Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Diskuze k článku:

Je eko móda luxus? Capsule wardrobe jako poslední štace konzumerismu

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

grg | 4. 2. 2021 11:36

Pripadajú mi (tragi)komické všetky tieto rozplývania sa nad minimalizmom. Obvykle ich totiž prezentujú ľudia, ktorí sa stravujú v reštauráciách, jazdia autami, lietajú na dovolenky, kde bývajú v hoteloch, cvičia vo fitness centrách, veci si nechávajú doviezť kuriérom a opravy v byte firmou, hudbu počúvajú na Spotify, filmy na Netflixe či nebodaj v kine atď. atď., čiže na všetko svoje konanie používajú komplexnú infraštruktúru, ktorá musí byť pre nich dostupná. A ich príjem je obvykle z takého charakteru práce, ktorá je tiež možná len vďaka ohromne komplikovanej a previazanej spoločnosti (nehaním nikoho, ak na svoju činnosť nájde kupca a neberie dotácie z daní násilne vzatých iným ľuďom).

Ale pre účely svojho minimalizmu rátajú len svoj malý bytík ("ideálne" prenajatý) v centre veľkomesta s pár osobnými vecami.

Naopak, pre mňa je minimalizmus to, čo robí (rakúsky, keďže u nás v SR/ČR sa kontinuita narušila boľševikom) sedliak klasického typu - na svojom hospodárstve má mnoho vecí, ale sú účelné a dokáže si väčšinu vecí spraviť sám a len na menšiu časť využíva komplexnú infraštruktúru spoločnosti.

+23
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

... | 4. 2. 2021 11:24

ty jsi vážně aspirant na dementa roku, a to je teprve únor.

-3
Zobrazit komentovanou zprávu

Diskuze k článku:

Mg | 13. 2. 2021 0:49

Pěkný článek. I když jsem se snažila hledat udržitelnější oděvy, tak kromě ceny narazim i na to, že nejsou dostupné ve větších velikostech (od 42 výš). Nebo mají takové střihy, že v tom každý s pár kily navíc vypadá ještě hůř (ano, mohla bych zhubnout, ale co mám nosit do té doby? ). Stejné to teď bylo s tehotenskou a kojící módou. Zachránil mě Lidl. A to díky Covidu teď vlastně skutečně potřebuji tak dva svetry, dvoje kalhoty, dvoje trička a pod... Taky si teď neumím představit, že mám svetr za 5000 (což bych btw že svého platu šetřila dlouho) a dítě mi ho pokecá nebo pozvrací

+1

Anna | 5. 2. 2021 12:22

Nechť si každý žije, jak se mu to líbí. Ale, prosím, nenazývejte to minimalismem, ani si na to nehrajte. Váš postoj je úplně jiný a je hezké se inspirovat, nicméně jak už tu někdo psal, mícháte jablka s hruškami.

+1

Nora | 5. 2. 2021 12:01

Slovní spojení "miluju oblečení, boty, svojí skříň" mi zní hrozně falešně. Možná v angličtině je běžné milovat každou ptákovinu, ale v češtině je to spíš případ pro psychiatra: pane doktore, já miluju svou skříň.

Téma článku mě teda zcela míjí a koupit si za jednu zimu jeden nový zimní svetr mi přijde naprosto běžné a normální. Vždyť člověk těch zim prožije desítky a cca od 18 let už neroste. To je za deset let deset svetrů, to jako někomu nestačí? Co s nimi proboha dělá?

+3

umfa | 5. 2. 2021 12:40 | reakce na Nora - 5. 2. 2021 12:01

Co by s nimi dělala, vyhodí je :-)

0

Markéta Müller | 5. 2. 2021 11:34

Dopřávám si luxusní kousky, i když nemám luxusní plat a to: z druhé ruky ?? Koupit neobnošený vlněný či kašmírový svetr za 400 Kč i méně není těžké. Třeba na vinted. Svetr za 5000 bych nekoupila, přesto mám hezké kvalitní kousky a akrylové svetry z řetězců nekupuji. Jinak článek je fajn, taky mám ráda minimalismus, ale také módu, takže rozumím. ??

