Diskuze k článku:

Kolik generací ještě obětujeme? Na manželství pro všechny čekáme už tři dekády

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Jaroslav Vávra | 8. 2. 2021 12:01

Nevím, co k tomu dodat. Přál bych si, aby manželství pro všechny konečně prošlo. Aby konečně zmizela veškerá právní a lidská nejistota. Obě rozpravy o manželství pro všechny jsem viděl v přímém přenosu a pokaždé mi bylo do breku, co všechno v té sněmovně zaznělo. Nejhorší je ten pocit, když se poslanci a poslankyně odmítají tím zákonem vůbec zabývat. A ta snaha to všem ještě ztížit, kopnout si do lidí a brát nespravedlivý právní stav jako oporu, to je snad ještě větší zlo. Kdy tohle skončí, kdy bude manželství pro všechny konečně umožněno, těžko říct. Že by se naděje zlepšila za nového sněmovního složení, tak o tom si raději nedělám žádné iluze. Ovšem je mi záhadou, proč právě v Česku je ten zuřivý politický odpor. To asi nikdy nepochopím.

+20
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Pinochet | 8. 2. 2021 4:16

Kecy, manželství už dávno pro všechny je. Nebo si snad úchyl pan Pavel nemohl vzít za ženu nějakou lepou divu?

-25
Reagovat | Citovat | Nahlásit


Diskuze k článku:

Veronika | 11. 8. 2022 13:00

Manželství pro všechny je skvělá myšlenka. Homosexuální pár by měl mít možnost uzavřít stejný právní vztah jako pár heterosexuální. Zároveň by se takový svazek - pro všeobecný klid - mohl nazvat jinak (sňatek, partnerství). Právní úprava by však měla řešit jen vztah těchto dvou osob. Ne rodičovství. Tady totiž narážíme na dvě práva, která se navzájem tlučou - právo homosexuálů mít anebo adoptovat dítě a právo dítěte na oba biologické rodiče. Malý kluk by měl mít v tátovi vzor, jak být mužem, a v mámě někoho, kdo ho naučí věřit, že holky jsou fajn. A malá princezna by zase v tátovi měla mít svého hodného a laskavého krále a v mamince vzor, jak být ženou. Tohle dva tátové nebo dvě mámy dát při nejlepší vůli nemohou. Navíc by to bohužel nejspíš znamenalo rozvoj náhradního mateřství ve stylu "zaplaťte a porodím vám dítě". A to, myslím, je pro sociálně slabé ženy - podobně jako prostituce - hodně špatná cesta.

-4
Reagovat | Citovat | Nahlásit

umfa | 10. 8. 2022 10:35

To už jsou jen zbytečné coby-kdyby. Dětí těžce poznamenaných nekompetencí svých rodičů je obrovské množství a tahle problematika je v tom kontextu úplně marginální. Já to beru tak, že spory vyvolává pár aktivistů, kteří se chtějí zviditelnit, pak pár pomýlených duší a pár vtipálků, kteří rádi trollí veřejné mínění a myslím, že není potřeba tomu věnovat větší pozornost, než kolik je potřeba k pobavení se tady v diskusi :D

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit

antifeminista | 9. 8. 2022 18:49 | reakce na Šári - 9. 8. 2022 18:02

"Stejnopohlavní páry ale nemají přirozenou možnost mít děti, takže si tu otázku dětí většinou sakra rozmyslí," ---- To je jen Vaše zbožné přání.

"Studie ukázaly, že stejnopohlavní páry se jsou schopné postarat o dítě stejně dobře, jako heterosexuální páry" ---- A co v této konkrétní studii znamená: "schopnost se postarat?" Zase termíny, jejichž obsah si může leda tak každý domýšlet, protože si je každý může nastavit, jak chce. To je to samé jako "nestabilní prostředí", o kterém jsem mluvil předtím.

