Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Jako by někdo vytáhl kabel ze zásuvky. Příběhy žen, které operace navždy připravila o rozkoš

Klitoris
OrgasmusVědaZdravíŽenské zdravíŽenský orgasmus
Gabriela Knížková
| 28. 12. 2022 | 85 komentářů | 157 304
Jako by někdo vytáhl kabel ze zásuvky. Příběhy žen, které operace navždy připravila o rozkoš
O klitoris se v lékařské komunitě pořád nikdo moc nezajímá. Zdroj: Shutterstock

Klíčem k ženskému intimnímu zdraví je orgán, který na první pohled vypadá drobně. Nesprávně provedené zákroky ho ale mohou poškodit zevnitř i zvenčí a jeho poraněním pacientky definitivně připravit o schopnost vyvrcholení. Jaké to je, když se vám to stane, ale lékaři vám nevěří, vyprávějí tři ženy ze Spojených států.

Když Gillian před čtyřmi lety doktor doporučil biopsii, aby otestoval, zda ta malá bílá léze v blízkosti její vulvy není zhoubná, váhala. Je zdravotní sestra a ten postup se jí nezdál zrovna standardní, ale nakonec uznala lékařskou autoritu a souhlasila. 

„Nikdy jsem nepracovala v gynekologii. Moc jsem toho o tomhle oboru nevěděla,“ sdělila deníku The New York Times. Biopsie probíhala za pomoci epiduralu. Aby lékař zastavil krvácení, přimáčknul Gillian vulvu tak, že navzdory anestezii křičela. Asi o měsíc později žena zkusila mít sex se svým přítelem, když jí to došlo: už není schopná dosahovat orgasmu. Vzrušila se, ale ve chvíli, kdy měla vyvrcholit, se pocity najednou rozplynuly do prázdna. „Takhle to funguje dodnes,“ dodává.

Když se s problémem svěřila svému gynekologovi, řekl jí, že důvodem je možné zjizvení: jde o dočasnou překážku, která brzy odezní, uklidňoval ji. Jenže nic takového se nestalo. Gillian začala obcházet specialisty a doufala, že některý z nich přijde s adekvátním vysvětlením – a hlavně s řešením. Místo toho ale objevila jinou, překvapivou skutečnost: o jejím klitorisu se lékařský personál bavit vůbec nechtěl. 

Urolog ji nejprve přirovnal k oběti znásilnění a vyhodnotil, že za „zmizelé“ orgasmy může trauma z podstoupené biopsie. Další nabízenou diagnózou byla perimenopauza a projev stárnutí, na nějž dostala Gillian na předpis mast s testosteronem. Kdykoliv přitom znovu zmínila hlavní jádro problému – svůj klitoris – byly jí odpovědí jen prázdné pohledy. „Koukali na mě, jako bych byla úplný blázen. Pořád jsem opakovala, že je něco špatně s mým klitorisem, ale nikdo nechtěl tohle téma otevřít nebo ho vůbec jako téma brát.“ 

Poznámka pod čarou 

To, že se o klitorisu medikové téměř neučí, uznává uroložka a sexuoložka Rachel Rubin, pracující ve Washingtonu. „Nepamatuju si ze školy nic, co by stálo za zmínku. Možná byla někde v učebnici poznámka pod čarou,“ uvažuje. Teprve na stáži se dozvěděla, jak klitoris správně prohlédnout. 

Poštěváček totiž není jen viditelný záhyb stimulovaný při sexu zvnějšku: celý orgán je ve skutečnosti mnohem větší a obepíná vaginu z více stran. Tkáň klitorisu je podobná penisu a při vzrušení se zvětšuje. Prostupují jím tisíce nervových zakončení – mnohem více, než se dříve předpokládalo. K poškození nervů tak může podle odborníků dojít i při zdánlivě nesouvisejících zákrocích.

Zatímco funkce penisu doktory zajímala odjakživa, jeho ženský ekvivalent občas zůstává trochu upozaděný. Pro zajímavost, v některých učebnicích biologie pro základní školy dodnes klitoris chybí úplně, jak zaznívá například v dokumentární sérii České televize Kronika orgasmu

Pro pacientky to může mít dalekosáhlé následky. Kromě Gillian je toho důkazem také Londýňanka Julie. V roce 2012 podstoupila drobnou operaci kyčle: od té doby se s orgasmem musela nadobro rozloučit. „Bylo to, jako by někdo vytáhl kabel ze zásuvky. Všechno umřelo,“ vyprávěla. O mnoho let později zjistila, že za poškozením pravděpodobně stála znehybňovací pomůcka vložená na operačním sále mezi nohy. 

