Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Diskuze k článku:

Nebuďme alibisté, justici nezměníme jen zákonem, říká Láska. Některé věci v životě by udělal jinak

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

antifeminista | 19. 12. 2022 11:41

Články, jako je tento, tyhle lidi v jejich názorech ale jen utvrdí. A upřímně - já nejsem proti změnám. Ale pokud mi někdo vysvětluje potřebu nového zákona slovy: "a co, snad tě to zabije?" (volně přeloženo vyznění tohoto článku), tak mi tu taky něco smrdí. Zákony by se měly přijímat, protože jsou třeba, ne proto, že nikoho nezabije, když budou.

+8
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Diskuze k článku:

Pavel Křížek | 23. 12. 2022 5:44

Tento článek skvěle shrnuje současnou debatu ohledne Istanbulské úmluvy - učebnicový psychologický nátlak ("úmluvu ratifikovala i Ukrajina a to je na rozdíl od nás ve válečném stavu!"), učebnicové ignorování nepohodlných argumentů protistrany, které bagatelizujete na pouhý "narativ o křesťanských hodnotách", jako kdyby protistrana neměla podstatnější argumenty, které samozřejmě má a pravidelně se je snaží prezentovat, ač se jí nedostává pozornosti. A pak to naléhání, že je opravdu potřeba přijmout dokument, který je sice srozumitelný, ale nepřináší nic nového, protože "zákonný rámec soudci již mají, jen se rozhodují podle svých postojů".

Možná se vám nedaří společnost o potřebě ratifikace v zásadě zbytečného dokumentu přesvědčit, protože jí nedokážete přesvědčit o potřebnosti tohoto dokumentu, což se vám nedaří, protože ji neberete za partnera pro diskuzi, ignorujete její argumenty, věšíte jí bulíky na nos. Co myslíte? :-)

0

František Novotný | 19. 12. 2022 18:32

To B: O téma intimního násilí jsem se z osobních důvodů zajímal, četl jsem i Istambulskou úmluvu. Tak zoufale jednostranný dokument už jsem dlouho nečetl. Celé je to založené dětinsky naivní myšlence, že intimní násilí či násilí na ženách má jednu jedinou příčinu - gender, a nařizuje se dívat na násilí pouze touto optikou a jakoby zakazuje či relativizuje jakékoli alternativní pohledy na věc. Genderový pohled je důležitý, ale je to jak když svítíte na hřiště jen jednou žárovkou. Přitom bez osvětlení celého hřiště jménem násilí z různých zdrojů a úhlů pohledu nebudete nikdy pořádně vědět, jak proti tomu bojovat.
Jako druhý velký problém Istambulské úmluvy pak vidím okatě nesmyslnou byrokratizaci. Ne my opravdu nepotřebujeme osmnáctičlenný orgán jménem Grevio nadaný imunitou. My ty peníze potřebujeme zoufale dole. Peníze jsou potřeba pro oběti, které nemají na psychoterapii, peníze jsou potřeba pro dobrovolníky, co obětem zajišťují servis a zázemí. Třeba ve Švýcarsku mají centra pro rodinu, disponující lidmi vyškolenými mj. i na oblast intimního násilí, může tam přijít kdokoli z rodiny, muž, žena dítě a každý je bez ideologického nálepkování přijat a je snaha mu s jeho problémem pomoci. U nás máme přetíženou linku důvěry, přetížené psychology. Smutné.

+2

antifeminista | 19. 12. 2022 11:41 | reakce na B - 19. 12. 2022 11:22

Články, jako je tento, tyhle lidi v jejich názorech ale jen utvrdí. A upřímně - já nejsem proti změnám. Ale pokud mi někdo vysvětluje potřebu nového zákona slovy: "a co, snad tě to zabije?" (volně přeloženo vyznění tohoto článku), tak mi tu taky něco smrdí. Zákony by se měly přijímat, protože jsou třeba, ne proto, že nikoho nezabije, když budou.

+8
Zobrazit komentovanou zprávu

B | 19. 12. 2022 11:22

Citace - antifeminista / 19. 12. 2022 07:11

...že v zemích, kde byl přijat, zřejmě neproběhla taková diskuze, jako u nás, a kterou si očividně propagátoři z nějakého důvodu nepřejí.

Je pravda, že tady lidi diskutují mohutně, jen jsou to bohužel téměř vždy důchodi, většinou muži a k tomu to navíc ani nečetli, prostě takoví ti naši dobří lidičkové, co rádi diskutují o věcech, co jim nerozumí a ani se o to nesnaží a neradi mají hlavně absolutně cokoli nového a pokrokového.
Takže diskuze probíhá ve stylu: Slyšel jsem ...a mohlo by ...a určitě to pak dopadne ....a 150 nových pohlaví ...a záchody bez označení, kdo se tam může jít vysrat ... a každej sex bude se smlouvou, nebo mě zavřou ...a migranti ....a to my tu nechceme!

0

antifeminista | 19. 12. 2022 7:11

Takže na jednu stranu přiznáváme, že justici je třeba změnit nejen zákonem a na druhou stranu říkáme, že takovýto dokument by byl je stoprvní v řadě podobných, které proměně justice nepomohly?

K čemu potom taková námaha s jeho prosazením, když ho sami propagátoři prezentují jako nevýznamný dokument, který nic nezmění? Jen proto, že "o nic přece nejde"? To mi nepřijde jako adekvátní reakce na kritiku tohoto dokumentu a spíš to nahrává myšlence, že v zemích, kde byl přijat, zřejmě neproběhla taková diskuze, jako u nás, a kterou si očividně propagátoři z nějakého důvodu nepřejí.

0