Pokud by šlo čistě o materiální zabezpečení, pak nemám námitek. Ale budou dvě ženy učit svého syna všem těm věcem, které se od něj v jeho věku očekávají? Dost pochybuju, zvlášť, když třeba ve zdejších článcích čtu, co si o těchto věcech myslí, aniž by se snažily pochopit důležitost těchto věcí, nad kterou by otec nos rozhodně neohrnoval. A to samé platí samozřejmě i naopak - budou dva muži dostatečně ohleduplní k potřebám a projevům svých dcer? Na genderu vůbec nezáleží, to máte pravdu. Pokud jsou například muži jako otcové často kritizováni, že nedovedou být vždy oporou pro své dcery, proč to u gayů najednou "zázračně" neplatí? Kterej sociolog na tohle v jaké studii přišel? A byla to skutečná studie, nebo zase jen nějaká metastudie, se kterýma se v sociologii posledních padesáti let roztrhl pytel?

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Šári | 9. 8. 2022 18:02 | reakce na antifeminista - 8. 8. 2022 18:31

Nestabilní rodinné prostředí může být samozřejmě jak v heterosexuálním, tak homosexuálním páru. Stejnopohlavní páry ale nemají přirozenou možnost mít děti, takže si tu otázku dětí většinou sakra rozmyslí, zatímco u heterosexuálního páru se může stát, že to dítě vznikne prostě omylem. Existuje spoustu rozvedených párů, matek samoživitelek nebo rodičů, které své dítě prostě "odložili" do DD. A tohle je evidentně pro mnoho lidí pro dítě vždy lepší, než dva milující rodiče, kteří jsou stejného pohlaví. Studie ukázaly, že stejnopohlavní páry se jsou schopné postarat o dítě stejně dobře, jako heterosexuální páry a že ty děti potřebují hlavně milující rodiče, bez ohledu na pohlaví. Špatný rodič může být jak homosexuál, tak heterosexuál. Je to o lidech, ne o orientaci. Nikdo z nikoho nedělá voly. Nemají stejná práva a je to špatně, protože není jediný důvod, proč by je nemohli mít.
A to vaše "Není třeba nefungujících zákonů tam, kde stačí výběr solidního partnera". To si děláte srandu, ne? Lidé se mění, nevšiml jste si? Touhle větou můžete rovnou smést i otázku rozvodů, protože přeci není potřeba se rozvádět, stačí výběr solidního partnera...

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Petr.b | 9. 8. 2022 10:24 | reakce na B - 8. 8. 2022 19:48

A co děti, jsou spokojené? Má každé svého tatínka? Do toho mi samozřejmě nic není, jen se tak ptám.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Petr.b | 9. 8. 2022 10:22

Ono je to jedno, a jisté je, že to manželství pro všechny bude, je to jen otázka času. Vzpomínám si, jak byl před mnoha lety pan Hromada spokojen, když bylo schváleno registrované partnerství, a vždy říkal, že teď už více chtít nebudou. Jenže teď je u moci jiná generace. Chce manželství, protože prý nejsou auta. Brzy budou chtít i nějaké právo na dítě. To je jisté.
A proč někteří lidé odmítají manželství homosexuálů? Já myslím, že především nějak podvědomě proto, že lidé v manželství mají od "společnosti" určité výhody. To protože přinášejí společnosti to nejdůležitější: následovníky. A teď by tyto výhody chtěli i lidé, kteří následovníky přinést nemohou. Takže je to tak trochu nefér.
Do toho přichází technický pokrok a změny právní a dítě lze dnes mít i bez partnera, i bez klasického postupu - to vše jsou nestandardní a proti přírodnímu výběru jdoucí věci, takže je otázka, je-li to tak dobře, ale s tím už se musí srovnat každý "rodič" sám.
Tohle vše je vývoj. Možná se někdy lidstvo dožije něčeho podobného jako v Sexmisi. Pokud to technika umožní, věřím, že to z důvodu pohodlí řada lidí upřednostní.
Ale má to vše i své stinné stránky: znám 2 rodiny s dětmi výhradně z umělého oplodnění, které mají neuvěřitelné množství zdravotních problémů. Je fantastické, jak "to má příroda zvládnuto". Klasickým postupem spolu nemohli počít. Až moderní technika přírodu obelstila. A vida, příroda dobře věděla, proč tyto páry spolu neměly mít děti. A s manželstvím homosexuálů bude takových případů patrně přibývat.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit

