealožky co se po večerech baví tím, že tyhle bludy vyvrací.
A porod není žádný výkon nebo odborný postup, aby to mělo techniku provádění.

+4

Kulíšek | 4. 5. 2021 23:41 | reakce na Mell - 4. 5. 2021 22:25

Nechci zpochybňobat Váš způsob čtení a porozumění psanému testu, ale vysvětlete mi tedy, jak je možné, že WHO má úplně jiné údaje, než o kterých mluvíte Vy. Nejprve se oháníte státem, který přestal existovat v r.1958 a pak náhle máte úplně náhodou známou genealožku. A historika, etnologa a neonatologa byste na skladě neměla? :-). A velmi zajímavé je, že od temného středověku až po novověk byla dětská úmrtnost 70% a přesto jsme nevymřeli. A jinak samozřejmě vím, že počet se udává v promile (ve vyspělejších zemích), ale on přepočet promile na procenta také není tak komplikovaný, jak se někomu může zdát. (A jen tak mezi námi, u těch chudých zemí kolem rovníku se jedná jen o odhady, neboť při současné vyspělosti těchto států je těžké znát přesná čísla, ale PSSSST :-) )

-1

Andy | 4. 5. 2021 17:19

vážená dámo, nejspíše budete "pražačka" (viz pražské VIP porodnice, kde rodí zásadně české mikrobrity u VIPáckých porodníků - a zásadně císařem, byť bez indikace / zatímco jinde po ČR vám císaře zamítnou i s indikací, páč prej "nebuďte srab, denně trpí miliony žen, tak držte hubu a trpte".... jinde po republice je situace totiž "poněkud odlišná") - ano, máte pravdu, že porodnice toho "na papíře" nabízí na výběr spoustu (jakože "bonding", vany, výběr polohy - HAHAHA, apod...) - nicméně když už jste tam a vyžádáte si, co nabízí, tak vám to v 99% případů neumožní - výmluv mají nespočet....co se chování týče jsou čeští zdravotníci (kromě těch pražských, kde je na ně nejspíš moc vidět) vážně hodně pod úroveň...a o těch výsledcích by se dalo polemizovat - koneckonců každá země svým občanům tvrdí, jak to "jejich cokoli" (od zdravotnictví po výrobu rohlíků) je 100% to nejlepší na této planetě, ale skutek utek!!! A to že za komoušů naše matky a babičky držely hubu a krok, protože neměly na výběr, neznamená, že my budeme taky !!!

+15

Kulíšek | 4. 5. 2021 21:34 | reakce na Andy - 4. 5. 2021 17:19

Nezlobte se, ale kde berete tyto informace? V Praze se rodí jen VIP děti? Děkuji, že považujete Prahu za VIP zónu. Nejspíše jste z vesnice, že? Komplexy? Problémy? Zklamu Vás. Rodila jsem v Praze, přirozeně, bez anestezie (za komoušů by se se mnou nikdo nebavil a anestezie by byla). Druhé dítě jsem rodila 28hodin (ano, více než den), vleže. Bez problému. Ale každý má jiné preference, jiný práh bolesti (málokdo si přizná, že moc nevydrží :-) ) a tak je to v pořádku. Není třeba nenávisti a nadávek pro léčení vlastních problémů. Spíše doporučuji odbornou pomoc nebo dobrou kamarádku :-)

+2

Mell | 4. 5. 2021 17:33 | reakce na Andy - 4. 5. 2021 17:19

To je vtip? V Praze jsou možná VIP sekce a pod, ale z hlediska přístupu možná nejhorší porodnictví v ČR.

+7

Alena | 4. 5. 2021 17:16

Já jsem si po zkušenostech z porodnice druhé dítě odpustila a nejsem ufňukaná a mám vysoký práh bolesti, ale chování bylo tak hrozné, že jsem si připadala jako kus dobytka v ohradě. Dnes je ale prý vše jinak, co se ptám maminek, tak se chování zdravotníků hodně změnilo , což jsem ráda. I můj vnuk přišel na svět hezky. Přeji všem krásný den.

+17

Alena | 4. 5. 2021 17:15

Porod meho syna byl naprosty horor a bylo tam vse co autorka psala a mnohem vice. Jen diky tomu je muj syn 14 let jedinacek. At tu porodnost v tomhle state zachrani nekdo jiny ja se mam rada.

+2

miro | 4. 5. 2021 17:13

Zdravím vespolek. Nechtěl bych být v kůži doktora, který dá na přání rodičky nenastřihávat a pak musí dávat dohromady vše včetně roztrženého konečníku. To je pak "správný" prů... Být na jeho místě, už bych se nikdy neptal a nastřihoval "vesele". A jako je "šuškanda" mezi maminkami (nevím, co je na tomto oslovení špatného, mě, když řekli tatínku, tak jsem se vznášel), tak může totéž platit mezi doktory ... o roztrženém konečníku a následcích. A domácí porody? Už vidím dulu, jak zjistí, že je vidět před hlavičkou pupeční šňůra a bude akční. Dcera měla to "štěstí", že ji sestra při kontrole toto naštěstí zjistila. Zařvala (řval bych také, abych si byl alespoň trochu jistý, že jsem byl vnímán) na ni ať netlačí. Na sál už jela ve stojce a bavme se o nohách na podporách. Císařský expres. Být to doma, tak jsem byl bez vnuka a možná bez dcery.

+3

Jana | 4. 5. 2021 22:52 | reakce na miro - 4. 5. 2021 17:13

Vážený pane, i když chápu vaše pocity z porodu dcery, opravdu byste se něm zdržet svých vyjádření ohledně nástřihů a podobných praktik. Když je porod fyziologický a dobře vedený, nebývá nástřih v drtivé většině potřeba. Porodní zranění většinou vyvolá snaha porod urychlit. Vy byste možná nastřihoval vesele, ale to je jenom tím, že si nedovedete představit ani smykem, co to vlastně obnáší... zkusila bych vám to trochu přiblížit - je to asi tak, jako kdybych já vesele vám bez ptaní ustřihla koule... no a třeba vám je pak zase přišila, stejně jako se zašívá ten nástřih...Jak se vám ta představa líbí? :-)

+6

Mell | 4. 5. 2021 17:37 | reakce na miro - 4. 5. 2021 17:13

Ale to není hráz ani konečník toho lékaře, ani váš. Mně zkusit někdo preventivně nastřihnout, tak skončí s těma nůžkama v zadku. Navíc kdybyste nebyl líný zjistíte si statistiky a zjistíte že velké ruptury se téměř výhradně dějí jen jako následek epizotomie. Žádný “nenastřihnu-natrhne se .” Neplatí a znova opakuji, je to moje hráz, moje tělo, takže o něm budu rozhodovat já. Tečka.

+22

Kulíšek | 4. 5. 2021 21:58 | reakce na Mell - 4. 5. 2021 17:37

Vždyť ano, rozhodujte, ale pak nežalujte nemocnici, když se na základě Vašeho rozhodnutí něco pokazí. Jste schopna nést následky svého rozhodnutí Vy sama? Tím líp pro Vás :-)

-2

Mell | 4. 5. 2021 22:03 | reakce na Kulíšek - 4. 5. 2021 21:58

Ne opravdu bych nikoho nežalovala za svoje rozhodnutí, ovšem vy byste se Kulíšku měl obtěžovat aspoň se elementárně vzdělat než začnete plácat jaký to je risk rodit bez nástřihu a pod. Fakt by mě zajímalo v čem jsou ty ženy v ČR a dál na východ tak speciální že tuhle "péči" potřebují.

+4

Kulíšek | 4. 5. 2021 23:48 | reakce na Mell - 4. 5. 2021 22:03

Tak předně: píšu o sobě v ženském rodě, z čeho tedy usuzujete, že jsem muž? V příspěvku, na který jste reagovala, jsem psala, že jsem rodila, z čehobtedy usuzujete, že jsem muž? Dále: při obou porodech jsem měla nástřih bez anestezie a následné šití. Neříkám, že to musí někdo vydržet, předpokládám, že Vy jste při svých porodech měla vše pod kontrolou a nikdo Vám nic neprovedl bez Vašeho předem podepsaného souhlasu. Měla jsem obě děti velké a aby se předešlo natržení, které se špatně šije a hojí, tak mě nastřihli. Sestřenku naopak nenastřihli vůbec ani u jednoho porodu (stejné porodnice, kde jsem rodila já). Ono se krásně vykřikuje a soudí jiné na internetu, kde nejste vidět. Jen trochi té tolerance by to chtělo.

-2

palot | 5. 5. 2021 22:22 | reakce na Kulíšek - 4. 5. 2021 23:48

proč? protože kulíšek je rodu mužského. nevím, na co si tady hrajete.

+2

Kulíšek | 6. 5. 2021 20:29 | reakce na palot - 5. 5. 2021 22:22

Kulíšek nejmenší je TA sova. Takže asi tolik. Nebudu vysvětlovat původ přezdívky. Navíc dnes soudit dle přezdívky zavání sexismem :-).

0

kulihrach | 7. 5. 2021 12:21 | reakce na Kulíšek - 6. 5. 2021 20:29

kulíšek je ON a je jedno, jakého je řádu. a sexismus je už úplně mimo. takže asi tolik.

0

miro | 4. 5. 2021 17:11

Zdravím vespolek. Nechtěl bych být v kůži doktora, který dá na přání rodičky nenastřihávat a pak musí dávat dohromady vše včetně roztrženého konečníku. To je pak "správný" prů... Být na jeho místě, už bych se nikdy neptal a nastřihoval "vesele". A jako je "šuškanda" mezi maminkami (nevím, co je na tomto oslovení špatného, mě, když řekli tatínku, tak jsem se vznášel), tak může totéž platit mezi doktory ... o roztrženém konečníku a následcích. A domácí porody? Už vidím dulu, jak zjistí, že je vidět před hlavičkou pupeční šňůra a bude akční. Dcera měla to "štěstí", že ji sestra při kontrole toto naštěstí zjistila. Zařvala (řval bych také, abych si byl alespoň trochu jistý, že jsem byl vnímán) na ni ať netlačí. Na sál už jela ve stojce a bavme se o nohách na podporách. Císařský expres. Být to doma, tak jsem byl bez vnuka a možná bez dcery.

-5

Deana | 4. 5. 2021 16:41

Můj porod byl otřesný, také jsem byla v pozici nepříjemné na zádech a nohy nepřirozeně
moc vysoko.Neměla jsem také oporu na zádech, tím pádem jsem neměla sílu.
Sestřička mi loktem tlačila na hrudník, že prý mi pomáhá, když jsem jí ruku odsunula,
říkala, že neví jak bude doma manželovi vykládat jak přišla k modřině na ruce, která nebyla vůbec vidět.
Doktor na mě neustále řval ať tlačím ikyž zrovna žádné porodnické stahy nepřicházely.
Po porodu mě nechaly , bez přikrytí ležet v průvanu na koženkovém lehátku,jen v andělíčku, déle než hodinu.
Pak přišel sanitář a zhrozil se jak moc krvácím a ptal se proč mi nikdo nedal alespoň deku.
Byla jsem zesláblá, zmrzlá a bolavá, protože se mi neustále vracely stahy, což nikdo neřešil, ani
proč tak krvácím.Nikdo si mě nevšímal!
Až druhý den lékařka při vizitě , když viděla , že se koupu ve vlastní krvi, pomohla mi, jediná, kterou to zajímalo.
Z toho prorodu jsem se doma dostávala víc jak půl roku.Připadala jsem si jako zviře a né rodička o kterou by se mělo nějak pečovat.Moje dítě naštěstí bylo vpořádku.
Setkala jsem se i s jinými matkami s podobnou zkušeností.