Přepište učebnice 

Na nedostatek informací o klitorisu upozorňuje také šestatřicetiletá americká aktivistka Jessica Pin. Na prahu dospělosti podstoupila operaci malých stydkých pysků – visely jí totiž přes ty velké, což jí nepřipadalo hezké. Výsledek byl podobný jako u předchozích dvou žen: v klitorisu dodnes necítí skoro nic. Lékař jí totiž bez jejího vědomí odstranil i kožní záhyb překrývající klitoris, čímž místo znecitlivěl. Odškodnění se od operatéra nedočkala, zato nálepky hysterky ano.

@jessica_ann_pin #stitch with @thebiglissa #greenscreen ♬ Milkshake - Kelis

Když Pin nastoupila na lékařskou fakultu, uvědomila si, že její skripta poštěváček skoro nezmiňují. S pomocí otce, plastického chirurga, se jí podařilo publikovat studii, v níž dokazuje, že hustá síť nervů klitorisu leží hluboko ve tkáni. Od té doby se snaží přesvědčovat nakladatele, kteří vydávají anatomické příručky, aby svoje knihy upravili v souladu s nejnovějšími zjištěními.  

„Je typické, že ženy v podobné situaci jako já zažívají gaslighting a je jim předhazováno, že si problémy vytvářejí ve vlastní hlavě. Vulvu a ženskou sexualitu v medicíně pořád bagatelizujeme,“ uvedla Pin v roce 2019 ve virálním příspěvku na sociální síti Reddit. Dílčí úspěchy už ale přece jen zaznamenala: některé americké učebnice vlivem její kampaně informace o klitorisu rozšířily. S dalšími autory však stále svádí marné spory.

Zvážit rizika

Gynekoložka Táňa Glosová podotýká, že se v Česku při studiu ani v rámci lékařské praxe nikdy nesetkala s nedostatkem informací o klitorisu a nervech, které jím prostupují. „Každý chirurg operující v této oblasti ví, že cévní i nervové zásobení ženského genitálu vykazuje určitou variabilitu a i samy ženy popisují různou citlivost v různých oblastech. Při operování je nutné dodržovat stanovené postupy a operovat co nejvíce fyziologicky, aby nedošlo k narušení této citlivé funkce. Až na výjimky nejsou komplikace mající za následek narušenou sexuální funkci dané nešikovností lékaře, ale samotným charakterem operace, vysvětluje pro web Heroine.cz.

U každého zákroku je podle ní nutné zvážit, zda má pacient vědět skutečně o všech rizicích, která mohou nastat, zejména pokud jde o vzácné případy. „V mnoha případech to jen zvyšuje stres z operace a ničemu nepomáhá,“ zdůrazňuje. „U kosmetických výkonů na vlastní žádost je situace jiná, tam bych doporučovala pacienty poučovat podrobně o všem, co je může potkat, aby nedocházelo k výše popsaným situacím. I nejmenší operace se může zkomplikovat krvácením, zánětem nebo sekundárním poraněním v operované oblasti. Vždy jde o zvážení poměru přínosu a rizika. Dobrou zprávou ale je, že naprostá většina operací v gynekologické oblasti závažný vliv na sexuální funkce nemá.“

Glosová apeluje na to, aby se pacientky o problémech nestyděly s lékaři mluvit a případně přešly k někomu, ke komu mají důvěru. Ženy podle ní často opomíjejí také fakt, že i klitoris může být místem přednádorových změn: je proto potřeba si všímat nejen jeho funkce, ale také vzhledu. „Setkáváme se i s případy, kdy žena abnormality v oblasti klitorisu ignoruje a přichází až ve fázi pokročilé rakoviny. Diagnostika takové abnormality se provádí pouze biopsií a léčba naruší sexualitu skoro ve sto procentech,“ varuje.

Schopnost dosahovat orgasmu není jen příjemný „bonus“, bez něhož se ženy obejdou – o jeho ztrátu je nutné se zajímat, a to jak ze strany lékařů, tak pacientek. Ženské vyvrcholení totiž není záhada provázaná jedině s psychikou, ale přirozená biologická funkce, která významně ovliňuje kvalitu života.