umfa | 9. 8. 2022 9:49 | reakce na antifeminista - 9. 8. 2022 6:47

Já to vidím spíš tak, že chtějí, aby to lidi začali brát tak, že je to normální. IMHO stejně marná snaha jako když si komunisti mysleli, že pomocí zákonů a trestů dosáhnou toho, že lidé začnou mít socialistické vlastnictví ve vážnosti a úctě :D

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

antifeminista | 9. 8. 2022 6:47 | reakce na Coto - 9. 2. 2021 19:20

Podle mě, touha homosexuálů po manželství je do značné míry podobná touze zdravého člověka po uznání statusu paraplegika. Homosexuálové zkrátka usilují o něco, co bylo a je doteď doménou heterosexuálů. Říkat, že jsou tím segregováni, je úplně stejné, jako říkat, že paraplegici segregují zdravé lidi, kteří chtějí výhody ZTP/P, ale nejezdí na vozíčku.

Pokud jde o práva, tak drtivou většinu jich mohou získat už teď, byť ne manželstvím, a to i práva vůči dětem. Dětem, které - pokud by o to homosexuálům opravdu šlo - by ani teď nepoznaly právní nejistoty. Z tohoto pohledu nejsou ani zdaleka tak diskriminovaní, jak se tu dělají. To, o co jim jde, je manželský status.

A to je také hlavní důvod, proč nejsou ochotní ani diskutovat o možnosti, že by měli svůj svébytný svazek, který by byl totožný s manželstvím co do obsahu, práv a povinností, jen by se jmenoval jinak, jak navrhují umfa s Joudou níže.

Jak říkám - pokud to chtějí, ať to pro mě za mě mají, ale dělají tady kolem toho naprosto neopodstatněný virvál, dělají tu z lidí voly, občas i vyloženě lžou, a přesto všechno se domáhají respektu.

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

antifeminista | 8. 8. 2022 22:20 | reakce na B - 8. 8. 2022 19:48

Je to zajímavá doba. Ti, kteří manželství mít nemohou, ho chcou a argumentujou věcma, který jsou těm, kteří ho mít mohou, ale ustupují od něj, úplně ukradený. Skloňuje se tu třeba právní ochrana dětí - jak to, že heterosexuálové bez ní žít mohou, ale homosexuálové ne?

Proč navíc LGBT+ komunita nepřemýšlí nad takovými instituty, jako je osvojení dítěte, nebo zplnomocnění k zastupování zákonného zástupce? Tyto instituty sice nejsou to samé, co manželství, ale s ohledem na dítě, jeho zabezpečení a právní ochranu, jim dávají ta samá práva, kterými argumentují pro zisk práva na manželství, a na rozdíl od manželství je tyto instituty nijak nediskriminují. Ještě jsem nenarazil na článek, který by se tímto zaobíral a dal tak najevo, že tu skutečně jde o ta děcka, jak se nás LGBT snaží všechny dojemně řesvědčit, a ne o práva úzké skupiny lidí.

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

B | 8. 8. 2022 19:48

Tak dvě, tři generace a nějaké manželství už možná nebude stejně zajímat vůbec nikoho, je to totiž volovina k ničemu.
Mám tři děti a žádný manželství jsem nikdy nepotřebovala a moje děti taky ne.
Ale tak hlavně že ta posvátná etymologie pitomého slova zůstane uchována někde ve skanzenu.:D

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit

já profi trol | 8. 8. 2022 18:39 | reakce na coto - 17. 2. 2021 15:27

Citace - coto / 17. 2. 2021 15:27

Manželství bude i pro homosexuální muže a ženy, s tím už moc nenaděláte. Že to pro vás není a nebude je vcelku jedno. Přirovnání, které uvádíte, je zcela mimo.