+35

Mell | 4. 5. 2021 17:41 | reakce na Deana - 4. 5. 2021 16:41

Už jenom to že jsi sestra dovolí říct jak bude jako manželovi vysvětlovat nějakou modřinu? když přitom jako ta “modřina” vznikla jako reakce, když ona začala páchat násilí je úplně naprosto nepochopitelná reakce neprofesionální a naprosto stupidní. Ještě se ji budete zpovídat že se dovolujete bránit se, ne? Zajímá tu **** třeba to jaký modřiny na břiše byste měla vy?

+15

Lékařka po dvou porodech koncem pánevním. | 4. 5. 2021 15:49

Článek je příliš jednostranně zaměřený, problém vidím v komunikaci mezi rodičkou a lékařem. Stejně tak se dá nepochopit neindikované provedení císařského řezu na přání matky. Obě krajní verze nejsou správné. A optimum je někde uprostřed. Vždy je to o lidech, nikoliv o metodách.
Mám osobně mnohem lepší zkušenost s malou a střední nemocnicí než s klinikou.

+14

Mary | 4. 5. 2021 15:36

Zažila jsem při jednom porodu dvě porodnice. Přijetí v jedné, kde se mně chovali opravdu hnusně. Byl to zážitek, kvůli kterému jsem se roky vyhýbala celé této nemocnici. A podle zkušeností jiných ani za 30 let se tam nic nezměnilo. Naštěstí měli plno a převezli mě do jiné porodnice. Bylo to jako z pekla do ráje. Sice šlo o starší a hůř vybavenou porodnici, ale lidé tam byli úplně jiní. Měla jsem tehdy ohromné štěstí. Děkuji, že se tomuto tématu věnujete. Je smutné, když musí dneska žeby zažívat to, co jsem kdysi zažila i já, i když naštěstí jen krátce.

+18

Eva | 4. 5. 2021 15:18

Plně s článkem souhlasím. A přeji svým dcerám a případným vnučkám, aby toto zažívat nemuseli. Divím se, že pisatele obhajující naše porodnictví přeji totožný zážitek ženám (i mužům). Já ne. Ponižování do normální komunikace nepatří.

Sama jsem byla přítomna 100 porodům a kéž by 10 % proběhlo ve slusne, nemanipulujici rovině. Mě dva porody naopak ještě hodily ručičku blíž k "chraň se, před zdravotníky".

Možná bude líp, az se nebude falšovat a ztrácet dokumentace. Soudci budou rozhodovat dle soudních znalců a ti dávat posudky dle EBM,
dle aktuálníchh zákonů a vyhlášek. Nikoliv dojmologie. A obětí nebudou muset mít audio a video nahrávky, aby se jim uvěřilo násilí.

+24

Pavlína | 4. 5. 2021 15:13

Můj porod trval 38 hodin. Sestřičky byly hodné, milé, každou chvilku přišly zkontrolovat, podpořit, ukázaly mi i pár poloh na uvolnění na žíněnce. Při střídání směn se přišly rozloučit, popřály hodně síly. Hodně pomalu jsem se otevírala, ale žádné vyvolávání, urychlení, spěchání. Můj malý byl na dvě zatlačení venku, poloha na boku,bez nastřihnutí hráze. Na vše se ptali. Zkušenost před 18-ti měsíci.

+26

Alena | 4. 5. 2021 14:58

Hysterický článek..Taky jsem rodila, stejné podmínky...ale takhle jsem nefňukala

-20

Marunka | 5. 5. 2021 22:37 | reakce na Alena - 4. 5. 2021 14:58

Je mi Vás líto. Asi to máte v sobě dodnes. Nebo jste tak neempatická kvůli něčemu jinému..

+1

Mell | 4. 5. 2021 17:45 | reakce na Alena - 4. 5. 2021 14:58

Proč se nenecháte brutálně znásilnit v parku když si myslíte, že takové zážitky jsou ok?

-4

Kulíšek | 4. 5. 2021 22:01 | reakce na Mell - 4. 5. 2021 17:45

Nezlobte se, nedá mi to, ale jak ventilujete Vaše frustrace? Nadáváním lidem, kteří mají jiné zkušenosti než Vy? A přát někomu znásilnění? To už je smutné. Zkuste vyhledat psychologa, třeba Vám pomůže.

-3

Mell | 4. 5. 2021 22:08 | reakce na Kulíšek - 4. 5. 2021 22:01

Já to nikomu nepřeji, napsala jsem to jako tip, když tady madam "měla jsem to stejně a nefňukám" si myslí, jak ok to je. Vy ani nevíte, jaké já jsem měla zážitky. Odpovím, žádné takové nemám, ovšem to neznamená, že nemůžu chtít aby je neměl nikdo. Já jsem zažila tak krásné sebevědomé chvíle u porodu, takové uvědomění si vlastní síly, že bych to přála každé ženě. Nechápu proč to tolik lidí dráždí, když chtějí ženy respekt.

+9

Kulíšek | 4. 5. 2021 23:53 | reakce na Mell - 4. 5. 2021 22:08

Rwspekt je v pořádku, jen je potřeba mít ten respekt i k lékaři. A ne přístup: já jsem matka a kdo je víc, vždyť jsem 9 měsíců těhotná a čtu na internetu, tak všechno vím a žádnej doktor mi tu nebude nic říkat. I já měla porody v pohodě, vleže, v nemocnici, s nastřihem a nevadilo mi to. Pro to, aby byli kluci zdraví, jsem byla ochotná ustoupit ze svého pohodlí. Také netušíte, co mám za sebou (a divte se, i to znásilnění v parku). O to víc mě fascinuje, že Vy, která se oháníte ženskou silou, přejete druhé ženě znásilnění jen proto, že má jiný názor, než Vy.

0

Marunka | 5. 5. 2021 22:33 | reakce na Kulíšek - 4. 5. 2021 23:53

Vy máte takový zvláštní přístup .. něco jako “já jsem drsňačka a kdo je víc”. Pokud jste tak v pohodě se svými porody vleže s nástřihem, proč máte takovou potřebu bojovat proti jiným (třeba citlivějším) ženám, které to chtějí jinak?

+1

Kulíšek | 6. 5. 2021 20:42 | reakce na Marunka - 5. 5. 2021 22:33

Nejsem drsňačka, jen mám práh bolesti prostě jinde. Nikde neříkám, že to žena prostě musí vydržet. Naopak, myslím si, že je zcela v pořádku mít to postavené jinak. Mluvím jen o vlastní zkušenosti a nikoli o tom, že je hodná následování (mimochodem, šplhat do koruny stromu a lézt na slabou větev je hodně špatný nápad). Přijde mi, že jen proto, že jsem si dovolila říct, že mi lékařské postupy vyhovovaly, ze mě dělá vyvrhele. Proč? Že jsem měla štěstí na personál? Že se k ostatním chovám s respektem a když vyjadřuji svůj názor, tak slušně a bez nadávek? Že mluvím o respektu? Dobrá, shrnu své příspěvky: ano, neměla jsem při porodu problém. Ne, nevěřím, že by ženy musely strpět všechno, co chce lékař. Ne, nevěřím v domácí porody (jeden tragický jsem ve svém okolí zažila a přišla jsem o kamarádku i její mrně - chlapečka Andríska - pupeční šňůra kolem krčku a masivní krvácení po ruptuře dělohy). Ne, neříkám, že zeny, které si stěžují na průběh porodu jsou fňukny (nikdy bych to neřekla). Ano, všichni lidé si zaslouží respekt - ženy, které porodily, ženy, které nerodily, muži ženatí i svobodní. A poslední NE, nemám ráda radikální názory a řeči typu - ostatní můžou za to, že nemám další dítě ( lepší je: sama jsem se rozhodla nemít další dítě a je to jen moje věc, proc. Nikomu do toho nic není.). Pokud si je žena svým rozhodnutím jistá a je s ním smířená, stačí říct prostě toto. I já říkám, že dvě děti mi stačí a další mít nechci.

0

Marunka | 6. 5. 2021 21:42 | reakce na Kulíšek - 6. 5. 2021 20:42

Nemyslím si, že jste vyvrhel. Jen tady možná působíte dráždivě tím, že se zastáváte lékařů, kteří to podle mého názoru nepotřebují, často si vynucují věci pro ně výhodné z pozice síly, což není fér. Vypadá to, že stojíte na straně těch, kdo hlásají jejich neomylnost a podporujete fámu, že cokoliv udělá lékař, zachraňuje dítě a cokoliv chce matka, to je riskantní a zbytečné vymýšlení. Jestli jste opravdu spokojená se svými porody na zádech, je to obdivuhodné. Já bych to tak nechtěla, protože mi to připadá zbytečně komplikující. Taky asi nejde říct, že takový porod je dobrý pro dítě. Jediný komu to přinese výhodu, je ten doktor. Opravdu to jde udělat líp - a při nulovém zvýšení rizik.

0

Kulíšek | 6. 5. 2021 22:41 | reakce na Marunka - 6. 5. 2021 21:42

Nemyslím si, že by lékař měl vždy pravdu. A také si nemyslím, že pravdu má vždy rodící žena. Jen si prostě nemyslim ( a vyznívá to tak z příspěvků, které mají plus body), že každý lékař je apriori špatný a každá rodička apriori hysterka (možná vyděšená, bolavá a trošku nejistá, ale ne hysterická). Podle mě by měla být mezi všemi nějaká shoda. V ideálním případě. Nemyslím si, že by byl dobrý styl: jsem tu a všichni mě teď budete poslouchat - ať si to myslí lékař, nebo žena. A stejně tak si myslím, že by do článku bylo dobré napsat opravdové příběhy, než začít něčím slepeným z mnoha příběhů. A také by bylo fajn přidat statistiku domácích porodů (když i jejich australská propagátorka zemřela při domácím porodu třetího dítěte). To by byl objektivní článek. A ne něco, co má vyvolat negativní emoce (podpořeno ještě zmínkou o nacismu - ta funguje všude). Ve výsledku je to tak, jak píšete - dobré zkušenosti=podpora lékařů, špatné zkušenosti=takhle je to správně. To je poselství tohoto článku. Nechce nic napravit, jen vyvolat tyto, mnohdy zavádějící emoce. Zajímalo by mě, co konkrétně prožila autorka sama a co ji vedlo k napsání tohoto článku.

0

Marunka | 7. 5. 2021 15:53 | reakce na Kulíšek - 6. 5. 2021 22:41

Emoce jsou důležité a je potřeba nad nimi přemýšlet. Také jsou motorem pro změnu. České porodnictví je (v hlavách NĚKTERÝCH zdravotníků) zaseknuté na stejné úrovni pokroku, která byla před 30-40 lety. I když něco se už zlepšilo. Neodsuzovala bych emoce. Jsou přirozené a potřebujeme je. A stejně tak je přirozené, že sama jitříte emoce ohledně domácích porodů, protože máte blízkou tragickou zkušenost.
“Případné povinné porody doma”, jak jste psala dříve, nikomu nehrozí a je to argumentace ode zdi ke zdi. Porody doma před sto lety byly povinné pro všechny, a to byla ta největší smůla. Je třeba diskutovat. Bez emocí to asi nejde.
Dodávám, že sama bych doma nerodila, i když by mi to asi svědčilo, ale bála bych se.
Chtěla bych v Česku porodní domy při nemocnicích, kde se normální porody nebudou “léčit”, ale nechají se plynout a sledovat porodní asistentkou, která má školu na rozpoznání náhle vzniklé patologie, a kde bude lékař nablízku pro tyto situace. To je ta spolupráce, která by se mi líbila. V zahraničí to jde a výsledky mají výborné (nízká neonatální mortalita, nízké procento sekcí). To bych chtěla pro svou dceru.

