E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

„Kdybych neměla dítě, byl by můj postup bez problémů.“ Nejméně jsou v médiích spokojené ženy a mladí

13. březen 2024

Jak souvisí sexismus v médiích s tím, jaké budou hlavní zprávy dne? Jaký vliv má nízké zastoupení žen ve vedení redakcí na to, kolik prostoru ve zpravodajství dostanou ženy? I tím se zabývá Marína Urbániková, socioložka, která zkoumá média. Pro spolek Ženy v médiích realizovala výzkum, který zjišťoval, jaké to je, být novinářem nebo novinářkou v Česku. Proč se v redakcích nepracuje dobře ženám a rodičům? A proč tolik mladých lidí uvažuje, že svět médií opustí?

O podmínkách, za jakých v Česku pracují novináři a novinářky, mluvila socioložka Marína Urbániková (vpravo) v podcastu Hlas Heroine s Ilonou Kleníkovou. Foto: Tomáš Cetkovský / Studio Podcast

K nejzávažnějším problémům patří přetížení, to v rozsáhlém výzkumu, který zpracovává odpovědi 472 českých novinářů a novinářek, uvedlo 76 % lidí. Více než polovina novinářů a novinářek také osobně vnímá jako problém obtížné skloubení práce a osobního života, přílišný tlak na výkon a útoky ze strany veřejnosti. „Mladí zesměšňují starší kolegy, že už nerozumí novému světu, neumí jazyky, nestudovali v cizině. Staří zas zesměšňují mladé jako líné, sebevědomé a tak dále,“ cituje jednu z odpovědí zpráva z výzkumu, který realizovala socioložka Marína Urbániková pro spolek Ženy v médiích. 

„Očekávali jsme všechno, ale překvapil nás rozsah toho problému. Například co se týká sexuálního obtěžování. Čekala jsem, že zkušenosti s ním budou poměrně běžné, ale nečekala jsem, že s ním bude mít zkušenost víc než tři čtvrtiny novinářek,“ říká Marína Urbániková v úvodu podcastu Hlas Heroine. Poslechněte si celý rozhovor se socioložkou, která zkoumá genderovou vyváženost médií. 

Co v podcastu také zazní?

  • Jaké jsou reálné pracovní podmínky lidí, kteří v Česku tvoří zprávy?
  • Proč je výrazně méně žen ve vedení redakcí?
  • Kdo zůstane v redakcích, když ženy, rodiče a mladí lidé odejdou pracovat do marketingu?
  • Kolik novinářek zažilo vyhrožování sexuálním násilím?
  • Může online násilí vést k umlčování novinářek?

Poslechněte si celý podcast na Spotify nebo Apple Podcast.

Přečtěte si také osobní zkušenost novinářky - matky z jedné české redakce:

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s