E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

S Flipem na Mallorcu. Jak obstála nová verze véčkového Samsungu v písečných dunách?

Napsáno pro Samsung

Narovinu hlásím, že jsem jablíčková, a to už jedenáct let. Zároveň jdou technologie trochu mimo mě, takže poslední véčko, které si vybavím, je má stařičká vykloktaná Nokia. Proto jsem byla na vylepšený Samsung Galaxy Z Flip5 dost zvědavá a vlastně i trochu skeptická.

Pořizovat snímky jde jak v zaklapnutém, tak v otevřeném módu Foto: Lucie Weissová

Když jsem tento úkol dostala, zrovna jsem nejásala. Patřím do skupiny lidí, kterým nová technologická hračka leží nerozbalená tři týdny na nočním stolku, protože se mi nechce do přenosu dat, nastavování ani učení se, jak ji používat. Tady jsem ale měla jasně daný termín a ty já držím! Jelikož mě čekala aktivní dovolená na Mallorce, přibalila jsem telefon do příručního zavadla a vyrazili jsem společně za jógou a mořem.

Ťuk ťuk

Musím na sebe také prozradit, že jsem milovnice dočasných fólií, co se lepí novým mobilům na displeje i kabely. Přestože si pak mé okolí klepe na čelo a v nestřeženém okamžiku se mi je snaží odstranit, já tam lepky nechávám do doby, než se zcela odlupují. Co mě tedy potěšilo jako první, krom černého minimalistické balení, je, že tady se fólie nechává automaticky a nikdo mi ji nemůže strhnout. Trochu ujetý, vím. Každopádně tato fólie chrání mobil před poškozením a potvrzuju, že odolala i poškrábání. Nezřídka se mi totiž dovnitř dostal plážový písek a displej přežil bez úhony. Pravděpodobně k tomu připívá i fakt, že je hlavní displej vybavený vrstvou pro tlumení nárazů a celkově má pevnější provedení.

Součástí balení byl rovněž kabel s USB-C konektorem na obou koncích. Jedná se o nabíjecí port, který budou všichni výrobci v rámci EU povinni používat od konce roku 2024 pro veškerá přenosná zařízení. Jeden kabel tak bude vládnout všem. Je to mnohem praktičtější než mít lightning kabel na mobil, mini USB-C na externí disk či foťák a tak dále.

Mně se líbí Flip

Co mě ovšem naprosto nadchlo, je vzhled Flipa. Mám ráda jednoduchost, eleganci a nadčasovost, což teda splňuje do puntíku. Trochu jsem se bála lesklého provedení po stranách i na skleněných zádech kvůli (ne)odolnosti. Zbytečně. Flex Window (vnější displej) i zadní část kryje ochranné sklo Corning Gorilla Glass Victus 2, které mě zřejmě zachránilo při krkolomným pádu, kdy mi vyklouzl z kapsy. Nakonec to tedy odneslo „jen“ moje koleno. Je však pravda, že se jeho povrch trochu „oťapkává“, ale dost jednoduše se vyčistí, a to beze šmouh.

+
Pár zachycených momentů z letní MallorcyFoto: Lucie Weissová

Samsung také letos nasadil novou technologii kloubu nazvanou Flex Hinge, a proto obě poloviny véčka v zavřeném stavu skvěle přiléhají. To mi matně připomnělo, jak se moje stará Nokia cca z roku 2006 uprostřed vždycky „kynklala“.

Když je navíc mobil složený, perfektně se vejde do kapsy. Naopak na otevřenou pozici bych si musela zvyknout, do mé dlaně je celkem velký. Zároveň počítejte s tím, že při přechodu z horní do spodní části displeje, například u scrollování článku, nahmátnete v ohybu takovou drobnou rýhu.

Voda má

Přestože vím, že se současná zařízení vyrábějí voděvzdorná, člověk to nedocení do chvíle, než se něco semele. A já mám zkušenosti rovnou dvě. Hned první den, ještě v redakci, se mi podařilo vylít celou sklenici nejen do PC klávesnice, ale i na mobil. A pak mě u moře při focení řádně ošplouchla dvoumetrová odpolední vlna. S oběma situacemi si Flip poradil i díky zvýšené odolnosti proti vodě dle certifikace IPX8. Ta by měla čelit i nepřetržitému ponoření do vody, což jsem teda nezkoušela. Zato jsem otestovala čitelnost textů na přímém slunci a díky svítivosti 1750 nitů to šlo snadno.

Dle výrobce je největší inovací letošního modelu čtvercový venkovní displej. Ten udělal dojem především na moje kamarády, kteří vlastní klasiku. Tato plnohodnotná obrazovka umožňuje ovládat smartphone bez nutnosti otevírat véčkovou konstrukci. Její podobu si navíc lze přizpůsobit, co se týká vzhledu i aplikací v testovacím režimu. Můžete si na něm číst zprávy, poslouchat hudbu, navigovat nebo sledovat filmy. Pokud toužíte po dalších aplikacích, tak ty už je nutné řešit přes třetí strany, jako je Good Lock, ale já si plně vystačila s výchozím nastavením. Přesto pro mě nakonec bylo pohodlnější mobil otevřít, přece jen se v základu jedná o náhledový displej a já už prostě přivykla větší ploše.

Ale jo

Na závěr musím vyzdvihnout jednoduchost focení. Pořizovat snímky jde jak v zaklapnutém, tak v otevřeném módu a výsledek je prima. Jako laika mě hrozně baví výrazná barevnost, foťák sám o sobě poslouží i jako stativ, což se v různých situacích, kdy potřebujete pevnou ruku, fakt hodí. Fotky jde vylepšovat všelijakými funkcemi a filtry a s FlexCam zas můžete fotografovat z nejrůznějších úhlů. Solidně obstojí i noční režim pro focení za tmy.

Když vše shrnu, tak jsem ráda, že mě Flip na dovolenou doprovodil. Mám díky němu povedené fotky, zvládl zhoršené podmínky a hodně mě okouzlil svým kompaktním a čistým vzhledem. Ještě dodám, že ani přesun dat z původního přístroje není složitý, pomůže s tím aplikace Smart Switch, která vše převede třeba i z iPhonu.

Popup se zavře za 8s