+1

Kulíšek | 7. 5. 2021 18:49 | reakce na Marunka - 7. 5. 2021 15:53

Tady s Vámi naprosto souhlasím :-). Je dobře, že se lidé i s rozdílnými názory, dokážou shodnout a o to v diskuzu jde :-). Mějte se krásně.

+1

Marunka | 7. 5. 2021 19:11 | reakce na Kulíšek - 7. 5. 2021 18:49

Děkuji a hezký večer. :)

0

kulihrach | 7. 5. 2021 12:29 | reakce na Kulíšek - 6. 5. 2021 22:41

"že každý lékař je apriori špatný a každá rodička apriori hysterka"

Nic takového se tady nepíše (ani nevyznívá) a vy asi špatně čtete.

0

Tatiana | 5. 5. 2021 13:13 | reakce na Kulíšek - 4. 5. 2021 23:53

Nezlibte se na mně ale hodně žen i včetně mně si zaslouží RESPEKT a nejen to !!! Já osobně mám jedno 24 letého kluka. A jít podruhé rodit tak si hodím mašli. Tady se zapomíná že jsme nositelky ŽIVOTA a to je SAKRA NEVDĚČNÁ ROLE. A to ještě nemůžu se nijak moc stěžovat toho co se tyče samotného porodu, já totiž prodělala císaře ale celkový takový pocit ze společnosti že jste snad prázdné místo a jste jen proto aby jste doplňovala do skladu jen ti daňoví poplatníky. Osobně tato skutečnost my otevřela oči a za mně osobně UŽ NIKDY!!!A myslím si i nejenom tento pocit je jen můj soukromý a OJEDINĚLÝ !!! ŽENA POTŘEBUJE NEJENOM UCTU A RESPEKT ALE I CELOSPOLEČENSKÉ UZNANI!!! Asi tak

+1

Kulíšek | 6. 5. 2021 20:49 | reakce na Tatiana - 5. 5. 2021 13:13

Toto rozporovat nebudu, protože máte pravdu. Ale kde je respekt k ostatním? Kde začíná a končí respekt jednoho a začíná respekt k druhému? Když má mít někdo respekt k vám, nemusíte ho mít i Vy k němu? Toť otázka. Ne jen křičet do světa - mějte ke mě respekt, protože to chci. Ale protože si ho zasloužím. Říkáte tedy, že máme mít respekt jen k ženám, které porodily? Tedy žena, která porodí a o dítě se nestará, si respekt zaslouží také? Proč ano/ne, podle Vás? A proč si tedy nezaslouží respekt žena, která nerodila, ale dítě adoptuje? Já děti nemám kvůli respektu okolí, ale kvůli radosti, kterou přinášejí, lásce, kterou dávají a kterou jim mohu dát já. Ne kvůli respektu nebo penězům nebo že se to ode mě čekalo. Kéž by to tak měl každý.

0

lulihrach | 7. 5. 2021 12:31 | reakce na Kulíšek - 6. 5. 2021 20:49

ty závěry, které tady prezentujete, jsou úplně mimo. nikdo tady netvrdí, že si někdo nezaslouží respekt.

0

Kulíšek | 7. 5. 2021 18:53 | reakce na lulihrach - 7. 5. 2021 12:31

Jak to? Paní píše, že žena si zaslouží respekt jako nositelka života. Tím z toho vyplývá, že žena, která život dítěti nedá, si ho nezaslouží. (Alespoň podle toho, co paní T. píše). Respekt si zaslouží každý člověk v každé situaci. A ve výsledku to máte fuk :-). Pokud Vy respektujete ostatní a ostatní respektují Vás, tak to je vše v pořádku. Mějte se hezky a pokud možno ne úplně mimo :-)

0

Helena | 4. 5. 2021 14:51

Rodila jsem už před lety,ale stále se mi to vrací-jako nejhrůznější zážitek v životě.Do porodnice jsem přišla z práce a nechali mě ležet na chodbě.Dítě se dralo ven a doktor mi nadával,že se nic neděje.Kdyby tam nebyla moje sousedka sestra na porodnici,asi by mě nechal umřít.Dítě poškodil a trvalo 9 měsíců než zemřelo.Jo a moje dcera měla také hrůzu z porodnice ,ale dopadlo to dobře.Náš maličký vnuk je krásný chlap.Takže nemocniční násilí existuje a existovalo.

+29

Anna | 4. 5. 2021 14:27

Po přečtení článku i příspěvků musím napsat něco pozitivního, protože každý se chlubí jen špatnou zkušeností, ale pochvalu si nechá pro sebe. Porod bolí, to je fakt, je náročný pro ženu i pro personál. Já mám zkušenost čerstvou a více než pozitivní z Jablonce. Možná stačí si méně vymýšlet a důvěřovat personálu. Šla jsem tam s jedinou prosbou, ať to dobře dopadne, a s důvěrou v profesionalitu personálu.

+13

Magda | 5. 5. 2021 0:43 | reakce na Anna - 4. 5. 2021 14:27

Myslet si, že ženy prekvapuje, že porod bolí je vysoka míra arogance a nic takovéh v žádném z příspěvků nečtu. Stejně tak je hloupe myslet si, že se ženy nepodělí o pozitivní príběhy z porodů, zabývám se tématem už dlouho a četla jsem jich opravdu mnoho. I zbytek vašeho příspěvku neodpovídá realitě, pravděpodobně jste chtěla zlehčit význam většiny zdejších příspěvků, které reagují na článek.

+7

Mell | 4. 5. 2021 17:48 | reakce na Anna - 4. 5. 2021 14:27

Jaký méně vymýšlet?! Místo abyste řešila že si tady ženy musí do PP psát věci co jsou v jiných zemích absolutní standard tak tu ještě budete ženám vykládat že si vymýšlí. Je to sakra můj porod, její porod, ne váš. Vám nikdo nebránil v tom abyste preference neměla. Povězte nám jak váš svět narušuje to, že ženy mají u porodu přání?

+11

Anton | 4. 5. 2021 14:52 | reakce na Anna - 4. 5. 2021 14:27

všichni vám přejeme hezký porod. Teď kdybyste ještě přála hezký porod i ostatním... to by bylo.

+24

Michaela | 4. 5. 2021 14:15

Mám 4 děti, nejstarší dceři bude 27, nejmladšímu synovi 17. Nikdy jsem nezažila to, co je v článku popisováno. Je to přehnané a nekompetentní. Příliš mnoho touhy po svobodě zatemnilo pisatelce mozek.

-17

Tatiana | 5. 5. 2021 13:22 | reakce na Michaela - 4. 5. 2021 14:15

Touha po svobodě to jediné co máme zbytek je jen ILUZE!!!

-1

Lída | 4. 5. 2021 14:58 | reakce na Michaela - 4. 5. 2021 14:15

To že se to nestalo vám, znamená, že to nemohlo nikoho potkat? Jak hloupý musí člověk být, aby toto napsal...

+23

Wilibald | 5. 5. 2021 22:35 | reakce na Lída - 4. 5. 2021 14:58

Paní Michaela je klasický dunning kruger effect.

+1

Michaela | 4. 5. 2021 18:02 | reakce na Lída - 4. 5. 2021 14:58

Nezlobte se na mě, ale konkrétně příklad se studenou vodou ve vaně a následným výsměchem by si žádná zdravotní sestra nedovolila. Celý článek je vmyšlený a přehnaný.

-7

Lucie | 4. 5. 2021 19:35 | reakce na Michaela - 4. 5. 2021 18:02

Nedovolila? Zažila jsem něco podobného a i horšího od sestry na šestinedělí. Nebudu popisovat co, cítím se tím ponížená ještě teď když si na to vzpomenu a nejvíc za to, že jsem ani nemukla na svojí obranu. ??

+17

Jana | 4. 5. 2021 20:59 | reakce na Lucie - 4. 5. 2021 19:35

Tím se netrapte, že jste se neozvala. Já byla na uzavřeném oddělení s nedonošeným dítětem několik týdnů a i dnes mi vře krev, když si vzpomenu, co všechno jsem si nechala líbit. Myslím, že většina žen se neozve, bohužel.

+8

Anton | 4. 5. 2021 14:53 | reakce na Michaela - 4. 5. 2021 14:15

a kdybyste to zažíla, tak byste dělala teď co?

+4

Marie Hýsková | 4. 5. 2021 13:30

Měla jsem obrovské štěstí na zdravotní personál. Sestřičky super, ale vše je to o lidech. ??

+15

KVĚTA | 4. 5. 2021 13:11

Já si myslím, že dnešních možnosti, jak a kde rodit, je tolik, že bych ani nevěděla co dělat. Nevím proč je okolo těhotenství a porodů tolik fámy. Já byla ráda že jsem odrodila v nejkratší možné době a i to mi stačilo. A v jaké poloze to mi bylo celkem jedno. Protože jsem se soustředila jen na to ,at už to mám za sebou a to dítě taky. Podle mě si hodně dnešních žen, plete přípravu na porod s předehrou před orgasmem a ve chvíli když zjistí, že naposlouchané a načtené to má sice hezky, ale ono to tak není, jak někde psali. Jo a hlavně se před porodem nezapomenout nalíčit, učesat a ještě dojít na nehty, at je při kontrakcích co zatínat do porodního stolu A hlavně jsem byla ráda , že tenkrát u toho nemohl a nechtěl být manžel, to opravdu není divadlo. Potřebovala jsem soukromí a kolem sebe lidi, kteří už odrodili nesčetné množství dětí. A hlavně jsem byla přímo v porodnici, a měla alespon nějakou šanci, že kdyby došlo ke komplikacím. Jsou tam hned nablízku lékaři, Pokud je dítě i matka v pořádku, tak hurá!!

0

Anton | 4. 5. 2021 13:37 | reakce na KVĚTA - 4. 5. 2021 13:11

Takže vy můžete mít, co chcete, ale ostatním ženám hezký porod nepřejete. Mohla jste to klidně zkrátit.

+9

Roy | 4. 5. 2021 13:27 | reakce na KVĚTA - 4. 5. 2021 13:11

Už jen ten slovník - mít odrozeno... další fajfka v diáři, jedeme dál, hlavně žádné emoce do toho netahejte. Ano, vy byste byla v možnostech ztracena, vy potřebujete jen jedinou možnost. Prostě myšlení člověka vychovaného totalitou. Nežít život, ale přežít.

+11

Jarmila | 4. 5. 2021 12:58

Je to jako přes kopírák. Rodila jsem před třiceti lety a bylo to stejně tristní . Pravda, ledové koupele se mi nedostalo, protože tehdy se ještě porod do vody nenabízel. Ale nejhorší je při porodu ta poloha na zádech. Je velice výhodná pro porodníka ,ale vražedná pro rodičku. Přála bych každému takovému "chytrému"porodníkovi vyzkoušet si to. A je to možné ! Nemusí rodit dítě, ale měl by zkusit vyprázdnit si tímto způsobem střeva. Zkuste to pánové porodníci, jakož i některé nevstřícné dámy - těch bývá o něco méně. Takže: Zkuste jít na stolici, lehnout si na záda, tlačit kolena k břichu - nádherně se blokuje dýchání, no a tlačte ! Možná, že pak bude potřeba i nástřih... A to budete tlačit jen obsah střev, kterýžto na životě nijak neohrožujete. Fascinuje mě, že lidé,kteří šest let studovali medicínu, k tomu nezbytné atestace a nevím co ještě, tak že spousta z nich tupě a tvrdošíjně odmítá zapojit selský rozum, empatii a soucit. Těm, kteří takoví nejsou, se omlouvám,neházím všechny do jednoho pytle. Ale pravdou je, že přístup k porodům je v naší zemi obecně smutný.