Promo

Testovaly jsme:

Alice

Testovala jsem vakuovou pumpu s jazýčkem. Pomůcka má intuitivní ovládání, ovšem jako handikepovaný člověk na vozíčku jsem k vyzkoušení musela přizvat manžela. Pro mě samotnou bylo použití složitější, tlačítka jsou menší a blízko u sebe. Zvon hezky přilne, je ovšem potřeba odhadnout správnou intenzitu podtlaku, jinak mohou hrozit následné nepříjemnosti na pokožce. Doporučuji proto na začátku trénovat vypínání a zapínání podtlaku třeba na stehně. Kmitající jazýček jsem využila za použití lubrikantu nejen u sebe, ale i u manžela – na samotnou uzdičku žaludu – a výsledek se brzy dostavil.  

Foto: Sexshop

Basic X AdorAmor, vakuová pumpa s jazýčkem a vibracemi

Model nabízí devět variant kmitání jazýčku a tři intenzity vibrací a kmitání, což má napodobit orální techniku. Po stisknutí tlačítka se ve zvonu začne vytvářet vakuum, a to v šesti různých variantách. Cena: 1899 Kč.

Promo

Martina

Masážní hlavice je již třetí krásná a designová „hračka“, kterou jsem měla možnost vyzkoušet. Na první pohled zaujme svou neonově růžovou barvou a prohnutým ladným tělem. Je heboučká a sametová na dotek. Masážní hlavice je skutečně všestranná. Lze ji použít na celé tělo, třeba i na uvolnění krční páteře. Já testovala na stimulaci poštěváčku. Intenzitu vibrací je možné si vybrat ve třech rychlostech a v sedmi módech, takže si vybere každý. Já osobně vsadila na lehce vzrůstající vibrace. Výsledek? Naprostá bomba.

Foto: Sexshop.cz

Boom Twinhead

Masážní hlavice vibruje na obou stranách pomocí dvou motorů. Celý model se ovládá pomocí tří tlačítek, kterými se volí ze sedmi vibračních módů a tří rychlostí. Cena: 1699 Kč.

Promo

Zdenka

V první fázi jsem byla překvapena vzhledem a tvarem podtlakového stimulátoru. Líbí se mi velikost a materiál, ze kterého je stimulátor vyroben. Dalším kladem jsou vibrace, které si můžete navolit sama v různých intenzitách: dokážou dovést k neskutečnému orgasmu. Stimulátor jsem zkusila použít jak zevnitř, tak i zvnějšku. O tenhle zážitek jsem určitě nemohla připravit partnerku. Proto jsme hračku hned vyzkoušely a společné vyvrcholení na sebe nenechalo dlouho čekat. Jediné, co bych produktu vytkla, je hlasitost. To však nic nemění na výsledku! Určitě bych ho doporučila ostatním ženám.

Foto: Sexshop.cz

Basic X Alvis

Oboustranný stimulátor vibrující nejen na obou koncích, ale i uprostřed. Kónická tyčinka nabízí výběr z 10 různých módů. Silikonový zobáček na jednom konci stimuluje klitoris pomocí podtlakových vln. Cena: 1099 Kč.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 85 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

B | 28. 12. 2022 9:47

antifeminista: V Americe vystuduje hlavně ten, co na to má prachy, nebo se brutus zadluží. Kratší a méně prestižní studia asi tolik nestojej, takže čim víc toho vynechají, tím je to levnější...myslím že řada tamních doktorů nezná ani slezinu, nebo hlasivky:D... a léky nabízí pacošům takové, aby na tom vydělal, takže se není co divit, že mají tolik feťáků zavislejch kvůli práškům na bolest.

Když jsem byla puberťačka, tak se mi líbil Nick z Backstreet Boys(eh)...no, on furt žije, ale už dva jeho mladší sourozenci zemřeli na předávkování léky...dva!!! A to jsou prachatí, bílí Amíci z Floridy, co měli přístup ke vzdělání vzdělání -žádný gheto.:D
... a provádět pitvu tam už může pomalu každej, takže se není čemu divit, že často nepoznaj, že někoho zavraždili nebo na co vůbec umřel, trestní systém tam je záměrně nastaven tak, aby bylo ve vězení hodně lidí za blbosti a makali zadarmo, ale ani ne pro společnost, spíš zas jen pro pár "uhlobaronů", kterým to tak vyhovuje... USA je na tom celokově čím dál tím hůř, co se poklesu životní úrovně týká, ale v globálním hledisku jsou na tom pořád dobře...což je špatná vizitka hlavně pro svět.:D

+8
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Jenom tak | 28. 12. 2022 17:29

Xuza: říkala jsem, ať si mě nevšímá, respektují osobo :-)

-1
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu