Dělníci chtíče. Dokumentární série otevírá těžké téma o sexuálních deviacích

Dokument
Redakce Heroine
| 18. 3. 2021 | 1 komentář | 4 815
Dělníci chtíče. Dokumentární série otevírá těžké téma o sexuálních deviacích
Zdroj: Mall TV

Ve spolupráci s Mall.tv otevíráme dokumentární sérii Dělníci chtíče z prostředí psychiatrické nemocnice v pražských Bohnicích. Tam se snaží vypořádat se svými sexuálními deviacemi muži, kteří překročili zákon. A především ublížili dětem. V aktuálním díle mluví psycholožka Alexandra Machková o tom, co se děje, když ke zneužívání dochází v domácím prostředí.

Klinická psycholožka a psychoterapeutka Alexandra Machková se obětem sexuálního zneužívání věnuje už přes 20 let. Jak velký je to problém, čím vším si oběti musejí projít a jak se vyrovnávají s následky? Co všechno se považuje za zneužívání? Lze u oběti zneužívání zachytit jisté změny chování a odhalit tak problém? 

"Oběti často nemají tendenci trestný čin ohlásit, mnohým vůbec nebylo pomoženo, když se svěřily například matce. Některé formy, které nejsou přímým pohlavním stykem, jsou často bagatelizovány," upozorňuje Alexandra Machková. Dále říká, že velkým problémem je to, že většina všech forem zneužívání se děje v rodinném prostředí a navíc v útlém věku, dítě tak ztrácí jistotu, bezpečí, úzké citové vazby, chování dospělého vůbec nerozumí, a to má neblahý vliv na jeho další duševní vývoj.

Dlouhodobými následky jsou například neurotické poruchy, psychosomatická onemocnění, poruchy příjmu potravy, u chlapců často také poruchy chování. Jak vlastně s oběťmi pracovat, jak jim pomoci s odtajněním, které často probíhá necitlivě? Jak s oběťmi mluvit, jak se k nim chovat? To vše se dozvíte v rozhovoru.

MallTV

Dokumentární série Dělníci chtíče Jakuba Klinghora se vydává za pachateli těch nejvíce odsouzeníhodných činů - sexuálního zneužití dítěte. Jak probíhá jejich léčba? A dají se vůbec úspěšně vyléčit? Cítí nějakou vinu? A proč jsou tresty za zneužívání dětí tak nízké? Napříč celým pořadem Dělníci chtíče se bude hovořit jak se samotnými pachateli, kteří právě procházejí léčbou, tak s lékaři, policisty, právníky a dalšími odborníky. Cílem dokumentu je zvýšit povědomí o problému zneužívání dětí, který není tak ojedinělý, jak se zdá, poukázat na nízké tresty a délku soudních procesů, jež pachatelům hrozí, nebo upozornit na neexistující prevenci i chybějící diferencovaná oddělení.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • LUCIE HRDÁ Tváří titulní strany je advokátka Lucie Hrdá. „Oběti připodobňují znásilnění k vraždě duše a mnoho z nich tvrdí, že by byly raději mrtvé, než aby žily s touto zkušeností dál. Pokud se na tyto zločiny stále pohlíží jako na ublížení na zdraví, je to podle mě naprosté nepochopení,“ říká v našem rozhovoru. Organizace Bez trestu, kterou spoluzakládala, zveřejňuje skutečné rozsudky, aby upozornila na to, za jaké činy odcházejí pachatelé od soudů jen s podmínečnými tresty. „O násilí nesmíme mlčet,“ říká Lucie a sama se neúnavně angažuje.
    Lucii Hrdou fotila naše spolupracovnice v Londýně Eliška Sky.
  • STOP NÁSILÍ NA ŽENÁCH! Nějakou formu domácího násilí zažilo 20–40 % žen. V době první covidové vlny narostlo domácí násilí až o 50 %. Každá třetí žena se stala terčem sexuálního obtěžování. Zkušenost se znásilněním má asi 5–10 % českých žen, přičemž naprostá většina z nich se nikdy neobrátí na policii. Co ještě potřebujeme slyšet, abychom jako společnost přestali zavírat oči před domácím a sexualizovaným násilím?
  • MŮJ ŽIVOT S MOHAMEDEM „Mohamed zná holky, jako jsem já (35+ single ženy s kariérou), jen z filmů. Já znám kluky jako Mohamed jen ze zpráv. Oba kolem těch stereotypů první týdny potichu našlapujeme. Nevíme, co čekat. On uzavírá svůj den modlitbou, já sklenkou vína.“ Michelle Losekoot svěřila Heroine svůj příběh o tom, jak nabídla hostitelskou péči jednomu z dětí, které na českém území skončily jako uprchlíci bez rodičů. Co při tom Michelle zjistila o sobě? A co o naší společnosti?
  • FAST FEMINIST FASHION Nakupují české feministky v řetězcích? Je udržitelná móda jen pro privilegované? A koho posiluje podceněné oblečení? Módní publicistka Veronika Ruppert se zamýšlí nad přesahy mezi feminismem a módou ohleduplnou k planetě i lidem. V příloze Sustainable přinášíme také rozhovor s klimatoložkou Táňou Míkovou a tipy na udržitelnější cestování z pera architekta Petera Bednára.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 1 komentář

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

umfa | 18. 3. 2021 22:07

Na to video jsem sice nekoukal, tolik času nemám, ale jak jsem četl nadpis, tak jsem si vzpomněl na jednu sexuální deviaci o které se tam nejspíš nemluvilo. Jeden kolega uvedl "nechtíč" jako důvod proč si našel milenku :-) Už je tedy s tou frigidkou šťastně rozvedený (tj. aniž by přišel o majetek) a znovu šťastně oženěný za partnerku bez deviace :D

-2
Reagovat