+72

Miluše | 4. 5. 2021 12:54

Čtrnáct dní před porodem se dcera nakazila covidem. V tu chvíli skončily jakékoliv zdravotní prohlídky, protože "tam" přeci nesmí, nevěděla, jak na tom miminko je. Když jí odtekla plodová voda, předem informovali s partnerem porodnici, že k porodu jede jako pozitivní. Přesto rodící žena stála přes půl hodiny v noci venku v zimě, než byla převzata do péče a odvedena do "kumbálu na košťata", vyhřátého asi tak na 15 st. Reakce zdravotníků:,,Jé, tady je zima, ono to netopí", po prohlídce reakce lékaře:,,To bude trvat dlouho, nejste otevřená, tak vám pomůžeme.", bez ptaní okamžité vyvolávání porodu, inu také jim zřejmě byla zima. Aby k dceři nemuseli často chodit, partner dostal povolení se o ni starat. Snažil se sehnat a vyměnit mokré podložky, zajistit alespoň prostěradlo na přikrytí pro třesoucí se ženu. Nakonec dceru bez ptaní nadopovali opiáty a miminko vytáhli zvonem, stále se oblékat do skafandrů je obtěžující. Box pro miminko nebyl připraven, poté netopil. Na izolaci /úklidový kumbál/ dcera pozvracela toaletu, pár hodin po porodu si musela toaletu uklidit, jídlo dostávala jako pes za dveře, občas bez příboru, vizity po telefonu, sestry pouze až v nejvyšší nouzi - jinak nevolejte. Atd. atd., nechce se mi to všechno ani popisovat, absolutní ponížení, ztráta důstojnosti, strach, prvorodička bez zkušeností odkázaná sama na sebe. Bohudík jsou obě v pořádku, ale dcera již nechce nikdy rodit. Takto vypadá porodnická praxe zesílená covidhysterií. Podotýkám, že zdravotníci u porodu byli očkovaní, ale prý to nic neznamená. A na konec - musela rodit v respirátoru.

+37

Mell | 4. 5. 2021 17:52 | reakce na Miluše - 4. 5. 2021 12:54

Ještě by to tady chtělo psát kde se takto chovali. Protože zástupci nemocnic srdceryvně štkali v televizi kolik navíc práce mají a pak se ukáže jak to někteří vyřešili. Jsem ráda, že znám i pozitivní příběhy žen co rodily s Covid-19, ale moc mě mrzí, že to není standard.

+10

KJ | 4. 5. 2021 13:23 | reakce na Miluše - 4. 5. 2021 12:54

Dělá se mi špatně, jenom to čtu a je mi líto, co vaše dcera musela zažít.

+26

Niki | 4. 5. 2021 13:07 | reakce na Miluše - 4. 5. 2021 12:54

Doufam, ze podala okamzite stiznost. Tohle chovani je nehorazny.

+24

Marcela | 4. 5. 2021 12:29

Bonding?
Fakt se řeší bonding na serveru, kde je ochota nechat dítě potratit (protože svoboda matky) anebo odložit do jeslí (protože svoboda matky)?

-31

Roy | 4. 5. 2021 13:31 | reakce na Marcela - 4. 5. 2021 12:29

Tady někoho triggeruje svoboda jiných :D

+13

Zuzana | 4. 5. 2021 12:08

Děkuji, Adélo, že do toho jdete, za nás, mámy s bolavou duší, které si v porodnici užily skutečnou přehlídku hrubosti, neomalenosti a arogance bílých plášťů a zpruzených přepracovaných sester. A to ve společnosti, která má tolik strachu přijmout myšlenku, že je něco špatně na naší oblíbené obehrané písničce o skvělém porodnictví - protože "já to taky přeci vydržela..." a bojí se položit si otázku - a fakt by to jinak nešlo ? Když jsem o svém porodu vyprávěla kamarádkám ze zahraničí, tak se vesměs divily, že jsme porodnici nežalovali. Když doma, tak reakce byly vesměs: no takovej normální českej porod či já to měla ještě horší...

+47

Alena | 4. 5. 2021 11:53

Asi brzy vyhyneme.....

+4

Petra | 4. 5. 2021 11:39

Tento článek i diskuse níže mi jen potvrzuje to, že nejhorší jsou matky na internetu. Celý svět jim jen ubližuje, všemu rozumí nejlépe, jen ony mají pravdu, jen ony to dělají dobře a prostě se nemůže ani k tématu vyjádřit chlap nebo žena bez dětí - protože přece ale vůůůůbec neví!!!! K tématu bych jen řekla, že mi přijde článek dost jednostranný, což neuznávám.

-23

JANA | 4. 5. 2021 14:14 | reakce na Petra - 4. 5. 2021 11:39

Pssssss, tohle nemuzete psat :) . Tady muzete jen kritizovat porodnice.
V clanku je napsano,ze pribeh byl slozen s nekolika pribehu ,ale to ty zaryte obhajkyne porodu doma nevidi, pro ne je dulezite a hlavne predem dane,ze proste v porodnici je to pokazde hruza,des,bes. Se tedy divim,ze kdyz jsou tak rozumne a vedi co je pro porod nejlepsi tak si predem nenajdou porodnici ktera nabizi porod co nejvice prijatelny k jejich obrazu. Ze jedou do te hruzy dobrovolne,kdyz vedi,ze se bude slapat po jejich ,,porodnich pravech,,

-3

Hanka | 4. 5. 2021 16:55 | reakce na JANA - 4. 5. 2021 14:14

Já se také divím. I když je při tom našem skoro vymírání zrovna baby boom a do porodnice se musíte registrovat, jakmile máte těhotenskou průkazku, pořád je tu možnost si porodnici vybrat a v těch slušnějších i porodní asistentku, nebo si aspoň přivést Dulu a partnera či kamarádku. To se se stavem před 30 lety opravdu nedá srovnat. Ale to, že ve stavech soudů a přístupu poslanců a státu za 30 let nedošlo k žádnému pokroku, je hrozné. A to včetně soudu pro LIDSKÁ PRÁVA! Jsem zdravotník, uvědomuji si rizika porodu doma i porodu v nemocničním zařízení. Nejsou stejná, ale mladé ženy si také dnes nenechají tolik líbit, jako tehdy my, to bylo nepředstavitelné. Takže proč se to nezlepšuje více a rychleji? Mám hypotézu, je to stejné jako u povinného očkování miminek. S tím, jak se zvyšuje počet vážných a dlouhodobých vedlejších účinků po očkování, tak zdravotnický systém, místo aby zkoumal, řešil a zlepšoval situaci, staví se proti těm matkám a rodičům, snaží se z nich dělat blázny a hysterky a to dokonce často za tiché nebo skutečné účasti soudů. Jako by se bál, že ztrácí a ztratí svoji moc nad lidmi a snažil se tomu všemi prostředky, ať jsou jakékoli, zabránit. Co myslíte Vy?

+14

Anton | 4. 5. 2021 13:38 | reakce na Petra - 4. 5. 2021 11:39

a vy teda nejste na internetu, je to tak?

+9

Jarmila | 4. 5. 2021 13:13 | reakce na Petra - 4. 5. 2021 11:39

Zjevně jste měla štěstí a u Vašeho porodu probíhalo všechno skvěle. Je to možné i v Česku, ale není to bohužel norma. Bavíme se zde o tom, že normou je spíš nevstřícnost,ba i hrubost.Takže podělte se o své dobré zkušenosti, já si to ráda přečtu a možná že i ostatní. A jinak, nezaznamenala jsem, že by zde některá žena tvrdila, že jí celý svět ubližuje ,ani to že by tvrdila, že všemu rozumí nejlépe a jen ona to dělá dobře. A četla jsem opravdu pozorně. A pokud vidím, není zde ani žádný zákaz ,který by bránil mužům, či bezdětným ženám vyjádřit se k tématu. Pouze Ale nepochopila jsem, k čemu konkrétně se vyjadřujete Vy.

+18

Soňa | 4. 5. 2021 11:20

Já měla celkem slušné sestry. Zato mimořádně nepříjemnou necitlivou lékařku....

+4

Radim | 4. 5. 2021 11:09

Jsem záchranář a viděl jsem dost zpackaných domácích porodů, vedených Dulou, abych byl proti nim. Pak se hledá viník, především mezi zdravotníky. Podle mého názoru je většina porodnic schopna vyhovět požadavkům nastávajících rodičů a každá nastávající matka má právo si porodnice prohlédnout a zvolit místo, kde chce rodit a může mít u sebe i Dulu, která jí těhotenstvím prováděla. Je důležité mít na blízku lékaře-porodníka a operační sál v případě komplikací a nutnosti císařského řezu.
Radim

+32

Magda | 5. 5. 2021 0:54 | reakce na Radim - 4. 5. 2021 11:09

Statistika tvrdí, že na celou ČR připadá ročně jeden max dva "zpackané" domácí porody. Takže vaše výrazy..viděl jsem dost ... zavaní poměrně velkou lží.

-1

Ivana | 4. 5. 2021 13:46 | reakce na Radim - 4. 5. 2021 11:09

I v nemocnici může dojít k fatálnímu pochybení. Známou nechali tak dlouho bez patřičného dozoru a pomoci, až se jí na břiše udělala boule - nožička děťátka protrhla dělohu. Život zachránili pouze mamince. Rodinný právník jí nedoporučil podávat žalobu, prý by jí soud sebral poslední zbytky psychických sil.

+19

Jarmila | 4. 5. 2021 13:27 | reakce na Radim - 4. 5. 2021 11:09

Ale je to jen podle Vašeho názoru. Vaše argumenty jsou logické, jenže je zde také spousta špatných zkušeností, které vyvracejí Vaše tvrzení, o tom, že spousta porodnic je schopna vyhovět. Prostě není, jak lze číst. A vlastně i Vy sám píšete, že spousta. Spousta neznamená všechny.
Anebo se domníváte, že pisatelky jsou jen hysterky, které si vymýšlí, aby byly zviditelněny ?
Já sama jsemprošla porodem, který by veden více než špatně. Nezkušený porodník, který možná i zbytečně zmatkoval, ale bohužel tam byla i ta arogance moci a nevstřícné jednání.
Porod, který bych nikomu nepřála. A to jsem se opravdu velmi snažila domluvit si vše dopředu. Nic z domluveného se se nesplnilo. Asi je to obecná česká norma, že se dohody neplní.

+23

Hanka | 4. 5. 2021 17:04 | reakce na Jarmila - 4. 5. 2021 13:27

Já jsem měla v naší "nové době" druhý porod, sice v ne bůhvíjaké porodnici, ale u svého gynekologa, s porodním plánem, který vzhledem k vývoji situace nešel splnit, ale pan doktor byl úžasný, snažil se plně respektovat má přání, i když bych v tu chvíli odsouhlasila skoro vše. Dopadlo to dobře a jsem mu trvale vděčná. Ale zdravotnický systém by měl fungovat a garantovat alespoň průměrnou, slušnou a neponižující péči pro všechny, ne jen těm, které si to umí dobře domluvit nebo vybrat, ne?

+18

Jana | 4. 5. 2021 13:10 | reakce na Radim - 4. 5. 2021 11:09

To je možná ten problém. Dula není osob se zdravotním vzděláním narozdíl od porodní asistentky. a porodní asistentka u porodu doma je zakazana...
V článku se sice píše, že v českých porod očích rodí jen lékaři, ale měl jsem výbornou zkušenost a porodem na Bulovce. Za celou dobu se mnou byl jejich mnou vybraná PA, Dr za mnou přišla pouze při výměně směny, abychom se spolu dohodly co a jak dál. I druhou i třetí dobu porodní u mě byla pouze mnou vybraná asistentka, se kterou jsem byla předem na všem domluvena. S porodem před 4lety, kdy se mě nikdo n nic neptal a nezajímal je můj názor natoz pocit se jedná o nesrovnatelnou zkusenost .

