E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Vyjádření Ústavu péče pro matku a dítě

01. březen 2024

Plné znění vyjádření Ústavu péče pro matku a dítěte k textu Máte zdravé dítě. Tak co ještě chcete? z dubnového vydání časopisu Heroine.

Ústav pro péči o matku a dítě v Praze – Podolí Foto: ÚPMD

Ústav pro péči o matku a dítě (ÚPMD) vždy měl, má a bude mít jako nejvyšší prioritu ochranu života a zdraví svých pacientů, a to jak žen samotných, tak i jejich dětí.  Naším cílem je poskytovat zdravotní služby na té nejvyšší úrovni. Proto nejen, že dodržujeme doporučené postupy odborných společností k poskytování zdravotních služeb v České republice, ale všichni naši zaměstnanci se rovněž kontinuálně vzdělávají a naše služby se snažíme neustále zlepšovat v souladu se světovými trendy v gynekologicko-porodnické péči.

Ačkoli je ÚPMD vyhledávanou porodnicí i u fyziologicky probíhajících těhotenství, značná část těhotenství, která se u nás v odborných ambulancích sledují, jsou z různých důvodů (ať již na straně matky či dítěte) riziková. I  přesto za posledních 20 let významně klesla úmrtnost novorozených dětí, a to právě díky včasné a odborně správné péči našich specialistů.

Vedle špičkové lékařské péče myslíme i na duševní pohodu a optimální psychické rozpoložení matky i dítěte. Dlouhodobě usilujeme i v prostorách zdravotnického zařízení o vytvoření bezpečného a „rodinného“ prostředí, kde se maminky a jejich děti cítí co nejvíce komfortně. Přání rodiček reflektujeme v maximální možné míře a naší snahou je vyhovět jim i v náročných situacích. Již řadu let je tak standardem např. bonding skin to skin po spontánním porodu, v posledních letech také bonding tatínků po císařském řezu a pokud to situace a zdravotní stav dovoluje, také bonding skin to skin u maminek po císařském řezu. Do praxe jsme zavedli i další aktivity, které přispívají k duševní pohodě a klidu, jako je například relaxační hudba pro těhotné ženy, která je zdarma k dispozici ke stažení na všech odděleních. 

K prezentovanému devět let starému případu maminky Magdy se bohužel s respektem k povinné mlčenlivosti poskytovatele zdravotních služeb nemůžeme vyjádřit podrobně, byť by to snad bylo v zájmu vyváženosti prezentovaných informací na místě. Lze nicméně uvést, že v dané věci byl odborný postup ÚPMD podroben přezkoumání soudním znalcem, nebylo shledáno pochybení a v tuto chvíli je žaloba v celém rozsahu pravomocně zamítnuta. I přesto nás lidsky negativní zkušenost této pacientky velmi mrzí a i tuto zpětnou vazbu jsme v rámci dalšího rozvoje našich služeb zohlednili.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s