+1

Markéta Müller | 5. 2. 2021 11:36 | reakce na Markéta Müller - 5. 2. 2021 11:34

Tam, kde jsou otazníky, byly původně smajlíky
:-)

0

grg | 4. 2. 2021 11:36

Pripadajú mi (tragi)komické všetky tieto rozplývania sa nad minimalizmom. Obvykle ich totiž prezentujú ľudia, ktorí sa stravujú v reštauráciách, jazdia autami, lietajú na dovolenky, kde bývajú v hoteloch, cvičia vo fitness centrách, veci si nechávajú doviezť kuriérom a opravy v byte firmou, hudbu počúvajú na Spotify, filmy na Netflixe či nebodaj v kine atď. atď., čiže na všetko svoje konanie používajú komplexnú infraštruktúru, ktorá musí byť pre nich dostupná. A ich príjem je obvykle z takého charakteru práce, ktorá je tiež možná len vďaka ohromne komplikovanej a previazanej spoločnosti (nehaním nikoho, ak na svoju činnosť nájde kupca a neberie dotácie z daní násilne vzatých iným ľuďom).

Ale pre účely svojho minimalizmu rátajú len svoj malý bytík ("ideálne" prenajatý) v centre veľkomesta s pár osobnými vecami.

Naopak, pre mňa je minimalizmus to, čo robí (rakúsky, keďže u nás v SR/ČR sa kontinuita narušila boľševikom) sedliak klasického typu - na svojom hospodárstve má mnoho vecí, ale sú účelné a dokáže si väčšinu vecí spraviť sám a len na menšiu časť využíva komplexnú infraštruktúru spoločnosti.

+23

umfa | 4. 2. 2021 13:04 | reakce na grg - 4. 2. 2021 11:36

Máte pravdu, takovýhle minimalismus je jen póza. Ale co s tím, když tolik lidí nic jiného než pózy nedokáže?

0

Jouda | 4. 2. 2021 8:48

Musi to byt hrozne narocny, behat a skakat, jak kdejaky ichtyl na jutubu piskne.

Toho spalenyho casu, abych ani kousickem nevycuhovala ze stada pasenyho "influencery"

+1

umfa | 4. 2. 2021 8:09

Dělejte to jako spousta chlapů, kteří mají v šatníku pouze džíny a trička, vše bavlněné, spalitelné, kompostovatelné a svého cíle dosáhnete i bez marného filosofování :-)

+2

Green deal | 4. 2. 2021 9:48 | reakce na umfa - 4. 2. 2021 8:09

Bavlna neznamená, že ten hadr je pro přírodu udržitelný, ty jeden chxtráku.

+2

umfa | 4. 2. 2021 9:49 | reakce na Green deal - 4. 2. 2021 9:48

Rozumím, polyester je udržitelnější.

0

Ach | 4. 2. 2021 11:07 | reakce na umfa - 4. 2. 2021 9:49

Bavlna může být stejně neudržitelný jako oblečení z plastu, ty hlupáčku. Něco si o tom nastuduj.

+1

umfa | 4. 2. 2021 11:19 | reakce na Ach - 4. 2. 2021 11:07

Dobrá, dobrá, tak beru zpět. Co jsem si tak narychlo přečetl na Wikipedii tak nejlepší je v tomhle smyslu kůže, ta se v přírodě rozkládá beze zbytku a díky RoHS už neobsahuje zbytky pětimocného chromu z chromočinění. Kromě bot a opasku nic koženého nemám, s tím tedy budu muset něco udělat abych byl Green a In.

+1

... | 4. 2. 2021 11:24 | reakce na umfa - 4. 2. 2021 11:19

ty jsi vážně aspirant na dementa roku, a to je teprve únor.

-3

umfa | 4. 2. 2021 11:26 | reakce na ... - 4. 2. 2021 11:24

Tak zkus vysvětlit zbloudilému dementovi co by si měl oblékat. Když budeš říkat samé "tak ne, jinak" tak to jako moc nadějné nevidím :-)

+1

Jouda | 4. 2. 2021 12:51 | reakce na umfa - 4. 2. 2021 11:26

Ja myslim, ze z green deal pohledu je nutno zohlednovat nejen druh, ale i mnozstvi pouziteho materialu.

Nejvhodnejsi oblek v tomto smyslu asi budou kozeny tangace nahore bez.

+2

Hot apple | 4. 2. 2021 13:08 | reakce na Jouda - 4. 2. 2021 12:51

Přesně, a vemte se s umfou za ruce a táhněte do prdele v těch tangáčích.

+1

umfa | 4. 2. 2021 13:23 | reakce na Hot apple - 4. 2. 2021 13:08

Umějí feministky také něco jiného než všechny posílat do prdele? (to není moje sprosté slovo, to cituji)

+1

Billie | 4. 2. 2021 1:27

Nedá se to číst. Mícháte hrušky s jabkama.

+4