+10

Mell | 4. 5. 2021 12:04 | reakce na Radim - 4. 5. 2021 11:09

Domácí porody vedené dulou nikdo nezakazuje, zakázaná je přítomnost PA která by tam aspoň k něčemu byla. Zcela logicky.

+14

Jaroslava Nováková | 4. 5. 2021 10:59

Rodila jsem v 1975 a 1976 v "Podolí". Zážitky odporné, už samotné přijetí ponižující.. V 1975 : 3 dny na hekárně po odtoku plod.vody, pak nástřih, porod kleštěmi bez infomací - dr.Dvořák. V 1976 celou noc na sále bez přítomnosti, a pomoci kohokoliv, porodníka neznám. Děti jsem viděla až 2.den. Příšerné sprchy, při vizitách si cosi šuškali jen mezi sebou bez informací.
Na základě těchto zkušeností až traumat se celoživotně všemožně snažím vyhýbat zdravotnictví.
Konečně o tom někdo promluvil. Snad je to nyní přece jen lepší.
S pozdravem jn

+44

sarka | 4. 5. 2021 10:57

Tohle čtu poprvé a dost mě to zarazilo,já osobně jsem rodila v Plzni a musím říci,že jsou tam opravdu moc hodní a snaží se vám pomáhat,jak to jde a cokoliv si řeknete,tak vám vyhoví,ani jsem nikdy neslyšela,že by se někde takhle zacházelo se ženami v porodnici,ale jak říkám,rodila jsem v Plzni,nevím,jak to funguje jinde,jen doufám,že to není moc běžný jev,to co se píše v článku a jestli to někdo zežil,tak je mi to upřímě líto.

+10

Jarka | 4. 5. 2021 14:30 | reakce na sarka - 4. 5. 2021 10:57

Tak to jste měla štěstí. Já rodila v Plzni rok a půl zpět a byl to očistec. První směna dobrá, příjemná doktorka i porodní asistentka, ale druhá směna... Tak zlou a arogantní doktorku jsem snad nikde nezažila. Hodně podobné a v něčem i horší než v tom příběhu. Porod který probíhal ukázkově mi úplně zničili. Kdybych porodila o čtvrt hodiny dřív s tou první směnou mohlo to být hezké.

+10

Jana | 4. 5. 2021 13:22 | reakce na sarka - 4. 5. 2021 10:57

Není Plzeňská porodnice ta z Malých lásek? tam jsem zrovna minule viděla jak maminku nutila vylézt na kozu i když ta říkala, že už rodí a že nemůže nikam vylézt. tak sprška její doprovod na co čeká až ji tam zvedne v náručí a jede zpátky domů pro dokumentaci, že je nezbytně nutná...

+4

Martina | 4. 5. 2021 10:23

Nezlobte se, ale článek je napsaný zřejně nějakou pochybnou ženou.
Proč nepřiznat, že dnešní matky jsou NESCHOPNÉ. Všude čtou všelijaké pochybné články na netu o porodu, vypracovávají si porodní plány na 6 stran, kde ani neví co napíšou. Kdyby si zjistily, co jaká porodnice nabízí, bylo by to lepší a ty nesmyslné porodní plány by být nemusely!!!! Příklad - nechtěji analgetika...a ejhle...najednou zjistí, že porod bolí a vyžadují léky, epidurál apod. Hodně matek je sobeckých a myslí jen na sebe a ne na dítě.
DOPORUČILA BYCH VŠEM MATKÁM, aby se zeptaly svým matek a babiček, jak porod probíhá a jak se postarat o dítě. JE ŽALOSTNÉ, KDYŽ VIDÍTE, JAK NEUMÍ VZÍT DÍTĚ DO RUKY, VYKOUPAT HO, OBLÉCI, NAKOJIT.
Jejich otázky jsou - NAUČÍTE MI TO?..... Co se chcete učit???? Každá žena to má mít v sobě a učení, jak dítě pochovat a nakojit nepotřebujete. A dále slyšet otázky....jsem unavená, nespala jsem 3 dny, vezmete si dítě, ono pláče a já nevím co s ním, jak se přebaluje apod.
Milé dámy v tomto případě mám jedno doporučení...pořiďte si raději nějaké zvířátko a bude to lepší pro vás i pro něj.

-204

palot | 6. 5. 2021 19:43 | reakce na Martina - 4. 5. 2021 10:23

o vás se píše v článku, že?

0

Iris | 6. 5. 2021 17:07 | reakce na Martina - 4. 5. 2021 10:23

Paní Martino, článek mluví o voze a Vy o koze. Se vším, co bylo v článku napsáno, musí každá žena, která byla donucena systémem, rodit v porodnici, souhlasit. Článek přesně pojmenovává co pojmenováno být má a pomáhá ženám uvědomit si svá práva a účinněji se bránit.

+1

Lucie | 6. 5. 2021 9:11 | reakce na Martina - 4. 5. 2021 10:23

Paní Martino, mám tři děti. Před porodem prvního jsem byla klasická, vámi kritizovaná matka, která chodila na předporodní kurz, četla články a knihy. Víte proč? Moje matka mi na dotaz o porodu řekla, že "tehdy to bylo jiné a dneska už takovou hrůzu nezažiješ, neboj". Co která porodnice nabízí a jak to funguje v realitě při porodu jsou naprosto odlišné věci. Vím to z vlastní zkušenosti, bohužel srovnatelné s popisem porodu v článku. Přesněji: porod prvního syna, rok 2014, nemocnice Na Bulovce. Zbylé dvě děti jsem rodila jinde (nemocnice Královské Vinohrady), mám tedy srovnání. Komukoli doporučím Vinohrady. A že se ženy po narození prvního dítěte o to malé neumějí postarat - překvapuje vás to? Proč? Když jste se poprvé postavila ke kuchyňské lince, uměla jste vařit? Dříve ženy vyrůstaly obklopené velkou rodinou, viděly a podílely se na péči o malé děti dávno před tím, než měly svoje vlastní. To se ale bavíme o modelu, který většina z posledních dvou generací nezažila. Takže kritika matek, které se v porodnici chtějí naučit kojit, koupat a přebalovat je dle mého názoru naprosté nepochopení. Tyto matky se chtějí naučit správně pečovat o své děti v prostředí, které má být vstřícné, odborné i citlivé. Snaží se využít čas, po který mají mít odpovídající podporu nemocničního personálu, než se vrátí domů, kde nebudou mít nikoho, kdo by jim s problémy poradil. Že "každá žena to má mít v sobě" a "učení jak nakojit a pochovat nepotřebujete" je věta, kterou se zřejmě snažíte naznačit, že kdokoli kdo tápe a pochybuje "to má v sobě špatně". Nemá. Kdo neví, má se ptát a učit. A má mu být poskytnuta veškerá podpora pro to, aby dostal odpovědi a naučil se. Také jsem se ptala a snažila se učit, bohužel díky přístupu personálu nemocnice na Bulovce jsem (přes synovo silné přisátí a můj dostatek mléka) prvních několik týdnů při kojení plakala bolestí. Špatná technika, se kterou mi pomohla až sestřička v ordinaci dětského lékaře na můj nesmělý dotaz. Že je matka po třech dnech beze spánku unavená snad ani nepotřebuje komentář. Že některé děti pláčí v kuse a nedají se utišit je skutečnost, která dokáže i zkušenou matku neuvěřitelně vystresovat. A věřte mi, že prosba aby jí někdo pomohl děťátko utišit vychází stejně tak z jejího zoufalství nad trápením dítěte jako z vyčerpání. Pokud to shrnu, z vašeho příspěvku mohu souhlasit snad jen s jednou větou, a sice že je dobré čerpat ze zkušeností matek a babiček, máme-li tu možnost. Ovšem i ty je dobré nepřebírat nekriticky. Některé, dříve běžné postupy se dnes už z dobrých důvodů nepoužívají. Přeji pěkné jarní dny a doufám, že máte zvířátko.

+4

Marie | 5. 5. 2021 17:20 | reakce na Martina - 4. 5. 2021 10:23

No tohle.....tak to jsem v šoku. Jste žena? A máte děti? Vsadila bych se že ne. Myslíte si jak jste to tady těm neschopným maminám nandala , ale spíše jste se odhalila vy v celé své nenávistné nahotě. Jste evidentně nešťastná.....dělejte s tím něco!

+2

Adéla | 5. 5. 2021 8:10 | reakce na Martina - 4. 5. 2021 10:23

Podle toho, jak komentujete tento článek bych řekla, že jste jedna z těch, co pomáhá k pacháni násilí na ženách a nebo jste jen bezcitná osoba. Vic empatie by to chtělo, jestli vám to něco říká.

+4

Věra | 5. 5. 2021 1:13 | reakce na Martina - 4. 5. 2021 10:23

To píšete jako žena? Jako matka? Opravdu si myslíte, že porod v době komunismu byl příjemný a respektující, vnímající potřeby ženy a dítěte? Nemyslím si. Co jsem slyšela příběhy matek ve věku mé matky, takové porody bych nechtěla...a pochopila jste ten článek? Že je o nerespektu k rodičkám, tedy sice porodnice něco nabízí, ale nedodržuje? Proto porodní plány, DVP, atd? A co se týče kojení, kdo má radit ženám kojit, když vetšina dětí bylo kojených pár měsíců a pak na sunaru? V mém okolí opět ženy radily ať dám Sunar, že mám málo mléka. Komunismus a zdravotnický systém v péči o matku a dítě poznamenal několik generací a jde to vidět,. I na Vás. Tolik nerespektu a zloby vůči ženám...

+5

Marie | 5. 5. 2021 17:30 | reakce na Věra - 5. 5. 2021 1:13

Jsem jedna z mnoha kteří v době komunismu rodily. A trauma to bylo děsivé. A to nemluvím o tom jak se chovali k maminkám které musely nechat děti v důsledku zdravotního problému v nemocnici. Žádné že jste byla s ním. Ani vidět jste ho nemohla. Přečetli vám řádek z bloku ..informovali o stavu a šla jste s brekem a rozhozenými hormony domů a civěla do prázdné postýlky. Vlastní zkušenost. Až po šíleném cirkuse vyprovokovaným mojí matkou na nemocniční chodbě s lékařkou..... jsem si mohla malou na pár minut pochovat. Moje máma mě to tam doslova vyřvala. Já nebyla schopna se bránit. Nikomu bych to nepřála zažít. musela tam zůstat 3 dlouhé měsíce. A pak když nás viděli vždy o hodinách informací...tak se pošklebovali a špitali. To mě bylo fuk. Zoufale jsem čekala na den kdy si ji konečně odnesu.

+3

Agnes | 5. 5. 2021 1:00 | reakce na Martina - 4. 5. 2021 10:23

Bože, Bože, do čehos to duši dal...

0

Ivi | 4. 5. 2021 21:50 | reakce na Martina - 4. 5. 2021 10:23

Víte, nepřeju nikomu nic zlého, ale některým to porodní násilí i přeju. Těm,co mu nevěří a uráží ty,co ho zažily!

+5

palot | 6. 5. 2021 19:47 | reakce na Ivi - 4. 5. 2021 21:50

Mi přijde, že píše, jako jedna z pachatelek. Jako by si v příspěvku stěžovala na svou práci, kde se setkává s těmi, co si přinesou 6 stran plánu a pořád ji otravují s prosbami o rady, jak kojit, přebalit... Úplně vyhořelá porodnice.

