E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Lékaři v Česku spolu nekomunikují. Stát potřebuje digitalizaci, říká šéf Simplea. Úniku dat se nebojí

24. listopad 2022

Digitalizace v Česku má stále obrovské rezervy, zejména pak ve zdravotnictví. Své o tom ví i generální ředitel pojišťovny Simplea, jehož vizi snadného a rychlého pojištění nedostatečná digitalizace tak trošku brání. „Musí se to ale vzít z gruntu, vyházet psací stroje z ordinací a nařídit vše shora,“ říká v posledním díle speciální série podcastů Future is Now.

Foto: Digitalizaci zdravotnictví brzdí lichý blok ze sdílení citlivých dat, říká ředitel Simplea Švec. Zdroj: Shutterstock

Pojišťovnictví patří podle Švece k segmentům trhu, které sice nejsou pro byznysový svět tak „sexy“, přesto má i na poli technologií co nabídnout. Alfou a omegou je podle něj široká automatizace procesů, o kterou se opírá i Simplea. „Asi osmdesát až devadesát procent jsme schopni vyhodnotit strojově, až ty opravdu složité případy vyžadují lidský přístup,“ uvádí.

Problémem podle něj je, že celý proces trvá stále příliš dlouho. A i když technologie pro další zrychlení procesů už existují, jejich nasazení brání současný stav zdravotnictví. „Osobně mám představu, že bych chtěl likvidovat pojistné události během pár minut. Bez změn na straně státu se k tomu ale jen těžko doberu. Stát digitalizaci potřebuje jako sůl,“ zdůrazňuje Švec hlavní limity.

V datech, se kterými Simplea pracuje, vidí Švec hlavní přínos své firmy. Systém na jejich zpracování si navíc vyvíjeli sami, i když u podobná řešení na trhu existují. „Často jsou ale poloviční. A nám dnes data umožňují přicházet na věci, o kterých se regulérním pojišťovnám může jednom zdát.“

Nekompatibilní léky

„Doktoři v Česku spolu nekomunikují, nemají jeden zdroj informací. U nás se ale vše sejde a čas od času se nám stane, že vidíme kombinace léků, které se vzájemně vylučují,“ vysvětluje.

„Klientovi pak doporučujeme, ať všechno, co nám poslal, odnese svému praktikovi, ať mu medikaci upraví. Protože jestli bude takhle pokračovat, tak si organismus zlikviduje jen kvůli léčbě, která není koordinovaná. Anebo ať jde k jinému lékaři. “

Přesto jsou právě data a jejich sdílení jedním z největších psychologických bloků pro širší digitalizaci zdravotnictví. Podle Švece je to absurdní. „Zdravotní údaje jsou většinou velmi dobře zabezpečené a dostanou se k nim jen ti lidé, kteří se k nim dostat mají. Já se naopak dneska víc bojím toho, kde všude se válí moje zdravotní informace. Osobně mám větší pocit bezpečí u centrálních úložišť, než když si to udržuje každý lékař samostatně.“

Partneři podcastu Future Is Now:

Již od roku 1987 vyvíjíme bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. Přes 30 let chráníme digitální technologie, které pomáhají měnit svět k lepšímu. ESET je tady, aby je chránil. ESET Progress. Protected.

Jsme moderní česká pojišťovna, která staví na lidskosti a jednoduchosti. Simplea vznikala na zelené louce, nejsme tak zatíženi korporátními nařízeními. Spojili jsme chytré technologie se zdravým selským rozumem a vytvořili životní pojištění, které jako jediné na trhu garantuje plnění pojistných událostí v 99 procentech případů.

Liché je toto dilema podle něj především z pohledu samotného pacienta. „Co je horší? Nějaká minimální pravděpodobnost, že se ta data dostanou ven, nebo že budu léčený špatně a zlikviduje mi to zdraví na třicet let dopředu?“ pokládá řečnickou otázku.

Švec v polemice na téma moderní pojišťovnictví připouští, že už dnes existují lékaři, kteří s technologickými výdobytky umějí dobře nakládat. Problémem ale je, že každý pracuje s jiným technických vybavením, systémem. „Jsou tu lékaři, kteří využívají datové schránky, odpovídají rychle, mají svoje systémy. Ale to je ten zásadní problém: celé je to decentralizované,“ upozorňuje.

Právě proto se podle něj musí celá digitalizace zdravotnictví „vzít z gruntu“. „Implementovat digitalizaci plošně až direktivně, protože jinak se to nikdy nepovede,“ říká s tím, že v řadě ordinací dokonce přetrvává doba psacích strojů.