Zatím to moc nevypadá, že by bylo v příštích třech dekádách.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

antifeminista | 8. 8. 2022 18:31

"A děti nemanželské nemají třeba nárok na alimenty,"

Solidní rodič platí alimenty a zákony k tomu nepotřebuje. nesolidního rodiče, jak známe ze stovek případů, k tomu ani zákony nedonutí. Není třeba nefungujících zákonů tam, kde stačí výběr solidního partnera.

"Ten se o ně nemůže ani plně postarat v době nemoci nebo ve škole"

Existuje něco, čemu se říká "plná moc k zastupování rodiče/zákonného zástupce". Vím, není to to samé co rodičovství, ale "nemůže" je zde LEŽ.

"Co děti prokazatelně poškozuje, je vyrůstání v nestabilním rodinném prostředí "

Ehm, co znamená "nestabilní" prostředí, a proč by na to mělo být řešením uzákonění manželství pro všechny? Jako že dítě, které vyrůstá v "nestabilním" prostředí (ať už to znamená cokoliv) heterosexuálního páru, se díky tomu může dostat do "stabilního prostředí" (opět ať už to znamená cokoliv), homosexuálního páru?

Chcete mít rovná práva? Prosím. Ale přestaňte dělat z lidí voly, lhát jim a brát si děti jako rukojmí!

-2
Reagovat | Citovat | Nahlásit

antifeminista | 8. 8. 2022 18:19

"Každý den se u nás narodí malý gayové, bisexuálové a lesby."

Ještě, že se u nás každý den nerodí lidé s citem pro jazyk a nadšením pro knihy.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit

umfa | 8. 8. 2022 18:06

Generací? Žádnou :D

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit

já profi trol | 8. 8. 2022 17:27

Cestu za rovnoprávností dovedli k dokonalosti v USA, pětačtyřicetiletá Američanka Carol si vzala lásku svého života železniční stanici Santa Fe v kalifornském San Diegu. :))

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomek | 8. 8. 2022 16:49 | reakce na coto - 12. 2. 2021 10:37

Muzou mit tak akorat pokremovany lejno.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

coto | 17. 2. 2021 15:27 | reakce na HonzaV - 11. 2. 2021 20:03

Manželství bude i pro homosexuální muže a ženy, s tím už moc nenaděláte. Že to pro vás není a nebude je vcelku jedno. Přirovnání, které uvádíte, je zcela mimo.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

ML | 13. 2. 2021 2:18 | reakce na Jouda - 8. 2. 2021 11:34

Tenhle "argument" mě vždycky fascinuje. Zaprvé tohle platí čistě jen pro západoslovanské jazyky. Pokud vím, tak všechny ostatní v Evropě (včetně jiných slovanských skupin) mají pro slovo manželství výraz s úplně jiným etymologickým základem. Znamená to tedy, že v ČR, Polsku a na Slovensku to nepůjde kvůli etymologii, ale všude jinde v Evropě ano? Zadruhé tenhle "argument" je samozřejmě úplný nesmysl. Slova mají různý význam a původ, který se přirozeně posouvá a mění. Pokud musí být manželství kvůli etymologii jen svazek muže a ženy, tak pevně doufám, že taky třeba neříkáte mrkvi zelenina, protože přece není zelená nebo že jíte jenom slaný salát.

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

coto | 12. 2. 2021 10:37 | reakce na Jaruna - 11. 2. 2021 14:44

nemáte pravdu. i homosexuální páry mohou mít děti.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

HonzaV | 11. 2. 2021 20:03 | reakce na coto - 9. 2. 2021 16:22

Podívejte, říkat a myslet si můžete co chcete, a já budu dělat totéž. Trochu nám do toho mohou hodit vidle zákonodárci, protože pak asi budeme muset - pokud si budeme chtít porozumět - používat jejich slovník, ale nezlobte se na mne, svazek dvou žen nebo mužů pro mne manželství není a nebude. Stejně jako běžný obyvatel třeba Senegalu je a zůstane černochem, i kdyby se všichni Afroameričani na hlavu postavili. A tak dále. Na ty koncepty "válka je mír", "nevědomost je síla" atd. už jsem moc starej.