0

Lenka K. | 4. 5. 2021 20:50 | reakce na Martina - 4. 5. 2021 10:23

Ale kojení právě učí na porodním oddělení. Každá žena by měla odejít domů s tím, že umí své dítě nakojit. LK

+4

helena | 4. 5. 2021 18:41 | reakce na Martina - 4. 5. 2021 10:23

To přece nemyslíte vážně. Člověk v sobě nemá všechny dovednosti. Zpravidla se je učí třeba nápodobou. A když někoho žena žádá, aby ji potřebné naučil, tak to má být špatně? Špatně by byl nezájem! Znám takové zdravotní sestry, které tvrdí, že "ženská musí vydržet všechno" a další podobná moudra. Proč?
Nechtěla bych se s Vámi setkat v nemocnici. A doufám, že tam nepracujete.

+17

Zuzana | 4. 5. 2021 14:18 | reakce na Martina - 4. 5. 2021 10:23

Tento výkřik je projevem kolektivního porodního traumatu, který jsme utrpěli v minulosti. Je totiž spíše velice těžké přiznat, že i když naše maminky a babičky byly plné lásky, přijímaly porodnické a obecně lékařské násilí na sobě a na dětech jako něco přirozeného a dokonce potřebného. Poznamenaná je tím patrně celá společnost dosud. Teprve snahy těch "neschopných" matek dostaly porodnictví do lepšího - ale nikoli do optimálního stavu. Žádnou matku nepovažujme za neschopnu ani za pochybnou - každá má svůj příběh a spíše než odsuzování a ponižování je na místě podpora. Paní Martině přeji sílu k tomu, aby překonala svoji nechuť k jiným ženám.

+31

Magdalena | 4. 5. 2021 14:08 | reakce na Martina - 4. 5. 2021 10:23

Rodila jsem před 65-ti lety. Neměla jsem zkušenost jak kojit, přebalovat-neměla jsem zkušenost s miminkem. Nepotřebovala bych slyšet radu, že jsem si měla pořídit kotě. Sestřičky nám prvorodičkám pěkně ukázaly jak miminko vzít, jak nejlépe přiložit, aby se mu dobře pilo. Nevím, kolik máte dětí, ale porod je náročná práce, proč by se pak žena nemohla cítit vyčerpaná, unavená a nejistá.

+40

Jitka | 4. 5. 2021 14:08 | reakce na Martina - 4. 5. 2021 10:23

"Chcípla nám koza, ať sousedovi chcípne taky". Takže, když jsem já zažila traumatický porod a vydržela jsem to, nechť moje dcera a vnučka ho prožijí taky? To snad ne, copak nechcete, aby dalšíí generace žen to měly lepší?

+23

Jana | 4. 5. 2021 13:44 | reakce na Martina - 4. 5. 2021 10:23

A kde by měly dnešní maminky všechny tyto zkušenosti jak se starat miminko načerpat? a informace o porodu? ženy v mém okolí mi řeknou, že porod před 30-40lety bo nutné zlo k tomu mít vlastní miminko.

+3

nikol | 4. 5. 2021 11:01 | reakce na Martina - 4. 5. 2021 10:23

paní vy jste někdy rodila???pokud ano a máte to tak jak to tady popisujete,tak jste terminátorka a né ženská,s váma bych chtěla mít dítě,kdybych byla chlap.

+11

Jana | 4. 5. 2021 10:59 | reakce na Martina - 4. 5. 2021 10:23

Kdyby se mě moje dcera zeptala, jak probíhal její porod, musela bych jí říct něco hodně podobného ne-li horšího, jako popisuje autorka článku.

+19

Ivet | 4. 5. 2021 10:50 | reakce na Martina - 4. 5. 2021 10:23

Příspěvek plný zloby a hnusu, nemá cenu ani komentovat.

+25

Lenka | 4. 5. 2021 10:38 | reakce na Martina - 4. 5. 2021 10:23

To snad nemyslíte vážně paní Martino.

+14

Petr | 4. 5. 2021 10:16

Pokud je naše porodnická péče tak špatná, tak z jakého důvodu máme jedu nejnižších úmrtností dětí a matky při porodu? Je zajímavé, že nejvyšší úmrtnost matek a dětí při porodu je tam, kde je nedostatek lékařské péče. Dříve bylo běžné, že ženy po porodu umíraly, protože vykrvácely nebo se jim do těla dostala infekce. Článek je psán nezodpovědnou osobou. Toto je ideologie a ne zodpovědný, racionální názor. Tím nepopírám špatné zkušenosti některých žen, ale čím více domácích porodů bude, tím více bude komplikací a úmrtí.

-13

Hanka | 4. 5. 2021 17:18 | reakce na Petr - 4. 5. 2021 10:16

Jak Vy můžete rozhodnout, co je racionální názor? Kolik porodů jste absolvoval, ať již jako otec či možná lékař?
Problém je v tom, že zdravotnický systém odmítá tyto věci skutečně a nezaujatě posuzovat. Mohl jste si přečíst v jiném příspěvku, že ta čísla jsou dobrá, ale podobná jsou i v okolních zemích, kde je péče možná i o dost vstřícnější. A kdyby poslanci povolili porodní domy, netlačili by tím ženy, které se toto rozhodnou netolerovat, do domácích porodů, které v nějakém procentu rizikovější budou. Systém dokonce zamezuje předem těhotné nechat si před porodem kultivačně vyšetřit stav porodních cest, aby věděly, zda nejsou přítomny nebezpečné bakterie! Takto se chovají nezodpovědné hysterky a dobrotivý stát?

+13

Jana | 4. 5. 2021 13:53 | reakce na Petr - 4. 5. 2021 10:16

Ženy po porodu umíraly na infekce, protože když se přesunuly porody do porodnice lékaře nenapadlo, že by si při přechodu od pitvy člověka k porodu měli vyměnit rukavice např.
přijde mi, že pro všechny končí porodní péče živím dítětem. ale ta matka se o dítě má starat... jaká jestatistika maminek, které po poporodní nejeví zájem o dítě nebo mají poporodní deprese? jak doma probíhá péče o dítě když si maminka připadá špatná a všichni jí říkají ať nepřehání a je ráda, že je dítě zdravé. Odráží se to i na kojení atd.
porodem život nekončí ale začíná!

+23

Anton | 4. 5. 2021 13:43 | reakce na Petr - 4. 5. 2021 10:16

Jednu z nejnižších dětských, ne nejnižší. Mateřská úmrtnost se momentálně vůbec statisticky nesleduje.
Za statistiky novorozenecké úmrtnosti navíc vděčíme primárně skvělé neonatologii, hlavně péči o rizikové novorozence (tj. nedonošené, nemocné) a taky prenatální selekci, kdy se "špatné" plody eliminují potraty a ženy do nich kolikrát personálem přímo tlačeny.
Lepší statistiky novorozenecké úmrtnosti mají třeba skandinávské země, kde se přesto zvládají chovat k ženám s respektem a slušností.
No a pak je tu věc toho, že je poměrně tristní poměřovat kvalitu péče u procesu, který z 80 % není rizikový, pouhým kritériem úmrtnosti.
Nejde ani omylem říct a není to ničím podložené, že v momentě, kdy se zlepší péče o rodičku, se zhorší stav novorozeného dítěte.

+26

Wink | 4. 5. 2021 12:39 | reakce na Petr - 4. 5. 2021 10:16

Asi by se ti nelíbilo, kdyby ti preventivně rozřízli penis a pak ti řekli, ať si nestěžuješ, že máme jednu z nejlepších urologických péčí v galaxii.

+39

Mell | 4. 5. 2021 11:10 | reakce na Petr - 4. 5. 2021 10:16

To se dost pletete mateřská úmrtnost je u nás horší než v Německu a několikanásobně vyšší, než třeba ve Švédsku ale asi to pro vás asi není relevantní, protože můžete opakovat tady ty klasické lži. Co se týká novorozenecké úmrtnost tak tu máme srovnatelnou s vyspělými zeměmi v Evropě, ovšem za cenu vyšších nákladů a taky za přispění až prenatální Eugeniky, která defacto eliminuje jakéhokoliv novorozence, který by mohl tu statistiku narušit ještě předtím než by se narodil. U nás je nejvíc přerušení z důvodů VVV v kontinentální Evropě.

+22

nikol | 4. 5. 2021 11:03 | reakce na Petr - 4. 5. 2021 10:16

Pán je znalec,asi už několikrát rodil.....pojďte se radši bavit o fotbale,uděláte nejlíp.

+2

Nofar | 4. 5. 2021 9:54

Žiji v Izraeli a musím konstatovat, že vyse popsané chování k rodicce by zde bylo věci naprosto nepřijatelnou - zde se k rodicce přistupuje s respektem a úctou jako ke svépravne a svobodné lidské bytosti. Tímto chci poděkovat lidem že skvělého porodního týmu v univerzitní nemocnici Široká v Be'er Sheve.

+31

Grácie | 4. 5. 2021 9:54

Často se démonizují domácí porody, nechápu proč se tedy neudělá přívětivější prostředí v porodnicích. Určitě by každá žena ráda rodila v porodnici, kdyby neměla hrůzu z toho, že bude bezmocná a vydaná na pospas vůli nemocničního personálu. Pokud by porod v nemocnici byl příjemný a respektující potřeby žen, odpadly by problémy s domácími porody. Jde o to, že tady je tradičně lékař absolutní autorita, která se neptá, ale nařizuje. Ženy nechtějí, aby jim někdo nařizoval, jak mají rodit.

+43

Petr.b | 4. 5. 2021 9:38

Téma je to navýsost ženské, ale přesto mi nedá se nevyjádřit, alespoň k něčemu. Věřím, že podobné případy se stávají, byť ten v článku je složený z jednotlivých příkoří. Ale to je daň za zdravotnický systém. V 21. století se rodí převážně v porodnicích, a může se nám to nelíbit, ale kolem je personál nejrůznějších kvalit. A i doktor se někdy dobře vyspí, někdy ne. A někdy toho mají prostě moc. Tím se nikoho nezastávám, jen konstatuji. Podobné články by se daly napsat o hospitalizaci na chirurgii, neurologii, o spravování zubů...
Kdysi jsem byl u porodu, a co si tak vzpomínám, manželka nebyla nijak traumatizovaná ze zavedených postupů, spíše nás dost znervozňovalo to, že široko daleko nikdo nebyl. Opravdu nikdo - klid měla až moc velký. Ovšem valná většina personálu byly ženy - takže pokud tedy někdo páchá porodnické násilí na ženách - jsou to opět ženy.
Jo a taky je vidět, jak je všechno relativní a různí lidé mají na stejnou věc naprosto odlišný názor. Mě např. oslovení maminko mi bylo vždy sympatické a vyjadřující stav pro řadu žen naprosto nový a krásný. Mě tam taky prvně v životě někdo řekl tatínku. A byl jsem na to pyšný, nijak mi to moji osobnost neomezilo.
A poslední nesmělá poznámka - mám za to, že u nás je stále světově nejnižší úmrtnost kojenců i matek. To, že občas některá cítí "porodní násilí" je snad daň za tuto, jistě dobrou věc. Před takovými 120 lety ženy patrně rodily více v pohodě, doma, v klidu a bez násilí, ale taky nebylo nijak výjimečné, že porod nepřežily.

+2

Hanka | 4. 5. 2021 17:30 | reakce na Petr.b - 4. 5. 2021 9:38

Vážený pane. Před 120 lety umíraly po porodu nebo při něm, protože žádná gynekologická péče neexistovala, a řada žen měla za sebou různé neléčené infekce, traumata rodidel po znásilnění a podobných věcech, takže argumentovat tady tím, že máme proto nyní lepší porody v porodnici je naprostá hloupost a urážlivé vyjádření, jakkoli se to snažíte formulovat jemněji. A to, že by neměla být gynekologická péče a operativa při onemocněních tady nikdo neříká. Tady jde o to, že porod je v převážné většině fyziologická záležitost, která trvá různě dlouho, je více nebo méně bolestivá a komplikuje se často nevhodným psychologickým atakem na ženu a nadbytečnými úkony, jako je protržení plodových blan, epidurál, neindikovaný císařský řez apod. Zkuste si prosím něco nastudovat, než budete takto dál argumentovat. A tu míru negativních vlivů lékařského personálu neznáme, protože se objektivního zkoumání tato racionální stará garda, která stále ještě rozhoduje, bojí jak čert kříže a na svých pracovištích ho prostě nepřipustí.