Moderní pojišťovna bez čekání

Jako zkušený člověk z pojišťovacího oboru a současně vystudovaný matematik si prý Švec v Simplea plní sen „udělat trošku jinou pojišťovnu, kde je klient opravdu na prvním místě“. „Jsem matematik tělem i duší, vystudoval jsem matfyz. A svět pojišťovnictví pro mě byla jasná volba, protože se mi na tom produktu hrozně líbí lidskost a solidarita ve spojení s matematikou, financemi.“

Na projektu pracuje už téměř šest let, a to po přímé pobídce od jednoho ze zakladatelů finanční skupiny Partners Petra Borkovce. „V životě jsou nabídky, které se neodmítají. Takže jsme si vlastně hned plácli,“ říká s tím, že pojišťovnu Simplea považuje doslova za „své dítě“.

A jak přesně by podle něj tedy moderní pojišťovna měla fungovat? „Když se klientovi něco stane, díky jeho souhlasu se to dozvíme ze zdravotního registru. Následně umíme vše vyřídit i bez jeho vědomí, protože víme, kam poslat peníze. A klientovi za minutu dvě pípne SMS notifikace z banky, že mu na účtu přistály peníze od pojišťovny. To je pro mě ta budoucnost, abychom celé plnění udělali za klienta. Proto chceme, aby se stát prostě pohnul.“

Poslechněte si celý díl na Spotify nebo Apple Podcast.

Co dál v podcastu zazní?

  • Budeme někdy uchovávat zdravotní data v blockchainu?
  • V čem a zda vůbec je problém se zabezpečením zdravotních dat
  • Proč má pojišťovnictví v Česku pohnutou pověst
  • Jak složité je obsáhnout v pojistné smlouvě vše a proč je důležitá lidskost
  • Jak tento segment trhu zasáhl covid
Foto: Jan Zátorský/Finmag

Seznamte se s tvůrci bonusového podcastu Future is now:

Sara Polak vystudovala archeologii a kognitivní evoluční antropologii na Oxfordu. O umělé inteligenci pravidelně přednáší v Paralelní Polis, kde spoluzaložila technologický klub Paioneers. Několik let pracovala pro technologické startupy ve Velké Británii, USA nebo na Novém Zélandu. 

Sara se angažuje v neziskovce prg.ai, kde s Tomášem Mikolovem zdarma vyučuje kurz Elements of AI, a točí pořad Deus Ex Machina pro Red Button EDU.

Foto: Simplea

Martin Švec

Martin Švec je předseda představenstva a generální ředitel Simplea pojišťovny. U zrodu tohoto fintechového projektu je od jeho založení a jeho rozvoj vede od samého počátku. V oboru pojišťovnictví se pohybuje téměř patnáct let, na Matematicko-fyzikální fakultě ostatně vystudoval obor Finanční a pojistná matematika.

Dřív působil například v České podnikatelské pojišťovně či v pojišťovně MetLife. Je členem České společnosti aktuárů, což je profesní organizace českých pojistných matematiků. V Simplee si plní svůj životní sen a snaží se vrátit celému odvětví reputaci.

Podcast Future Is Now

Žijeme v tom, co jsme ještě před pár lety považovali za sci-fi. Na druhou stranu technologie, co vidíme kolem nás, mají často kořeny v civilizacích tisíce let starých. Jak se poučit z historie, jak se pohybovat v chaosu a jak si nemyslet, že jsme pupek světa a nejlepší, co se na zeměkouli zatím vylouplo? O tom všem a ještě více se ve speciální sérii podcastů pro magazíny Finmag a Heroine baví vědec a expert na umělou inteligenci Tomáš Mikolov a archeoložka a výzkumnice Sara Polak.

1. díl: Rozvoj technologií. Fenomén Big Tech. Evropa je pozadu ve vývoji

2. díl: Proč se bojíme robotizace. Nahradí lidskou práci?

3. díl: Nesmrtelnost. Dosáhneme jí skrze technologie? Je vůbec o co stát?

4. díl: Globalizace. Pomáhá, nebo kvůli ní lidstvo zakrní?

5. díl: Civilizace. Co to vlastně je a jak souvisí s umělou inteligencí?

6. díl: Emergence. Proč vidíme vzorce i v chaosu?

7. díl: Kybernetická bezpečnost se vyplatí. Rozhovor s expertem ESET Robertem Šumanem

Popup se zavře za 8s