-2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jela | 11. 2. 2021 19:20 | reakce na Jaruna - 11. 2. 2021 14:44

Chtít vstoupit do manželství se pro vás rovná touze být obdivován a chválen? A co vy, toužíte být obdivována a chválena, nebo jste stará panna?

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jaruna | 11. 2. 2021 14:44

Homo ať si žijí, ale ať nechtějí, aby je za to někdo obdivoval a chválil. Kluk s klukem mít potomka nemohou, žena s ženou také ne. Vždy to bude potomek jenom jednoho z nich. Ať se registrují, ale manželství je muž a žena a hotovo. Ať si zvolí jiný název a neotravujou normální lidí.

-7
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Václav S | 10. 2. 2021 10:25 | reakce na Jouda - 8. 2. 2021 11:34

Možná byste měl vykouknout z bubliny a poznat i nějaké jiné LGBT osoby, se kterými byste si rozuměl. Takto hážete všechny do jednoho pytle a takový přeci nejste, nebo ano?

Zdravím!

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Coto | 10. 2. 2021 10:11 | reakce na umfa - 10. 2. 2021 7:25

Klasika. Nemate argumenty, tak se tvarite, ze jsem vas nepochopil. Ale to je lež. Nechapu jen, proc se snazite vzbudit dojem, ze nejste odpurci manzelstvi pro homosexualy s tou smesnou argumentaci, ze prava budou stejna, jen si najdete vlastni nazev (pitomost). Ta vase nechut sdilet stejnou instituci s homosexualy mluvi sama o sobe. A to povysene "a nadále již nebudu odpovídat" je komicke. :D Lehla celá tramvaj :D

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 10. 2. 2021 7:25 | reakce na Coto - 9. 2. 2021 23:01

Milé Coto, zjevně buď a) nechápete smysl psaného textu, protože reagujete na něco jiného než bylo psáno, nebo b) jste troll. Obojí Vás diskvalifikuje z diskuse se mnou a nadále Vám již nebudu odpovídat.

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Coto | 9. 2. 2021 23:01 | reakce na umfa - 9. 2. 2021 20:34

:D komici. Oba. Ano, je odpůrce manželství pro homosexuály, když si tedy mají zřídit vlastní instituci. To je jak v pomocné škole :D

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jouda | 9. 2. 2021 20:43 | reakce na Coto - 9. 2. 2021 20:28

Ne, Umfa to pochopil naprosto spravne.

A ve tvym pripade nevim, zda-li se jedna o troling, nebo prostou hloupost.

Priklanim se druhe variante, hloupost se projevuje prave neschopnosti pochopit vyznam psaneho textu a aplikaci namemorovanych poucek a floskuli na naprosto nevhodne analogie.

V kazdem textu schvalne explicitne pisu jako beranidlo, ze budu velice rad, kdyz svazky homosexualu budou postaveny na uroven manzelstvi, na hradbu tuposti to ale nema.

-2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 9. 2. 2021 20:34 | reakce na Coto - 9. 2. 2021 20:28

Zkuste porozumět tomu, co výše píše ve svém příspěvku Jouda. Říká, že ať si to klidně existuje, jen ať se pro to použije jiný název. A Vy hned reagujete, že je odpůrce. Při tom jen samo sebe usvědčujete z neporozumění psanému textu, podle mě je to jednoznačné.

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Coto | 9. 2. 2021 20:28 | reakce na umfa - 9. 2. 2021 19:45

Tak to jste si ráčil všimnout špatně.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 9. 2. 2021 19:45 | reakce na Coto - 9. 2. 2021 19:20

Co jsem si všiml, tak to není argument odpůrců, jen terminologická otázka. Bude-li existovat obecné "partnerství" a jako jeho speciální případ "manželství", tak asi nebudou protestovat. Zkuste to takhle formulovat, třeba budete příjemně překvapené.

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu


Zobrazit další