+14

Veronika | 4. 5. 2021 10:12 | reakce na Petr.b - 4. 5. 2021 9:38

Váš názor je plný přejatých lží.

+3

venda | 4. 5. 2021 11:05 | reakce na Veronika - 4. 5. 2021 10:12

Pan Petrrr je asi odborník a rodí každou chvilku,že tak všechno nejlíp ví , čte a zapojuje se do diskuze na ženská témata,ještě,že nám to tak krásně vysvětlil.

-2

Klára | 4. 5. 2021 9:57 | reakce na Petr.b - 4. 5. 2021 9:38

Neuvěřitelné. Jak můžete říct, jak si vůbec můžete dovolit tvrdit, že jakákoliv forma násilí v demokratické společnosti 21. století je nutná daň za zdraví? Jak vám není hanba ze sebe samého? Pokud chcete opravdu k tomuto tématu přispět, měl byste si o něm něco zjistit. Jak vysvětlíte, že všude jinde ve světě to tedy jde? Kde jste vyčetl tu "pravdu" vytěženou roky z kontextu, že jsme v porodnictví nejlepší a že máme nejmenší úmrtnost? Jinde snad umírají ženy ve větším? Co takové Finsko, Švýcarsko, Holandsko... Tam jde jak lidský přístup, minimum zbytečných zásahů a prohlídek, i spokojená matka a dítě - a překvapivě jsou všichni zdraví, dokonce daleko zdravější než my tady, v "nejlepším porodnickém systému světa", který žene lidi tím více do náručí psychologů, psychiatrů a jako národ od komunistického režimu selháváme v základních otázkách lidství.
To, že Vaše paní byla spokojená je skvělé, ale ta nervozita jen potvrzuje, jak moc máme nastavené, že jsme neschopné, jak jsme jako ženy ponižovány do takové míry, že jsme neschopné se o sebe postarat, vycítit odchylky od normálu a porodit vlastní dítě. K tomu není třeba zástup bílých plášťů, stačí matka a jedna schopná porodní asistentka.
Raději tedy, když víte, že se jedná o ryze ženské téma, si bez pořádných informací odpusťte šovinistického komentáře, tatínku. (Stále je vám to oslovení tak příjemné? Ne není, záměrně jsem ho teď použila jako ponížení - a přesně to se děje matkám.)

+26

Petr.b | 4. 5. 2021 10:30 | reakce na Klára - 4. 5. 2021 9:57

Já netvrdím, že násilí je daň za zdraví. Já tvrdím, že tím, že existuje nějaký zdravotnický systém, kde fungují lidé, fungují v nich běžné mezilidské vztahy. Ono je zde zvykem tvrdít, že všude v cizině je vše skvělé. Mám osobní zkušenost, kdy dobře situovaný kamarád měl úraz v Paříži, a odvezli ho špinavého v montérkách do nemocnice. Chovali se k němu velmi hrubě a neuctivě. bohužel neumí francouzsky, jeho 4 jazyky mu tam nebyly nic platné. Až když si vytelefonoval pomoc a svoji kreditní kartu, chování personálu se obratem změnilo. Chápete co tím chci říct? Znám plno žen, které byly v českých porodnicích spokojené. Znám i jednu, pro kterou volal manžel do porodnice vrtulník. Prostě všude pracují lidé, a tím jak se k sobě chovají, vytvářejí systém. Jde o přístup jednotlivců k sobě navzájem. Jak vysvětlíte, že porodníci konají násilí na ženách, když naprostou většinu času jsou kolem nich zdravotní sestry?
Nevím samozřejmě, jak probíhají porody, ale ten, co jsem zažil byl bez zástupu bílých plášťů a zkušenosti známých jsou takové, že pokud jde vše hladce, je tomu tak vždy - ono personálu není nazbyt.
A čím je oslovení maminko ponižující?? Mě daleko víc ponižující přijde, když sestra řve do čekárny "Nováková!".
NO, jak říkám, na tu jednu stejnou věc, má každý naprosto odlišný názor.

+23

Jana | 4. 5. 2021 14:05 | reakce na Petr.b - 4. 5. 2021 10:30

Rozumím tomu co chcete říct. ano je smutné, zetonasili páchají jinezeny. nikdo netvrdí, že násilí musí vždy páchat muži.
Pohled na porod- narození prvního dítěte v přítomnosti manžela. pro něho naprosto v pohodě. pro mě traumatizující zážitek kvůli kterému jsem nechtěla druhé dítě. a když jsem si myslela, že je vše zpracované trauma se znovu začalo projevovat pár měsíců před porodem druhého dítěte.
A co se týká přítomnosti personálu. Je to o tom, kdo m jaké zkušenosti. Pokud je maminka znala porodu a zná své tělo, cítí své miminko a ví co potřebuje je nepřítomnost personálu super. Pokud se jedná ale o maminku semletou filmy o bolestivém porodu nebo názory tipů "přijedu do porodnice lékaři vědí co dělat oni se o to postarají" tak tam je to dost průser když ji někdo zavře na pokoj zhasne a jednou z la dvě hodiny ji vnitřně vyšetří zas odejde. a ona tam leží a vlastně neví co se děje, co by mohla dělat pro menší bolesti a něm u sebe partnera, o kterého by se mohla opřít.

+9

Petr.b | 4. 5. 2021 15:56 | reakce na Jana - 4. 5. 2021 14:05

Jasně, je to tak, každý má jiné zkušenosti. Nakonec, nemusí jít jen o porod. Před lety jsem byl na operaci ruky ve velké nemocnici. Sestry byly dost neurvalé, jak je v zemi jejich narození - Rusku/Ukrajině zvykem. Doktoři jakžtakž mluvili anglicky. Na operaci jsem čekal v suterénu na pojízdné posteli, nahý, jen v andělu, zima tam byla dost. Když se zde hovoří o důstojnosti - tak tohle do ní mělo hodně daleko. Doktor mě pak odoperoval mezi svačinou a dalšími pacienty čekajícími v řadě za mnou. Operaci udělal výborně. Takže jsem měl smíšené pocity. Prostředí bylo odpudivé, jednání personálu ponižující, výsledek - proč jsem tam šel, ale výborný. Takže to neřeším, beru to jako fakt se kterým se dá normálně žít. Zažil jsem v životě mnoho horších věcí. Je to zkrátka realita dnešního zdravotnictví, kam tedy patří i porodnice. A obávám se, že vzhledem k vyčerpanosti systému COVIDEm nás čekají již jen horší časy. Snahy všelijakých advokátů snažících se přesvědčit lidi, aby se soudili s nemocnicemi (neříkám, že to někdy není na místě) ke zlepšení těžko přispějí. Spíše to povede k alibismu doktorů, kteří nám budou před jakýmkoli zákrokem předkládat k podpisu složité smlouvy .

-1

Hanka | 4. 5. 2021 17:41 | reakce na Petr.b - 4. 5. 2021 15:56

No, kéž by alespoň vždycky. Ale kromě nátlaku u porodu a při očkování miminek, lslyšel jste někdy, jak probíhá léčby při karcinomu prsu? To si nechte vyprávět. To je teprve trauma a nesvoboda, když se přitom , celkem logicky, ženy často bojí o svůj život! Možná, kdybychom to vzali takto popořadě, zjistili bychom v našem báječném zdravotnickém systému i řadu drsných záseků proti lidskosti, svobodě a dobrovolnému rozhodování.

+5

Petr.b | 5. 5. 2021 9:23 | reakce na Hanka - 4. 5. 2021 17:41

Ne, o způsobu léčby karcinomu prsu jsem neslyšel. Ale znám plno otřesných případů léčby čehokoli - znal jsem i člověka, který zemřel na infarkt v čekárně na pohotovosti, protože sestra ho seřvala, že se pan doktor taky musí někdy najíst (ale to je už dávno, někdy kolem roku 1985).
Mám z místní diskuse 2 základní dojmy:
1. považujeme celkově doktory za nějaké nadlidi, kteří mají povinost podat naprosto dokonalý výkon, ovšem při maximálním respektování všech našich požadavků a přání a to i těch nevyřčených.
To je ovšem základní omyl. Všichni lidé v nemocnicích, porodnice nevyjímaje, jsou úplně běžným vzorkem populace. Takže jsou mezi nimi lidé skvělí, šikovní, náladoví, nešikovní, neschopní, chytří, hloupí, nevrlí, bezvadní...Člověk tudíž musí mít trochu kliku, aby na něho vyšel zrovna ten fajn personál, a nebo - jak už platí od nepaměti - "být někoho známý". Ale též díky kapitalismu má dnes i volbu vybrat si porodnici / nemocnici - to už méně, kde je fajn přístup a snad i odbornost garantována obchodním modelem toho zařízení. Taková jistota se ovšem musí zaplatit napřímo penězi. Nemysleme si, že je to někde ve světě jinak.
2. můj dojem - čím dál více lidí má více, či méně oprávněný pocit, že všichni okolo mají povinost se plně věnovat jen jejich problémům a vůbec si neuvědomují, že nejsou na světě sami, že systém má nějakou kapacitu a zavedené postupy slouží k jeho maximální možné efektivitě. Jinak - to nad čím někdo mávne rukou a považuje to za třeba velmi nepříjemnou, nicméně krátkodobou zkušenost, jiný má za těžce urážlivou doživotní traumatizující situaci.
Co tak vidím kolem sebe - obecně - zdá se mi, že lidé jsou dnes nějak více citliví k nejrůznějším situacím, které dříve nikdo neřešil. Plno lidí dnes uráží a ponižuje kdeco. Bohužel celkově to vede ke ztrátám svobod a ke zbytečné agresivitě. Neříkám, že si má člověk nechat vše líbit, ale někdy by měl být i tolerantní.
Článek obecně považuji za promo ke službám advokátky - dorazilo to k nám z Ameriky, kde je tuze moc právníků a tak lidi hecují, aby se soudili kvůli kdečemu. I když mnohdy si "doktoři" soudy zaslouží, přemíra takových sporů zdravotnictví zabije.
A trochu pro odlehčení dodám: typicky ženské téma dříve byly jejich porody, zatímco muži se bavili o vojně. Věřte mi, že doba tam prožitá byla jedno velké utrpení a ponížení. A netrvalo to pár dní. No, a přitom plno chlapů se mnou nebude souhlasit, protože na vojnu mají krásné vzpomínky:-).

0

Jana | 4. 5. 2021 21:14 | reakce na Hanka - 4. 5. 2021 17:41

Nějak Vám nerozumím. Léčba chorobného stavu je snad něco jiného než porod. Porod není choroba. A navíc u léčby rakoviny Vás nikdo držet nebude, pokud nebudete chtít . A taky Vám personál a lékaři vše vysvětlí - znám to od blízké příbuzné.

0

Roy | 4. 5. 2021 12:47 | reakce na Petr.b - 4. 5. 2021 10:30

Na člověka by sestra měla volat PANÍ NOVÁKOVÁ. Nijak jinak.

+11

Petr.b | 4. 5. 2021 15:58 | reakce na Roy - 4. 5. 2021 12:47

Ano, měla. Nicméně to je výjimečné. A všimněte si posedlosti zdravotnického prostředí tituly. Takže se ozve zařvání "Nováková", a potom často "paní inženýrka Dvořáková, prosím".

