Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Zadek s celulitidou, chlupy v podpaždí a žena bez prsu. Španělská kampaň za rozmanitá těla čelí obvinění z retušování

Body imageBody PositivityBody shamingDiverzita
Gabriela Knížková
| 1. 8. 2022 | 18 komentářů | 81 933
Zadek s celulitidou, chlupy v podpaždí a žena bez prsu. Španělská kampaň za rozmanitá těla čelí obvinění z retušování
Foto: Instituto de las mujeres

Léto je tu pro všechny. I tak by se dala charakterizovat iniciativa, kterou ve čtvrtek spustilo španělské ministerstvo pro rovnost. Zaměřuje se především na ženy a jejím cílem je nabourat stereotypní představy o tom, jak má vypadat správné „plážové tělo“, píše britský deník The Guardian. Kampaň se okamžitě stala terčem ostré kritiky.

Den na sluncem zalitém pobřeží si na plakátu kampaně užívá pět žen různých barev pleti, postav i věku. Zatímco jedna z ilustrovaných ambasadorek výzvy je viditelně po mastektomii, další neschovávají ochlupení v podpaží nebo přirozenou celulitidu. „Léto je i naše. Užijte si ho jakkoliv, kdekoliv a s kýmkoliv chcete,“ zní příslušný slogan, za nímž stojí španělský Ženský institut.

Podle jeho ředitelky Antonie Morillas očekávání spojená se vzhledem brzdí ženy na cestě ke zdravému sebevědomí a v důsledku jim upírají jejich vlastní práva. „Rozličná těla bez genderových stereotypů, která si mohou užívat veřejných prostor. Svobodná, rovnocenná a různorodá,“ popsala Morillas svou vizi na Twitteru. Organizace dodala, že „připíjí na léto pro všechny, bez předsudků a estetického násilí vůči našim tělům.“

Bez dovolení a s retuší

Přestože hashtag #ElVeranoEsNuestro („léto je naše“) na sociálních sítích vyvolal řadu pozitivních reakcí, akce se od okamžiku zahájení neobešla bez negativních ohlasů. Jak upozorňuje zpravodajský server BBC, kritikům vadil například fakt, že se do jejího hledáčku nedostaly také předsudky vůči mužským postavám. Podle komunistického politika Caya Lary je celá akce absurdní a „vytváří problém tam, kde neexistuje“. „Jestli vám vadí cizí těla, můžete si zůstat doma a jen dál tweetovat,“ reagovala jeho výroky levicová strana Podemos, pod níž momentálně resort pro rovnost spadá.

Vážnější jsou ale kontroverze, které se okolo kampaně vynořily v následujících dnech. Britská influencerka Nyome Nicholas-Williams tvůrce kampaně nařkla z toho, že na plakátu bez svolení použili fotku z jejího Instagramu – ilustrátoři Londýňanku následně kontaktovali a nabídli jí odškodné.

Svou podobiznu na kresbě z pláže poté našly také další uživatelky. Tým kampaně podle nich navíc obrázky upravil v přímém rozporu s jejím záměrem: dvaatřicetileté modelce Sian Green-Lord například nechal vyretušovat protézu nohy, o níž přišla po autonehodě. „Ani nevím, co k tomu říct. Je to extrémně špatně,“ podotkla Green-Lord.  

„Je to drzé a neslušné. Jsem otrávená, protože kdyby se mě zeptali předem a já se mohla sama rozhodnout, nejspíše bych na účast v kampani kývla,“ okomentovala pro BBC mimořádný přešlap španělských úřadů Nicholas-Williams, která má na Instagramu více než 80 tisíc sledujících.

Snahy ministerstva o to, aby se místo propagace diet a kosmetických zásahů normalizovala těla všech tvarů a velikostí, tak nakonec překryly zbytečné chyby, jichž se tvůrci dopustili. A to je škoda. Nezbývá než doufat, že původní myšlenka alespoň předznamená společenský krok správným směrem: prožití bezstarostného léta bez předsudků si totiž zasloužíme všichni.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • O odolnosti
  „Nejlepší způsob, jak přežít krize, je nebýt na ně sám,“ říká filozofka Alice Koubová, osobnost z naší titulní strany. V eseji o odolnosti vysvětluje, že marketingoví mágové si tohle slovo přivlastnili a prodávají ho jako další recept na štěstí. Odolnost ale neznamená schopnost vydržet víc a víc až do úplného vyhoření…
 • Alice Koubová
  Jakožto proděkanka DAMU se postavila za studenty z iniciativy Ne!musíš to vydržet, kteří odstartovali celospolečenskou debatu o sexismu a neetickém chování na vysokých školách. Buduje tzv. společenské bezpečí: „Musíte mít možnost říct: Tohle je pro mě nepřijatelné.“ Snad kvůli svým osobním zkušenostem, nebo díky svému rozhledu a empatii dokáže o tématu mluvit tak, že nasloucháme.
 • Antikoncepční seriál pokračuje
  Chcete se vyhnout hormonům, a přitom mít ochranu před početím plně ve své režii? Po kondomech pro ženy a moderních pesarech si Ludmila Hamplová posvítila i na nitroděložní tělíska. Jak vlastně fungují a jaké mají plusy a minusy?
 • Menstruace od Bible až k Twitteru
  Co dělat při menstruaci: odpočívat na lehátku, nejezdit vlakem, nebruslit a neoddávat se turistice. A vůbec – lepší by bylo otěhotnět. Jaká další doporučení dostávaly ženy (typicky od mužů) v průběhu dějin? Některé mýty zkrátka jen tak nevymýtíte.…

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 18 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Tomek | 1. 8. 2022 22:31

Stejne tak jako byly zakazany reklamy na tabakove vyrobky by se nemely protezovat lide, kteri zjevne kaslou na sve zdravi. Nemam nic proti telesne postizenym, ti za svuj handicap nemohou a tem bychom meli jejich udel co nejvice ulehcit. Avsak propagace nezdraveho zivotniho stylu, ve verejnem prostoru, ma podle mne neblahe ucinky jednak na samotne morbidne obezni, kteri si tak dale huntuji zdravi, tak na sirsi spolecnost. Radobypycha na instaci na rozkydly zadek neni nic nez z nouze cnost, nestoji za ni zadne usili, je to vlastne propagace lenosti a rezignaci na svoji dustojnost. Obezita a zdravotni problemy s ni spojene zabije vice lidi, nez kolik se utopi migrantu ve Stedozemnim mori, nez kolik umre v soucasnych valkach nebo v dusledku globalniho oteplovani. Nezdravy zivotni styl techto jedincu navic zbytecne odcerpava finance ze zdravotnich systemu, ktere pal chybi na adekvatni lecbu tech nestastniku, kteri za sve problemy opravdu nemohou. A nakonec, a to by melo obzvlaste zajimat mistni lecicactvo, emise co2 techto lidi budou zajiste vyssi at uz se jedna o prepravu ci bezne cinnosti.

+11
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

antifeminista | 1. 8. 2022 20:45

Co se všichni divíte? Progresivističtí levičáci prostě dělaj to, co dělaj všichni levičáci - nařizujou, kvótujou, kádrujou a kradou. - Ukrást fotografii pro dobrou věc přece není zločin, ne, tak vo co nám vlastně gou?

-3
Reagovat