+6

sandra | 4. 5. 2021 11:07 | reakce na Petr.b - 4. 5. 2021 10:30

Vy už radši nepište,běžte se koukat na fotbal prosím,uděláte nejlíp.

-5

Tinka | 4. 5. 2021 9:37

Je zvláštní, kolik žen věci, které jsou popsány v článku, prostě bagatelizují. Pro někoho, to může být v pořádku, pro někoho zase ne. Každá žena k porodu přistupuje jinak a je to tak správně. Především si ale musíme uvědomit, že to jsme my ženy, které přivedou dítě na tento svět, ne muži lékaři. Muž nikdy neprožije kontrakce, nebude vědět jaký to je pocit. Proč by tedy měli muži určovat, jak my ženy máme rodit? Trochu k zamyšlení, nebo ne?

+38

Kristina | 4. 5. 2021 9:05

Přeji všem ženám, které takové chování nezažily, aby to opravdu nikdy nezažily. Já to bohužel zažila. Nucení ležet na zádech, tlačení na břicho, nástřih, separace dítěte s argumentem, že je noc a rušila bych ostatní na pokoji, že je nutné se podívat na instruktážní video, jak se starat o novorozence, jinak mi dítě nedají. Během porodu komentáře, že miminku se nedaří, že neumím tlačit, ať nekřičím a raději tlačím. (miminko naprosto v pořádku, apgar 10-10-10) Druhý porod (rok a půl po prvním, takže to nebyl žádný skok z pravěku do současnosti) jsem si ukrást nenechala, rodila jsem s dulou v jiné porodnici, nikdo po mě nic nechtěl, jen jednou za čas si přenosným monitorem poslechli ozvy miminka. Nekecali mi do ničeho, poloha podle mě, bonding samozřejmostí, "předčasný" odchod domů. Jde to i jinak!

+39

JANA | 4. 5. 2021 8:47

příliš se tento problém zveličuje a některé matky,které si myslí,že domácí porod je dobrá volba se velmi mýlí,kdykoliv mohou nastat nečekané komplikace
kdo vám pomůže?porodní bába?
vracíte se do středověku

-22

Ivi | 5. 5. 2021 1:33 | reakce na JANA - 4. 5. 2021 8:47

A vy asi pracujete v nemocnici,co?

+1

Barbora | 4. 5. 2021 9:57 | reakce na JANA - 4. 5. 2021 8:47

Ne, české zdravotnictví v tom pravěku naopak zůstalo...

+19

JANA | 4. 5. 2021 8:41

každá žena má specifický porod,strávila jsem na hekárně mnoho hodin a vše z porodního sálu jsem slyšela,úkolem porodníc lékařů a asistentek je dovést porod do štastného konce,byt za drsnějších metod

-28

Václav | 4. 5. 2021 8:03

To je velice výstižně napsané.Já se snažím pomáhat v jedné neziskovce,která se zabývá nemocničním násilím.Nejsou to jen porodnice,ale také psychiatrická uzavřená oddělení.V tomto článku ta autorka přesně popsala jak to doopravdy je.Politici se holedbají,že žijeme v právním státě.ale nic není tomu vzdálenější.Soudci v těchto případech jsou hluší a slepí.A bohužel značná část veřejnosti je na jejich straně.Z jejich hlouposti a nevzdělanosti.Ostatně stačí se podívat,koho si zvolili do řízení státu a je to jasné.

+99

JANA | 4. 5. 2021 8:50 | reakce na Václav - 4. 5. 2021 8:03

byla jsem na psychiatrii i v porodnici,mám osobní zkušenost
před doktory smekám

-6

umfa | 4. 5. 2021 6:40

"...nedá se nic dělat, ten harant je tam úplně zašprajcnutý nebo co, musíme to vyndat císařem." A už přichází natěšený operatér, v hubě cigaretu, v ruce zrezivělý řeznický nůž. "Co anestezie?" hlesne rodička. "Není čas, snad byste pro vlastní pohodlí nechtěla obětovat život dítěte?" blíží se k ní ono alkoholem páchnoucí individuum s nožem. "Ne, ne, toho ne!" vzpomene si zoufalá rodička na svá pacientská práva. Po chvíli dohadování muž odchází. Po další hodině utrpení říká sestra "sehnali jsme vám jiné lékaře, jsou sice z jiného oddělení, ale tohle zmáknou". Dva seriózně vypadající muži, s rouškami i rukavicemi se sklánějí nad rodičkou. Zjevně je jim jasné o co jde, rodička úlevně vydechuje. "Otevřeme ji řezem Y, pane kolego?" je poslední co v životě slyší.

-21

kiki | 4. 5. 2021 11:09 | reakce na umfa - 4. 5. 2021 6:40

Copa jsme to četli za zajímavou knížku????hezky opsáno

+2

JANA | 4. 5. 2021 8:48 | reakce na umfa - 4. 5. 2021 6:40

nevěřím,že se ohle stalo

+4

umfa | 5. 5. 2021 11:39 | reakce na JANA - 4. 5. 2021 8:48

Máte bod. Dostala jste mě :-)

-1

JANA | 4. 5. 2021 8:43 | reakce na umfa - 4. 5. 2021 6:40

tak tomu nevěřím,celé je to silně nadsazené

+2

Jouda | 4. 5. 2021 7:38 | reakce na umfa - 4. 5. 2021 6:40

Poslednimi zbytky vedomi jeste slyší, jak si operater brouka svoji pisnicku: "Jááátra srdce střeva pajšl"

V tom prichazi Pravnicka.

Cela v bilem.

-11

Jouda | 4. 5. 2021 1:00

Velice zajimave.

Pokud jsem clanek spravne pochopil, ceske porodnictvi je tvoreno zvlastni skupinou psychopatu typu Dr. Mengele, jejichz hlavnim zamerem je skodit rodici zene.

To z duvodu utvrzeni patriarchalni prevahy starych muzu nad tely mladych zen.
Co jsem tak videl osazenstvo ceskych porodnic, chlap je tam leda tak sanitar, sestry a asistentky vyhradne zeny a doktorky drtive prevazuji.
Zrejme ti stari psychopaticti muzi ono drtive zenske osazenstvo nejakym zpusobem nuti skodit rodicim zenam z temnot pozadi.

Bestie.

-21

lajika | 6. 5. 2021 11:18 | reakce na Jouda - 4. 5. 2021 1:00

no - článek jste správně nepochopil...

0

Petr.b | 4. 5. 2021 9:41 | reakce na Jouda - 4. 5. 2021 1:00

Kamarád gynekolog říká, že na medicínu obecně chodí čím dál míň chlapů, no a v porodnictví prý již leckde doktorky převažují.

+2

Xenie | 4. 5. 2021 4:26 | reakce na Jouda - 4. 5. 2021 1:00

Ty jsi byl rodit? Bože, už se neztrapňuj a nechoď se.

+10

Jouda | 4. 5. 2021 6:16 | reakce na Xenie - 4. 5. 2021 4:26

Byl jsem u porodu trikrat jako doprovod sve zeny.

-1

Jouda | 4. 5. 2021 7:12 | reakce na Jouda - 4. 5. 2021 6:16

A vskutku, ted si dokonce vzpominam, ze jedna starsi sestricka oslovovala moji zenu dehumanizovanym terminem "maminko", aby tim zduraznila svoji nadrazenost a mohla s ni zachazet jako s dehumanizovanym objektem urcenym k mrzaceni.

Hnus.

Moje mysl tento utok v ramci reflexivni dusevni hygieny uplne vytlacila!

Premyslim, jestli tento utok je dostacujici pro zalobu o nahradu skody za psychickou ujmu, autorka by mohla byt vhodnym pravnim zastupcem.

-14

Nástřih | 4. 5. 2021 12:35 | reakce na Jouda - 4. 5. 2021 7:12

Tak se uklidni, tatínku.

+4

Jana | 4. 5. 2021 7:32 | reakce na Jouda - 4. 5. 2021 7:12

Vás nikdy nikdo dole jen tak pro jistotu stříhat nebude. Mně se za to doktorka omluvila, že by to nedělala, kdyby věděla, "jak budu šikovná". A neřekla mi o tom, udělala to při kontrakci, ale samozřejmě jsem si nemohla nevšimnout. Nerozumím tomuto zákroku, který se asi dělá, jak je zrovna napadne.

+26

Xxx | 4. 5. 2021 9:42 | reakce na Jana - 4. 5. 2021 7:32

Presne tak. Prvni dite normalni velikost, nastrih bez meho souhlasu a dlouhe bolestive hojeni. U druheho nastrih nestihli, dite pres 4 kg a natrzeni male a hojeni uzasne. Uz treti den jsem normalne sedela. Je velky rozdil nastrihnout hraz do nekolika vrstev. Logicky, kdyz nastrihnu papir, tak se mi v nastrihu roztrhne mnohem snaz a hloubeji. Cestou je opatrny porod a hraz chranena rukou porodnika. Jenze dnes v dobe urychlovani porodu se toto nenosi.

+15

XX | 4. 5. 2021 8:47 | reakce na Jana - 4. 5. 2021 7:32

Nástřih hráze se provádí preventivně, protože se lépe hojí a sešívá, než když se natrhne sám. Nemusí to být pravidlem, záleží na velikosti dítěte i na pružnosti tkáně... je to preventivní zákrok.

-45

Kristyna | 5. 5. 2021 3:07 | reakce na XX - 4. 5. 2021 8:47

Jak ste na to prisel/prisla? Prave ze to je naopak. Vice se natrhne diky nastrihu, a spatne se to hoji. Plus poloha v leze neni jen o gravitaci, ale kostrc se nemuze otevrit, naopak se jeste zmensi, tak jak tam ma asi ta hlava projit? Takze pak se nastrihne a dite se taha ven klestema trebas. Jo lekari vi co delaji a oni jsou ti odbornici, kdyz nuti zenu do polohy ktera blokuje porod? Spravna pozice, ve stoje, v klece, na boku, kdy se kostrc otevre a panev se otevre pak nepotrebuje nastrih, nemusi dojit ani k prirozenemu natrhnuti. Jednoduche. Proc to ti doktori teda delaji opacne?

+5

YY | 4. 5. 2021 13:24 | reakce na XX - 4. 5. 2021 8:47

Pomíjíte to, že v civilizovaných zemích se nástřihy dělají naprosto výjimečně, protože tam ženám umožňují rodit v přirozené poloze, kdy dojde jen k prasklinkám, které se během pár dní zahojí a nenutí je rodit vleže na zádech z důvodu většího komfortu doktorů, kdy gravitace tlačí hlavičku dítěte proti hrázi, která pak musí být nastřižena. To množství nástřihů u nás je prostě jen naprosto zbytečné porodnické násilí na ženách, přesně jak je uvedeno v článku.

+31

Xxx | 4. 5. 2021 9:49 | reakce na XX - 4. 5. 2021 8:47

Zadna studie neprokazala vyhodnost tohoto preventivniho zakroku. Podstoupila jsem obe varianty. Prvni dite normalni velikost, nastrih a dlouhe bolestive hojeni. Druhe dite pres 4kg bez nastrihu, natrzeni male a velmi rychle vse zhojeno. Pokud porodnik chrani hraz rukou, porod se nezene, aby honem honem bylo hotovo, tak ve vetsine pripadu, neni nastrih nutny. A pokud je zena natrzena zasadne, stane se tak i s nastrihem. Takze nastrih snad zcela vyjimecne a ne rutinne a preventivne.

+23

Roy | 4. 5. 2021 9:07 | reakce na XX - 4. 5. 2021 8:47

evidence based medicine tento mýtus dávno vyvrátila. A ta je založená na důkazech. Ne na dojmech.

+32